TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Мијалков: Не ми се живее кога гледам како детето ми венее пред очи!

Фактор - 21.04.2017

Ако носиш нешто неизречено, нешто што те притиска и пече, закопај го во длабока тишина , тишината сама ќе го рече... Ова се стихови од песната Тишина на поетот Ацо Шопов. Но тие во себе носат длабока порака и вистина која како да ја отсликува ...

Протест на родители на деца со посебни потреби: „Кампуваме пред совеста на тие што може да ни помогнат“

Факултети - 20.04.2017

Со тридневно кампување пред Собранието на Република Македонија родители на деца со посебни потреби, како што велат, ќе се обидат да го свртат вниманието на политичарите за нивните деца да станат видливи за нив.

Протест на родители на деца со посебни потреби

Глас на Америка - 20.04.2017

Ова не е политички протест, туку повик до државата да стори нешто за подобрување на ситуацијата, велат организаторите СКОПЈЕ — Од денеска до сабота напладне родителите на деца со посебни потреби организирани во „Сплотени срца“ ќе кампуваат во шатори ...

Револт и протести на родителите на деца со попреченост

24 Вести - 20.04.2017

Никола има 13 години и има Даунов синдром. Тој е еден од многуте деца во земјава што се со посебни потреби. Оди редовно во училиште и е прифатен од соучениците и наставниците, но нема доволно внимание за него во училиштето колку што му е потребно.

Протест на деца со попречен развој – „Се надеваме дека ќе го слушнат нашиот глас“

ТВ21 - 20.04.2017

Во паркот спроти македонското Собрание денеска се издигнаа шатори. Но не се работи за никаков политички протест како што многумина од минувачите помислуваат. Својот гнев поради чувството на запоставеност од државата, на овој начин решија да го ...

Ќе ги видат ли пратениците децата со попреченост?

Р.С.Европа - 20.04.2017

Три дена ќе кампуваат пред Собранието, родителите на деца со посебни потреби, а целта им е, како што велат, нивните деца заборавени од државата да станат видливи за политичарите.Тие бараат системските решенија со кои ќе им се олесни животот на ...

Протест под шатори пред Собрание

Телма - 20.04.2017

Натрупаните проблеми и празните ветувања ги натераа на семејствата на децата со попреченост да постават шатори и да започнат протест пред законодавниот дом. Бараат квалитетни испитувања, терапии, стручен кадар, здравствено осигурување по наполнети ...

Кога ќе се избере Влада ќе се собереме од цела Македонија да нѐ видат колку сме, порачаа родителите на деца со посебни ...

Сакам да кажам - 20.04.2017

Родителите на деца со посебни потреби од здружението „Сплотени срца“ утрово поставија шатори во паркот „Жена борец“ спроти Собранието на Македонија, и тука ќе кампуваат наредните три дена со што на симболичен начин сакаат да им покажат на ...

Како до подобра добросостојба на децата за подобри училишни резултати

Karas4training - 20.04.2017

Совршената формула до која дошле многу истражувачи на ова поле вклучува: Игра, Одмор и Квалитетно време со семејството... 1. Игра Децата најмногу учат низ игра, па не е зачудувачки што самиот процес им помага да: ● Научат да решаваат разни проблеми; ...

ВИДЕО: Родителите на децата со пречки во развојот бараат итни промени, три дена ќе кампуваат спроти Собрание

А1 On - 20.04.2017

Здружението „Сплотени срца“ и родителите на деца со пречки во развојот во знак на протест поради како што велат не почитување на правата на децата со посебни потреби од страна на државата, поставија шатори во паркот „Жена борец“ спроти Собранието ...

Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

Сител - 20.04.2017

Стојановска Сузана е невработена и самохран родител на шестооделенецот Никола кој има Даунов синдром. Живеат под кирија и вели дека целокупната грижа за своето дете со посебни потреби е на нејзини плеќи.

Хелсиншки: Попречен јавниот собир на лицата со посебни потреби

+инфо - 20.04.2017

Претставници на Град Скопје почнаа да ги отстрануваат поставените банери на споменикот спроти Собранието. Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува силна поддршка на лицата со посебни потреби и преку свој претставник присуствуваше и го ...

Родителите револтирани од злоупотреби на децата бараат оставка од директорката на „Никола Карев“

Фактор - 20.04.2017

Свесни за последиците од ова наше писмо, одлучивме ние, група родители на ученици од гимназијата Никола Карев од Скопје, да се обратиме до сите родители, ученици, идни родители и идни ученици, да кажеме што се случува во оваа гимназија која одамна ...

ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ: Родители на деца со попреченост бараат центри за згрижување и промена на закони (ФОТО)

Телеграф - 20.04.2017

Едно од барањата е да им се обезбеди иднина на децата со посебни потреби по смртта на родителите, и тоа преку нивниот имот, кој би ѝ го отстапиле на државата, а за возврат таа да се грижи за нив до крајот на животот, со тоа што ќе им даде пристојни ...

Протест на родителите на децата со специјални потреби

МРТ - 20.04.2017

Протест пред Законодавниот дом на родителите на децата со специјални потреби. Бараат изменување на законот со отворање на дневни центри и вработување соодветен персонал. Ресорниот министер вели дека има можност за остварување на барањето.

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува сè додека не им бидат исполнети барањата

Макфакс - 20.04.2017

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува во „Жена парк“, наспроти највисокиот законодавен дом во државата, со цел некој да го чуе нивниот крик. Тие се залагаат „при очи да ги видат, при уши да ги слушнат“ нивните барања, кои се ...

Заедничко слободно време со децата

Мама365 - 20.04.2017

Важно за родителите е да не заборават да поминуваат слободно време со своето дете и да не се врти се околу училиштето и оценките, бидејќи кога училиштето е главна тема, децата најчесто губат мотивација за работа и пружаат отпор.

Родители на деца со попреченост поставија шатори пред Собранието

Р.С.Европа - 20.04.2017

Здружението „Сплотени срца“ на родители на деца со попреченост, постави шатори спроти Собранието на Македонија во паркот Жена борец во центарот на Скопје, за да привлечат внимание на пратениците и на јавноста од кои бараат да ги слушнат нивните ...

Детето треба да биде што повеќе самостојно

Мама365 - 20.04.2017

На детето, помошта од родителите му е потребна, но важно е само да учи и да ги извршува своите обврски. Затоа е потребно да се охрабри што повеќе да работи самостојно. Тоа не значи дека родителите целата грижа за училиштето ќе му ја препуштат на ...

Родителската љубов и успехот на училиште

Мама365 - 20.04.2017

Како што е училишниот успех важен за развојот на самодовербата на детето, така за родителското доживување на успехот и очекувањето од детето, зависи и доживувањето на детето на самото себе и сопственото постигнување.

За Град Скопје нема место за шаторите на децата со попречености и нивните родители

Канал 77 - 20.04.2017

Три лица од обезбедувањето на Град Скопје се обиделе да ги спречат децата со попречености и нивните родители да кампуваат во скопскиот Жена парк. Родителите од Здружението „Сплотени срца“ пред неколку дена најавија дека секој месец од 20 до 22 ќе ...

[Видео] Камп спроти Собрание – родителите бараат институционална помош за децата со посебни потреби

Радио МОФ - 20.04.2017

Потребата од квалитетна терапија и од испитувања, стручен кадар кој ќе им помогне во грижата за децата со посебни потребни, до сместувањето за повозрасната категорија на деца со посебни потреби, се само дел од проблемите за кои не е најдено ...

Успехот на децата не треба да се гледа само низ оценките

Мама365 - 20.04.2017

Училишните обврски се едни од првите развојни задачи со кои децата ја потврдуваат сопствената способност и неретко, оценките се сметаат за доказ на нивната спосбност. Оценките секако се важни, а наставниците и родителите често создаваат мислење за ...

Родителите на деца со посебни потреби доставија барања до институциите на државата

Телевизија Нова - 20.04.2017

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието на Република Македонија поставија шатори во кои ќе престојуваат три дена и ќе ги повторуваат барањата кои како што велат ги доставиле до сите релевантни институции и до партиите пред ...

Родители на деца со попреченост поставија шатори пред Собранието

Телевизија Нова - 20.04.2017

Родителите на децата со посебни потреби на протест во шатори пред Собранието. Бараат од политичарите да ги слушнат нивните потреби и проблемите со кои секојдневно се соочуваат, а се многубројни.

Родители на деца со попреченост со шатори пред Собранието - инцидент на почетокот на собирот

24 Вести - 20.04.2017

Додека пратениците со недели водат јалови дебати во Собранието, пред законодавниот дом децата со попреченост во развојот и нивните родители поставија шатори во паркот Жена борец во знак на револт поради нерешените проблеми со кои се соочуваат.

Родители на деца со попреченост поставија шатори пред Собранието

Нетпрес - 20.04.2017

Здружението „Сплотени срца“ на родители на деца со попреченост, денеска поставија шатори спроти Собранието на Македонија, со цел да го привлечат вниманието на пратениците и на јавноста, за нивните проблеми.

Шаторите остануваат, родителите порачуваат: Само со сила може да не тргнат!

+инфо - 20.04.2017

Протестот е пријавен на 12 април, велат родителите на децата со посебни потреби „Сплотени срца“ кои три дена ќе кампуваат во паркот. По инцидентот со обезбедувањето на Град Скопје кое не им дозволи на родителите на децата со посебни потреби ...

Родителите на децата со пречки во развојот бараат остварување на своите права

Точка - 20.04.2017

Здружението „Сплотени срца“ го започна мирниот собир во паркот „Жена-борец“ преку поставување на неколку шатори, и каде како што велат ќе останат во наредните два дена. Тие ќе упатат барање до политичарите, т.е.

(Обновено) Обид за забрана на протестот за деца со посебни потреби...

Н.Македонија - 20.04.2017

Обид за забрана на протестот за деца со посебни потреби Утрово додека родителите и децата со посебни потреби ги поставувале своите шатори за најавениот протест во скопскиот парк Жена-борец, дошле тројца мажи кои им ги рушеле шаторите, велат ...

Тридневен протест за поголеми права на лицата со посебни потреби...

Н.Македонија - 20.04.2017

Тридневен протест за поголеми права на лицата со посебни потреби Родителите на децата со посебни потреби најавија дека денес со мирен собир ќе го привлекуваат вниманието на јавноста кон нивните секојдневни проблеми.

Обезбедувањето на Град Скопје не дава родителите и децата со посебни потреби да кампуваат

+инфо - 20.04.2017

Обезбедувањето ги затвора поставените шатори, а во еден миг дојде и до туркање кое се закануваше да прерасна во физичка пресметка. Тројца од обезбедувањето на Град Скопје не им дозволува на здружението на родители кои имаат деца со посебни потреби ...

Родителите на децата со посебни потреби кампуваат пред Собранието – итно да се создадат услови

Позитив.мк - 21.04.2017

Со тридневно кампување пред Собранието на Република Македонија родители на деца со посебни потреби ќе се обидат да го свртат вниманието на политичарите за нивните деца да станат видливи за нив.

Родителите на децата со пречки во развојот бараат итни промени, три дена ќе кампуваат спроти Собрание

ТВ21 - 20.04.2017

Здружението „Сплотени срца“ и родителите на деца со пречки во развојот во знак на протест поради како што велат не почитување на правата на децата со посебни потреби од страна на државата, поставија шатори во паркот „Жена борец“ спроти Собранието ...

СИТЕЛ: Родителите на деца со посебни потреби ги поставија шаторите пред Собрание

Press24 - 20.04.2017

Стојановска Сузана е невработена и самохран родител на шестооделенецот Никола кој има Даунов синдром. Живеат под кирија и вели дека целокупната грижа за своето дете со посебни потреби е на нејзини плеќи.

Хелсиншки комитет го поддржа протестот на родителите на деца со пречки во развојот

Макфакс - 20.04.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права соопшти дека ги поддржува лицата со пречки во развојот и преку свој претставник присуствуваше и го мониторираше денешниот собир под мотото „Обединети за децата и возрасните со посебни потреби“.

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува сè додека не им бидат исполнети барањата

Точка - 20.04.2017

Кампот на родителите на деца со посебни потреби останува во „Жена парк“, наспроти највисокиот законодавен дом во државата, со цел некој да го чуе нивниот крик. Тие се залагаат „при очи да ги видат, при уши да ги слушнат“ нивните барања, кои се ...

8 нешта што наставникот посакува родителите да прават со нивните деца дома

Среќа.mk - 20.04.2017

Потрудете се вашето дете да чита секој ден Наставничката од градинка на мојот син не замоли секој ден да му читаме разни приказни. Неговата наставничка во прво одделение препорача тој да чита дваесет минути секој ден пред легнување.

Родители на деца со попреченост поставија шатори пред Собранието

Алсат-М - 20.04.2017

Здружението „Сплотени срца“ на родители на деца со попреченост, постави шатори спроти Собранието на Македонија во паркот Жена борец во центарот на Скопје, за да привлечат внимание на пратениците и на јавноста од кои бараат да ги слушнат нивните ...

Родителите на децата со посебни потреби поставија камп спроти Собрание

Фокус - 20.04.2017

Родителите на децата со посебни потреби денеска поставија камп во паркот „Жена-Борец“ спроти Собранието, барајќи да им проработи свеста на сите оние, кои се надлежни да направат нешто за нивните деца.

Родители на деца со посебни потреби пред Собранието поставија шатори

еМагазин - 20.04.2017

Родителите на деца со посебни потреби денеска пред Собранието на Република Македонија поставија шатори во кои ќе престојуваат три дена и ќе ги повторуваат барањата кои како што велат ги доставиле до сите релевантни институции и до партиите пред ...

Шаторите остануваат, родителите порачуваат: Само со сила може да не тргнат!

Репортер - 20.04.2017

По инцидентот со обезбедувањето на Град Скопје кое не им дозволи на родителите на децата со посебни потреби „Сплотени срца“ да постават шатори пред „Жена парк“, тие повикаа полиција и ситуацијата се смири, пренесе Плусинфо .

ХК: Попречен јавниот собир на лицата со посебни потреби, полицијата без никаква реакција

Макфакс - 20.04.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права реагира на обидот за спречување на собирот на родителите на децата со посебни потреби во паркот Жена-борец. „Ваквото постапување потенцираме дека е обид за Спречување или смеќавање на јавен собир, кое дело е ...

Родителите на децата со пречки во развојот бараат остварување на нивните права

Макфакс - 20.04.2017

Здружението „Сплотени срца“ го започна мирниот собир во паркот „Жена-борец“ преку поставување на неколку шатори, и каде како што велат ќе останат во наредните два дена. Тие ќе упатат барање до политичарите, т.е.

Децата со попреченост во развојот и родителите пред Собрание

Кајгана - 19.04.2017

Пред Собранието да почне со работа, децата со попреченост во развојот и нивните родители ќе постават шатори во Жена парк, кои викендов ќе бидат нивно живеалиште. Овој протест го организира Здружението „Сплотени срца“, чија цел е да бидат видливи за ...

Родители на лица со аутизам три дена ќе кампуваат во Скопје...

Н.Македонија - 19.04.2017

Родители на лица со аутизам три дена ќе кампуваат во Скопје За соодветен третман на своите деца родителите на децата со аутизам три дена ќе кампуваат во Скопје. - Ова е камп пред совеста на пратениците чие внимание сакаме да го привлечеме.

Родители им објаснуваат на децата како да имаат заштитен секс

Panika.be - 19.04.2017

Доаѓа тој момент кога родителот треба да му објасни на детето како да има заштитен секс. И додека некои се срамат воопшто да го имаат тој муабет со децата, другите ги едуцираат. Би направиле ли ваков муабет со вашето ...

Додека пратениците „бистрат“ политика пред Собрание ќе „никнат“ шатори: Кој и зошто ќе кампува?

Фактор - 19.04.2017

Секој месец од 21. до 23. пред Собрание ќе се кампува. Додека пратениците во Собранието се надмудруваат со реплики и контра реплики, децата со посебни потреби и нивните родители в четврток ќе распослат шатори во паркот Жена борец.

Обезбедувањето на Град Скопје не дава родителите и децата со посебни потреби да кампуваат

Фокус - 20.04.2017

Тројца од обезбедувањето на Град Скопје не им дозволуваат на здружението на родители кои имаат деца со посебни потреби „Сплотени срца“ да постават шатори во скопскиот „Жена парк“. Обезбедувањето вели дека настанот не бил најавен, објави Плусинфо.

Хелсиншки комитет: МВР да го обезбеди собирот во „Жена парк“

Нова ТВ - 20.04.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува силна поддршка на лицата со посебни потреби и преку свој претставник присуствуваше и го мониторираше денешниот собир под мотото “Обединети за децата и возрасните со посебни потреби”.