TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Координација за договор околу точката за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 17.07.2017

Точката за разрешувањето на Марко Зврлевски официјално и формално е заглавена, бидејќи со влегувањето на ребалансот на буџетот на комисиска расправа, се во Собранието е фокусирано токму на оваа точка.

Почна расправата за ребаланс на буџетот

Телма - 17.07.2017

Ребалансот на буџетот ниту е развоен ниту реформски туку козметичка измена со која се крати на почнати инфраструктурни проекти, обвинија пратенците од опозицијата на првиот ден од комисиската расправа за првиот ребаланс на буџетот за 2017.

Ребаланс на буџет 2017

24 Вести - 17.07.2017

Во ребалансот не се предвидени пари за зголемување на пензиите и социјалните надоместоци, а има зголемување на ставките за плати во речиси сите институции, обвини ВМРО-ДПМНЕ на правиот ден од расправата за ребаланост на собраниската комисија за ...

Се кратат непродуктивните трошоци на власта, опозицијата поднесе 1000 амандмани за ребалансот

ТВ21 - 17.07.2017

Започна расправата за ребаланс на Буџетот за 2017 година. Ревидирањето на државната каса го образложи министерот за финансии, Драган Тевдовски. Се кратат службените патувања, рекламирањето, и трошоците за стоки и услуги, бидејќи првиот финансиер ...

Остра дебата на Комисијата за ребаланс на буџетот

Алсат-М - 17.07.2017

Остра дебата на собраниската Комисија за ребалансот на буџетот. Опозициската ВМРО – ДПМНЕ ја искритикува политиката на Владата дека ребалансот е само добро шминкање на државната каса, а Владата на Зоран Заев иако цело време барала да се почитуваат ...

Тевдовски: Основнa цел на ребалансот e да се намалат непродуктивните трошоци

Канал5 - 17.07.2017

Со еденочасовна пауза веднаш по образлагањето на предложениот ребаланс на буџетот за 2017 од страна на ресорниот министер, стартуваше деседневната расправа за прекројувањето на државата каса во собраниската комисија за финансии и буџет.

Власта сама си крати од комодитетот со ребалансот, вели министерот Тевдовски

Сакам да кажам - 17.07.2017

Скрати ли ребалансот од комодитетот на власта, за да се обезбедат пари за нови мерки за поддршка на граѓаните и фирмите, како што тврди министерот за финансии Драган Тевдовски или само е прекроен буџетот во предизбрен ребаланс како што обвини ...

Започна расправата за ребалансот на Буџетот: Ќе се крати на кампањи, патувања, реклами

Сител - 17.07.2017

За власта реален, за опозицијата антиреформски. Ребалансот на буџетот според предлагачот има за цел да ги крати сите непотребни трошења за да обезбеди пари за проектите на новата влада. Со него се обезбедуваат субвенции за минимална плата, за ...

(ВИДЕО) За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ  ребалансот не е реформски, СДСМ со поддршка на кратењата

Макфакс - 17.07.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ребалансот на буџетот не е реформски, односно нема развојна компонента. Пратеничката Лилјана Кузмановска и претседателка на Комисијата за буџет и финансирање рече дека сите ставки што ги предвидела претходната ...

Народниот правобранител вели дека ни во ребалансот нема пари за помоќна заштита на граѓаните

Сакам да кажам - 17.07.2017

Со ребалансот на Буџетот уште повеќе ја ослабувате функцијата Народен правобранител, рече Омбудсманот Иџет Мемети на почетокот на расправата за измените и дополнувањата на Буџетот, пред собраниската Комисија за финансирање и буџет.

Почна расправата по ребалансот на буџетот во Kомисијата за финансирање и буџет

24 Вести - 17.07.2017

По едночасовна пауза – ребалансот пред пратениците. Ребалансот на буџетот предложен од владата е на дневен ред на собраниската комисија за финансирање и буџет. Осумстотитни и четириесет амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и ...

Ова го нема ни во Данска: На вакви збунети типови не им се доверува ниту киоск, а не пак државен буџет!

Курир - 17.07.2017

Силен и елоквентен говор на министерот Тевдовски на денешната елаборација на ребалансот на буџетот пред Комисијата за буџет при Собранието на Р.Македонија. Објасни се, и за универзитетите, и за образовението.

Ребаланс на буџетот - ВМРО-ДПМНЕ со стотици амандмани

Р.С.Европа - 17.07.2017

Во Собранието почна расправата за ребалансот на буџетот, стокмен од владата на ВМРО-ДПМНЕ, а сега коригиран од владата на СДСМ. Опозицијата поднесе 706 амандмани, а од власта се задоволни - тој бил одраз на политиките на владата.

Тевдовски: До крајот на мандатот, Македонија со завршна сметка како Данска...

Н.Македонија - 17.07.2017

Тевдовски: До крајот на мандатот, Македонија со завршна сметка како Данска Со 92 гласа за, без воздржани и против, Собранието на Република Македонија во рамките на 8-та седница ја донесе завршната сметка на буџетот за 2016 година.

Ребаланс: Драстично кратење на кампањите, патувањата, рекламирањето

Нова ТВ - 17.07.2017

Комисијата за фнансирање и буџет ја започна расправата за ребаланс на Буџетот за 2017. Како што рече министерот за финансии Драган Тевдовски во образложението, основната идеја е да се намалат непродуктивните трошоци и реализација на проекциите на ...

Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

Канал5 - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Кузмановска: Во буџетот нема пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, а има пари за партиски вработувања

Press24 - 17.07.2017

Граѓаните треба да знаат дека со ребалансот на буџетот нема предвидено пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, но има пари за партиски вработувања, истакна денес на Комисијата за финансирање и буџет во дебата за ребалансот на буџетот, ...

(ВИДЕО) Тевдовски: Старата власт оставила долг од 2,4 милијарди денари во областа на културата

Макфакс - 17.07.2017

Основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата Влада, рече министерот за финансии, Драган Тевдовски, на собраниската Комисија за финансирање и буџет на која се разгледува ...

Ребалансот на буџетот пред пратениците

Телевизија Нова - 17.07.2017

Намалувањето на непродуктивните трошења од страна на носителите на власта, службени патувања, економски промоции, репрезентации. Ова се дел од причините за ребалансот на Буџетот за 2017 кој се најде пред пратениците.

ТЕВДОВСКИ ГО ОБРАЗЛОЖУВА РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ: Повеќе пари за поддршка на граѓаните наместо за службени патувања и ...

Фактор - 17.07.2017

Драстично кратење на кампањите, патувањата, рекламирањето а повеќе пари на сметка на граѓаните и фирми како што се минималната плата, решение за стечајците, поддршка за малите и средните претпријатија и земјоделците, укинување на радиодифузната ...

Почнува собраниската расправа за ребалансот на буџетот

24 Вести - 17.07.2017

Ребалансот на буџетот предложен од владата е на дневен ред на собраниската комисија за финансирање и буџет. 840 амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и буџет - 706, поднела ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ не дала ниту еден, а останатите 134 ...

Продолжува расправата по Ребалансот на Буџетот за 2017-та

А1 On - 17.07.2017

Расправата по Ребалансот на Буџетот за 2017 година продолжува денеска во собраниската Комисија за финансирање и буџет. Министерот за финансии Драган Тевдовски вчера образложи дека основна цел на предложениот ребаланс е да ги намали непродуктивните ...

Буџет: Средствата за здравство и социјални проекти ќе растат

Нова ТВ - 17.07.2017

На 15 јули, со 92 гласа „за“, без воздржани и против, Собранието ја донесе завршната сметка на буџетот за 2016 година, што практично претставува еден вид попис на парите потрошени од буџетот предвиден за претходната година.

Почнува собраниската расправа за ребалансот на Буџетот, скратени се трошења за службени патувања и рекламирања

Фокус - 17.07.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска почнува расправата по Предлогот за измени и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2017 година. Ребалансот на Буџетот предложен од Владата е на дневен ред на собраниската Комисија за ...

Координација за договор околу точката за разрешување на Зврлевски

Локално - 17.07.2017

Точката за разрешувањето на Марко Зврлевски официјално и формално е заглавена, бидејќи со влегувањето на ребалансот на буџетот на комисиска расправа, се во Собранието е фокусирано токму на оваа точка.

Ребаланс на буџет 2017

Бриф - 17.07.2017

Првиот ден од расправата почна со излагањето на министерот Тевдовски кој рече дека станува збор за ребаланс со кој се скратени средствата каде имало слаба реализација, но и дека се работело на одземање на комодитетот на носителите на власта.

Ребалансот на маса, Зврлески во фиока

Слободен Печат - 17.07.2017

На седницата што траеше до 3.30 часот по полноќ беше усвоена Завршната сметка за 2016 година, а денеска на маса е ребалансот на Буџетот за годинава. Но, разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлески е одложено на засега неодредено време.

РЕБАЛАНС ПРЕД ПРАТЕНИЦИ: Дали македонскиот пица-буџет ќе ги угаси апетитите?

Фактор - 17.07.2017

Ребалансот за буџетот е пред пратениците. Од денеска стартува собраниската расправа за прекроената државна каса. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе 1.000 амандмани за кои ќе треба да се расправа.

Прекројувањето на државната каса пред пратениците: Доставени 1.000 амандмани за ребалансот на буџетот

еМагазин - 17.07.2017

Расправата за ребалансот на буџетот ќе стартува денеска во Комисијата за финансирање и буџет. Поднесени се околу 1000 предлог промени на буџетот од ВМРО- ДПМНЕ и неколку од ДУИ Во ребалансот,се предвидува дефицитот на Буџетот да остане 2,9 отсто од ...

Расправата за ребалансот на буџетот ќе почне со 840 поднесени амандмани

Мета - 17.07.2017

Дури 840 амандмани стигнале до собраниската Комисија за финансирање и буџет, во која денеска ќе почне расправата за ребалансот на буџетот. Најмногу амандмани, 706, поднела ВМРО-ДПМНЕ, а другите 134 амандмани се од партии од албанскиот политички блок.

За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ребалансот не е реформски

А1 On - 17.07.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ребалансот на буџетот не е реформски, односно нема развојна компонента. Пратеничката Лилјана Кузмановска и претседателка на Комисијата за буџет и финансирање рече дека сите ставки што ги предвидела претходната ...

Омбудсман: Ни во ребалансот нема пари за поголема заштита на граѓаните

Локално - 17.07.2017

Со ребалансот на Буџетот уште повеќе ја ослабувате функцијата Народен правобранител, рече Омбудсманот Иџет Мемети на почетокот на расправата за измените и дополнувањата на Буџетот, пред собраниската Комисија за финансирање и буџет.

На вакви збунети типови не им се доверува ниту киоск, а не пак државен буџет!

Пулс24 - 17.07.2017

Силен и елоквентен говор на министерот Тевдовски на денешната елаборација на ребалансот на буџетот пред Комисијата за буџет при Собранието на Р.Македонија. Објасни се, и за универзитетите, и за образовението.

Со ребалансот на Буџетот намалени се глобите – почнува собраниската расправа

Сакам да кажам - 17.07.2017

Ребалансот на Буџетот предвидува помалку казни. Со предложените измени и дополнувања на планот за приходи и расходи во 2017, ставката за глоби е намалена за 3,7 милиони евра и изнесува 34,8 милиони евра.

Започна расправата за ребалансот на буџетот: Ќе се крати на кампањи, патувања, реклами

Таратур - 17.07.2017

Комисијата за фнансирање и буџет ја започна расправата за ребаланс на Буџетот за 2017. Како што рече министерот за финансии Драган Тевдовски во образложението, основната идеја е да се намалат непродуктивните трошоци и реализација на проекциите на ...

(ВИДЕО) Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

А1 On - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Собранието ја почнува расправата за ребалансираниот буџет

+инфо - 16.07.2017

Најмногу амандмани има од ВМРО-ДПМНЕ 706, СДСМ не дала ниту еден, а останатите 134 амандмани се од албанските партии. Собраниската Комисијата за финансирање и буџет, ја почнува расправата за ребаланосираниот буџет. Поднесени се 840 амандмани.

Кузмановска: Во буџетот нема пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, а има пари за партиски вработувања

Курир - 17.07.2017

Граѓаните треба да знаат дека со ребалансот на буџетот нема предвидено пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, но има пари за партиски вработувања, истакна денес на Комисијата за финансирање и буџет во дебата за ребалансот на буџетот, ...

Ребалансот на буџетот утре во Собрание

24 Вести - 16.07.2017

Осумстотини и четириесет амандмани стигнале до комисијата за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост. Најмногу амандмани има од ВМРО-ДПМНЕ седумстотини и шест. СДСМ не дала ниту еден, а останатите 134 амандмани се од ...

Разрешувањето на Марко Зврлевски на седница по 18 часот?

24 Вести - 16.07.2017

Разрешувањето на Марко Зврлевски остана заглaвено во собраниските калкулации - кога и дали накоро ќе продолжи сите креваат раменици. Можности има - собранискиот спикер Џафери може да го свика Собранието и да ја отвори шестата седница – брифираат ...

Утре стартува расправата за ребаланс на буџетот

Телма - 16.07.2017

Утре почнува расправата за ребалансот на буџетот во Комисијата за финансирање и буџет. Поднесени се околу 1000 предлог промени на буџетот од страна на опозициската Вмро ДПМНЕ и неколку од страна на ДУИ .

Ребалансот утре пред пратениците, се кратат 47 милиони евра и на приходната и на расходната страна

Алфа - 16.07.2017

Од утре ребалансот на буџетот влегува во собраниска процедура. Се очекува жестока дебата од пратениците за прекројувањето на државната каса кое предвидува ревидирање на приходите за 1,5% надолу, односно за 47 милиони евра.

Независниот полициски синдикат бара продолжување на процесот за подобрување на животниот стандард на полицијата

А1 On - 16.07.2017

„Бидејќи деновиве и во периодот до 2-ри Август од страна на Владата на Р.Македонија односно Премиерот на Владата на Р.Македонија до Собранието на Р.Македонија на дневен ред ќе биде доставен предлог ребалансот на Буџетот за 2017 година како Синдикат ...

Од утре комисиска расправа за ребалансот на буџетот, околу 1000 поднесени амандмани

Канал5 - 16.07.2017

Мачна и долга расправа за ребалансот на буџетот кој од утре ќе се најде пред собраниската комисија за финансирање ги очекува пратениците, ако се суди по досега поднесените над 1000 амандмани.

Полицајците бараат поголеми плати, место скратен буџет

Макфакс - 16.07.2017

Независниот полициски синдикат побара од министерот Оливер Спасовски да го исполни планот за зголемување на платите на вработените во МВР двапати годинава за пет проценти. Независниот синдикат на полицијата, кој себе се нарекува единствена критична ...

Утре ребаланск на буџетот - Опозицијата поднесе 700 амандмани

Сител - 16.07.2017

Утре стартува собраниската расправа за ребалансот на буџетот. Забелешки на прекројувањето како да се трошат државните пари, најмногу имаат пратениците од ВМРО ДПМНЕ. Поднеле над 700 амандмани, меѓу кои бараат да се обезбедат пари за изгрдба на ...

Утре стартува расправата за ребалансот на буџетот, поднесени 840 амандмани

Фокус - 16.07.2017

Дури 840 амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост на Буџетот. Најмногу амандмани, 706, а останатите 134 амандмани се од албанските партии.

ВМРО-ДПМНЕ поднесоа стратешки амандмани за ребалансот на Буџетот кои што претставуваат реални барања на граѓаните

Курир - 16.07.2017

Од понеделник во Собранието на Република Македонија започнува расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година за кој што ВМРО- ДПМНЕ поднесоа над 700 амандмани. Од извори дознаваме дека ВМРО-ДПМНЕ поднеле повеќе стратешки амандмани односно ...

Бочварски: Ребалансот на буџетот ги крати непотребните трошења

Мета - 16.07.2017

Ребалансот на буџетот ги крати непотребните и скапи трошоци, а парите се враќаат назад кон граѓаните. Со ребалансот, ќе се обезбедат пари за трајно решавање на проблемот на стечајните работници, околу 70 000 граѓани веќе од септември ќе добијат ...