TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“

Канал5 - 20.04.2017

53 ден од протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Традиционално пред владата почнаа протестите граѓаните со барање итно повлекување на тиранската платформа, нови избори.

Протести на движењето „За заедничка Македонија“

24 Вести - 05.05.2017

Нов протест на движењето „За заедничка Македонија“. Се одржа денеска пред Собранието. Тие што го бранат Уставот сега се во притвор, а тие што го кршат во Собрание, порачаа организаторите. Организаторите не отстапуваатод барањата и порачуваат дека ...

Протест на „За заедничка Македонија“ во Струмица

Сител - 10.05.2017

Целосно отфрлање на тиранската платформа, попис на територијата на Република Македонија и предвремени парламентарни избори, побараа вечерва присутните граѓани на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Струмица.

Протестен марш на „за Заедничка Македонија“ во Куманово

Сител - 20.04.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот што го организира граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија„. Овој пат, граѓаните тргнаа од Соколански парк, поминаа низ централните градски улици и маршот го завршија пред платото на Центарот за ...

Протестен собир на „За заедничка Македонија“ во Гевгелија

Сител - 20.04.2017

Подршката за унитарна Македонија и порака за отфрлање на тиранската платформа гевгеличани вечерва упатија преку мирниот протестен собир што се одржа во центарот на градот. Од протестниот собир тие ги испратија своите пораки до политичарите во ...

Охриѓани порачуваат: Мутации и пенетрации со платформи од туѓи држави се неприфатливи

Курир - 20.04.2017

Граѓани на Охрид и вечерва протестираа во знак на поддршка на граѓанската инцијатива „За заедничка Македонија“. Тие со марш низ улиците на градот ја изразија ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Кочани на мирен протест: Ние сме Македонци и Македонци ќе останеме за навек

Курир - 20.04.2017

И вечерва граѓаните на Кочани преку мирен протест и дадоа подршка на иницијативата „За заедничка македонија“ отфрлајки ја тиранската платформа и напорите на СДСМ и албанските партии за редефинирање на државата.

Кавадарчани порачаа: Сите сакаме заедничка држава

Курир - 20.04.2017

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија и вечерва организираше протестен марш во Кавадарци. Приврзаниците на иницијативата ги повторија барањата за отфрлување на Тиранската платформа и задржување на унитарноста на државата.

Протести на иницијативата “За заедничка Македонија”

Канал5 - 20.04.2017

Отфрлање на aлбанската платформа и зачувување на унитарноста на Македонија, побараа граѓаните на 53 от ден од протестите во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“. Мирјана Мирчевска Јовановиќ известува што порачаа организаторите на ...

ФОТО: Прилепчани на протест застануваат во одбрана на унитарноста на државата

Курир - 20.04.2017

Прилепчани и денес јасно кажаа дека ја отфрлаат Тиранската платформата. Голем број на граѓани и денес маршираа низ улиците во Прилеп поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Битола порача: „Не“ за Тиранската платформа

Курир - 20.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанаската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 53 дена протестира против Тиранската платформа.

Протест во Берово: Нема да дозволиме да се наметне Тиранската платформа (ФОТО)

Курир - 20.04.2017

Граѓаните на Берово денеска повторно излегоа на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 53 дена протестира против Тиранската платформа. Беровчани порачаа дека нема да дозволат да се наметне ...

НАРОДОТ НЕ ЗАСТАНУВА: Започна уште еден масовен протест во Скопје против Тиранската платформа (ФОТО)

Курир - 20.04.2017

Македонските граѓани не запираат и продолжуваат со масовно излегување на улиците да даваат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која се бори за целосно отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.

СНИМКА ОД ДРОН: Ништо не ги запира, илјадници граѓани маршираат во Скопје (ФОТО)

Курир - 20.04.2017

Илјадници граѓани и денеска маршираат во Скопје во знак на поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која протестира за отфрлање на Тиранската платформа и се спротивставува на избор на претседател на СОбранието кој не се откажал ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: 53-ти ден протести против „Тиранската платформа“

Телевизија Нова - 20.04.2017

Педесет и трети ден. Од владата,потоа пред канцеларијата на претрседателот, до Собранието. Ниту дожд ниту ветер не се пречка за граѓаните да го изодат протесниот марш по патеката на државноста.

Продолжуваат протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“

МРТ - 15.05.2017

Од иницијативата велат дека во земјава треба да се одржат нови парламентарни избори, на кои избирачите ќе имаат можност да се изјаснат за Тиранската платформа. Попладне продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Протест на „За заедничка Македонија“ во Струмица

Курир - 20.04.2017

Не за Тиранската платформа, не за двојазичност, не за федерализација и разнебитување на Македонија испратија вечерва учесниците на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што се одржа во Струмица.

(ВИДЕО) ФАКТОР24 меѓу граѓаните кои два месеци протестираат против „тиранска Платформа“

Фактор - 20.04.2017

За политичкото лудило од еден поинаков агол анализиравме со социјологот Татјана Стојановска Иванова, психијатарот Викторија Вујовиќ и психолозите Ана Попризова и Марија Стојковска-Василевска.

Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Гевгелија

Курир - 20.04.2017

Подршката за унитарна Македонија и порака за отфрлање на тиранската платформа гевгеличани вечерва упатија преку мирниот протестен собир што се одржа во центарот на градот. Од протестниот собир тие ги испратија своите пораки до политичарите во ...

Охриѓани и денеска протестираа низ улиците против тиранската платформа

Сител - 20.04.2017

Граѓани на Охрид и вечерва протестираа во знак на поддршка на граѓансата инцијатива „За заедничка Македонија“. Тие со марш низ улиците на градот ја изразија ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Кочани на мирен протест: Ние сме Македонци и Македонци ќе останеме за навек

Вечер - 20.04.2017

И вечерва граѓаните на Кочани преку мирен протест и дадоа подршка на иницијативата „За заедничка македонија" отфрлајки ја тиранската платформа и напорите на СДСМ и албанските партии за редефинирање на државата.

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со протестен марш во Кавадарци

Сител - 04.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протестен марш во Кавадарци. Од градскиот плоштад беа повторени барањата за неприфаќање на тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.

Прилепчани на протест за одбрана на унитарноста на државата

Република - 20.04.2017

Прилепчани и денес јасно кажаа дека ја отфрлаат Тиранската платформата. Голем број на граѓани и денес маршираа низ улиците во Прилеп поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Битола кажа „Не“ за Тиранската платформа

Press24 - 20.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанаската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 53 дена протестира против Тиранската платформа.

Протест во Берово: Нема да дозволиме да се наметне Тиранската платформа

Press24 - 20.04.2017

Граѓаните на Берово денеска повторно излегоа на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 53 дена протестира против Тиранската платформа. Беровчани порачаа дека нема да дозволат да се наметне ...

НАРОДОТ НЕ ЗАСТАНУВА: Започна уште еден масовен протест во Скопје против Тиранската платформа

Пулс24 - 20.04.2017

Македонските граѓани не запираат и продолжуваат со масовно излегување на улиците да даваат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која се бори за целосно отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.

СНИМКА ОД ДРОН: Ништо не ги запира, илјадници граѓани маршираат во Скопје

Пулс24 - 20.04.2017

Илјадници граѓани и денеска маршираат во Скопје во знак на поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. За заедничка Македонија протестира за отфрлање на Тиранската платформа и се спротивставува на избор на претседател на ...

Педесет и втори ден протести „За заедничка Македонија“

Канал5 - 19.04.2017

Поддршка за претседателот Ѓорѓе Иванов да опстои на одлуката да не го дава мандат без да се отфрли платформата на албанските партии. Поддржувачите порачуваат македонскиот народ е цврст и нема да дозволи наметнување на никакви платфроми.

Протести на движењето „За заедничка Македонија“

Локално - 19.04.2017

Нема да дозволиме странци да ни ја водат државата – порачаа демонстрантите од иницијативата за „Заедничка Македонија“ на 52 протестен марш. Со транспаренти и знамиња, тие маршираа од Владата кон Собранието каде побараа политичарите да се откажат од ...

Дождот не ги поколеба Кавадарчани: Масовна поддршка на протестот на „За заедничка Македонија“

Република - 19.04.2017

Протестен марш на граѓанската иницијатива поддржан во голем број на граѓани, и покрај лошото време и вечерва се реализираше во Кавадарци. Пред присутните се обрати пензионерот Алимпие Лазороски, кој ги повтори барањата на сите оние кои се ...

Кочани порачува: Тиранската платформа грубо го нарушува интегритетот на земјата

Курир - 19.04.2017

На мирниот протест што се одржа вечерва низ улиците на Кочани за поддршка на иницијативата „За заедничка македонија“, беа повторени барањата за унитарност на државата и нејзина неделивост.

Продолжуваат протестните маршеви низ земјава

МРТ - 19.04.2017

Од оваа иницијатива сметаат дека на граѓаните им е подметната Тиранската платформа, а според нив, овој документ води кон бинационална, а не кон мултинационална држава. Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои ...

ФОТО: За заедничка Македонија со марш во Прилеп

Курир - 19.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва одржа протестен марш и во Прилеп. Прилепчани повторно порачаа дека остануваат во одбрана на унитарноста на државата и нема да дозволат спроведување на Тиранската ...

Крива Паланка порача: „Не“ за Тиранската платформа

Курир - 19.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка вечерва повторно протестираа низ градот и дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 52 дена протестира против Тиранската платформа.

ФОТО: Дождот не ги спречи Струмичани да покажат колку ја сакаат Македонија

Курир - 19.04.2017

Струмичани и покрај дождот излегоа на масовен мирен протестен марш низ градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 52 дена протестира против Тиранската платформа и нејзиното вметнување.

ФОТО: Битолчани маршираат за заедничка Македонија

Курир - 19.04.2017

Битолчани и вечерва маршираа по улиците во градот на конзулите порачувајќи дека нема да прифатат спроведување на точките од Тиранската платформа во Македонија. Веејќи го македонското знаме, битолчани испратија порака дека ќе ја бранат унитарноста на ...

ФОТО: Кумановчани и на дожд со марш за заедничка Македонија

Курир - 19.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денес одржа мирен протест во Куманово. Кумановчани ниту дождот не ги спречи за јасно да порачаа дека ја отфрлаат Тиранската платформа и нема да дозволат воведување на двојазичност на територијата на ...

Дождот не ги спречи граѓаните: 52. ден протести на иницијативата „За заедничка Македонија“ (ВО ЖИВО)

Република - 19.04.2017

Македонските граѓани и денеска 52. ден неуморно и масовно продолжуваат да маршираат низ скопските улици и низ другите градови ширум целата држава. 52-ви ден, граѓаните маршираат за отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на ...

Во Кочани протест за поддршка „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 19.04.2017

На мирниот протест што се одржа вечерва низ улиците на Кочани за поддршка на иницијативата „За заедничка македонија“, беа повторени барањата за унитарност на државата и нејзина ...

Струмица порача: Не за Тиранската платформа, НЕ за двојазичност, НЕ за федерализација на Македонија!

Република - 20.04.2017

Не за Тиранската платформа, не за двојазичност, не за федерализација и разнебитување на Македонија испратија вечерва учесниците на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што се одржа во Струмица.

Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Гевгелија

Press24 - 20.04.2017

Подршката за унитарна Македонија и порака за отфрлање на тиранската платформа гевгеличани вечерва упатија преку мирниот протестен собир што се одржа во центарот на градот. Од протестниот собир тие ги испратија своите пораки до политичарите во ...

Охриѓани порачуваат: Мутации и пенетрации со платформи од туѓи држави се неприфатливи

Вечер - 20.04.2017

Граѓани на Охрид и вечерва протестираа во знак на поддршка на граѓанската инцијатива „За заедничка Македонија". Тие со марш низ улиците на градот ја изразија ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Мирен протест на граѓаните на Кочани

Сител - 20.04.2017

И вечерва граѓаните на Кочани преку мирен протест и дадоа подршка на иницијативата „За заедничка македонија“ отфрлајки ја тиранската платформа и напорите на СДСМ и албанските партии за редефинирање на државата.

Масовно во Кавадарци: Имаме еден избор, една химна, еден јазик, една држава за сите нас!

Република - 20.04.2017

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија и вечерва организираше протестен марш во Кавадарци. Приврзаниците на иницијативата ги повторија барањата за отфрлување на Тиранската платформа и задржување на унитарноста на државата.

Прилепчани на протест застануваат во одбрана на унитарноста на државата

Вечер - 20.04.2017

Прилепчани и денес јасно кажаа дека ја отфрлаат Тиранската платформата. Голем број на граѓани и денес маршираа низ улиците во Прилеп поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија".

Битола порача: „Не“ за Тиранската платформа

Република - 20.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанаската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 53 дена протестира против Тиранската платформа.

Протест во Берово: Нема да дозволиме да се наметне Тиранската платформа

Република - 20.04.2017

Граѓаните на Берово денеска повторно излегоа на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 53 дена протестира против Тиранската платформа. Беровчани порачаа дека нема да дозволат да се наметне ...

Ништо не може да ги запре: Народот гордо против Тиранската платформа (Следете во живо)

Република - 20.04.2017

Македонските граѓани не запираат и продолжуваат со масовно излегување на улиците да даваат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која се бори за целосно отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.

СНИМКА ОД ДРОН: Ништо не ги запира, илјадници граѓани маршираат во Скопје (ФОТО)

Нетпрес - 20.04.2017

Илјадници граѓани и денеска маршираат во Скопје во знак на поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која протестира за отфрлање на Тиранската платформа и се спротивставува на избор на претседател на СОбранието кој не се откажал ...

„За заедничка Македонија“: Нема да дозволиме странци да ни ја водат државата

Фактор - 20.04.2017

Нема да дозволиме странци да ни ја водат државата, порачаа демонстрантите од иницијативата за „Заедничка Македонија“ на 52 протестен марш. Тие маршираа од Владата кон Собранието каде побараа политичарите да се откажат од т.н. Тиранска платформа.