TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жерновски исклучен од матичната партија

24 Вести - 14.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски е исклучен од органите и телата на Либерално демократската партија, потврдуваат партиски извори за телевизија 24. Од партијата појаснуваат дека одлуката на централниот одбор е статутарна, бидејќи ...

Андреј Жерновски исклучен од органите и телата на ЛДП

+инфо - 14.09.2017

Централниот одбор на ЛДП синоќа му посакал среќа на Жерновски во новата партија, а на СДСМ му посакал да повторно не му се случи Стевче Јакимовски. Централниот одбор на Либерално-демократската партија (ЛДП) синоќа констатирал дека Андреј Жерновски, ...

Познати кандидатите за советници на коалицијата на СДСМ

Kumanovo News - 14.09.2017

Покрај членовите на СДСМ на листата се и кандидати од коалиционите партии НСДП, ЛДП, Партија на пензионерите, Српската странка во Македонија, Српска напредна партија, Алијанса на позитивна Македонија, ДОМ, Партија на Турците и граѓански активисти.

Локални избори, Беса со кандидат за град Скопје

Алсат-М - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

Андреј Жерновски се повлече од трката за Центар, ВМРО-ДПМНЕ во Скопје со Коце Трајановски

24 Вести - 13.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски се откажа од независната кандидатура за нов мандат поради учество во централната власт. Од Либерално демократската партија, каде беше лидер, тој премина во владејачката СДСМ, со образложение дека ...

СДСМ ги претстави кандидатите за советници и градоначалник во Куманово (фото)

Кумановски м. - 13.09.2017

Општинската организација на СДСМ Куманово вечерва одржа конференција на која членството едногласно ја изгласа листата советници и кандидатот за градоначалник со кој партијата ќе ја бара довербата од граѓаните на претстојните локални избори.

ВМРО – ДПМНЕ : Имаат исти кандидати за локалните избори затоа што се несигурни

ТВ21 - 13.09.2017

Нешто повеќе од 24 часа до истекот на рокот, политичарите го користат секој момент за евентуален договор за заеднички настап во првиот круг , во одредени општини. Кандидатот на СДСМ за Куманово, Максим Димитриевски засега не потврдува, ниту пак ...

Жерновски се повлекува од трката за Центар, преминува во СДСМ и добива висока државна функција

ТВ21 - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, се откажува од трката на локалните избори за сметка на висока функција во централната власт. Жерновски, информацијата ја објави на својот „Фејсбук“ профил, а во неа стои дека во договор со ...

Жерновски се откажува од кандидатурата, влегува во владата

Телма - 13.09.2017

Потписите кои актуелниот градоначалник на Центар ги собра за независна кандидатура за втор мандат, нема да стигнат до ДИК. Андреј Жерновски одлучи да ја напушти локалната власт и да влезе во централната.

Откако СДСМ објави и докажа дека Жерновски е криминалец, Заев го унапреди во министер без ресор

Курир - 13.09.2017

Андреј Жерновски нема да се оди на локалните избори како кандидат за градоначалник на Центар од СДСМ, но нема да оди ниту како независен, како што самиот најави, ова вчера го кажа Зоран Заев.

СДСМ го обвини за криминал, па си го зема Жерновски во централната власт

Република - 13.09.2017

Андреј Жерновски ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти Заев во емисијата 24 Отворено. СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначалник чие име ќе биде познато во ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 13.09.2017

На ден пред истекот на рокот од ВМРО-ДПМНЕ објавија уште четири имиња на кандидати за градоначалници со кои партијата ќе настапи на престојните локални избори. И официјално првиот човек на Скопје Коце Трајановски од сограѓаните ќе побара трет мандат ...

Жерновски се откажува од Центар, СДСМ ќе го поддржи Богдановиќ

Сител - 13.09.2017

Саша Богдановиќ, директор на паркинизи центар најверојатно е изборот на СДСМ за општина Центар. Откако Премиерот Зоран Заев, синиоќа обелодени дека со актуелниот градоначалник Андреј Жерновски одлучиле тој да се повлече од кандидатската трка, ...

Жерновски преминува во СДСМ, ќе биде директор на Биро за јавни набавки

Скопје инфо - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, објави дека освен што се откажува од кандидатурата за нов мандат во Центар, со лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, се договорил да добие висока позиција во централната власт, но и да премине ...

Жерновски ја повлече кандидатурата за нов мандат во Центар /ОБНОВЕН

Канал5 - 13.09.2017

Андреј Жерновски, актуелен градоначалник на општина Центар и независен кандидат за оваа функција, се повлекува од изборната трка. Оваа одлука Жерновски ја донел во договор со премиерот Зоран Заев кој му понудил висока раководна функција во извршна ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидадот на СДСМ

А1 On - 13.09.2017

По 4 години работа на локално ниво, Андреј Жерновски одлучил активноста да ја префрли на централно ниво и затоа, изјави, разговарал со премиерот Заев. „Таа одлука ја донесовме заеднички. Овој градоначалнички мандат никогаш нема да го заборавам.

Атина Мургашанска носител на листата советници на СДСМ

Кумановски м. - 13.09.2017

Атина Мургашанска денеска е избрана за носител на листата на советници на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за Куманово на претстојните избори кои ќе се одржат на 15 октомври. Мургашанска е претседателот на Унијата на жени на СДСМ Куманово, а ...

Плусинфо: Жерновски исклучен од ЛДП

Бриф - 14.09.2017

Централниот одбор на Либерално-демократската партија (ЛДП) синоќа констатирал дека Андреј Жерновски, градоначалникот на Центар, веќе не е член на ЛДП, по неговата изјава дека преминува во СДСМ.

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

24 Вести - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Општина Центар – соопшти премиерот Зоран Заев синоќа во емисијата Отворено. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе се усогласени ...

ЖЕРНОВСКИ прејде во СДСМ

Сакам да кажам - 13.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски ќе стане член на СДСМ. Жерновски утринава на Фејсбук објави дека ја повлекува независната кандидатура за градоначалник на Центар и кариерата ќе ја продолжи на висока раководна функција во ...

Беса со кандидат за град Скопје

Локално - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

Жерновски ја повлекува кандидатурата за градоначалник на Скопје

ТВ21 - 13.09.2017

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначаник на Скопје, откако пред извесен период истата беше најавена. СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначаник на општина Центар, а Жерновски ќе стане дел од ...

Жерновски ја повлекува кандидатурата...

Н.Македонија - 13.09.2017

Жерновски ја повлекува кандидатурата Актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски потврди дека ќе ја повлече кандидатурата за нов мандат. Вчера, премиерот Зоран Заев најави дека Жерновски ќе биде дел од централната власт.

Жерновски се повлече од трката за Центар, ВМРО-ДПМНЕ во Скопје со Коце Трајановски

Локално - 14.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски се откажа од независната кандидатура за нов мандат поради учество во централната власт. Од Либерално демократската партија, каде беше лидер, тој премина во владејачката СДСМ, со образложение дека ...

СДСМ на конференција ќе ги утврдува предлозите за градоначалник и листа на советници

Kumanovo News - 13.09.2017

Централното партиско раководство одлучи кандидат за градоначалник да биде Максим Димитриевски, додека носител на советничката листа, најверојатно ќе биде Атина Мургашанска. Дали ќе се обедини поделеното членство околу Димитриевски, кое кулминираше ...

Жерновски влегува во централната власт, СДСМ ќе има свој кандидат за Центар

Мета - 13.09.2017

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“.

СДСМ објави и докажа дека Жерновски е криминалец, па го унапреди во министер без ресор

Република - 14.09.2017

ндреј Жерновски нема да се оди на локалните избори како кандидат за градоначалник на Центар од СДСМ, но нема да оди ниту како независен, како што самиот најави, ова вчера го кажа Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници

Вечер - 13.09.2017

На ден пред истекот на рокот од ВМРО-ДПМНЕ објавија уште четири имиња на кандидати за градоначалници со кои партијата ќе настапи на престојните локални избори. И официјално првиот човек на Скопје Коце Трајановски од сограѓаните ќе побара трет мандат ...

Жерновски се повлече од трката за Центар, СДСМ ќе оди со свој кандидат

МКД - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за возврат ќе влезе во извршната власт, соопшти премиерот Зоран Заев. Жерновски, како што кажа Заев во емисијата Отворено на ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидатот на СДСМ

+инфо - 13.09.2017

Договоривме со премиерот да помагам во работата на идниот градоначалник, рече Жерновски. Градоначалникот на Центар Андреј Жерновски денеска ги повика приврзаниците на СДСМ да гласаат за кандидадот за оваа партија, иако нагласи дека се уште не знае ...

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за Центар, објави Заев

Сакам да кажам - 12.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „24 Вести“.

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Центар

Фокус - 12.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Жерновски се откажа од Центар, ќе оди во извршната власт

А1 On - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Падна договор: ДУИ се откажува од Скопје и Арачиново - СДСМ без кандидат во Чаир

Press24 - 12.09.2017

СДСМ вечерва ја затвора листата зо кадидати за градоначалници за изборите на 15 октомври. Какао што дознава Press24 паднал договор со ДУИ, СДСМ да не предложи свој кадидат во Чаир а ДУИ да оди без кандидати во Скопје и Арачиново.

Заев: СДСМ со свој кандидат во Центар, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Либертас - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју во „Отворено“ на Тв24 рече дека СДСМ ќе излезе со свој кандидат за градочаналник на општина Центар, додека Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата и ќе го поддржи кандидатот на ...

Андреј Жерновски ја повлекува кандидатурата и влегува во СДСМ

Локално - 12.09.2017

Независниот кандидат Андреј Жерновски ја повлекува кандидатирурата за градоначлник на општина Центар за претстојните локални избори и влегува во редовите на СДСМ и централната власт, објави вечерва премиерот Зоран Заев.

Заев: Во Центар ќе одиме со свој кандидат, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Стандард - 12.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за претстојните локални избори, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24. „Во Општина Центар решивме да одиме со свој кандидат.

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

iPortal - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар – соопшти премиерот, Зоран Заев вечерва во емисијата 24 Отворено на ТВ 24. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе ...

Заев: Жерновски оди во извршната власт, нема да се кандидира во Центар

Фактор - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 откри дека постигнале договор за општина Центар да истрча нов кандидат, наместо досегашниот градоначалник Андреј Жерновски кој ќе се повлече од трката за локалните избори и најверојатно ќе ...

ЛДП го исклучи Жерновски од партијата

Макфакс - 14.09.2017

Андреј Жерновски, градоначалникот на Центар, веќе не е член на ЛДП, откако Централниот одбор на Либерално-демократската партија (ЛДП) синоќа одлучувал по неговата изјава дека преминува во СДСМ.Одборот донел одлука да се исклучи Жерновски од органите ...

Андреј Жерновски преминува во СДСМ

iPortal - 13.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски ќе стане член на СДСМ. Жерновски утринава на Фејсбук објави дека ја повлекува независната кандидатура за градоначалник на Центар и кариерата ќе ја продолжи на висока раководна функција во ...

Локални избори, Беса со кандидат за град Скопје (видео)

Press24 - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја официјализираше кандидатурата на Коце Трајановски за трет градоначалнички мандат во Скопје каде ќе се соочи со Петре Шилегов од владејачкиот СДСМ. Алијансата за Албанците во Скопје ќе го кандидира Наим Бајрами.

Жерновски преминува во СДСМ и во Владата

+инфо - 13.09.2017

Градоначалникот на Центар потврди нема да се кандидира за нов градоначалнички мандат, туку ќе биде дел од централната власт. Почитувани граѓани на Општина Центар, драги соборци и пријатели, Како одговорен човек и политичар, секогаш ќе ги ставам ...

Жерновски се откажа од Општина Центар за да влезе во централната власт

Позитив.мк - 13.09.2017

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“.

Како Жерновски од криминалец и корумпиран стана погоден за извршна власт? ЛДП го исклучи од партијата!

Курир - 14.09.2017

Градоначалникот на Центар Андреј Жерновски, во наредниот период ќе добие висока функција во извршната власт и според внатрепартиски информации на Курир од СДСМ ќе влезел и во извршниот одбор на партијата, истиот тој Жерновски кој токму од СДСМ беше ...

Заев тврди дека Жерновски ќе се откаже од трката за градоначалник на општина Центар

еМагазин - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија „24 вести“ вчера соопшти дека актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за тоа ќе добие место во извршната власт.

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидадот на СДСМ

Локално - 13.09.2017

По 4 години работа на локално ниво, Андреј Жерновски одлучил активноста да ја префрли на централно ниво и затоа, изјави, разговарал со премиерот Заев. „Таа одлука ја донесовме заеднички. Овој градоначалнички мандат никогаш нема да го заборавам.

Жерновски се повлекува, СДСМ ќе оди со свој кандидат за градоначалник на Центар

+инфо - 13.09.2017

Премиерот најави дека Жерновски ќе ја повлече кандидатурата, иако собра потписи за да биде независен кандидат. Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва ...

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

Бизнис Вести - 13.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Жерновски се откажа од Центар, доби нова позиција

Вечер - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.