TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделници - Одлуката за „Монструм“ и поврзаноста на изборите и името

Р.С.Европа - 06.10.2017

Фокус ја анализа одлуката да се поништат пресудите за доживотен затвор во случјаот „Монструм“, а Капитал пишува за поврзаноста на локалните избори и името Фокус - падот на „Монструм“ не е доволен да се погребе „сваровски“ судствто Фокус во најновиот ...

Калајџиев: Монструм треба да се врати на повторно судење

Телма - 06.10.2017

Врховните судии треба да ја имаат пред себе правдата и совеста кога ќе одлучуваат за „Монструм“ смета професорот Гордан Калајџиев. Морална одлука е дали може да се прати некој на доживотна робија без доволно докази и фер процедура вели Калајџиев.

Калајџиев: Повторно судење за “Монструм” поради тешки повреди на Кривичната постапка

Алсат-М - 06.10.2017

Експерти се повеќе му даваат поддршка на барањето на обвинителството за повторно судење на случајот „Монструм“. Професорот од Правниот факултет во Скопје, Гордан Калајџиев, констатира дека причина за повторно судење се тешките повреди на Кривичната ...

Калајџиев: Нема никакви сомневања дека „Монструм“ треба да се врати на повторно судење

А1 On - 06.10.2017

Откако Јавното обвинителство на некој начин се двоуми и кога веќе не стои со сигурност зад обвинението, според професорот Гордан Калајџиев, повеќе нема никакви сомневања дека треба да се врати назад судењето за случајот „Монструм“.

Калајџиев за „Монструм“: Нема сомневања дека случајот треба да се врати на повторно судење

Канал 77 - 06.10.2017

Кога Обвинителството би имало сомневања, не би можел никој да пратам на доживотна робија ако сум судија – вака универзитетскиот професор, Гордан Калајџиев одговори денеска на новинарско прашање како го коментира барањето на Обвинителството да се ...

Која партија ќе ќари од враќањето на „Монструм“, и дали така се гради правната држава

Newsroom - 06.10.2017

Како се зајакнува независноста на судството кога политички партии си припишуваат заслуги за судски одлуки? Експертите порачуваат дека е нормално да има политички коментари за некои одлуки, но треба да се внимава до каде е границата Како коалициски ...

Калајџиев: Нема никакви сомневања дека „Монструм“ треба да се врати на повторно судење

Либертас - 06.10.2017

Откако Јавното обвинителство на некој начин се двоуми и кога веќе не стои со сигурност зад обвинението, според професорот Гордан Калајџиев, повеќе нема никакви сомневања дека треба да се врати назад судењето за случајот „Монструм“.

Туфегџиќ: Спасовска отвори многу сериозни прашања за правната валидност на доказите во „Монструм“

Телма - 05.10.2017

Судијата Владимир Туфегџиќ кој ја водеше истрагата за случајот „Монструм“ смета дека обвинителката Лилјана Спасовска отворила многу сериозни прашања за правната валидност на доказите, но прашува и зошто дилемите доаѓаат токму од јавното ...

Туфегџиќ: СЈО ЈО да ги отстранат сомнежите за „Монструм“

24 Вести - 05.10.2017

Сомнежот во доказите за случајот „Монструм“ кој го изрази јавната обвинителка Лилјана Спасовска и нивната корелација со евентуалните прислушувани разговори поврзани со овој трагичен настан се добар повод јавното обвинителство и СЈО да заземат ...

„Монструм“, судиите негираат политичка позадина на случајот

Алсат-М - 05.10.2017

Истражниот судија за “Монструм“, Владимир Туфекџиќ не сака да ја коментира можноста за повторно судење на случајот. Според него, во времето кога траела истрагата, тој лично никогаш не бил на местото на настанот.

По пресвртот во случајот „Монструм“, истражниот судија тврди: Валидноста на доказите доведена во прашање

ТВ21 - 05.10.2017

Правната валидност и подобност на доказите во случајот Монструм е доведена во прашање со барањето на Јавното обвинителство да ги укине пресудите, а предметот да се врати во почетна фаза, тврди Владимир Туфегчиќ, истражниот судија за петкратното ...

Кои се вистинските монструми во „Монструм“?

Либертас - 05.10.2017

Сите имаат право да бидат разочарани од текот и исходот од судењето во случајот „Монструм“: и осудените и роднините на загинатите и целата македонска јавност. Сите сме свесни дека целиот случај доби крајно сомнителна правна разврска, што беше ...

Гешкоска за „Фокус“: Неблагодарно е да се коментира за „Монструм“, треба да ја почекаме одлуката на Врховниот суд

Фокус - 05.10.2017

По јавната седница за случајот „Монструм“ на која обвинителката Лилјана Спасовска , побара од Врховниот суд да ги уважи жалбите на обвинетите, односно да ги укине првостепената и второстепената пресуда, и случајот да го врати од почеток, не запираат ...

Буџаковски: Обвинителката мора да има нови докази за враќање на случајот

Алфа - 05.10.2017

Обвинителката мора да гарантира дека има обезбедено нови докази кои ќе ја изменат фактичката состојба, а самите тие ќе придонесат за промена на исходот на пресуда. Без цврсти докази не може да се повтори судењето за „Монструм“.

(ВИДЕО) Туфегџиќ: Целата постапка за Монструм е видео-снимана

А1 On - 05.10.2017

Целата постапка за случајот Монструм за кој јавното обвинителство побара укинување на пресудата и враќање на почеток е аудио и визуелно снимана, изјави судијата Владимир Туфегџиќ на конференција за конфискација на имот.

Истражниот судија Владимир Туфегџиќ: Случајот ми го дадоа 20 дена откако се случи петкратното убиство кај смилковско ...

10без10 - 05.10.2017

Судијата од Основниот суд Скопје 1 Владимир Туфегџиќ, кој ја водеше истрагата за петкратното убиство кај Смилковското езеро, за САКАМДАКАЖАМ.МК открива дека нему предметот му бил даден дури по 20 дена откако се случил крвавиот настан на 12 април ...

Калајџиев: Нема никакви сомневања дека „Монструм“ треба да се врати на повторно судење

Стандард - 06.10.2017

Откако Јавното обвинителство на некој начин се двоуми и кога веќе не стои со сигурност зад обвинението, според професорот Гордан Калајџиев, повеќе нема никакви сомневања дека треба да се врати назад судењето за случајот „Монструм“.

Туфегџиќ: СЈО ЈО да ги отстранат сомнежите за „Монструм“

Локално - 05.10.2017

Сомнежот во доказите за случајот „Монструм“ кој го изрази јавната обвинителка Лилјана Спасовска и нивната корелација со евентуалните прислушувани разговори поврзани со овој трагичен настан се добар повод јавното обвинителство и СЈО да заземат ...

Кои се вистинските монструми во „Монструм“?

Локално - 05.10.2017

Сите имаат право да бидат разочарани од текот и исходот од судењето во случајот „Монструм“: и осудените и роднините на загинатите и целата македонска јавност. Сите сме свесни дека целиот случај доби крајно сомнителна правна разврска, што беше ...

Туфегџиќ: Целата постапка за „Монструм“ е видеоснимена

Макфакс - 05.10.2017

Целата постапка за случајот „Монструм“, за кој јавното обвинителство побара укинување на пресудата и враќање на почеток, е аудио и визуелно снимена, изјави судијата Владимир Туфегџиќ на конференција за конфискација на имот.

Калајџиев: Нема никакви сомневања дека „Монструм“ треба да се врати на повторно судење

Сител - 06.10.2017

Откако Јавното обвинителство на некој начин се двоуми и кога веќе не стои со сигурност зад обвинението, според професорот Гордан Калајџиев, повеќе нема никакви сомневања дека треба да се врати назад судењето за случајот „Монструм“.

Туфегџиќ: Целата постапка за „Монструм“ е видеоснимена

Точка - 05.10.2017

Целата постапка за случајот „Монструм“, за кој јавното обвинителство побара укинување на пресудата и враќање на почеток, е аудио и визуелно снимена, изјави судијата Владимир Туфегџиќ на конференција за конфискација на имот.

Калајџиев: Нема сомневања дека „Монструм“ треба да се врати на повторно судење...

Н.Македонија - 06.10.2017

Калајџиев: Нема сомневања дека „Монструм“ треба да се врати на повторно судење Откако Јавното обвинителство на некој начин се двоуми и кога веќе не стои со сигурност зад обвинението, според професорот Гордан Калајџиев, повеќе нема никакви сомневања ...

Калајџиев: Нема никакви сомневања дека „Монструм“ треба да се врати на повторно судење

+инфо - 06.10.2017

Случајот „Монструм“ објективно по неговата тежина неминовно има политички импликации, смета Калајџиев. Откако Јавното обвинителство на некој начин се двоуми и кога веќе не стои со сигурност зад обвинението, според професорот Гордан Калајџиев, повеќе ...

Според професорот Калајџиев, судењето за „Монструм“ треба да се врати назад

ТВ21 - 06.10.2017

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев изјави дека нема никакви сомневања дека треба да се врати назад судењето за случајот „Монструм“. Посочи дека ова е еден од случаите што покажува дека во кривичното право сепак има и други тешки ситуации во ...

Калајџиев: Нема никакви сомневања дека „Монструм“ треба да се врати на повторно судење

Локално - 06.10.2017

Откако Јавното обвинителство на некој начин се двоуми и кога веќе не стои со сигурност зад обвинението, според професорот Гордан Калајџиев, повеќе нема никакви сомневања дека треба да се врати назад судењето за случајот „Монструм“.