TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Елон Маск до американските гувернери: Вештачката интелигенција мора да се регулира пред да стане прекасно

Smartportal - 17.07.2017

Вештачката интелигенција напредува се побрзо и побрзо и тоа сигурно нема да сопре . Брзината на компјутерите се зголемува, додека алгоритмите за вештачка интелигенција стануваат се поефикасни.

Елон Маск: Вештачката интелигенција е најголемата закана за човештвото

Кајгана - 17.07.2017

Основачот на компаниите SpaceX и Tesla Елон Маск смета дека вештачката интелигенција е најголемата опасност со која се соочува човештвото и дека роботите би можеле да почнат да убиваат луѓе.

Не се филтрирам кога зборувам, вели Илон Маск

IT.mk - 17.07.2017

Основачот на Tesla , Илон Маск вели дека не е проблемот што премалку го филтирира тоа што го кажува. „Проблем е што воопшто немам филтри“, вели г. Маск. YouTube каналот Startup Division направи листа на најсмешни и најзабавни моменти од говорите на ...

Елон Муск гледа на вештачката интелигенција како закана за човештвото

Стандард - 17.07.2017

Основачот на компаниите „SpaceX“ и „Tesla“, Елон Муск изјави за Националната асоцијација на гувернерите дека „Вештачкиот интелект е основна закана со која човештвото се судира како цивилизација“, пишува списанието „Форчн“.