TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битолскиот театар патува за Израел

Тера - 06.10.2017

Екипата на Народниот театар-Битола, ќе го изведе музичко-сценскиот перформанс „Шекспир засекогаш“, на интернационалниот фестивал во Израел- Акко. Перформансот е составен од музичка програма што ја изведе култниот битолски бенд „Фолтин“ и монолози од ...

„Мечка“ премиерно ќе заигра во Театар Комедија

Р.С.Европа - 06.10.2017

Секој човек живее во својата реалност. Во очите на Смирнов ѕидовите се крвави, Лука го бара светлото сино небо низ прозорците, а за Попова истите тие ѕидови се романтично валкани. Само љубовта само љубовта знае и може да ги изедначи реалностите.

Претставата „Мечка“ премиерно утревечер во Театар Комедија

А1 On - 06.10.2017

Претставата „Мечка“ од А.П.Чехов во режија на Димче Николовски премиерно ќе биде изведена утревечер во Театар Комедија. Претпремиерната изведба ќе биде вечер. Директорката на Театар Комедија, Мирјана Поповска Ристов денеска на прес-конференција ...

"Мечка" од Чехов премиерно во Театар Комедија

Вечер - 06.10.2017

Во очите на Смирнов ѕидовите се крвави, Лука го бара светлото сино небо низ прозорците, а за Попова истите тие ѕидови се романтично валкани. Само љубовта знае и може да ги изедначи реалностите...

Битолскиот театар ќе гостува во Израел

А1 On - 06.10.2017

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола вечер заминува за Израел каде ќе учествува на „Ако фестивал“ во градот Акко во Израел. Битолските актери ќе настапат со претставата „Шекспир засекогаш“ (Shakespeare 4ever), во продукција на битолскиот и театарот ...

Жугиќ: Новата управа на „Театар комедија“ ги укина бесплатните претстави

Курир - 06.10.2017

-Деновиве НУ Театар Комедија е нивна мета. Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ пред 5 години го оформи Театар Комедија и менаџментот на истиот за кусо време успеа да го издигне на ниво на најатрактивните театри во државата, секогаш внимавајќи на ...

Жуѓиќ: СДСМ скратуваат бенефиции и мерки кои беа олеснување за секој граѓанин (ВИДЕО)

Стандард - 06.10.2017

„Кадрите на СДСМ по своја волја скратуваат бенефиции и мерки кои беа олеснување за секој граѓанин на Македонија. Најмногу удрија по грбот на студентите и средношколците. Укинувањата на бенефициите кои ги имаа младите лица е надвор од сите граници“, ...

Неделниот репертоар на Драмски театар Скопје од 09.10 – 15.10.2017

Скопје24 - 06.10.2017

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 09.10 до 15.10.2017 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: ден и час: 12.10.2017 (четврток) | 20.00 претстава: СЕКС ДРОГА И РОКЕНРОЛ играат: Сашо Тасевски автор: Ерик ...

Претставата „Мечка“ премиерно утревечер во Театар Комедија

Сител - 06.10.2017

Претставата „Мечка“ од А.П.Чехов во режија на Димче Николовски премиерно ќе биде изведена утревечер во Театар Комедија. Претпремиерната изведба ќе биде вечер. Директорката на Театар Комедија, Мирјана Поповска Ристов денеска на прес-конференција ...

Битолскиот театар ќе гостува во Израел

Шеталиште - 06.10.2017

Ансалблот на НУ Народен театар-Битола вечер заминува за Израел каде ќе учествува нна „Ако фестивал“ во градот Акко во Израел . Битолските актери ќе настапат со претставата „Шекспир засекогаш“ (Shakespeare 4ever), во продукција на битолскиот и ...

Жугиќ: Кадрите на СДС удрија по грбот на студентите и средношколците

Пулс24 - 06.10.2017

Кадрите на СДС по своја волја скратуваат бенефиции и мерки кои беа олеснување за секој граѓанин на Македонија. Најмногу удрија по грбот на студентите и средношколците. Укинувањата на бенефициите кои ги имаа младите лица е надвор од сите граници, ...

Ги укинавме бесплатните претстави - младите така повеќе ќе ја почитуваат уметноста, велат од „Комедија“

Факултети - 05.10.2017

Од секоја последна претстава од репертоарот на театарот ќе донираме средства за општествено добро – дали за некое средно училиште, за студентски дом или, не дај Боже, за болест каде што треба да се помогне. И тоа да биде во повеќе градови.

„Шумата на моето дрво“ на театарски фестивал во Сеул

Република - 05.10.2017

Екипа на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ и независната театарска компанија „Северно од Импакт“ вчера замина во Сеул, Јужна Кореја каде ќе настапи на Интернационалниот театарски фестивал „Бомб“ со претставата „Шумата на ...

Претставата „Мечка“ премиерно утревечер во Театар Комедија

Телевизија Нова - 06.10.2017

Претставата „Мечка“ од А.П.Чехов во режија на Димче Николовски премиерно ќе биде изведена утревечер во Театар Комедија. Претпремиерната изведба ќе биде вечер. Директорката на Театар Комедија, Мирјана Поповска Ристов денеска на прес-конференција ...

Битолскиот театар во Израел

Вечер - 06.10.2017

Претставата беше одиграна и во Санкт Петербург, а на фестивалот во Израел ќе биде изведена на 8 и 9 октомври, информираат од Секторот за односи со јавност во НУ Народен театар-Битола. Ансамблот на Битолскиот театар гостува во Израел каде ќе ...

(ВИДЕО) Жугиќ: СДС ја крати можноста средношколците и студентите да можат бесплатно да бидат дел од публиката во Театар ...

А1 On - 06.10.2017

„Кадрите на СДС по своја волја скратуваат бенефиции и мерки кои беа олеснување за секој граѓанин на Македонија. Најмногу удрија по грбот на студентите и средношколците. Укинувањата на бенефициите кои ги имаа младите лица е надвор од сите граници.

Театар „Комедија“ ги укинува бесплатните претстави за младите повеќе да ја почитуваат уметноста

Радио МОФ - 05.10.2017

Средношколците и студентите од оваа учебна година нема да гледаат бесплатни претстави во театар „Комедија“. Ова го одлучи новото раководство на театарот, по претходна консултација со Управниот одбор.

Претставата „Мечка“ премиерно утревечер во Театар Комедија

+инфо - 06.10.2017

Станува збор за комедија која е направена низ гледната точка на учесниците во претставата и се занимава со почеток на една љубов. Претставата „Мечка“ од А.П.Чехов во режија на Димче Николовски премиерно ќе биде изведена утревечер во Театар Комедија.

Жугиќ: Новата управа на Театар „Комедија“ ги укина бесплатните претстави

Макфакс - 06.10.2017

Кадрите на СДС по своја волја скратуваат бенефиции и мерки кои беа олеснување за секој граѓанин на Македонија. Деновиве НУ „Театар комедија“ е нивна цел, изјави Јелена Жугиќ, поранешна директорка на „Театар комедија“.

Нема бесплатни престави во Театар Комедија за средношколци и студенти, Жугиќ ги обвини СДСМ дека лечат фрустрации

Фокус - 06.10.2017

Средношколците и студентите од оваа учебна година нема да гледаат бесплатни претстави во театар „Комедија“. Ова го одлучи новото раководство на театарот, по претходна консултација со Управниот одбор. Влезницата со попуст изнесува 150 денари.

Претставата „Мечка“ премиерно утревечер во Театар Комедија

Канал 77 - 06.10.2017

Претставата „Мечка“ од А.П.Чехов во режија на Димче Николовски премиерно ќе биде изведена утревечер во Театар Комедија. Претпремиерната изведба ќе биде вечер. Директорката на Театар Комедија, Мирјана Поповска Ристов денеска на прес-конференција ...

Жугиќ: Новата управа на „Театар комедија“ ги укина бесплатните претстави

Точка - 06.10.2017

Кадрите на СДС по своја волја скратуваат бенефиции и мерки кои беа олеснување за секој граѓанин на Македонија. Деновиве НУ „Театар комедија“ е нивна цел, изјави Јелена Жугиќ, поранешна директорка на „Театар комедија“.

Жугиќ: Новата управа на „Театар комедија“ ги укина бесплатните претстави

Република - 06.10.2017

Кадрите на СДС по своја волја скратуваат бенефиции и мерки кои беа олеснување за секој граѓанин на Македонија. Најмногу удрија по грбот на студентите и средношколците. Укинувањата на бенефициите кои ги имаа младите лица е надвор од сите граници, ...