TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Внимавајте: Ова се раните симптоми на дијабетесот

Скопје инфо - 17.11.2017

Дијабетес тип 2 може да предизвика сериозни компликации како откажување на бубрегот и слепило, а го зголемува и ризикот од срцев и мозочен удар. Поразителен е фактот кој покажува дека 30 проценти од лицата кои ја имаат оваа болест не се ни свесни за ...

Маката нè научи на сè

+инфо - 15.11.2017

Со време, се ќе научите и ќе станете најголем стручњак затоа што едноставно не смеете да згрешите, велат родителите на децата со дијабетес Кристина Петрушевска и Васка Јаковлеска ги врзува една работа – и двете се мајки на деца со дијабетес.

Експертите за дијабетес едногласни: Со промени во животниот стил до контрола на шеќерот

Фемина - 15.11.2017

Бројот на дијабетичари во Македонија, но и на светско ниво, непрекинато расте. Алармантен е податокот дека во нашата држава секој месец се регистрираат како дијабетичари по 10 возрасни лица и по две деца на возраст од 5-16 години.

Отворено со Симон Цветановски: Живот во страв за инсулин

Факултети - 15.11.2017

Јас сум Симон Цветановски од Скопје. Имам 20 години, и иако половина од нив ги живеам со дијабетес, имам нормален живот како и сите други луѓе. Ние, луѓето со дијабетес, не се разликуваме во ништо од другите, освен што се боцкаме со инсулин, лекот ...

Ни треба национална стратегија против модерната чума...

Н.Македонија - 15.11.2017

Се смета дека во Македонија годинава едно од девет возрасни лица има дијабетес. Инсулин примаат околу 40.000, додека околу 150.000 се на таблетарна терапија Да има редовна и квалитетна инсулинска терапија, како и квалитетни апарати за мерење шеќер ...

Шарените: за дијабетичарите сега е полошо од порано

Вечер - 15.11.2017

Во својот најнов Фејсбук пост новинарката Менче Атанасова Точи се осврнува на изјавата на заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски. Имено нејзиниот статус гласи: „Дојде живот и веќе инсулинот е квалитетен! Без лабораториска потврда!.

Менче Атанасова Точи за проблемите на дијабетичарите со инсулинот: Дојде животот, да ти се плукнам на животот!

Курир - 15.11.2017

Во својот најнов Фејсбук пост новинарката Менче Атанасова Точи се осврнува на изјавата на заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски. Имено нејзиниот статус гласи: „Дојде живот и веќе инсулинот е квалитетен! Без лабораториска потврда!.

Прилеп: Сè повеќе дијабетичари умираат поради лошиот инсулин

Слободен Печат - 15.11.2017

Здружението на граѓани со дијабетес „Светлост за нас“ од Прилеп брои 3.960 членови. Претседателката на ова здружение, Мирјана Димеска, вели дека долги години наназад локалната власт немала слух за нивните проблеми.

Менче Атанасова Точи за проблемите на дијабетичарите со инсулинот: Дојде животот, да ти се плукнам на животот!

Маркукуле - 15.11.2017

Во својот најнов Фејсбук пост новинарката Менче Атанасова Точи се осврнува на изјавата на заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски. Имено нејзиниот статус гласи: „Дојде живот и веќе инсулинот е квалитетен! Без лабораториска потврда!.

Тетовските дијабетичари немаат доволно ниту инсулин ниту глукомери

Канал 77 - 15.11.2017

Редовното примање на инсулинската терапија во Тетово, зависи од хуманоста на тетовските дијабетичари. Кога оваа терапија ја нема по аптеките, тие се принудени да се позајмуваат меѓусебно со инсулин, ако некој не успееа да позајми тогаш и воопшто ...

Секој 9-ти Македонец има дијабетес, а инсулин нема после 10-ти во месецот.

Телма - 14.11.2017

Секој 9ти Македонец има дијабетес, а инсулин нема после 10ти во месецот. Инсулински кризи и се погласни сомнежи за квалитетот на инсулин. Секој 9-ти Македонец има дијабетис, а Македонија нема национална статегија за справување со болеста.

Чакаровски: Немаме релевантни показатели за квалитетот на инсулинот

Нова ТВ - 14.11.2017

Заменикот министер за здравство Гоце Чакаровски тврди дека дезинформација од новинарите и јавноста е сомнежот на пациентите со дијабетес дека одредени инсулини не им делуваат. Сепак, призна дека имало проблеми и се протнувале и неквалитетни ...

Живот со дијабетес во Македонија

Телма - 14.11.2017

Секој 9-ти Македонец живее со дијабетес, но и во постојан страв дали ќе најде инсулин после 10-ти во месецот. Дијабетичарите се сомневаат во неговиот квалитет. Прашуваат зошто не добиваат сертификат за терапијата.

Светски ден на дијабетесот

МКД - 14.11.2017

Под мотото „Жените и дијабетесот - нашето право на здрава иднина" денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот. По тој повод, Сојузот на здруженија на дијабетичари во Македонија организира настан на кој ќе се обрати претседателот на Сојузот, ...

Светски ден на дијабетесот

Алсат-М - 14.11.2017

Под мотото „Жените и дијабетесот – нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот. По тој повод, Сојузот на здруженија на дијабетичари во Македонија организира настан на кој ќе се обрати претседателот на Сојузот, ...

Meѓународен ден за борба против дијабетесот

Алсат-М - 14.11.2017

Меѓународниот ден за борба против дијабетес ги најде со бројни проблеми погодените од оваа болест. Како што постојано известуваат претставниците на здруженијата за дијабетес во земјата, најголемите проблеми последниве години се појавиле поради ...

Секој десетти Македонец има дијабет

24 Вести - 14.11.2017

Животот е убав само доколку знаеш да се носиш со сите препреки кои ќе ти излезат на патот вели Рената Јакимовиќ која на деветгодишна возраст ја започнала битката со дијабетисот. Вели животот со дијабетес не е лесен, особено кога знаеш дека треба ...

Дијабетесот е галопирачка пандемија

+инфо - 14.11.2017

Во 2017. едно од 11 возрасни лица во светот имаат дијабетес, до 2045 година ќе има секој десетти.Едно од 2 возрасни лица не знаат дека имаат дијабетес Светскиот ден на дијабетесот, 14.Ноември, е креиран во 1991 година од страна на Меѓународната ...

Денес е Светскиот ден на дијабетесот

Фемина - 14.11.2017

Дијабетесот е галопирачка пандемија – во 2017 година едно од единаесет возрасни лица во светот имаат дијабетес, а до 2045 година секој десетти ќе има дијабетес. Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2017 година.

Денес е Светски ден на дијабетесот

Кајгана - 14.11.2017

Дијабетесот е галопирачка пандемија – во 2017 година едно од единаесет возрасни лица во светот имаат дијабетес, а до 2045 година секој десетти ќе има дијабетес. Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2017 година.

Секој десетти граѓанин на Македонија боледува од дијабетес

Либертас - 14.11.2017

Околу 200.000 граѓани на Македонија боледуваат од болеста дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот.

Светски ден на дијабетесот

Сител - 14.11.2017

Под мотото „Жените и дијабетесот - нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот. По тој повод, Сојузот на здруженија на дијабетичари во Македонија организира настан на кој ќе се обрати претседателот на Сојузот, ...

Околу 190 илјади луѓе во Македонија имаат дијабетес

А1 On - 14.11.2017

Во Македонија околу 190.000 луѓе имаат дијабетес од кои 40.000 се на инсулинска терапија, а останатите 150.000 се на таблетарна терапија. Бројот на пациенти е во постојан подем. Ова денеска го истакна претседателот на Сојузот на здруженија на ...

Градоначалникот на Прилеп вети пари и подобри услови за дијабетичарите

+инфо - 14.11.2017

Од здружението на граѓани со дијабетесо „Светлост за нас“ побараа во иднина да се надминат проблемите со неквалитетен инсулин. По повод Светскиот ден на дијабетесот градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски оствари средба со здружението на граѓани ...

Околу 190 илјади луѓе во Македонија имаат дијабетес

Сител - 14.11.2017

Во Македонија околу 190.000 луѓе имаат дијабетес од кои 40.000 се на инсулинска терапија, а останатите 150.000 се на таблетарна терапија. Бројот на пациенти е во постојан подем. Ова денеска го истакна претседателот на Сојузот на здруженија на ...

Светски ден на дијабетесот

А1 On - 14.11.2017

Под мотото „Жените и дијабетесот – нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот. По тој повод, Сојузот на здруженија на дијабетичари во Македонија организира настан на кој ќе се обрати претседателот на Сојузот, ...

Прилепското здружение на граѓани со дијабет ќе добие простории за своите активности

А1 On - 14.11.2017

По повод 14 ноември, светскиот ден за борба против дијабетесот, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски се сретна со членовите на здружението на граѓани со дијабет „Светлост за нас“. Јованоски вети на здружението дека ќе им обезбеди просторија за ...

Секој десетти Македонец боледува од дијабетес

Макфакс - 14.11.2017

Околу 200.000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот.

Секој месец по десет возрасни и по две деца од 5 до 16 годишна возраст стануваат дијабетичари

Канал5 - 14.11.2017

Секој месец по десет возрасни и по две деца од 5 до 16 годишна возраст во Македонија се запишуваат како дијабетичари. 12 отсто од населението во Македонија има дијабетес. Во моментов има инсулин, објаснуваат од здружението на дијабетичари, ти ...

Одбележан Светскиот ден на дијабетесот во Битола

А1 On - 14.11.2017

Денеска во Битола, Лајонс клубовите и Здружението на граѓани со дијабет го одбележаа 14 ноември, Светскиот ден на дијабетесот. – Годинава акцент на акцијата беше ставен на борбата против дијабетесот, кој се јавува кај бремени жени, посочи Кристијан ...

12 проценти од населението во Македонија има дијабетес

МРТ - 14.11.2017

12 проценти од населението во Македонија има дијабетес. Се зголемува бројот на пациенти. Здруженијата од надлежните бараат решение за недостигот од инсулин. Ќе се проверува и квалитетот... Расте бројот на болни од дијабетес.

Градоначалникот на Прилеп, Јованоски ја поддржа акцијата на „Лајонс“ клубот за бесплатно мерење на шеќер во крвта

А1 On - 14.11.2017

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски по повод Светскиот ден на дијабетесот го посети пунктот за бесплатно мерење на шеќер во крвта во центарот на Прилеп, во организација на „Лајонс“ клубот.

Прилепското здружение на граѓани со дијабет ќе добие простории за своите активности

Сител - 14.11.2017

По повод 14 ноември, светскиот ден за борба против дијабетесот, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски се сретна со членовите на здружението на граѓани со дијабет „Светлост за нас“. Јованоски вети на здружението дека ќе им обезбеди просторија за ...

Здраствените власти ветуваат безбеден инсулин

Сител - 14.11.2017

Здравствените власти лабораториски ќе го испитуваат инсулинот, по сомневањата изнесени во јавноста од дијабетичари дека е неквалитетен. Секој деветти Македонец е со дијабет а околу 40 000 од нив се на инсулинска терапија.

Доставата на инсулин доцнеше поради пречки во транспортот, вели заменик министерот за здравство

Сакам да кажам - 14.11.2017

Инсулинот минатиот месец не беше навреме доставен заради пречки во тарнспортот, вели заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски, на денешното одбележување на Светскиот ден на дијабетесот 14 ноември.

Светскиот ден на дијабетесот посветен на жените

+инфо - 14.11.2017

199 милиони жени во светот имаат дијабетес, а кај една од 7 бремености се констатира гестациски дијабетес Под мотото „Жените и дијабетесот - нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот.

Градоначалникот на Прилеп вети финансиска помош и просторија за работа на здружението на граѓаните со дијабетес

Макфакс - 14.11.2017

По повод Светскиот ден на дијабетесот градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски оствари средба со здружението на граѓани со дијабетес „Светлост за нас“. На средбата Јованоски вети финансиска поддршка и просторија за работа во старата општинска ...

Се зголемува бројот на дијабетичари: 190 илјади лица дијагностицирани со дијабетес

ТВ21 - 14.11.2017

Бројот на заболени од дијабетес во Македонија се повеќе се зголемува. Според Бојан Киров, претседател на Сојузот на здружението на дијабетичари, вкупниот број на пациентите заболени од оваа болест е околу 190 илјади, а како главни виновници за ...

Светски ден на дијабетесот...

Н.Македонија - 14.11.2017

Светски ден на дијабетесот Под мотото „Жените и дијабетесот - нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот. По тој повод, Сојузот на здруженија на дијабетичари во Македонија организира настан на кој ќе се обрати ...

Секој десетти Македонец боледува од дијабетес

Бизнис Инфо - 14.11.2017

Околу 200.000 жители на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес којашто директно предизвикува сериозни проблеми со видот, алармираат од Специјалната очна болница Деница од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот.

Во подем дијабетесот во Прилеп...

Н.Македонија - 14.11.2017

Во подем дијабетесот во Прилеп Болеста дијабетет во Прилеп велат од Здружението на граѓани со дијабетес „Светлост за нас“ велат дека е во постојан подем, особено кај младите луѓе. Според информациите со кои располагаат во Здружението, околу 3960 ...

Во Битола над 6200 лица на инсулинска терапија

Тера - 14.11.2017

– Денес го прославуваме 14 Ноември Светскиот ден на дијабетот. Здружението на граѓани со дијабет на Општината Битола пермаментно води грижа за своите граѓани и ги дава потребните соопштенија и насоки за зачувување на здравјето.

Во охридско-струшкиот регион се регистрирани околу 16 илјади луѓе со дијабетес

ТВМ - 14.11.2017

Во охридскиот центар за дијабетес се регистрирани 7000 дијабетичари, а во Струга и Вевчани 9000 дијабетичари. Од регистираните дијабетичари во Охрид 1900 се на инсулин, а останатите се на таблетарна терапија, вели Димче Панџакоски претседател на ...

Секој десетти Македонец боледува од дијабетес

Црнобело - 14.11.2017

14.11.2017, Скопје – Околу 200.000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на ...

Светски ден на дијабетесот

Нетпрес - 14.11.2017

Дијабетесот е галопирачка пандемија – во 2017 година едно од единаесет возрасни лица во светот имаат дијабетес, а до 2045 година секој десетти ќе има дијабетес. Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2017 година.

Секој десетти Македонец боледува од дијабетес

Скопје инфо - 14.11.2017

Околу 200.000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот. И овој 14-ти ноември, Светот го обележува денот на дијабетесот преку глобална кампања, промовирана од ...

Секој десетти граѓанин на Македонија боледува од дијабетес

Позитив.мк - 14.11.2017

Околу 200.000 граѓани на Македонија боледуваат од болеста дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот.

Секој десетти Македонец боледува од дијабетес

Актуелно24 - 14.11.2017

Околу 200.000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот.

Светски ден на дијабетесот

Алфа - 14.11.2017

Под мотото „Жените и дијабетесот - нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот. Под мотото „Жените и дијабетесот - нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот.

Секој десетти граѓанин на Македонија боледува од дијабетес

Локално - 14.11.2017

Околу 200.000 граѓани на Македонија боледуваат од болеста дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот.