TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Посетата на Ердоган во Грција не почна добро

МКД - 07.12.2017

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган пристигна денеска во важна дводневна посета во Грција, прва на претседател на Турција во шест и пол децении. Иако целта на посетата требаше да биде подобрување на односите, атмосферата веднаш беше напната ...

Ципрас: Потребно е проширување на каналите на комуникација со Турција

А1 On - 07.12.2017

За време на посетата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на Атина, грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека е важно да се прошират каналите на комуникација со Труција. – Минуваме низ критичен период во нашиот регион.

Ердоган во Грција бара ревизија на Договорот за границите со соседите

Глас на Америка - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека има потреба од обнова на договорот од 1923-та, со кој, меѓу другото, беа воспоставени границите на Турција со соседите. Ердоган, кој се наоѓа во дводневна посета на Грција, ова го изјави ...

Посета кај соседи: Ердоган во Атина

Deutsche Welle - 07.12.2017

Историски настан: за првпат по 65 години еден турски претседател престојува во посетува Грција. Во фокусот на средбите на Реџеп Таип Ердоган во Атина се економските прашања и бегалската криза.

Ердоган побара од Грција да ги екстрадира осомничените за воениот преврат

+инфо - 07.12.2017

Ердоган, исто така, повика на подобрување на состојбата на етничките Турци кои живеат во Грција. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска побара од Грција екстрадиција на осомничените учесници во обидот за државен удар во Турција.

Историска средба и историски „препукувања“ - затегната атмосфера во претседателската палата меѓу Павлопулос и Ердоган

Канал5 - 07.12.2017

Лозанскиот договор и неговата евентуална ревизија– причина грчкиот и турскиот претседател да си упатат остри пораки, да го прекршат протоколот, и почетниот дијалог во премиерската палата од кратки и поздравни изјави да се претвори во долга дебата со ...

Павлопулос до Ердоган: ФИРОМ со името шири иредентизам и ја оспорува историјата

Канал5 - 07.12.2017

Имињата што шират иредентизам и ја оспоруваат историјата не се во согласност со европското право – грчкиот претседател веќе добро позната порака за Македонија и нашата европска перспектива ја упати на средбата со неговиот турски колега.

Ердоган го топи мразот во односите со Атина...

Н.Македонија - 07.12.2017

Посетата на турскиот претседател Ердоган се случува во особено чувствителен период во грчко-турските односи и зголемена нетрпеливост меѓу Атина и Анкара Џелал Бајар во 1952 година беше последниот турски претседател што ја посети Грција, а по пауза ...

Ердоган и Павлопулос со различно го толкуваат Договорот од Лозана

+инфо - 07.12.2017

Во врска со кипарското прашање, Ердоган рече дека Турција е за постигнување заеднички договор за решавање на проблемот. Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во ...

Ципрас го притисна Ердоган по расправијата со Павлопулос

Стандард - 07.12.2017

Почитувањето на меѓународното право и територијалниот интегритет на земјите е предуслов за стабилни билатерални односи меѓу двете земји на Егејското Море, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на средбата со турскиот претседател, Реџеп Таип ...

Ердоган и Павлопулос со различни ставови за Договорот од Лозана

А1 On - 07.12.2017

Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во Атина со шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос. Ердоган истакна дека одредбите во Договорот од Лозана се застарени и ...

Ердоган побара ревизија на договорот од 1923 година со кој се регулира границата со Грција

Стандард - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за грчки весник, точно пред започнатата денес историска посета на Грција, изјави дека треба да се ревидира Договорот од Лозана, со кој во 1923 година се решаваат многу прашања, вклучувајќи ...

Во Анкара започна судскиот процес против Селахатин Демирташ

+инфо - 07.12.2017

Во Анкара денеска започна судски процес против лидерот на главната курдска партија во Турција, Демократска партија на народите, Селахатин Демирташ. Во Анкара денеска започна судски процес против лидерот на главната курдска партија во Турција, ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Макфакс - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осуммината турски ...

„Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Ципрас му е потребен на Ердоган

+инфо - 07.12.2017

- Ципрас ги дели луѓето на богати и сиромашни, додека Ердоган ги дели на верни сунити и неверници - оценува „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се врти кон грчкиот премиер Алексис Ципрас, како еден од ретките ...

Ердоган во историска посета на Грција

Нетпрес - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе допатува во дводневна посета на Грција. За време на оваа посета која е прва за еден турски претседател по 1952 година, Ердоган ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и со премиерот ...

Ердоган во посета на Грција

Р.С.Европа - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја почнува посетата на Грција во надеж дека ќе ги подобри главно лошите однсои меѓу двете соседни земји, членки на НАТО. До ова исто така доаѓа во време кога, како што наведуваат новинските агенции, ...

Ердоган во историска посета на Грција

Локално - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Ердоган денес за првпат во Грција како турски претседател

МКД - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја посети денес Грција, а се претпоставува дека темите на разговорите со грчките претставници ќе бидат фокусирани на емигрантската криза, регионалните односи, енергетиката и бизнис врските.

Ердоган утре во посета на Атина

А1 On - 06.12.2017

Во текот на утрешниот ден турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката.

Ердоган утре во Грција

Алсат-М - 06.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција. Се претпоставува дека темите за разговор со грчките власти ќе бидат фокусирани на мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката.

Ердоган заминува на историска посета на Грција

Стандард - 06.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган заминува на историска посета на Грција оваа недела како знак дека односите меѓу двете земји се подобруваат, иако постои долг список со проблеми, пишува Ројтерс.

Ердоган во Грција: Ревизија на договорот за границите со соседите

Нова ТВ - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека има потреба од обнова на договорот од 1923-та, со кој, меѓу другото, беа воспоставени границите на Турција со соседите. Ердоган, кој се наоѓа во дводневна посета на Грција, ова го изјави по ...

Ердоган побара од Грција да ги екстрадира осомничените за воениот преврат

ТВ21 - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска побара од Грција екстрадиција на осомничените учесници во обидот за државен удар во Турција. Станува збор за осуммината војници кои избегаа во северна Грција за време на минатогодишниот неуспешен ...

Ердоган и Павлопулос со различни ставови за Договорот од Лозана

ТВ21 - 07.12.2017

Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во Атина со шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос. Ердоган истакна дека одредбите во Договорот од Лозана се застарени и ...

Ердоган и Павлопулос со различни ставови за Договорот од Лозана

Локално - 07.12.2017

Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во Атина со шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос. Ердоган истакна дека одредбите во Договорот од Лозана се застарени и ...

Во Анкара започна судскиот процес против Селахатин Демирташ

Сител - 07.12.2017

Во Анкара денеска започна судски процес против лидерот на главната курдска партија во Турција, Демократска партија на народите (ХДП), Селахатин Демирташ. Демирташ, кој е во притвор од 4 ноември 2016 година, е обвинет за членство во терористичка ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Вечер - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осуммината турски ...

„Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Ципрас му е потребен на Ердоган

Локално - 07.12.2017

– Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се врти кон грчкиот премиер Алексис Ципрас, како еден од ретките европски политичари со кого има отворена добра соработка, оценува германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ (ФАЗ) по повод денешната ...

Ердоган во историска посета на Грција

Тера - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја почнува посетата на Грција во надеж дека ќе ги подобри главно лошите однсои меѓу двете соседни земји, членки на НАТО. До ова исто така доаѓа во време кога, како што наведуваат новинските агенции, ...

Ердоган во историска посета на Грција

А1 On - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Ердоган во историска посета на Грција

+инфо - 07.12.2017

Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е ...

Зајакната безбедност во Атина поради утрешната посета на Ердоган

Макфакс - 06.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката. Тој треба да се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, ...

Ердоган денес во историска посета на Грција...

Н.Македонија - 07.12.2017

Ердоган денес во историска посета на Грција Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес ќе допатува во историска посета на Грција. Се претпоставува дека темите за разговор со грчките власти ќе бидат фокусирани на мигрантската криза, регионалните ...

Ердоган побара од Грција да ги екстрадира осомничените за воениот преврат...

Н.Македонија - 07.12.2017

Ердоган побара од Грција да ги екстрадира осомничените за воениот преврат Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска побара од Грција екстрадиција на осомничените учесници во обидот за државен удар во Турција.

Во Анкара започна судскиот процес против Селахатин Демирташ

А1 On - 07.12.2017

Во Анкара денеска започна судски процес против лидерот на главната курдска партија во Турција, Демократска партија на народите (ХДП), Селахатин Демирташ. Демирташ, кој е во притвор од 4 ноември 2016 година, е обвинет за членство во терористичка ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Орбис - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осуммината турски ...

„Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Ципрас му е потребен на Ердоган

А1 On - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се врти кон грчкиот премиер Алексис Ципрас, како еден од ретките европски политичари со кого има отворена добра соработка, оценува германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ (ФАЗ) по повод денешната ...

Ердоган во историска посета на Грција

МРТ - 07.12.2017

Ердоган ќе се сретне со грчкиот претседател Павлопулос и со премиерот Ципрас, по што ќе отпатува во Западна Тракија, каде што ќе има средби со претставници на локалните жители, кои за Грција се „муслиманско“, а за Турција „турско малцинство“.

Ердоган во историска посета на Грција

Сител - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Зајакната безбедност во Атина поради утрешната посета на Ердоган

Вечер - 06.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката. Тој треба да се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, ...

Ердоган побара од Грција да ги екстрадира осомничените за воениот преврат

Сител - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска побара од Грција екстрадиција на осомничените учесници во обидот за државен удар во Турција. Станува збор за осуммината војници кои избегаа во северна Грција за време на минатогодишниот неуспешен ...

Почна судењето против лидерот на Курдите во Турција

Канал5 - 07.12.2017

Во Aнкара денеска почна судски процес против лидерот на главната курдска партија во Турција, демократска партија на народите, Селахатин Демирташ. Демирташ, кој е во притвор од 4 ноември 2016 година, е обвинет за членство во терористичка организација ...

Историска посета на Ердоган во Грција

Sky - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осуммината турски ...

Ердоган во историска посета на Грција

Алсат-М - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе доптаува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови.

Зајакната безбедност во Атина поради утрешната посета на Ердоган

Орбис - 06.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган утре ќе престојува во Грција каде што се очекува дека со грчките власти ќе разговара за мигрантската криза, регионалните односи и енергетиката. Тој треба да се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас, ...

Ердоган побара од Грција екстрадиција на осомничените учесници во минатогодишниот државен удар

А1 On - 07.12.2017

Екстрадиција на осомничените учесници во обидот за државен удар во Турција побара денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган од Грција. Станува збор за осум војници кои избегаа во северна Грција за време на минатогодишниот неуспешен пуч.

Во Анкара започна судскиот процес против Селахатин Демирташ...

Н.Македонија - 07.12.2017

Во Анкара започна судскиот процес против Селахатин Демирташ Во Анкара денеска започна судски процес против лидерот на главната курдска партија во Турција, Демократска партија на народите (ХДП), Селахатин Демирташ.

Историска посета на Ердоган во Грција

Точка - 07.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во текот на денот ќе пристигне во историска посета на Грција, која ќе биде фокусирана на голем број прашања, вклучувајќи ги територијалните проблеми во Егејското Море и екстрадицијата на осумтемина ...

Ердоган во историска посета на Грција

Телма - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе допатува во дводневна историска посета на Грција, чија цел е да се забрза подобрувањето на односите меѓу двете земји, кои се оптоварени со повеќе спорови. Ова е прва посета по онаа во 1952 година.