TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На обдукција телото на детето што настрада од напад на куче...

Н.Македонија - 20.03.2017

На обдукција телото на детето што настрада од напад на куче По наредба на јавен обвинител, над телото на четиригодишното дете од с. Бачишта, Кичевско, ќе биде извршена обдукција. Детето починало вчера во Ургентниот центар Скопје, на КАРИЛ, откако ...

Прифаќање на скитниците во Истанбул, дебелите мачки се нешто добро

А1 On - 20.03.2017

Економист – Лондон Страста на Турците за уличните мачки и кучиња на интернет доживува процут – и понекогаш ги настрвува локалните жители против владата Исполегнати по чергичињата пред портите, на клупи по кафе барови, во амамите: уличните мачки и ...

„Анима мунди“: Да се забрани непреченото размножување на домашните животни

24 Вести - 19.03.2017

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ преку реакција испратена до медиумите се огласи за смртта на четиригодишното детенце кое по неколкудневните обиди за спасување на неговиот живот, тоа им подлегна на повредите.

Почина четиригодишно дете искасано од кучиња

Сакам да кажам - 19.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта, кое во четвртокот претпладне беше нападнато и искасано од глутница кучиња, почина денес попладне на скопските клиники. Како што информираат болнички извори детето било донесено со тешки повреди на ...

Почина четиригодишно дете искасано од кучиња

24 Вести - 19.03.2017

По неколку дневен обид за спасување на животот на чериригодишното детенце од кичевско кое во Ургентниот центар беше примено со тешки повреди предизвикани од напад од кучиња, тоа попладнево им подлегна на повредите.

Анима Мунди бара да се забрани непречено размножување на домашни животни

+инфо - 19.03.2017

Здруженијата не сакаат бездомни животни на улица и бараат систем на санкции во случај на неодговорно сопствеништво. Длабоко сме потресени и изразуваме сочувство до семејството на малиот Џеваир од кичевското село Бачишта, кој пред неколку дена беше ...

Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња

Вест - 19.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта кое беше нападнато од глутница кучиња и поради сериозноста на повредите пренесено во Клиничкиот центар во Скопје денеска им подлегна на повредите.

Трагедија: Почина четиригодишното детенеце кое беше растргнато од глутница кучиња

Сител - 19.03.2017

После три дена битка 4 годишното дете од кичевското село Бачишта денеска околу 13 часот им подлегна на повредите. Детето во исклучително лоша состојба беше пренесено во Ургентниот центар во Скопје.Речиси и да немало делови од телото кои не биле ...

Општина Зрновци ќе гради стационар за бездомни кучиња

Слободна - 19.03.2017

Жителите на општина Зрновци подолг период имаат проблеми со голем број на напуштени кучиња чиишто сопственици и покрај предупредувањата за санкции од страна на општината не ги прибираат во дворовите и истите се подолго се на улица и многу брзо се ...

Почина малиот Џеваир кого го искасаа кучиња

+инфо - 19.03.2017

Од МВР информираат дека ќе биде направена обдукција. Четиригодишниот Џеваир Усеини , кој беше искасан од кучиња во петокот, денеска околу 13 часот им подлегнал на повредите и починал на универзитетската клиника КАРИЛ во Скопје.

Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта кое пред три дена беше нападнато од глутница кучиња

Здравство24 - 19.03.2017

На КАРИЛ, денеска околу 13 часот почина четиригодишното момче од кичевското село Бачишта, кое пред три дена беше нападнато и буквално растргнато од глутница кучиња. Детето беше на апарати за дишење и три дена, колку што поминало на скопските клиники ...

Малиот Џеваир, кој беше нападнат од кучиња, им подлегна на повредите

ТВ21 - 19.03.2017

Малиот Усеини Џеваир, роден 2013 година, им подлегнал на повредите и денеска во 13 часот почина на универзитетската клиника „КАРИЛ“ во Скопје. Малиот Џеваир беше нападнат од кучиња во с.Бачишта-Кичево, на 16.03.2017.

ПОЧИНА ДЕТЕТО ШТО ГО ИСКАСАА КУЧИЊА: Момчето не ги издржа тешките повреди

Телеграф - 19.03.2017

Од Клиничкиот центар во Скопје за Телеграф.мк ја потврдија информацијата и информираа дека детето подлегнало на повредите денеска околу 13:10 часот. Четиригодишното детенце од кичевското село Бачишта, не ги издржа тешките повреди кои му беа нанесени ...

ТАГА: Почина четиригодишното дете кое го растргнаа кучиња во кичевско

Press24 - 19.03.2017

Почина четиригодишното детенце кое беше растргнато од глутница кучиња пред неколку дена во кичевско. Канал 5 дознава дека и покрај напорите на лекарите да му го спасат животот, четиригодишното момченце денеска починало.

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња

Канал5 - 19.03.2017

По три дена тешка битка и покрај напорите на лекарите да го спасат неговиот живот, 4-ри годишното дете од кичевско Бачишта, кое беше нападнато од овчарски кучиња денеска почина на интензивната нега во Ургентниот Центар.

Кучиња нападнале жена во струшко Велгошти

+инфо - 19.03.2017

Кучињата ја собориле жената, и и нанеле гребаници по телото, а била искината и нејзината облека, информираат од СВР Охрид. Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња во раните утрински часови кога се движела пеш, објави ...

Жена во Велгошти нападната од кучиња

OhridNews - 19.03.2017

Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња. Нападот се случил во раните утрински часови кога жената се движела пеш по улица во селото, а кучињата се појавиле од двор на куќа покрај патот каде биле чувани без надзор.

Детето нападнато од кучиња остана без бубрег и е на апарати за дишење

+инфо - 19.03.2017

По неколкучасовната операција остана без еден бубрег и слезина, велат лекарите. Во лоша здравствена состојба е четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое е ставено на машини за дишење. - Нема место на телото каде што детето не било распарано.

„Анима мунди“: Да се забрани непреченото размножување на домашните животни

Локално - 20.03.2017

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ преку реакција испратена до медиумите се огласи за смртта на четиригодишното детенце кое по неколкудневните обиди за спасување на неговиот живот, тоа им подлегна на повредите.

Ја загуби битката: Почина детенцето кое беше искасано од кучиња

Таратур - 20.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта, кое во четвртокот претпладне беше нападнато и искасано од глутница кучиња, почина денес попладне на скопските клиники. Како што информираат болнички извори детето било донесено со тешки повреди на ...

Анима Мунди бара да се забрани непреченото размножување на домашни животни

А1 On - 19.03.2017

Длабоко сме потресени и изразуваме сочувство до семејството на малиот Џеваир од кичевското село Бачишта, кој пред неколку дена беше нападнат и растргнат од овчарски кучиња. Во оваа трагедија загубата е ненадоместлива и искрено жалиме.

Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња

Алсат-М - 19.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта кое беше нападнато од глутница кучиња и поради сериозноста на повредите пренесено во Клиничкиот центар во Скопје денеска им подлегна на повредите.

Почина четиригодишниот Џеваир кого го искасаа кучиња

Слободен Печат - 19.03.2017

Четиригодишниот Џеваир Усеини , кој беше искасан од кучиња во петокот, денеска околу 13 часот им подлегнал на повредите и починал на универзитетската клиника КАРИЛ во Скопје. Малиот Џеваир беше нападнат од кучиња во селото Бачишта, Кичево.

Почина детето од с. Бачишта што беше искасано од глутница кучиња

Локално - 19.03.2017

На КАРИЛ, денеска околу 13 часот почина четиригодишното момче од кичевското село Бачишта, кое пред три дена беше нападнато и буквално растргнато од глутница кучиња. Детето беше на апарати за дишење и три дена, колку што помина на скопските клиники и ...

Четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња се наоѓа во многу тешка состојба

Канал5 - 18.03.2017

Во исклучително лоша состојба е четиригодишното дете од кичевско Бачишта, животот му го даваат машините за дишење. Пред два дена детето беше искасано од овчарски кучиња во дворот. Докторите објаснија дека немало место на телото каде што не било ...

Општина Зрновци ќе гради стационар за бездомни кучиња

Локално - 18.03.2017

Стационар за бездомни кучиња ќе гради општина Зрновци во кругот на фабриката за селектирање комунален смет, на површина од околу 100 метри квадратни. Во него ќе се наоѓаат неколку боксови за сместување кучињата, а истовремено стационарот ќе нуди и ...

Детето нападнато од кучиња оперирано 4 часа – еве каква му е состојбата

За Се - 18.03.2017

Македонија вчера ја потресе веста за четиригодишното детенце кое беше нападнато од глутница кучиња. Детето од кичевското село Бачишта се бори за живот откако беше нападнато од глутница кучиња.

Почина четиригодишното дете кое го растргнаа кучиња во кичевско

Република - 19.03.2017

Четиригодишното дете кое беше растргнато од глутница кучиња пред неколку дена во кичевското село Бачишта починало објави „ Канал 5 “. Како што дознава телевизијата, и покрај напорите на лекарите да му го спасат животот, четиригодишното момченце ...

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња

Орбис - 19.03.2017

По три дена тешка битка и покрај напорите на лекарите да го спасат неговиот живот, четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое беше нападнато од овчарски кучиња денеска почина на интензивната нега во Ургентниот Центар, објави Канал 5.

Жена нападната од кучиња во струшко Велгошти

Здравство24 - 19.03.2017

Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња во раните утрински часови кога се движела пеш, објави Охрид њуз . Kучињата се појавиле од двор на куќа покрај патот каде биле чувани без надзор.

Драма во Охрид: Жена нападната од глутница кучиња

Press24 - 19.03.2017

Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња. Нападот се случил во раните утрински часови кога жената се движела пеш по улица во селото, а кучињата се појавиле од двор на куќа покрај патот каде биле чувани без надзор.

Детето нападнато од кучиња остана без бубрег и е на апарати за дишење

Либертас - 19.03.2017

Во лоша здравствена состојба е четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое е ставено на машини за дишење. – Нема место на телото каде што детето не било распарано. По неколкучасовната операција остана без еден бубрег и слезина – велат лекарите.

Кој е виновен за смртта на детето искасапено од кучиња?

Фактор - 20.03.2017

Случајот со смртта на четиригодишното дете од кичевското село Бачишта, кое почина откако беше парчосано од глутница кучиња, отвори многу прашања за тоа кој е виновникот. Четиригодишниот Џеваир во четвртокот претпладне беше нападнат и искасан од ...

Анима Мунди за смртта на Џеваир: Примарната одговорност лежи во институциите, а не во здруженијата за заштита на ...

Стандард - 19.03.2017

„Длабоко сме потресени и изразуваме сочувство до семејството на малиот Џеваир од кичевското село Бачишта, кој пред неколку дена беше нападнат и растргнат од овчарски кучиња. Во оваа трагедија загубата е ненадоместлива и искрено жалиме.

Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња

Телевизија Нова - 19.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта кое беше нападнато од глутница кучиња и поради сериозноста на повредите пренесено во Клиничкиот центар во Скопје денеска им подлегна на повредите.

Почина Усеини Џеваир, детето кое беше нападнато од кучиња во кичевско

Стандард - 19.03.2017

Усеини Џеваир, четиригодишното дете кое беше нападнато од кучиња во кичевското с.Бачишта, на 16.март, денеска во 13 часот почина на универзитетската клиника „КАРИЛ“ во Скопје. Детето беше на апарати за дишење три дена, во критична и ...

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња...

Н.Македонија - 19.03.2017

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња Денеска околу 13 часот почина четиригодишното момче од кичевското село Бачишта, кое пред три дена беше нападнато и буквално растргнато од глутница кучиња.

Детето нападнато од кучиња е на апарати за дишење

Курир - 18.03.2017

Во исклучително лоша состојба е четиригодишното дете од кичевско Бачишта, животот му го даваат машините за дишење, пишува Канал 5. Пред два дена детето беше искасано од овчарски кучиња додека од куќата каде живеело, сакало преку нива да отиде со ...

Општина Зрновци ќе гради стационар за бездомни кучиња во кој ќе помагаат млади лица

Радио МОФ - 19.03.2017

Стационар за бездомни кучиња ќе гради општина Зрновци во кругот на фабриката за селектирање комунален смет, на површина од околу 100 метри квадратни. Во него ќе се наоѓаат неколку боксови за сместување кучињата, а истовремено стационарот ќе нуди и ...

Нема место каде не било распарчено - детали за детето нападнато од кучиња

Press24 - 19.03.2017

Детенцето од кочанското село коа го распарчија кучиња е во тешка здравствена состојба, и понатаму на апарати за одржување во живот. Четиригодишното детенце од Бачишта нема место на телото каде што не било распарано.

Детенцето кое беше искасапено од кучињата заврши трагично

Репортер - 19.03.2017

Почина четиригодишното детенце кое беше растргнато од глутница кучиња пред неколку дена во кичевско. Канал 5 дознава дека и покрај напорите на лекарите да му го спасат животот, четиригодишното момченце денеска починало.

ТРАГЕДИЈА: Почина детето нападнато од кучиња

Курир - 19.03.2017

По три дена тешка битка и покрај напорите на лекарите да го спасат неговиот живот, четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое беше нападнато од овчарски кучиња денеска почина на интензивната нега во Ургентниот Центар, јавува Канал 5.

Драма во Охрид: Жена нападната од глутница кучиња

Сител - 19.03.2017

Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња. Нападот се случил во раните утрински часови кога жената се движела пеш по улица во селото, а кучињата се појавиле од двор на куќа покрај патот каде биле чувани без надзор.

Детето нападнато од кучиња остана без бубрег и е на апарати за дишење

Репортер - 19.03.2017

Во лоша здравствена состојба е четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое е ставено на машини за дишење. – Нема место на телото каде што детето не било распарано. По неколкучасовната операција остана без еден бубрег и слезина – велат лекарите.

Анима мунди: Најголем причинител за бездомни животни е човекот, кој ги размножува неконтролирано, потоа исфрла на улица

Либертас - 19.03.2017

Длабоко сме потресени и изразуваме сочувство до семејството на малиот Џеваир од кичевското село Бачишта, кој пред неколку дена беше нападнат и растргнат од овчарски кучиња. Во оваа трагедија загубата е ненадоместлива и искрено жалиме.

Почина четиригодишното дете од Кичевско кое беше нападнато од кучиња

еМагазин - 19.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта кое беше нападнато од глутница кучиња и поради сериозноста на повредите пренесено во Клиничкиот центар во Скопје денеска им подлегна на повредите.

Почина малиот Џеваир кого го искасаа кучиња

Либертас - 19.03.2017

Четиригодишниот Џеваир Усеини , кој беше искасан од кучиња во петокот, денеска околу 13 часот им подлегнал на повредите и починал на универзитетската клиника КАРИЛ во Скопје. Малиот Џеваир беше нападнат од кучиња во селото Бачишта, Кичево.

Кучињата го гледале само како живо месо – Нема место каде детенцето не било распарчено

Репортер - 19.03.2017

Детенцето од кочанското село коа го распарчија кучиња е во тешка здравствена состојба, и понатаму на апарати за одржување во живот. Четиригодишното детенце од Бачишта нема место на телото каде што не било распарано.

ТАГА: Почина четиригодишното дете кое го искасаа кучиња во кичевско, момчето не ги издржа тешките повреди

Турлитава - 19.03.2017

Почина четиригодишното детенце кое беше растргнато од глутница кучиња пред неколку дена во кичевско. Канал 5 дознава дека и покрај напорите на лекарите да му го спасат животот, четиригодишното момченце денеска починало.

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња

За Се - 19.03.2017

Од клиниката потврдија дека детенцето починало околу 13 часот пренесува Канал 5 . Детето пред четири дена на клиниката било донесено со тешки повреди по целото тело. Доктор Симеонов хирургот кој ја работеше тешката операција објасни дека немало ...