TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охрид домаќин на СП 2018 во проблемски шах...

Н.Македонија - 10.11.2017

Проблемскиот шах има традиција во Македонија, а има и носители на златни медали од шаховските олимпијади Охрид од 1 до 7 септември в година ќе биде домаќин на Светското првенство (СП) во компонирање и решавање шаховски проблеми, кое ќе се одржи во ...

Македонија сака уште две големи шаховски натпреварувања...

Н.Македонија - 09.11.2017

Македонија е на добар пат да ја добие организацијата на поединечното ЕП во 2019 г. и на екипното ЕП во 2021 г. Македонија има големи шанси да ја продолжи традицијата на успешен организатор на најголемите шаховски манифестации.

Моника Стојковска: Големите натпреварувања се мотивација и предизвик!

Дерби - 09.11.2017

Првата дама на македонската шаховска репрезентација, Моника Стојковска, се враќа од Европското првенство во Грција со уште една норма за интернационален мајстор, освоена на првата табла со 4,5 поени од 9 меча.