TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кошарка: Македонија зачекори кон квалификациите за СП 2019

Нова ТВ - 12.08.2017

Македонија зачекори кон главната квалификациска фаза за Светското кошаркарско првенство во Кина во 2019 година. Националниот тим го совлада Косово со 87:74 што значеше и потиснување на вечерашниот ривал на последното место на табелата, поради ...

Конечно победа, Македонија го совлада Косово со 87-74

МКД - 12.08.2017

„Црвено-жолтите" остануваат во игра за пласман во квалификациите за Светското првенство откако вечерва со 87-74 славеа над Косово Македонија ја забележа првата победа во претквалификациите за СП 2019, вечерва пред своите фанови избраниците на ...

Прва радост – Косово падна, на ред е Естонија

Екипа - 12.08.2017

Македонија ја забележа првата победа во претквалификациите за СП 2019 откако вечерва во Скопје нашите кошаркари славеа над Косово со резултат . Она што е најзначајно, победата е изразена со повеќе од оние „минус четири“ од Приштина, па ...

Давитков: На Бога камења не сме фрлале…

Екипа - 12.08.2017

Селекторот Јорданчо Давитков имаше причина за задоволство откако македонскиот национален тим од трет обид конечно стигна до првата победа во претквалификациите за СП 2019. Косово потклекна пред налетите на нашите кошаркари во второто полувреме, па ...

Прва победа за Македонија, совладана селекцијата на Косово

Сител - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја постигна првата победа во претквалификациите за СП 2019 откако вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ ја победи селекцијата на Косово со 87:74 (19:22; 21:19; 23:13; 24:20).

Кошаркарите конечно победија и останаа во трката за второто место

Алфа - 13.08.2017

Кошаркарската репрезентација го совлада Косово со 87:74 и ги задржа шансите за пласман во квалификациите за настап на Светското првенство. По лошото прво полувреме нашите кошаркари отпорот на противникот го скршија во продолжението од мечот и тоа на ...

Одиграни петте натпревари од 4.коло од претквалификациите за СП

Сител - 13.08.2017

Ноќеска беа одиграни петте натпревари од 4.коло од европските претквалификации за СП 2019. Без шанси за пласман во следната рунда останаа: Словачка (група А) и Албанија (група Б), додека во следната рунда се пласирани селекциите на: Бугарија (група ...

Не сме фрлале кон Господ со камења

Вечер - 13.08.2017

До сега премногу промашувавме на изминатите натпревари, но искрено верувам дека среќата на последниот меч ќе не посака, дека ќе имаме добра реализација на шутевите, па едноставно не сме фрлале кон Господ со камења.

Давитков: На Господ не сме фрлале со камења , се надевам дека ќе ни помогне во Талин!

Sport 1 - 12.08.2017

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков, на прес-конференцијата по победата над Косово делуваше како огромен товар да му паднал од плеќите, разбирливо со оглед на огромната важност и можноста со евентуален пораз ...

Давитков: Одиме чекор по чекор на ред е Естонија

Сител - 12.08.2017

Македонската кошаркарска селекција во дуел од 4.коло од претквалификациите за СП ја постигна првата победа совладана е селекцијата на Косово со 87:74. По дуелот селекторот Јорданчо Давитков на прес конференцијата изјави: - Тежок психолошки натпревар ...

Давитков: Со играчите се договоривме да играме - за нас!

Gol.mk - 12.08.2017

Репрезентацијата на Македонија го совлада Косово и остана во игра за квалификациите за СП 2018, а селекторот Јорданчо Давитков пред новинарите изрази задоволство од триумфот и слатката одмазда за поразот во Приштина.

Фуриозна трета четвртина: Костовски го „бомбардира“ Косово и донесе нова шанса за спас од амбисот! (ФОТО)

Sport 1 - 12.08.2017

Фантастичната игра и серијата 15-4 направена во првите пет минути од третиот период, на кошаркарската репрезентација на Македонија и ја донесоа клучната предност за победа во вечерашната пресметка со Косово (87-74), прва во претквалификациите за СП ...

Конечно победа: Македонија го совлада Косово во претквалификациите

Спортклуб - 12.08.2017

Македонската кошаркарска репрезентација конечно дојде до победа во претквалификациите за Светското првенство, откако на домашен терен во СЦ „Борис Трајковски“ славеше над Косово со 87:74. Македонија успеа да се реваншира за поразот во Приштина и ...

Остануваме во игра, одиме во Естонија да се обидеме, да победиме

SportMedia - 12.08.2017

„Се извинувам за минатиот пат, моја грешка, што не стигнав на прес-конференцијата“... Вака ја почна прес-конференцијата Јорданчо Давитков, по победата над Косво (87:74, прва за Македонија во претквалификациите.

Македонија го надигра Косово за прва победа во претквалификациите за СП

Дерби - 12.08.2017

Македонската кошаркарска репрезентација го совлада Косово со 87:74 во предквалификациите за Светското првенство во 2019 година, со што останува во игра за место кое води во следната квалификациска фаза.

Македонија ги задржа шансите за понатамошен пласман...

Н.Македонија - 12.08.2017

Македонија ги задржа шансите за понатамошен пласман Македонската кошаркарска репрезентација ја оствари првата победа во претквалификациите за Светското првенство во 2019 година, совладувајќи го Косово со 87-74 во мечот одигран вечерва во СЦ „Борис ...

ФОТО: Македонија со победа над Косово во претквалификациите за СП

Курир - 14.08.2017

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација се избори за клучната победа против Косово во третото коло од претквалификацискиот турнир за пласна на следниот Мундијал. Избраниците на Давитков ги победија косовските кошаркари со 87:74, триумф од ...

Останавме „живи", квалификацискиот сон трае...

SportMedia - 12.08.2017

Конечно, победа... Македонија успеа во обидот да биде подобра од Косово. Што е поважно со потребната разлика (поголема од четири поени), па пред псоледниот меч од овие претквалификации имаме појасна слика.

Кошаркарите му се реваншираа на Косово за прва победа во претквалификациите

Слободен Печат - 12.08.2017

Македонската кошаркарска репрезентација со триумфот од 87-74 над Косово остана во игра за пласман во квалификациите за СП 2019. Избраниците на Јорданчо Давитков ја остварија првата победа во претквалификациите, одмаздувајќи му се на Косово за ...

Македонија го совлада Косово со +13, сега сама ќе си ја крои судбината

Вечер - 12.08.2017

Со оваа победа македонските кошаркари ги вратија надежите за пласман на Мундијалот во Кина и сега се се поблиску до пласман во квалификацискиот циклус. За тоа, „црвено - жолтите" ќе мора да слават на натпреварот против Естонија, кој го играме за ...

„Пет плус" за теорија плус!

SportMedia - 12.08.2017

Победа од повеќе од четири поени разлика (за да бидеме подобри во меѓусебните дуели, што може да биде решавачко ако двете селекции на крај имаат ист број на бодови), ја носи Македонија на второто место во групата во пресрет на завршните две кола, во ...

Победа над Косово или пад во амбисот

Екипа - 12.08.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва (20.30 часот, СЦ „Борис ТРајковски“ го игра третиот натпревар во претквалификациите за СП 2019, во обид конечно да ја забележи првата победа.

Ако не го победиме Косово, ќе исчезнеме од мапата на Европа!

Sport 1 - 12.08.2017

Победа и тоа со најмалку пет поени разлика е целта кон која ќе се стремат кошаркарските репрезентативци на Македонија на вечерашната пресметка на домашен терен против Косово (20.30 часот), во рамки на 4. коло од претквалификациите за СП 2019.

Кошаркарите го пречекуваат Косово

Алфа - 12.08.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва од 20 :30 часот против селекцијата на Косово го игра решавачкиот натпревар за пласман во квалификациите за Светското првенство. По двата порази на стартот од претквалификациите избраниците на ...

Четврта рунда во предквалификациите за Светското кошаркарско првенство 2018

Курир - 12.08.2017

Во претквалификациите за Светското кошаркарско првенство кое следната 2018 година ќе се одржи во Кина, денеска на програмата се натпреварите од 4.коло во европската зона. Секако за нас најинтересен ќе биде мечот во Скопје, каде репрезентацијата на ...

Македонија без публика брка победа над Косово ...

Н.Македонија - 12.08.2017

Македонија без публика брка победа над Косово Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва (СЦ „Борис Трајковски“, 20.30 часот) пред празни трибини, поради безбедносни причини, како што информираа од кошаркарската федерација, се среќава со ...

Македонските кошаркари подготвени да му се реваншираат на Косово

Алсат-М - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен терен ...

Време е да го видиме вистинското кошаркарско лице на Македонија

Дерби - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија се наоѓа пред вистински испит во претквалифкациите за Светското првенство кое следната година ќе се одржи во Кина. По двата порази од Косово на гостински терен и Естонија дома, избраниците на Јорданчо ...

Македонија го совлада Косово во претквалификациите

Локално - 12.08.2017

Македонската кошаркарска репрезентација конечно дојде до победа во претквалификациите за Светското првенство, откако на домашен терен во СЦ „Борис Трајковски“ славеше над Косово со 87:74. Македонија успеа да се реваншира за поразот во Приштина и ...

Прва победа во претквалификациите: Кошаркарите му се реваншираа на Косово

Република - 12.08.2017

Македонската кошаркарска репрезентација со триумфот од 87-74 над Косово остана во игра за пласман во квалификациите за СП 2019. Избраниците на Јорданчо Давитков ја остварија првата победа во претквалификациите, одмаздувајќи му се на Косово за ...

Четврта рунда во предквалификациите за Светското кошаркарско првенство 2018

Сител - 12.08.2017

Во претквалификациите за Светското кошаркарско првенство кое следната 2018 година ќе се одржи во Кина, денеска на програмата се натпреварите од 4.коло во европската зона. Секако за нас најинтересен ќе биде мечот во Скопје, каде репрезентацијата на ...

Македонските кошаркари подготвени да му се реваншираат на Косово

Курир - 14.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен терен ...

Лоша вест за Давитков: Американецот Бамфорд е тајното оружје на Косово за утрешниот меч со Македонија!

Sport 1 - 11.08.2017

Новиот член на италијанскиот тим Сасари, Американецот Скот Бамфорд, ќе биде тајното оружје на Косово за утрешниот меч против Македонија, кој ќе се одигра во салата „Борис Трајковски“ со почеток од 20.30 часот во рамки на претквалификациите за СП ...

Македонија мора да го победи Косово со повеќе од четири коша разлика

Вечер - 11.08.2017

Ова воедно ќе биде меч "да се биде или не" за "црвено – жолтите", бидејќи ќе мораат да извојуваат победа од минимум пет поени доколку сакаат да ги задржат шансите за пласман во квалификациите и изборување на едно од првите две позиции во нашата ...

Без публика и без жар го пречекуваме Косово

Слободен Печат - 11.08.2017

Само со две победи до крајот, вечерва, во Скопје и на гости, во Естонија, може да нè доведе во ситуација да размислуваме за пласман во квалификациите. Со многу малку надежи за пласман македонската сениорска кошаркарска репрезентација утре (20:30 ...

Четврта рунда во предквалификациите за Светското кошаркарско првенство

А1 On - 12.08.2017

Во претквалификациите за Светското кошаркарско првенство кое во 2019. година ќе се одржи во Кина, денеска на програмата се натпреварите од 4.коло во европската зона. Секако за нас најинтересен ќе биде мечот во Скопје, каде репрезентацијата на ...

Македонските кошаркари подготвени да му се реваншираат на Косово

Локално - 12.08.2017

– Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен ...

Македонските кошаркари подготвени да му се реваншираат на Косово

Сител - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен терен ...

Македонските кошаркари подготвени да му се реваншираат на Косово

А1 On - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен терен ...

Македонските кошаркари подготвени за реванш против Косово

ТВ21 - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен терен ...

Македонските кошаркари подготвени да му се реваншираат на Косово

Канал5 - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен терен ...

Македонските кошаркари подготвени да му се реваншираат на Косово

24 Вести - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен терен ...

Македонските кошаркари подготвени да му се реваншираат на Косово

Скопје инфо - 12.08.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија е пред голем испит. Црвено-жолтите ќе мораат да забележат победа најмалку во вечерашниот дуел против Косово, а најверојатно и против Естонија. По двата порази од Косово на гости и Естонија на домашен терен ...