TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мадрид ќе даде на суд 700 каталонски градоначалници

Макфакс - 13.09.2017

Шпанскиот државен обвинител испрати судски покани на повеќе од 700 градоначалници во Каталонија кои го поддржуваат референдумот за независност, бидејќи Мадрид сака да ја блокира сепаратистичката иницијатива, што ја смета за нелегална.

Над 700 каталонски градоначалници под истрага пред референдумот

Алсат-М - 13.09.2017

Шпанското обвинителство соопшти дека над 700 градоначалници во Каталонија се под истрага за поддршка при организирање на референдумот за независност кој Врховниот суд го прогласи за незаконски.

Рахој: Каталонскиот референдум не смее да се одржи

Макфакс - 13.09.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој инсистира Каталонците да не излегуваат на планираниот референдум за независност, кој го нарече неуставен. Рахој се бори да го сопре референдумот и апелира Каталонците да ги игнорираат повиците да излезат и да се ...

Каталонија: Адиос Шпанијо! Адиос ЕУ?

Deutsche Welle - 13.09.2017

Ако Каталонците на 1. октомври на референдумот гласаат против Шпанија, тоа ќе значи напуштање и на ЕУ, велат во Брисел. Каква врска притоа имаат Германската Демократска Република и Гренланд? Во ЕУ од 2004. година е во важност т. н.

Над 700 каталонски градоначалници под истрага пред референдумот...

Н.Македонија - 13.09.2017

Над 700 каталонски градоначалници под истрага пред референдумот Шпанското обвинителство соопшти дека над 700 градоначалници во Каталонија се под истрага за поддршка при организирање на референдумот за независност кој Врховниот суд го прогласи за ...

Рахој: Каталонскиот референдум не смее да се одржи

Точка - 13.09.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој инсистира Каталонците да не излегуваат на планираниот референдум за независност, кој го нарече неуставен. Рахој се бори да го сопре референдумот и апелира Каталонците да ги игнорираат повиците да излезат и да се ...

Каталонија: Адиос Шпанијо! Адиос ЕУ?

Либертас - 13.09.2017

Ако Каталонците на 1. октомври на референдумот гласаат против Шпанија, тоа ќе значи напуштање и на ЕУ, велат во Брисел. Каква врска притоа имаат Германската Демократска Република и Гренланд, анализира Дојче веле . Во ЕУ од 2004.

Рафаел Надал е против референдумот за независност на Каталонија

+инфо - 12.09.2017

Секој мора да ги почитува правото и законите. Никој не може да ги прескокне законите само затоа што некому тоа му одговара- изјавил Надал. Шпанскиот тенисер Рафаел Надал остро се спротивставува на намерата на катлонските националисти, да се одржи ...

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон

Алсат-М - 12.09.2017

Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум во Каталонија, планиран за 1 октомври.

Големи протести во Каталонија, бурна есен во Шпанија

Орбис - 12.09.2017

На Шпанија и претстои бурна есен, стотици илјади Каталонци денеска ќе излезат на протести за одржување референдум за независност, а шпанската Влада се обидува на сите начини да го спречи отцепувањето, пишува „Дојче веле“.

Се конфискуваат гласачките кутии за референдумот во Каталонија

Макфакс - 12.09.2017

Обвинителството во Каталонија и нареди на полицијата да ги конфискува гласачките кутии, летоци и сé друго што би можело да се искористи на референдумот за независност на богатата шпанска провинција, што за први октомври го распиша регионалната ...

Надал против независноста на Каталонија

SportMedia - 12.09.2017

Во Каталонија на 1 октомври ќе се одржи референдум за независност, кој не е поддржан од шпанската држава, и Надал, кој доаѓа од Мајорка, каде што исто така зборуваат каталонски јазик вели дека Шпанија треба да биде единствена и не може да ја замисли ...

На полицијата во Каталонија наредено да заплени гласачки кутии

Телевизија Нова - 12.09.2017

Обвинителството во Каталонија побара денеска од полицијата да ги заплени гласачките кутии, ливчиња и се друго што може да се употреби на референдумот за независност што треба да се одржи на 1 октомври.

Каталонско буре барут: На полицијата ѝ е наложено да ги заплени гласачките кутии и ливчиња

Точка - 12.09.2017

Обвинителството во Каталонија ѝ наложило денес на полицијата да ги заплени гласачките кутии, ливчиња и се друго што би можело да се употреби на референдумот за независност на таа богата шпанска покраина, кој за 1.

Шпанија го укина законот што овозможуваше прогласување независност

Макфакс - 12.09.2017

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон што претставуваше правна рамка за воспоставување на независност, соопшти извор од судот. Одлуката беше очекувана со оглед на тоа дека минатата недела беше суспендиран и Законот за одржување ...

Уставниот суд на Шпанија го забрани референдумот, Шпанија е неделива

Локално - 12.09.2017

Шпанскиот уставен суд го укина каталонскиот закон кој дава рамка за одржување референдум за независнот, соопштено е денеска, пренесе Reuters. Тоа е очекуван развој на настаните и самиот референдум е прогласен за незаконски.

Околу милион луѓе побараа отцепување на Каталонија

Канал5 - 12.09.2017

Стотици илјади Каталонци се собраа во Барселона, барајќи отцепување на регионот од Шпанија, три недели пред закажаниот референдум за независност. Според проценките на полицијата, во Барселона имало околу милион луѓе кои во боите на каталонското ...

Околу 1 милион Каталонци демонстрираа во Барселона: „Збогум Шпанија“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.09.2017

Стотици илјади каталонски сепаратисти се собраа во Барселона барајќи отцепување на регионот од Шпанија, три недели пред закажаниот референдум за независност, јавуваат агенциите. Околу 1 милион луѓе учествуваа во демонстрациите во Барселона, додека ...

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Р.С.Европа - 12.09.2017

Стотици илјади луѓе синоќа на улиците на Барселона го прославија Националниот ден на Каталонија, три недели пред спорниот референдум за незвисност што го забранија властите во Шпанија. Според проценките на полицијата, во Барселона имало околу милион ...

400.000 Каталонци категорично порачуваат – Збогум, Шпанијо!“ (видео)

Таратур - 12.09.2017

Огромен број поддржувачи на отцепувањето на Каталонија од кралството Шпанија вчера излегоа на улиците во Барселона на протест на три недели пред референдумот за независност, кој што Мадрид го забранува.

Илјада Каталонци на протест со порака „Збогум Шпанија“

Канал5 - 11.09.2017

Илјада каталонски сепаратисти се собраа денеска во Барселона барајќи одвојување на тој регион од Шпанија, три недели пред закажаниот референдум за независност кој Мадрид го забранува. Околу 400000 луѓе учествуваат во демонстрациите во Барселона ...

Еден милион Каталонци побараа независност (ВИДЕО)

Стандард - 11.09.2017

Околу еден милион Каталонци се собраа денеска во Барселона, за да искажат поддршка за независност на Каталонија, откако централните власти во Шпанија започнаа активности за попречување на референдумот за независност на областа, пренесе Ројтерс.

Илјадници каталонски сепаратисти протестираат во Барселона – „Збогум, Шпанијо“

Точка - 11.09.2017

Илјадници каталонски сепаратисти се собраа во Барселона барајќи отцепување на тој регион од Шпанија, три недели пред закажаниот референдум за независност. Речиси 400.000 луѓе потпишале да излезат и да им се придружат на демонстрациите во Барселона.

Рафаел Надал е против референдумот за независност на Каталонија

Локално - 12.09.2017

– Шпанскиот тенисер Рафаел Надал остро се спротивставува на намерата на катлонските националисти, да се одржи референдум за независност на Каталонија и покрај забраната што ја изрече Уставниот суд на Шпанија.

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон

Телевизија Нова - 12.09.2017

Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум во Каталонија, планиран за 1 октомври.

Се конфискуваат гласачките кутии за референдумот во Каталонија

Точка - 12.09.2017

Обвинителството во Каталонија ѝ нареди на полицијата да ги конфискува гласачките кутии, летоци и сè друго што би можело да се искористи на референдумот за независност на богатата шпанска провинција, што за 1 октомври го распиша регионалната ...

На полицијата во Каталонија и било наредено да заплени гласачки кутии...

Н.Македонија - 12.09.2017

На полицијата во Каталонија и било наредено да заплени гласачки кутии Обвинителството во Каталонија побара денеска од полицијата да ги заплени гласачките кутии, ливчиња и се друго што може да се употреби на референдумот за независност што треба да ...

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Локално - 12.09.2017

Стотици илјади луѓе синоќа на улиците на Барселона го прославија Националниот ден на Каталонија, три недели пред спорниот референдум за незвисност што го забранија властите во Шпанија. Според проценките на полицијата, во Барселона имало околу милион ...

Протест на илјадиници Каталонци во Барселона под мотото „Збогум Шпанија“

Либертас - 12.09.2017

– Илјадиници каталонски сепаратисти се собраа денеска во Барселона барајќи отцепување на тој регион од Шпанија, три недели пред референдумот за независност кој Мадрид го забранува. Околу 400.000 луѓе учествуваат во демонстрациите во Барселона додека ...

Рафаел Надал е против референдумот за независност на Каталонија

А1 On - 12.09.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал остро се спротивставува на намерата на катлонските националисти, да се одржи референдум за независност на Каталонија и покрај забраната што ја изрече Уставниот суд на Шпанија.

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон...

Н.Македонија - 12.09.2017

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум ...

Стотици илјади Каталонци на улиците на Барселона за независност

Алсат-М - 12.09.2017

Стотици илјади луѓе синоќа на улиците на Барселона го прославија Националниот ден на Каталонија, три недели пред спорниот референдум за незвисност што го забранија властите во Шпанија. Според проценките на полицијата, во Барселона имало околу милион ...

Надал остро против референдумот за независност на Каталонија

Макфакс - 12.09.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се спротивставува на намерата на каталонските националисти, да се одржи референдум за независност на Каталонија од Шпанија. – Според мене, секој мора да ги почитува правото и законите.

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон за независност

А1 On - 12.09.2017

Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум во Каталонија, планиран за 1 октомври.

Рафаел Надал е против референдумот за независност на Каталонија...

Н.Македонија - 12.09.2017

Рафаел Надал е против референдумот за независност на Каталонија Шпанскиот тенисер Рафаел Надал остро се спротивставува на намерата на катлонските националисти, да се одржи референдум за независност на Каталонија и покрај забраната што ја изрече ...

Уставниот суд на Шпанија го укина каталонскиот закон за независност

Република - 12.09.2017

Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за одржување референдум во Каталонија, планиран за 1 октомври.

Надал категоричен против референдумот за независност на Каталонија

Кајгана - 12.09.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се спротивставува на намерата на каталонските националисти да се одржи референдум за независност на Каталонија од Шпанија. „Според мене, секој мора да ги почитува правото и законите.

По се изгледа ништо од независноста на Каталонија

iPortal - 12.09.2017

По се изгледа ништо од независноста на Каталонија со оглед на тоа дека Уставниот суд на Шпанија го укина законот со кој се поставуваше правна рамка за воспоставување независност на Каталонија, откако минатата недела беше суспендиран и законот за ...

Надал против независност на Каталонија

Слободен Печат - 12.09.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал остро се спротивставува на намерата на катлонските националисти, да се одржи референдум за независност на Каталонија и покрај забраната што ја изрече Уставниот суд на Шпанија.

Надал остро против референдумот за независност на Каталонија

Точка - 12.09.2017

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се спротивставува на намерата на каталонските националисти да се одржи референдум за независност на Каталонија од Шпанија. – Според мене, секој мора да ги почитува правото и законите.