TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

[Став] Шах – мат позиција

Радио МОФ - 13.08.2017

Македонија одлично организираше фудбалски натпревар од светско значење, но домашните проблеми останаа и по заминувањето на странските навивачи, пишува Рубинчо Аризанкоски од здружението Достоинствен Работник во младинската онлајн колумна на Радио ...

Продолжува војната меѓу Митревски и МТСП

Фокус - 12.08.2017

Живко Митревски кој се претставува како претседател на ССМ, денеска на уште една прес конференција рече дека неговата смена од претседателското место е незаконска постапка на Министерството за труд и социјална политика.

МПС се огради од Митревски кој треба да ја напушти фотелјата во ССМ

Позитив.мк - 12.08.2017

Во холот на зградата на ССМ доста раздвижено деновиве. Откако министерката за труд и социјална политика Мила Царовска прогласи ништовност на решението на Ибрахими, разрешеното раководство на ССМ на чело со Живо Митревски секој ден одржува прес ...

Гранските синдикати со поддршка за легитимно избраното раководство на ССМ: Го осудуваме антисиндикалниот чин на ...

Курир - 12.08.2017

Тринаесет здружени синдикати во ССМ уште еднаш да изразија поддршката за легитимното раководство на ССМ, за претседателот на ССМ д-р Живко Митревски и секретарот на Советот Методија Димески и го осудуваат насилниот обид за промена на легитимното ...

Продолжи „војната“ на релација Митревски – Министерство за труд и социјална политика

Локално - 12.08.2017

Продолжува војната на релација Живко Митревски со министерката за труд и социјала Мила Царовска. Опкружен со најблиските соработници и наоружан со документи за кои рече дека се материјални докази во негова короист, Митревски денеска ја демантираше ...

Борба за синдикалната фотеља – Правата на работниците никој не ги спомнува

ТВ21 - 11.08.2017

Министерката за труд и социјала не ја кажува вистината околу решението за смена во врвот на Сојузот на синдикати на Македонија, Живко Митрески вака го демантира вчерашното соопштение на министерката Мила Царовска.

Димовски: Статутарна е постапката за смена на Митревски

+инфо - 11.08.2017

Донесеното Решение од МТСП, докажува дека постапката во која е сменет Живко Митревски е статутарна и законска, вели Димовски. Преку соопштение на кое е потпишан како в.д претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Дарко Димовски ...

Димовски: Решението на МТСП докажува дека постапката во која е сменет Митревски е статутарна и законска

А1 On - 11.08.2017

„На 04.08.2017 година, Министерството за труд и социјална политика (МТСП) донесе Решение со кое се огласува за ништовно незаконското Решение на Министерот Ибраим Ибраими со кое се стави крај на повеќегодишното уништување на Сојузот на синдикатите на ...

Митревски: Ништовно решението на министерката Царовска

А1 On - 11.08.2017

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Живко Митревски денеска ги оквалификува како неточни, неосновани и неаргументирини вчерашните реакции од Министерството за труд и социјална политика откако тој упати обвинувања дека ...

МТСП: Не се мешаме во синдикалното организирање

А1 On - 11.08.2017

Со никакви наводи во Решението за огласување на ништовност бр.08-8191/134 од 4.08.2017 година Министерството за труд и социјална политика не се меша во слободата на синдикално организирање и слобода на избор, туку постапува според позитивните ...

Од Митревски се огради и Македонскиот полициски синдикат

Фактор - 12.08.2017

Тврдењата на Живко Митревски дека членството стои зад него како претседател на ССМ не се целосно точни, бидејќи од него и неговите соработници се огради Македонскиот полициски синдикат. „Органите на Македонскиот полициски синдикат никогаш не ...

Гранските синдикати со поддршка за раководството на ССМ

Канал5 - 12.08.2017

Тринаесет здружени синдикати во ССМ изразија поддршка за раководството на ССМ, за претседателот на ССМ д-р Живко Митревски и секретарот на Советот Методија Димески . Од името на 50 000 членови кои ги застапуваат овие 13 грански синдикати никогаш не ...

Димовски: Решението од МТСП докажува дека е статутарна постапката за смена на Митревски

Либертас - 11.08.2017

Преку соопштение на кое е потпишан како в.д претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Дарко Димовски оценува дека на 4. месецов Министерството за труд и социјална политика (МТСП) донело Решение со кое се огласува за ништовно ...

Митревски: Ништовно решението на министерката Царовска

Либертас - 11.08.2017

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Живко Митревски денеска ги оквалификува како неточни, неосновани и неаргументирини вчерашните реакции од Министерството за труд и социјална политика откако тој упати обвинувања дека ...

Реакција на Минстерството за труд и социјална политика на пресот на Митревски

Канал5 - 12.08.2017

Министерството со реакција на денешната прес конференција на престефателот на ССМ , Живко Митревски кој вели дека незаконско е решението на МТСП . Смета дека разрешувањето е извршено незаконски.

МТСП: Не се мешаме во синдикалното организирање

Канал5 - 11.08.2017

Со никакви наводи во Решението за огласување на ништовност бр.08-8191/134 од 4.08.2017 година Министерството за труд и социјална политика не се меша во слободата на синдикално организирање и слобода на избор, туку постапува според позитивните ...

Грански синдикати: Го осудуваме антисиндикалниот чин на министерката Царовска

Нетпрес - 12.08.2017

Тринаесет грански синдикати осудувајќи го овој анти синдикален чин на министерката Царовска уште еднаш укажуваат на јавноста дека во никој случај неможат да прифатат историски преседан за промена на легитимно избран претседател , а посебно со замена ...

Димовски: Решението на МТСП докажува дека постапката во која е сменет Митревски е статутарна и законска

Канал 77 - 11.08.2017

Преку соопштение на кое е потпишан како в.д претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), Дарко Димовски оценува дека на 4. месецов Министерството за труд и социјална политика (МТСП) донело Решение со кое се огласува за ништовно ...

Митревски не го признава решението на Царовска, МТСП не се меша во синдикалното организирање

Локално - 11.08.2017

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Живко Митревски денеска ги оквалификува како неточни, неосновани и неаргументирини вчерашните реакции од Министерството за труд и социјална политика откако тој упати обвинувања дека ...

Димовски: Решението од МТСП докажува дека е статутарна постапката за смена на Митревски...

Н.Македонија - 11.08.2017

Димовски: Решението од МТСП докажува дека е статутарна постапката за смена на Митревски Димовски: Решението од МТСП докажува дека е статутарна постапката за смена на Митревски Преку соопштение на кое е потпишан како в.д.

Митревски: Ништовно решението на министерката Царовска

Република - 11.08.2017

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Живко Митревски денеска ги оквалификува како неточни, неосновани и неаргументирини вчерашните реакции од Министерството за труд и социјална политика откако тој упати обвинувања дека ...