TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расправата за Зврлевски утре, денеска е годишнина од Рамковниот

Р.С.Европа - 13.08.2017

Расправата во Собранието на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи во понеделник. Претседателот на Собранието Талат Џафери првично седницата ја закажа за денеска, но во меѓувреме ја презакажа расправата за ...

Собрание, расправата за Зврлевски продолжува утре

Алсат-М - 13.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја презакажа расправата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски за утре во 11 часот поради одбележувањето на 16 годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен ...

Денеска е годишнината од Рамковниот договор, за Зврлевски пратениците ќе расправаат утре

МКД - 13.08.2017

Закажаното за денеска продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера инсистираше Собранието да продолжи со работата и ...

По апелите од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да одморат малку, на Џафери Му излезе обврска и седницата за Зврлевски ја ...

Сакам да кажам - 13.08.2017

Седницата за разрешувањето на државниот обвинител Марко Зврлевски, на собранискиот календар место денес, се најде утре, откако претседателот на Собранието Талат Џафери ги известил пратениците дека сепак, денеска нема да се состанат.

Џафери ја одложи седницата за Зврлевски поради „Рамковниот договор“

Телевизија Нова - 13.08.2017

Собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител, Марко Зврлевски ќе продолжи в понеделник. Претседателот на Собранието, Талат Џафери ги информира пратениците дека седницата што требаше да се одржи денеска е презакажана ...

Седницата за разрешување на Зврлевски продолжува во понеделник

еМагазин - 13.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери расправата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, која требаше да продолжи денеска, ја презакажа за в понеделник. На официјалната интернет-страница на Собранието стои дека за утре не ...

Поради годишнина од Рамковниот, Зврлевски ќе причека до понеделник

+инфо - 13.08.2017

Собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи в понеделник. Собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи в понеделник.

Џафери се премисли и ја откажа утрешната седница

Фокус - 13.08.2017

Откако денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери продолжението на седницата за разрешување на Марко Зврлевски го закажа за утре, по некое време на страницата на Собранието беше објавено дека за утре нема никакви активности.

Годишнината од Рамковниот договор го премисли Џафери-седница утре ќе нема

24 Вести - 12.08.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери се премисли-утрешната седница иако закажана,се одложи. Пратениците веќе добиле смс порака дека седницата планирана за утре се презакажува за в понеделник. Според неофицијалните информации од собранието,седницата се ...

Поради годишнината од Рамковниот, Џафери ја презакажа седницата за в понеделник

Мета - 12.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери се премисли и расправата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, која требаше да продолжи утре, ја презакажа за в понеделник.

ВМРО ДПМНЕ бараа да не работат утре, Џафери им врати – вие сте виновни

Нова ТВ - 12.08.2017

Собранието утре во 11 часот ќе ја продолжи маратонската расправа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. На барањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во недела да не работат, претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека токму тие со ...

Агонија за разрешување на Марко Зврлевски

ТВ21 - 12.08.2017

Цел ден од говорницата пратениците од опозициската ВМРО ДПМНЕ расправаат. За владата, за пожарите, за платите, за мигрантите…За се и сешто, само не за точката за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Продолжува собраниската сага за смена на Зврлевски

24 Вести - 12.08.2017

Точката за разрешувањето на обвинителот Зврлевски и оваа работна недела им ја продолжи на пратениците во собранието. Иако собраниската сала речиси полу празна сепак и денеска беше полна со разни теми .

Пратениците утре пак ќе расправаат за разрешувањето на Зврлевски

МКД - 12.08.2017

Собранието утре во 11 часот ќе ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараа утре да нема седница, на што Талат Џафери, претседателот на Собранието одговори дека со репликите и ...

Расправата за разрешување на Зврлевски продолжува и утре

Р.С.Европа - 12.08.2017

Расправата за разрешување на државниот Јавен обвинител Марко Зврлевски заврши доцна попладнето, а продолжението на седницата претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре. Иако собраниската сала беше речиси полу празна, пратениците од ...

Седницата за разрешување на Зврлевски продолжи по ист тек

Алсат-М - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и денеска си реплицира еден на друг. Расправата за разрешување на државниот обвиниел Марко Зврлевски опозицијата ја пренсочи кон други теми. Побараа во Собранието да се разгелдува состојабта со пожарите.

Владанка побара собраниската администрација да одмори додека го бранеше Зврлевски

Сакам да кажам - 12.08.2017

Од двајца дискутанти од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница за разрешувањето на државниот обвинител Марко Зврлевски произлегоа 60 реплики од 10-те пратенички групи од оваа партија. Спикерот Талат Џафери седницата ја отвори во 12 часот и по шест часа ...

Пратениците ќе работат и во недела

Фокус - 12.08.2017

Седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска беше прекината во 18 часот, а нејзиното продолжение Талат Џафери го закажа за утре напладне. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараа утре да одмараат, но со тоа не се согласи ...

Собрание: Шест дена расправа за разрешување на Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за Алаѓозовски

Сител - 12.08.2017

Пред речи си празна сала продолжи дебатата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во своите реплики бараа седницата да биде прекината бидејќи согласно изборниот законик, во периодот по распишувањето на ...

Рангелова до Џафери: Што сакам ќе зборувам, има време, ај ќе научите

Фокус - 12.08.2017

Ниту денешното продолжение на седницата за разрешување на Марко Зврлевски не е различна од досегашните. Сега во дуел со Џафери влезе пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ. Рангелова од собраниската говорница побара СДСМ, активно да се вклучи ...

Џафери: Додека имаме работа ќе мора да работиме, продолжуваме утре

Мета - 12.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не го прифати барањето на кооридинаторот на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски да продолжи в понеделник и ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат разрешувањето на Зврлевски да биде тргнато од дневен ред до завршувањето на локалните ...

Телевизија Нова - 12.08.2017

Продолжува расправата во Собранието за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од СДСМ кои беа пријавени за збор не беа присутни во собраниската сала, а координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев ...

Тунтев: Пратениците од СДСМ нема да учествуваат во бесмислената расправа за разрешување на Зврлевски

Макфакс - 12.08.2017

И покрај тоа што имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски, за стотиците кои неосновано завршија во затвор и за не покренувањето обвиненија, пратениците од СДСМ нема да учестуваат во ваква бесмислена расправа, рече денеска координаторот на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации

Мета - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира ...

Денеска продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Сакам да кажам - 12.08.2017

Маратонската седница за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува во 12 часот. Синоќа таа траеше до околу 22 часот, во тензична атмосфера и со инцидент, поради кој претседателот на Собранието Талат Џафери беше принуден да ја ...

Напладне продолжува тензичната собраниска расправа за разрешувањето на Зврлевски

Мета - 12.08.2017

Денеска напладне Собранието на Република Македонија треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Вчерашното, осмо продолжение од собраниската расправа за разрешувањето на ...

Денеска продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Press24 - 12.08.2017

Собранието денеска напладне треба да одржи продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Вчерашната седница беше тензична и со неколку паузи, по што е одлучено да продолжи денеска во ...

Поради годишнина од Рамковниот, Талат го одложи Зврлевски

Локално - 13.08.2017

Собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи в понеделник. Иако собранискиот спикер Талат Џафери седницата ја презакажа за недела во 11 часот, сепак, дополнително пратениците биле ...

Расправата за разрешувањето на Зврлевски продолжува утре

Фактор - 13.08.2017

Собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител, Марко Зврлевски ќе продолжи в понеделник. Претседателот на Собранието, Талат Џафери прво седницата ја презакажа за денеска во 11 часот, но дополнително пратениците се ...

Што се случува во Собранието?

Deutsche Welle - 12.08.2017

Јавниот обвинител Зврлевски помисли дека со тоа што нема да поднесе оставка ќе се претвори во херој-маченик во налетот на новата власт, а сега гледа како ВМРО-ДПМНЕ вулгарно му лепи етикета на човек од партиските ешалони Одамна немаме видено ваква ...

Годишнината од Рамковниот договор го премисли Џафери-седница утре ќе нема

Локално - 12.08.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери се премисли-утрешната седница иако закажана,се одложи. Пратениците веќе добиле смс порака дека седницата планирана за утре се презакажува за в понеделник, јави 24 Вести.

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 16.08.2017

Собранието ќе го одржи 12-то продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, ...

Поради годишнината од Рамковниот, Џафери ја презакажа седницата за в понеделник

Либертас - 12.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери се премисли и расправата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, која требаше да продолжи утре, ја презакажа за в понеделник.

Собранието ја заврши денешната расправа за Зврлевски, седницата ќе продолжи утре

Канал5 - 12.08.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во попладневниот дел од денешното продолжение на шестата собраниска седница укажуваа дека со точката за разрешување на Зврлевски СДСМ троши време за тема која епилог законски може да има во ноември, наместо да дебатираат за ...

Денеска на пладне продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

МКД - 12.08.2017

Собраниската седница за предлогот на Владата да биде разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 12 часот. Седницата беше прекината вчера по 22 часот, откако претходно во собраниската сала се случуваа истите работи во режија на ...

Нема одмор ни во недела, за Зврлевски ќе се расправа и утре...

Н.Македонија - 12.08.2017

Нема одмор ни во недела, за Зврлевски ќе се расправа и утре Расправата за разрешување на државниот Јавен обвинител Марко Зврлевски заврши доцна попладнето, а продолжението на седницата претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре.

Џафери рече дека ќе има седница и во недела: Додека имаме работа ќе работиме

Либертас - 12.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не го прифати барањето на кооридинаторот на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски да продолжи в понеделник и ...

ВМРО ДПМНЕ повторно ја окупираше говорницата - Џафери повика обезбедување

24 Вести - 11.08.2017

Бурен ден во Собранието. Спикерот Џафери во обид да воведе ред, постави четири лица од собраниското обезбедување на говорница, откако опозицијата повторно ја окупираше, во знак на протест бидејќи Џафери не објави пауза по барањето на пратеникот ...

(ВИДЕО) Тунтев: Пратениците од СДСМ нема да учествуваат во бесмислената расправа за разрешување на Зврлевски

А1 On - 12.08.2017

Пратениците од СДСМ нема да учестуваат во ваква бесмислена расправа и покрај тоа што имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски, за стотиците кои неосновано завршија во затвор и за не порекнувањето обвиненија, рече координаторот на пратеничката ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации

Либертас - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира ...

Утре продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 11.08.2017

Собранието утре напладне ќе ја продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се форсира оваа расправа во ...

Циркузот наречен Собрание продолжува утре напладне

Фокус - 11.08.2017

Доцна вечерва е прекината собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски по хаотичниот ден во Собранието. Седницата ќе продолжи утре напладне. Денешниот ден беше исполнет со многу паузи кои беа барани од ВМРО-ДПМНЕ, како и ...

Разрешувањето на Зврлевски продолжува утре

Нова ТВ - 11.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина денешната седница на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и закажа нејзино продолжување утре во 12 часот. Денешената седница беше тензична , со чести паузи.

Кој се плаши од разрешување на Зврлевски?

Телма - 11.08.2017

Тензиите во Собранието кулминираа кога единствениот говорник од владеачкото мнозинство, Павле Богоевски, им рече на пратениците од ВМРО ДПМНЕ дека ја одолговлекуваат расправата и не дозволуваат да се разреши Марко Зврлевски бидејќи се плашат дека ќе ...

„Бомбите “ во суд – (не)законска одлука?

24 Вести - 11.08.2017

За Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ одлуката на Апелација да ги прифати бомбите како доказ во случајот против поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на партијата е спротивна за Законот за кривична постапка.

Собранието ја продолжи седницата за разрешување на Зврлевски

Телма - 11.08.2017

Почна осмото продолжение на шестата седница на Собранието, на која се расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевск. Досега седумте продолженија ги обележи реплицирање меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и блокада на собраниската ...

Разрешувањето на Зврлевски и интерпелациите – главни теми во дневниот печат

Р.С.Европа - 11.08.2017

Собраниската седница за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски и отпорот од ВМРО-ДПМНЕ, како и поднесените интерпелации за неколку министри се главни теми во дневниот печат. Собранието се дави во неефикасност поради игрите на пратениците ...

ВМРО-ДПМНЕ ја опструира седницата за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 11.08.2017

Надвикување, меѓусебни обвинувања , но не и дебата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Новата собраниска седница не донесе ништо ново. Опозицијата забележува на слабото присуство на пратеници од владејачката коалиција, а ...

Богоевски до ВМРО-ДПМНЕ: Сфаќам дека не сакате да одите во затвор

+инфо - 11.08.2017

Репликите, контра-репликите и процедуралните обраќања од опозициските пратеници продолжија и на денешната седница. Меѓусебните реплики и контра-реплики на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжниа на собраниската седница за разрешување на Марко ...

Богоевски до ВМРО-ДПМНЕ: Сите не правите будали, ама нема да ви помине, Зврлевски ќе биде разрешен

МКД - 11.08.2017

За еден час расправа, која, како и на сите претходни продолженија, не беше за точката на дневен ред-разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на барање на Даниела Рангелова, координатор на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, ...