TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димовски испрати писмо до Џафери за законот за јазиците

Р.С.Европа - 14.09.2017

Собраниската седница на која треба да се дискутира Предлог-законот за употреба на јазиците, уште нанепочната прекина. Координаторката на една од неколкуте пратенички групи на ВМРО- ДПМНЕ Благица Ласовска на самиот почеток на седницата побара пауза ...

Уште непочната расправaта за законот за јазици, ВМРО-ДПМНЕ побара пауза од еден час

Сакам да кажам - 14.09.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска побара пауза од еден час веднаш по започнување на собраниската седница на која што се расправа за предлог законот за употреба на јазиците. Претседателот на Собранието Талат Џафери првично го одби барањето ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ преку паузи го блокираат законот за јазици

Макфакс - 14.09.2017

На самиот почеток 15-тата седница на Собранието, на барање на пратеничката Благица Ласовска, собранискиот Спикер Талат Џафери ја прекина со едночасовна пауза.На прекинот на седницата, слично како вчера претходеше кратка вербална распарија со ...

Џафери не дозволуваше пауза по само пет минути од почетокот на седницата, Ласкова побара да не додава масло на огнот

Фокус - 14.09.2017

Само пет минути по почетокот од денешната собраниска седница на која прва точка е Законот за јазици, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза од еден час. Собранискиот спикер, Талат Џафери, не им дозволи и рече дека немаат право на пауза што наиде на ...

Не почна расправата за законот за јазиците

Телма - 13.09.2017

Со процедурални јавувања и барања паузи, ВМРО ДПМНЕ не дозволи да почне расправата по Законот за јазиците. Истакна три барања: Законот да се одложи бидејќи не е во согласност со Охридскиот договор, да се отвори широка јавна расправа и да се ...

Законот за јазици на пленарна, ВМРО-ДПМНЕ ја блокираше говорницата на Џафери

ТВ21 - 13.09.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собрание вербално се судрија со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Илија Димовски побара да се повлече предлог- законот за употреба на јазиците од дневен ред на пленарната седница.

Законот за јазици на пленарна седница, ВМРО-ДПМНЕ ја окупираше говорницата

24 Вести - 13.09.2017

Вака изгледаше денешниот обид на опозицијата за прекин на дебатата на пленарната седница по предлог законот за употреба на јазиците. Пратеникот Илија Димовски по истекот на времето за процедурална забелешка, побара пауза од еден час, а откако ...

Законот за употреба на јазиците ја крена тензијата на пленарната седница

МРТ - 13.09.2017

Спикерот Џафери не го прифати барањето на опозицијата за еден час пауза, а го стави на гласање дневниот ред. ВМРО-ДПМНЕ побара актот да биде тргнат поради, како што велат, низа прекршувања на Уставот.

Нова тензија во Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата, барајќи пауза

МКД - 13.09.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа собраниската говорница откако, претходно во процедурална забелешка пратеникот Илија Димовски на крајот од говорот побара пауза, а спикерот Џафери не ја одобри.

(ВИДЕО) Вербален судир на пратениците од опозицијата со Џафери

Нова ТВ - 13.09.2017

Пратениците од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, дојдоа до вербален судир со претседателот на Парламентот, Талат Џафери пред говорницата откако тој не го прифати барањето на пратеникот Илија Димовски за пауза.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остро се спротиставија на нерегуларностите за Законот за јазици, Џафери ја прекина седницата

Курир - 13.09.2017

Собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина седницата на која што требаше да се разговара за Законот за јазиците откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се спротиставија на низата на прекршени процедури околу законот.

ВИДЕО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата

А1 On - 13.09.2017

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забешешка, ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа говорницата

Фокус - 13.09.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно ја окупираа собраниската говорница, откако координаторот на пратеничката група Илија Димовски побара пауза, а собранискиот спикер Талат Џафери не му одобри.

(ВИДЕО) Тензии во Собранието откако Џафери одби да даде пауза

Алсат-М - 13.09.2017

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери одби да даде пауза по барање на ВМРО-ДПМНЕ, се случи тензија во собраниската ...

ВМРО-ДПМНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за законот за јазиците

Сакам да кажам - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се собраа пред Џафери, барајќи пауза

Мета - 13.09.2017

Голем број пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија се собраа пред претседателот на Собранието, Талат Џафери, инсистирајќи да даде пауза. По неколку минути расправање, другите пратеници се повлекоа, а остана Илија Димовски да ...

Димовски испрати писмо до Џафери за законот за јазиците

Локално - 14.09.2017

Собраниската седница на која треба да се дискутира Предлог-законот за употреба на јазиците, уште нанепочната прекина. Координаторката на една од неколкуте пратенички групи на ВМРО- ДПМНЕ Благица Ласовска на самиот почеток на седницата побара пауза ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ преку паузи го блокираат Законот за јазици

Точка - 14.09.2017

На самиот почеток 15. седница на Собранието, на барање на пратеничката Благица Ласовска, собранискиот Спикер Талат Џафери ја прекина со едночасовна пауза. На прекинот на седницата, слично како вчера, претходеше кратка вербална расправија со ...

Законот за јазици на пленарна седница, ВМРО-ДПМНЕ ја окупираше говорницата

Локално - 14.09.2017

Вака изгледаше обидoт на опозицијата за прекин на дебатата на пленарната седница по предлог законот за употреба на јазиците. Пратеникот Илија Димовски по истекот на времето за процедурална забелешка, побара пауза од еден час, а откако собранискиот ...

Законот за јазиците повторно ги скара пратениците

Вечер - 13.09.2017

Одбиено беше барањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ оваа точка да се повлече од дневен ред, да се отворат јавни расправи по предложеното решение, и преку консензус да се дојде до заедничко решение Спротивставените ставови кај пратениците во однос на ...

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

Сител - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

Пауза во Собранието по расправија меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ...

Н.Македонија - 13.09.2017

Пауза во Собранието по расправија меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение ...

ВМРО-ДМПНЕ ја окупираше говорницата на Џафери за Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара пауза, но претседателот на собранието Талат Џафери го одби неговото барање, по што десетина опозициски пратеници излегоа и ја блокираа говорницата за време на ...

ВИДЕО: Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои ја окупираа говорницата

Либертас - 13.09.2017

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забешешка, ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ повторно го опколија Џафери

+инфо - 13.09.2017

Пратеникот Димовски побарал пауза по истекот на времето предвидено за процедурална забелешка што Џафери не ја одобрил. По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот ...

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 13.09.2017

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забешешка, ...

ТЕНЗИИ И ВЕРБАЛЕН СУДИР: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во кавга со Џафери

Фактор - 13.09.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието ја окупираа говорницата. Oткако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална ...

Пауза во Собранието по расправијата меѓу Џафери и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Телевизија Нова - 13.09.2017

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на кординаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забешешка, ...