TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Шансите за решение со Грција се поголеми

Телма - 10.11.2017

Македонија мора да биде подготвена на исчекор за прашањето за името, изјави премиерот Зоран Заев, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се најде решение со Грција. Очекува дека, до крајот на овој месец ќе почнат да се раздвижуваат ...

Заев: Сега има поголеми шанси да се најде решение со Грција

Канал5 - 10.11.2017

Ноемвриската средба на преговарачите за спорот за името со медијаторот Нимиц , може да ги придвижи разговори – вели премиерот Заев кој очекува пријателските односи со соседите и Грција да помогнат во овој дијалог иако во моментов нема никакви новини.

На премиерот му се допаѓа идејата аеродромот да се вика „Киро Глигоров“

+инфо - 10.11.2017

За спорот околу името на државата, пак, премиерот посочи оти нема ништо ново околу тоа, но очекува раздвижување на преговорите. Ми се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров“, но јас сум само еден од граѓаните на Република ...

Се крчка решение за името по примерот на Договорот со Бугарија

МКД - 10.11.2017

Потпишување договор за добрососедство со Грција, по примерот со Бугарија, на Грција ѝ обезбедува гаранција од немeшање во внатрешните работи, а не задира во идентитетот на македонската нација.

Заев очекува раздвижување околу името, разговарал и со Иванов за процесот

Мета - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на овој месец да раздвижат работите околу напорите за решавање на спорот за името со Грција, за што, како што потврди, веќе било разговарано и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

Заев: Шансите за решавање на спорот за името сега се поголеми, треба да се направи исчекор

Слободен Печат - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Македонија во јули 2018 влегува во НАТО, се е во рацете на Коѕиас и Сириза ...

Н.Македонија - 09.11.2017

Македонија во јуни 2018 влегува во НАТО, се е во рацете на Коѕиас и Сириза Под наслов „ПЈРМ на 11-12 јули 2018 влегува во НАТО, прашањето за името е во рацете на Коѕиас и Сириза“, пишува грчкиот портал „диферњуз“ објавува текст во кој тврди дека ...

Заев: Треба да се направи исчекор во решавањето на спорот со името

Нетпрес - 10.11.2017

За спорот околу името на државата, премиерот Зоран Заев, денеска посочи дека нема ништо ново околу тоа, но очекува раздвижување на преговорите. Дали подготвеноста за промена на имиња, значи и влегување во конечно решавање на проблемот со името ...

Заев очекува раздвижување околу името, разговарал и со Иванов за процесот

Позитив.мк - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на овој месец да раздвижат работите околу напорите за решавање на спорот за името со Грција, за што, како што потврди, веќе било разговарано и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, пренесува „Мета“.

Заев: Шансите за решавање на спорот за името сега се поголеми, треба да се направи исчекор

Телма - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Александар departure, Киро arrivals

Вечер - 10.11.2017

Ми се допаѓа идејата аеродромот во Скопје да се вика „Киро Глигоров", но јас сум само еден од граѓаните на Република Македонија, сакам да ги слушнам и другите мислења, рече во петокот премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање за ...

ЗАЕВ ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА: Очекувам до крајот на овој месец да почнат да се раздвижуваат работите

Фактор - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на овој месец да се раздвижат работите околу напорите за решавање на спорот за името со Грција. Заев рече дека за ова веќе е разговарано и со претседателот Ѓорге Иванов.

Заев: Шансите за решавање на спорот за името сега се поголеми

Стандард - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Заев очекува раздвижување околу името, разговарал и со Иванов за процесот

Локално - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на овој месец да се раздвижат работите околу напорите за решавање на спорот за името со Грција, за што, како што потврди, веќе било разговарано и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

Заев: Шансите за решавање на спорот за името сега се поголеми...

Н.Македонија - 10.11.2017

Заев: Шансите за решавање на спорот за името сега се поголеми Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со ...

Заев: Шансите за решавање на спорот за името сега се поголеми

Нова ТВ - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Заев: Треба да се направи исчекор во спорот за името

Телевизија Нова - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Заев: Шансите за решавање на спорот за името сега се поголеми, треба да се направи исчекор

Press24 - 10.11.2017

Премиерот Заев денеска изјави дека Македонија мора да е подготвена за исчекор во решавањето на спорот за името. - Со Република Грција имаме поголеми шанси од порано да изнајдеме решение. Очекувам дека до крајот на овој месец ќе почнат да се ...

Заев: Шансите за решавање на спорот за името сега се поголеми, треба да се направи исчекор

Сител - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Заев: Во моментов има поголеми шанси да се реши спорот со Грција

Newsroom - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Решавањето на спорот за името повторно се враќа во фокусот

Локално - 11.11.2017

Спорот за името по завршувањето на локалните избори во Македонија и успехот што го постигна владејачката коалиција, повторно се враќа во фокусот на меѓународната дипломатија, проследено со голем оптимизам и очекувања за негово конечно надминување, а ...

Заев: Постојат големи шанси за решавање на спорот со името, треба да бидеме подготвени да направиме исчекор

Орбис - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Заев: Со Грција имаме поголеми шанси од порано да најдеме решение за спорот со името

МКД - 11.11.2017

Спорот за името по завршувањето на локалните избори во Македонија и успехот што го постигна владејачката коалиција, повторно се враќа во фокусот на меѓународната дипломатија, проследено со голем оптимизам и очекувања за негово конечно надминување, а ...

Заев: Постојат големи шанси за решавање на спорот со името, треба да бидеме подготвени да направиме исчекор

А1 On - 10.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Македонија мора да биде подготвена за исчекор за прашањето за името, оценувајќи дека сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција.

Решавањето на спорот за името повторно се враќа во фокусот...

Н.Македонија - 11.11.2017

Решавањето на спорот за името повторно се враќа во фокусот Спорот за името, по завршувањето на локалните избори во Македонија, повторно се враќа во фокусот на меѓународната дипломатија, проследено со голем оптимизам и очекувања за негово конечно ...

Решавањето на спорот за името повторно се враќа во фокусот

ТВ21 - 11.11.2017

Спорот за името по завршувањето на локалните избори во Македонија и успехот што го постигна владејачката коалиција, повторно се враќа во фокусот на меѓународната дипломатија, проследено со голем оптимизам и очекувања за негово конечно надминување, а ...

Решавањето на спорот за името повторно се враќа во фокусот

Канал5 - 11.11.2017

Спорот за името по завршувањето на локалните избори во Македонија и успехот што го постигна владејачката коалиција, повторно се враќа во фокусот на меѓународната дипломатија, проследено со голем оптимизам и очекувања за негово конечно надминување, а ...

Решавањето на спорот за името повторно се враќа во фокусот

+инфо - 11.11.2017

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, пак, порано неделава изјави дека прашањето за името треба да се реши во првата половина од 2018 година. Спорот за името по завршувањето на локалните избори во Македонија и успехот што го постигна ...

Решавањето на спорот за името повторно се враќа во фокусот

Слободен Печат - 11.11.2017

Спорот за името по завршувањето на локалните избори во Македонија и успехот што го постигна владејачката коалиција, повторно се враќа во фокусот на меѓународната дипломатија, проследено со голем оптимизам и очекувања за негово конечно надминување, а ...