TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

15 цитати од Казуо Ишигуро, добитник на Нобеловата награда за литература за 2017 година

Фемина - 06.10.2017

Казуо Ишигуро ја доби Нобеловата награда за литература за 2017 година. Британскиот писател со јапонско потекло е еден од највлијателните писатели од англиско јазично подрачје и автор на седум романи, преведени на 40 различни јазици.

Нобеловецот Казуо Ишигуро: „Сакам моите зборови да го преживеат преведувањето“

Факултети - 06.10.2017

( Фото: The New Yorker ) 1. „Сакам моите зборови да го преживеат преведувањето.“ 2. „Почнав како текстописец и сакав да бидам како Леонард Коен. Отсекогаш ги сметав моите приказни за проширени песни.“ 3.

Нобеловата награда за литература за Казуо Ишигуро

Deutsche Welle - 05.10.2017

Казуо Ишигуро, британски писател со јапонско потекло, е добитник на годинешната Нобелова награда за литература. Нобеловата награда за литература ја добива автор кој во своите романи со голема емоционална сила ја покажува „бездната на нашата ...

Казуо Ишигуро добитник на Нобеловата награда за литература

Телма - 05.10.2017

Стилот на Ишигуро е своевидна мешавина на книжевниот јазик на Џејн Остин и Франц Кафка со мала доза на Марсел Пруст, забележа Сара Даниус, секретар на Шведската академија за годинашниот добитник на Нобеловата награда за литература Казуо Ишигуро кој ...

Казуо Ишигуро е добитиник на Нобеловата награда за литература

Окно - 05.10.2017

Англискиот писател Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература за 2017 година, во образложението на Шведската академија за неговите романи пишува дека се „со голема емоционална сила", за која, како што се вели „ја откриваат бездната ...

Казуо Ишигуро - добитник на Нобеловата награда за литература

Р.С.Европа - 05.10.2017

Британскиот писател Казуо Ишигуро е годинашниот добитник на Нобеловата награда за литература за неговите дела „со голема емоционална сила“, соопшти денеска Шведската кралска академија. Ишигуро, кој е најпознат во неговиот роман „Остатоците од денот“ ...

Шведската академија: Не можеме да го добиеме нобеловецот Ишигуро

Сител - 05.10.2017

Шведската академија не беше во можност да стапи во контакт со Казуо Ишигуро, лауреат на Нобеловата награда за книжевност за 2017 година, пред денешното објавување, соопшти постојаниот секретар на Академија, Сара Даниус.

Британецот Ишигуро ја доби Нобеловата награда за литература

Сакам да кажам - 05.10.2017

Британскиот автор Казуо Ишигуро е добитникот на Нобеловата награда за литература за 2017 година, соопшти Шведската академија. Образложувајќи го изборот, академијата истакна дека романите на Ишигуро ги краси „голема емоционална сила и во нив ја ...

Казуо Ишигуро добитник на Нобеловата награда за литература

А1 On - 05.10.2017

Британскиот писател Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература. Наградата е доделена на писателот „кој во романите со големи емотивни падови открива бездна под нашето илузорно чувство на поврзаност со светот“, се наведува во ...

Доделена Нобеловата награда за литература

Канал5 - 05.10.2017

Британскиот писател Казуо Ишигуро е добитник на годинешната Нобелова награда за литература. Образложувајќи ја својата одлука, академијата истакна дека делата на ишигуро ги краси голема емоционална сила и во нив ја разоткрива бездната под нашето ...

Казуо Ишигуро - џезерот што доби Нобел за литература

Оff.net - 05.10.2017

Во текстот кој го објавивме во пресрет на прогласувањето, во кој се предвидуваат можните потенцијални добитници на годинешнава Нобелова за литература, и покрај големиот број спомнати имиња, едно фали.

10 причини зошто Драган Таневски требаше да ја добие Нобеловата за литература наместо Казуо Ишигуро

Mojo.mk - 05.10.2017

Комитетот за доделување на Нобелова награда повторно ги запоставува малите земји и нивните кандидати на сметка на големите империи. И пак ни е нанесена неправда, Нобеловата награда за литература му е доделена на некој анонимус од Јапонија со име ...

15 моќни читати на Казуо Ишигуро, добитник на Нобеловата награда за литература за 2017 година

БркајРабота - 06.10.2017

Казуо Ишигуро годинава ја освои Нобеловата награда за литература. Британскиот писател со јапонско потекло е еден од највлијателните писатели од англиско јазично подрачје и автор на 7. романи, преведени на 40. различни јазици.

Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература за 2017 година

Таратур - 06.10.2017

Англискиот писател Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература за 2017 година, во образложението на Шведската академија за неговите романи пишува дека се „со голема емоционална сила”, за која, како што се вели „ја откриваат бездната ...

Британскиот писател Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература

Република - 06.10.2017

Британскиот писател Казуо Ишигуро е добитникот на Нобеловата награда за литература за 2017 година, објави Шведската академија. Во конкуренција на Маргарет Етвуд, Нгуги Ва Тионго и Харуки Мураками, кои важеа за фаворити за годинашната награда, ...

Казуо Ишигуро е добитникот на Нобеловата награда за литература за 2017 година

Мета - 05.10.2017

Британскиот писател Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература за 2017 година, соопшти денеска Шведската академија. Академијата во образложението за изборот истакна дека романите на Ишигуро имаат „голема емоционална сила“ и дека во ...

Британскиот писател Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература

Макфакс - 05.10.2017

Наградата е доделена на писателот „кој во романите со големи емотивни падови открива бездна под нашето илузорно чувство на поврзаност со светот“, се наведува во образложението од Шведската академија, а кое го прочита членот на жирито Сара Даниус.

Казуо Ишигуро: Сопругата ми е најстрог критичар, а Кјубрик најголем пример...

Н.Македонија - 07.10.2017

Казуо Ишигуро: Сопругата ми е најстрог критичар, а Кјубрик најголем пример Сопругата Лорна Мекдугал ми е најстрог критичар, а режисерот Стенли Кјубрик најголем пример, изјави во интервју британскиот писател Казуо Ишигуро, кој ја доби Нобеловата ...

Нобеловата награда за литература за 2017 година за Казуо Ишигуро

Слободен Печат - 05.10.2017

Британскиот писател Казуо Ишигуро е добитник на Нобеловата награда за литература за 2017 година, соопшти денеска Шведската академија. Академијата во образложението за изборот истакна дека романите на Ишигуро имаат „голема емоционална сила“ и дека во ...

Казуо Ишигуро добитник на Нобеловата награда за литература

Вечер - 06.10.2017

Наградата е доделена на писателот „кој во романите со големи емотивни падови открива бездна под нашето илузорно чувство на поврзаност со светот", се наведува во образложението од Пведската академија, а кое го прочита членот на жири Сара Даниус.