TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа со предупредување до американските граѓани

Р.С.Европа - 07.12.2017

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори на можност од насилни протести откако американскиот претседател Доналд Трамп објави дека го признава Ерусалим како главен град на ...

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Локално - 07.12.2017

Израелските локални власти ги осветлија ѕидовите на стариот град во Ерусалим во црвена, бела и сина боја, за да покажат благодарност за признавањето од претседателот Трамп како главен град на Израел.

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Блискиот Исток

МКД - 06.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел е потег кој не само што ќе го зоврие Блискиот исток, туку и ги прекршува меѓународните правила.

Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел

Глас на Америка - 06.12.2017

Чекорот предизвика негативна реакција во поголем дел од светот Претседателот Доналд Трамп кажа дека САД официјално го признаваат Ерусалим како главен град на Израел и дека започнува процесот на преместување на американската амбасадата од Тел Авив.

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

24 Вести - 06.12.2017

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни работи денеска ја осуди одлуката на САД ...

Американските амбасади на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани

Кумановски м. - 07.12.2017

loading... Амбасадите на Соединетите Американски Држави на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори за можни насилни протести откако америакнскиот претседател Доналд Трамп објави дека го ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Мета - 06.12.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп објави дека дошол моментот кога Ерусалим треба официјално да биде признат како претстолнина на Израел. „Одлучен сум дека дојде време, официјално да се признае Ерусалим како претстолнина на Израел.

Абас: САД веќе не може да бидат медијатор во израелско-палестинските преговори

А1 On - 06.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори смета палестинскиот претседател Махмуд Абас. Тој ја осуди одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим ...

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

А1 On - 06.12.2017

Претседателот на Франција повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Нова ТВ - 06.12.2017

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада.

Абас: САД не можат веќе да бидат мировен медијатор

Сител - 06.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој нагласи денеска дека тоа ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско- ...

Хамас: Одлуката на Трамп „ги отвара портите на пеколот“ за интересите на САД во регионот

Стандард - 06.12.2017

Палестинската организација Хамас изјави дека со одлуката да го признае Ерусалим за главен град на Израел, американскиот претседател Доналд Трамп ги „отворил портите на пеколот“ за американските интереси во регионот, пренесе AФП.

Абас: САД не можат повеќе да посредуваат во мировните преговори

Стандард - 06.12.2017

Претседателот на Палестинската автономија, Махмуд Абас изјави дека САД веќе не можат да посредуваат во мировните преговори, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел.

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е „историска“...

Н.Македонија - 06.12.2017

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е „историска“ Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, лидерот на Хамас предупредува дека ова е крај на мировните преговори

А1 On - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прогласи Ерусалим за главен град на Израел, истакнувајќи дека тоа е почетокот на новиот пристап кон конфликтот помеѓу Израел и Палестина. Покрај тоа, Трамп најави дека САД ќе ја премести американската ...

Историска одлука: И покрај заканите и драматичните предупредувања, Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Точка - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел и најави преселување на американската амбасада од Тел Авив во тој град. Американскиот претседател предмалку се обрати до јавноста и за време на своето обраќање, и ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Алсат-М - 06.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. – Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и Палестинците.

Трамп : Признавањето на Ерусалим е вистинска работа !

Канал5 - 06.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел е вистинска работа , рече Американскиот претседател Доналд Трамп . Во говорот во Белата куќа , што го очекуваше целиот свет , Трамп рече дека ваквиот негов потег е ветување што го давале неколку ...

Трамп: Ерусалим е главниот град на Израел (ВИДЕО)

МКД - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денес дека дошол моментот Ерусалим да биде официјално признат како престолнина на Израел. Тој истовремено му даде инструкции на Стејт департментот да почне со подготовки за преместување на амбасадата на ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

24 Вести - 06.12.2017

САД го признаваат Ерусалим како главен град на Израел, потврди вечерва американскиот претседател Доналд Трамп кој официјално се обрати во јавноста. Мојата објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и Палестинците.

Могерини: За статусот на Ерусалим мора да се преговара

Алсат-М - 06.12.2017

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде „решен преку преговори“ меѓу двете страни, му порача денеска високиот претставник на ЕУ за безбедносна и надворешна политика Федерика Могерини на ...

САД денес се очекува да го признаат Ерусалим за главен град на Израел

Глас на Америка - 06.12.2017

Во пресрет на најавата на Трамп, неколку палестински протестанти во Витлеем, го искажаа нивниот гнев кон ваквите планови ВАШИНГТОН — Претседателот Доналд Трамп денес планира да најави дека САД го признаваат Ерусалим за главен град на Израел, и оти ...

Меј планира да разговара со Трамп за Ерусалим

ТВ21 - 06.12.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека има намера да разговара со американскиот претседател Доналд Трамп за статусот на Ерусалим, кој треба да се одреди во рамката на договорот меѓу Израел и Палестинците.

Потегот на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел носи ризици на нови немири на Блискиот Исток

Сител - 06.12.2017

Потегот Трамп да го признае Еруслаим за главен град на Изарел е посакуван за Израел но не и за палестинците. За Статусот на светиот град, двете страни спорат со децении. Палестинците го сакаат Источен Ерусалим за главен град на нивната идна држава.

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Алсат-М - 06.12.2017

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската унија, изјави дека статусот на Ерусалим треба да ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел...

Н.Македонија - 06.12.2017

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел Претседателот на САД, Доналд Трампго призна Ерусалим за главен град на Израел, пренесоа западните аганции. Во говорот кој пред малку заврши Трамо наведе дека оваа одлука, може да предизвика тензии на ...

Америка прва ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел

Нова ТВ - 06.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел и контроверзната одлука ќе биде соопштена денеска, изјави висок претставник на американската влада, пренеусваат американските медиуми.

Трамп го признава Ерусалим за главен град на Израел

Канал5 - 06.12.2017

Очите на светската јавност се вперени кон Белата куќа. Претседателот на САД, Доналд Трамп се очекува попладнево да соопшти дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, и покрај жестоките реакции на меѓународната заедница дека со тоа може да ...

Почитувајте го „статус квото“ на Ерусалим, вели Папата како одговор на потегот на Трамп

МКД - 06.12.2017

Папата Франциско, кој говореше неколку часа пред соопштението на американскиот претседател Доналд Трамп за Ерусалим, повика на почитување на „статус квото“ на градот, велејќи дека нови тензии на Блискиот Исток дополнително ќе ги разгорат светските ...

Зошто е Ерусалим толку важен?

МКД - 06.12.2017

Би-би-си објави кратко видео под наслов „Зошто Ерусалим е важен“ во кое зборува дека овој свет град уште од дамнина се наоѓа во срцето на израелско-палестинскиот конфликт. Видовме толку многу пати, како и најмалата промена поврзана со градот и ...

Рохани: Одлуката на Трамп за Ерусалим може да има последици

А1 On - 06.12.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави денеска дека државата ќе преземе акции ако неговиот американски колега Доналд Трам го признае Ерусалим за главен град на Израел. – Не смее муслиманската заедница да биде испровоцирана за тоа свето место, ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Стандард - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, за време на своето обраќање вечерва (пладне по локално време), пренесува AФП. „Мислам дека е време конечно да го признаеме Ерусалим како главен град на Израел“, ...

Иранците со порака до Трамп: Палестина ќе биде ослободена, нема да дозволиме сквернавење на исламските свети места!

Точка - 06.12.2017

Иран нема да го толерира сквернавењето на иранските свети места, изјави иранскиот претседател Хасан Рухани откако од САД пристгнаа најави дека Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Папата Франциско побара да се почитува статус кво во Ерусалим

Макфакс - 06.12.2017

Неколку часа пред претседателот на САД, Доналд Трамп, да го одржи долгоочекуваниот клучен говор, поглаварот на Римокатоличката црква изрази поддршка на зачувување статус кво во Ерусалим. „Не можам да ја премолчам длабоката загриженост за ситуацијата ...

Папата загрижен поради одлуката на Трамп: Повикувам на почитување на „статусот кво“ за Ерусалим

Точка - 06.12.2017

Доналд Трамп вечерва би требало да објави дека САД го признава Ерусалим како главен град на Израел. Неговата одлука предизвикува бурни реакции од сите страни на светот. Папата Франциско побара да се почитува „статусот кво“ за Ерусалим и повика на ...

Ерусалим, главен град на Израел?

Deutsche Welle - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим, со што ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел. Потегот со сигурност ќе го загрози кревкиот мир меѓу Израел и Палестинците.

Чавушоглу: Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е „огромна грешка“

+инфо - 06.12.2017

Тоа нема да донесе никаква стабилност, туку побрзо ќе донесе хаос и нестабилност, наведе Чавушоглу. Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу напомена денеска дека би било „огромна грешка“ ако САД ја преместат Амбасадата од Тел Авив во ...

Опасностите од преселувањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Р.С.Европа - 06.12.2017

Контроверзниот план на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот.

Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Сакам да кажам - 06.12.2017

Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел и контроверзната одлука ќе биде соопштена денеска, изјави висок функционер од американската влада. Со овој потег, Трамп, исто така, ќе одобри американската амбасада да биде преселена од ...

Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

МРТ - 06.12.2017

Анонимните извори тврдат дека одлуката е донесена зашто сите израелски владини институции и Кнесетот се сметстени во тој град. Високи претставници на американската Администрација изјавија дека претседателот Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за ...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Макфакс - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа.

Зошто Ерусалим е толку важен?

Локално - 06.12.2017

BBC објави кусо видео под наслов „Зошто Ерусалим е толку важен?“ во кое зборува дека тој свет град од дамнина се наоѓа во срцето на израелско-палестинскиот спор. Британскиот јавен сервис наведува дека толку пати сме виделе како и најмала промена ...

Хамас: САД ги преминуваат сите црвени линии со намерата да ја преместат Амбасадата во Ерусалим

А1 On - 06.12.2017

Палестинското исламистичко движење Хамас соопшти дека намерата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим ги преминува сите „црвени линии“ и ги повика Палестинците на демонстрации в петок, кој ...

Трамп денес го признава Ерусалим за престолнина на Израел: Палестинците се закануваат, дали е на повидок нова војна на ...

Точка - 06.12.2017

Американското признавање на Ерусалим како престолнина на Израел, би ги загрозило мировните напори на Белата куќа на Блискиот исток, предупредил вчера палестинскиот претседател Махмуд Абас.

ОН против еднострани потези во врска со Ерусалим

Р.С.Европа - 06.12.2017

Обединетите нации соопштија дека генералниот секретар Антонио Гутереш се противи на каква било еднострана акција во врска со Ерусалим која би можело да го загрози решавањето на израелско палестинскиот конфликт според моделот две држави.

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

А1 On - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Покрај предупредувањата Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

+инфо - 06.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ќе биде признавање на „историската и современа реалност“, а не политичка изјава, оцениле извори. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на ...

Трамп ќе соопшти преселување на амбасадата на САД во Ерусалим

Р.С.Европа - 06.12.2017

Висок американски официјален претставник изјави дека претседателот Доналд Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел. Одлуката, според оценките, би можело да предизвика насилства на Блискиот Исток.

Трамп ја преселува американската амбасада во Ерусалим - тензично на Блискиот Исток

Телма - 05.12.2017

Доналд Трамп не престанува да го тресе светот, овој пат во еден можне експлозивен регион, каков Блискиот Исток. Американскиот претседател одлучи да ја премести американската амбасада во Израел, од Тел Авив, во поделениот Ерусалим, со што фактички ...

Трамп во среда ќе зборува за статусот на Ерусалим

Нетпрес - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата ќе зборува за статусот на Ерусалим, објави во вторникот портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс, откако Трамп ги извести челниците на Блискиот исток за намерата да ја пресели амбасадата на САД од ...