TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжува собраниската сага за смена на Зврлевски

24 Вести - 12.08.2017

Точката за разрешувањето на обвинителот Зврлевски и оваа работна недела им ја продолжи на пратениците во собранието. Иако собраниската сала речиси полу празна сепак и денеска беше полна со разни теми .

Седницата за разрешување на Зврлевски продолжи по ист тек

Алсат-М - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и денеска си реплицира еден на друг. Расправата за разрешување на државниот обвиниел Марко Зврлевски опозицијата ја пренсочи кон други теми. Побараа во Собранието да се разгелдува состојабта со пожарите.

Собрание: Шест дена расправа за разрешување на Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за Алаѓозовски

Сител - 12.08.2017

Пред речи си празна сала продолжи дебатата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во своите реплики бараа седницата да биде прекината бидејќи согласно изборниот законик, во периодот по распишувањето на ...

Рангелова до Џафери: Што сакам ќе зборувам, има време, ај ќе научите

Фокус - 12.08.2017

Ниту денешното продолжение на седницата за разрешување на Марко Зврлевски не е различна од досегашните. Сега во дуел со Џафери влезе пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ. Рангелова од собраниската говорница побара СДСМ, активно да се вклучи ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат разрешувањето на Зврлевски да биде тргнато од дневен ред до завршувањето на локалните ...

Телевизија Нова - 12.08.2017

Продолжува расправата во Собранието за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од СДСМ кои беа пријавени за збор не беа присутни во собраниската сала, а координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев ...

Тунтев: Пратениците од СДСМ нема да учествуваат во бесмислената расправа за разрешување на Зврлевски

Макфакс - 12.08.2017

И покрај тоа што имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски, за стотиците кои неосновано завршија во затвор и за не покренувањето обвиненија, пратениците од СДСМ нема да учестуваат во ваква бесмислена расправа, рече денеска координаторот на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации

Мета - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира ...

Што се случува во Собранието?

Deutsche Welle - 12.08.2017

Јавниот обвинител Зврлевски помисли дека со тоа што нема да поднесе оставка ќе се претвори во херој-маченик во налетот на новата власт, а сега гледа како ВМРО-ДПМНЕ вулгарно му лепи етикета на човек од партиските ешалони Одамна немаме видено ваква ...

Денеска продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Сакам да кажам - 12.08.2017

Маратонската седница за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува во 12 часот. Синоќа таа траеше до околу 22 часот, во тензична атмосфера и со инцидент, поради кој претседателот на Собранието Талат Џафери беше принуден да ја ...

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 16.08.2017

Собранието ќе го одржи 12-то продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, ...

Денеска на пладне продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

МКД - 12.08.2017

Собраниската седница за предлогот на Владата да биде разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 12 часот. Седницата беше прекината вчера по 22 часот, откако претходно во собраниската сала се случуваа истите работи во режија на ...

Напладне продолжува тензичната собраниска расправа за разрешувањето на Зврлевски

Мета - 12.08.2017

Денеска напладне Собранието на Република Македонија треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Вчерашното, осмо продолжение од собраниската расправа за разрешувањето на ...

Денеска продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Press24 - 12.08.2017

Собранието денеска напладне треба да одржи продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Вчерашната седница беше тензична и со неколку паузи, по што е одлучено да продолжи денеска во ...

ВМРО ДПМНЕ повторно ја окупираше говорницата - Џафери повика обезбедување

24 Вести - 11.08.2017

Бурен ден во Собранието. Спикерот Џафери во обид да воведе ред, постави четири лица од собраниското обезбедување на говорница, откако опозицијата повторно ја окупираше, во знак на протест бидејќи Џафери не објави пауза по барањето на пратеникот ...

Утре продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 11.08.2017

Собранието утре напладне ќе ја продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се форсира оваа расправа во ...

Разрешувањето на Зврлевски продолжува утре

Нова ТВ - 11.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина денешната седница на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и закажа нејзино продолжување утре во 12 часот. Денешената седница беше тензична , со чести паузи.

Циркузот наречен Собрание продолжува утре напладне

Фокус - 11.08.2017

Доцна вечерва е прекината собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски по хаотичниот ден во Собранието. Седницата ќе продолжи утре напладне. Денешниот ден беше исполнет со многу паузи кои беа барани од ВМРО-ДПМНЕ, како и ...

Расправата за разрешување на Зврлевски продолжува утре, Илија Димовски направи инцидент

Стандард - 11.08.2017

Собранието утре напладне ќе ја продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва, како и во претпладневниот дел од денешната седница, во меѓусебни реплики и контрареплики, ...

Зврлевски не е разрешен, седницата продолжува утре

Фактор - 11.08.2017

Собранискиот претседател Талат Џафери, ја прекина седницата на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и закажа нејзино продолжување за утре во 12 часот. Денешната седница помина тензично откако пратеникот од ...

(ВИДЕО) Тунтев: Пратениците од СДСМ нема да учествуваат во бесмислената расправа за разрешување на Зврлевски

А1 On - 12.08.2017

Пратениците од СДСМ нема да учестуваат во ваква бесмислена расправа и покрај тоа што имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски, за стотиците кои неосновано завршија во затвор и за не порекнувањето обвиненија, рече координаторот на пратеничката ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации

Либертас - 12.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира ...

Што се случува во Собранието?

Либертас - 12.08.2017

Јавниот обвинител Зврлевски помисли дека со тоа што нема да поднесе оставка ќе се претвори во херој-маченик во налетот на новата власт, а сега гледа како ВМРО-ДПМНЕ вулгарно му лепи етикета на човек од партиските ешалони Одамна немаме видено ваква ...

Кој се плаши од разрешување на Зврлевски?

Телма - 11.08.2017

Тензиите во Собранието кулминираа кога единствениот говорник од владеачкото мнозинство, Павле Богоевски, им рече на пратениците од ВМРО ДПМНЕ дека ја одолговлекуваат расправата и не дозволуваат да се разреши Марко Зврлевски бидејќи се плашат дека ќе ...

„Бомбите “ во суд – (не)законска одлука?

24 Вести - 11.08.2017

За Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ одлуката на Апелација да ги прифати бомбите како доказ во случајот против поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на партијата е спротивна за Законот за кривична постапка.

Димовски до Џафери: Ниту еден закон нема да донесете

ТВ21 - 11.08.2017

Нема пасош, нема одмор – Вака Петре Шилегов од СДСМ одговори на обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ, дека поголемиот дел од пратениците на владината коалиција се отсутни и се на одмор, иако треба да се во собраниската сала и да дебатираат за разрешувањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ ја опструира седницата за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 11.08.2017

Надвикување, меѓусебни обвинувања , но не и дебата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Новата собраниска седница не донесе ништо ново. Опозицијата забележува на слабото присуство на пратеници од владејачката коалиција, а ...

Опозицијата сама си реплицира: „Токму така“, „Точно е“, Во право сте“ и „Се согласувам“

+инфо - 11.08.2017

Нова пауза во Собранието, маратонската седница за Зврлевски продолжува по ручекот на пратениците. „Токму така“, „Точно е“, Во право сте“ и „Се согласувам со Вас“, беа фразите кои можеа да се слушнат на почетокот на секоја контрареплика на денешната ...

Собранието ја продолжи општата расправа по предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски

Сител - 11.08.2017

Кој го блокира Собранието и кој ќе биде одговорен за нов можен инцидент? Власта и опозицијата излегоа со меѓусебни обвинувања дека парламентот е пред нова криза и дека се подготвува нов инцидент во собраниската сала на седницата на која се расправа ...

ВМРО -ДПМНЕ најави опструкции, мнозинството не отстапува од разрешувањето на Зврлевски

24 Вести - 11.08.2017

Ново продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратеничката од ВМРО - ДПМНЕ Даниела Рангелова од говорницата најави опструирање на собраниската расправа за разрешување на јавниот ...

Богоевски до ВМРО-ДПМНЕ: Сфаќам дека не сакате да одите во затвор

+инфо - 11.08.2017

Репликите, контра-репликите и процедуралните обраќања од опозициските пратеници продолжија и на денешната седница. Меѓусебните реплики и контра-реплики на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжниа на собраниската седница за разрешување на Марко ...

Богоевски до ВМРО-ДПМНЕ: Сите не правите будали, ама нема да ви помине, Зврлевски ќе биде разрешен

МКД - 11.08.2017

За еден час расправа, која, како и на сите претходни продолженија, не беше за точката на дневен ред-разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на барање на Даниела Рангелова, координатор на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Расправа за разрешување на обвинителот Зврлевски

МРТ - 11.08.2017

Што сака да се постигне со седницата за разрешувањето на обвинителот Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ праша во Собранието- дали за тоа се кријат суштинските промени што ја засегаат уставноста на земјата.

Илија Димовски не кажува за кого нарачува притвор кај Зврлевски во една од објавените бомби

Сакам да кажам - 11.08.2017

Илија Димовски, еден од координаторите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека одлуката на Апелациониот суд Скопје бомбите да важат како доказ се коси со Кривичниот законик и тоа, според него, ќе се докаже во судска постапка.

Еден закон нема да донесеш, му се закани Илија Димовски на Талат Џафери

Сакам да кажам - 11.08.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски му се закани на претседателот на Собранието Талат Џафери дека нема да донесе ниту еден закон на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски.

Нервозна дебата за разрешување на Зврлевски

Телевизија Нова - 11.08.2017

Атмосферата во собранието се вжешти за време на репликата на пратеникот на СДСМ Павле Богоевски кога им порача на пратениците на ВМРО ДПМНЕ дека ќе разговараат за се што опозицијата бара ама откако ќе го разрешат Зврлевски.

Разрешувањето на Зврлевски на дневен ред во Собрание

24 Вести - 11.08.2017

Ново продолжение на собраниската седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Сите досегашни седум продолженија поминаа во меѓусебно реплицирање на помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и барањето оваа точка да се стави ...

Димовски бара Зврлевски да се тргне од дневен ред, Џафери не го послуша

+инфо - 11.08.2017

Џафери порача дека мнозинство е потребно само во случај кога ќе има гласање. Денеска продолжи маратонската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, меѓутоа на собраниската седница не се присутни 30-тина пратеници.

Разрешувањето на Зврлевски и интерпелациите – главни теми во дневниот печат

Р.С.Европа - 11.08.2017

Собраниската седница за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски и отпорот од ВМРО-ДПМНЕ, како и поднесените интерпелации за неколку министри се главни теми во дневниот печат. Собранието се дави во неефикасност поради игрите на пратениците ...

Димовски побара Зврлевски да биде тргнат од дневен ред, Џафери не се согласува

ТВ21 - 11.08.2017

Поради малиот број на пратеници на собраниската седница, на кој не се присутни 30-тина пратеници, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара точката за разрешување на Државнот јавен обвинител, Марко Зврлевски да биде трганата од дневен ред.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат прекин на седницата за разрешување на Зврлевски

А1 On - 11.08.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски побара од претседателот на Собранието, Талат Џафери да ја прекине шестата седница за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, наведувајќи ја како причина неприсутноста на парламентарното ...

Заврши одморот, Антикорупциска в понеделник ќе почне да го пишува одговорот

Мета - 11.08.2017

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) в понеделник се враќаат на работа, бидејќи в недела им завршува годишниот одмор , информираа од Комисијата за „Мета“. Антикорупциската комисија беше во центарот на политичките ...

Полупразна сала, реплики и контрареплики на продолжението на расправата за Зврлевски

Мета - 11.08.2017

Осмото продолжение на собраниската расправа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, почна и се одвива според истиот шаблон на реплики и на контрареплики меѓу пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на процедурални забелешки.

Разрешување на Зврлевски – осмо продолжение

Нова ТВ - 11.08.2017

Денеска треба да продолжи собраниската седница на чија дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Сите досегашни седум продолженија поминаа во меѓусебно реплицирање на помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и барањето оваа точка да ...

Богоевски кон ДПМНЕ: Не правите будали цела држава, ама нема да ви помине, Зврлевски ќе биде разрешен

Стандард - 11.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи шестата седница со општа расправа по Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На процедурално барање од пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ дадена е пауза ...

Димовски: Годишните одмори се приоритет за СДСМ, а не Јавниот обвинител- едвај 20 пратеници на СДСМ во собраниската ...

Курир - 11.08.2017

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара од Талат Џафери да ја прекине расправата за разрешување на Јавниот обвинител бидејќи е спротивно од Изборниот законик. Димовски нагласи дека јавноста е манипулирана од СДСМ и Џафери за приоритетноста за ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжат да расправаат сами со себе

Фокус - 11.08.2017

Точката на пленарна седница во Собранието за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, почна да се разгледува на петти јули. И денеска се очекува пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да си реплицираат сами на себе и да ги користат сите механизми кои ...

Тензично на расправата за разрешувањето на Зврлевски во Собранието

Телевизија Нова - 11.08.2017

И денеска во тензична атмосферата продолжи расправата во Собранието на која на дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пандорче ...

Алинејата 4, додадена во Изборниот законик во Пржино, го кочи разрешувањето на Зврлевски

Мета - 11.08.2017

Одредбата од членот 8-а од Изборниот законик , за која ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со собраниската расправа за разрешувањето на држвниот јавнен обвинител, Марко Зврлевски, беше ...

Продолжува расправата за Зврлевски, мислењето од Антикорупциска сè уште го нема

Мета - 11.08.2017

Денеска во 11 часот во Собранието на Република Македонија треба да продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски почна на 5 јули, а досегашните седум продолжнија ...

Денеска продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Фокус - 11.08.2017

Собранието денеска треба да ја продолжи седницата со расправа по Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлески . Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ завчера ја окупираа говорницата и цел ден се прекукуваа со собранискиот ...