TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Слобода за рамуш Харадинај”- втор протест пред Француската амбасада во Скопје

ТВ21 - 11.01.2017

Студенти, професори, пејачи, актери и група граѓани денеска пред Француската амбасада во Скопје бараа правда за Харадинај, како што велат. Тие ги повикаа француските власти и Европската унија, што е можно побрзо да го ослободат поранешниот коосовски ...

Протести во Скопје, Албанија и Косово, се бара итно ослободување на Харадинај

Алсат-М - 11.01.2017

Студенти, професори, новинари, поранешни борци на ОВК, уметници и политичари протестираа пред француската амбасада во Скопје барајќи итно да биде ослободен поранешниот командант на ОВК и поранешен премиер на Косово, Рамуш Харадинај.

Нови докази против Харадинај, обвинението е проширено

МКД - 11.01.2017

Обвинителството за воени злосторства му доставило на Министерството за правда на Србија наредба за проширување на обвинението против Рамуш Харадинај со нови докази, јавуваат српските медиуми.

Српското обвинителство нареди проширување на истрагата против Рамуш Харадинај

24 Вести - 11.01.2017

Српското обвинителство за воени злосторства достави до министерството за правда нови докази против Рамуш Харадинај. Наредбата за проширување на истрагата се однесува за дела кои не се опфатени со истрагата против Харадинај што се водеше од 2004 ...

B-92: Србија бара нејзините амбасади во странство да бидат заштитени од „албански терористи“

Стандард - 11.01.2017

Српското МНР побарало од неколку земји да ја зголемат безбедноста на дипломатските мисии, бидејќи смета дека се потенцијални цели на албански терористи. Дипломатите во споменатите амбасади добиле инструкции од Белград да ги зголемат „заштитните ...

Протести за поддршка на Харадинај пред француската амбасада

Р.С.Европа - 11.01.2017

Стотина албански студенти, интелектуалци и поранешни борци на ОНА, денеска одржаа протест пред француската Амбасада во Скопје. Тие се противат на одлуката на Франција за апсење на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај и бараат негово итно ...

Протести на Косово и во Албанија за подршка на Рамуш Харадинај

Телевизија Нова - 11.01.2017

Стотици косовски Албанци се собраа на протести во градовите Ѓаковица и Гнилане за поддршка на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, кој беше уапсен во Франција по барање на Србија, а по обвинение за воени злосторства.

Српското обвинителство со нови докази за Харадинај

Р.С.Европа - 11.01.2017

Српското обвинителство за воени злосторства до Министерството за правда денеска достави наредба за проширување на истрагата против Рамуш Харадинај. Наредбата се однесува за дела кои не се опфатени со истрагата против Харадинај која се водеше од 2004 ...

Протест пред Француската амбасада во Скопје за ослободување на Рамуш Харадинај

ТВ21 - 11.01.2017

Студенти, професори, пејачи, актери и група граѓани денеска протестираа пред Француската амбасада во Скопје. Тие ги повикаа француските власти и Европската унија, што е можно побрзо да го ослободат Рамуш Харадинај и побараа Франција да не ги ...

Проширени обвинувањата против Харадинај

Мета - 11.01.2017

Обвинителството за воени злосторства на Србија ги прошири обвинувањата против еден од поранешните команданти на Ослободителната војска на Косово, Рамуш Харадинај, кој беше уапсен во Франција по налог на Србија која го товари за воени злосторства.

Српското обвинителство нареди проширување на истрагата против Рамуш Харадинај

Алфа - 11.01.2017

Обвинителството за воени злосторства достави денеска до Министерството за правда на Србија наредба за проширување на истрагата против Рамуш Харадинај со нови докази. Обвинителството за воени злосторства достави денеска до Министерството за правда на ...

Нови докази против Харадинај, српското обвинение се проширува

+инфо - 11.01.2017

Обвинителството дошло до нови докази кои не биле предмет на разгледување пред Хашкиот трибунал и претставуваат нови докази. Српското Обвинителство за воени злосторства денело одлука да се прошири обвинението против еден од поранешните команданти на ...

Србија бара заштита на амбасадите, биле мета на албански терористи

Нова ТВ - 11.01.2017

Српското Министерство за надворешни работи побарало од одредени земји да ги засилат мерките на бебедност на српските дипломатски претставништва, кои, според бебедносните информации се потенцијална мета на албанските терористи, а дипломатите во тие ...

Собранието на Косово не изгласа резолуција за притворот на Харадинај

Р.С.Европа - 11.01.2017

Собранието на Косово на вчерашната вонредна седница за притворањето на лидерот на Алијансата за иднина на Косово и поранешен премиер Рамуш Харадинај не успеа да усвои ниту една од двете предложени резолуции.

Итно ОСЛОБОДУВАЊЕ! Протести за Харадинај и во Скопје

Локално - 11.01.2017

Студенти, професори, новинари, поранешни борци на ОВК, уметници и политичари протестираа денеска пред француската амбасада во Скопје барајќи итно да биде ослободен поранешниот командант на ОВК и поранешен премиер на Косово, Рамуш Харадинај.

Протести за поддршка на Харадинај пред француската амбасада

МКД - 11.01.2017

Стотина албански студенти, интелектуалци и поранешни борци на ОНА, денеска одржаа протест пред француската Амбасада во Скопје. Тие ги повикаа француските власти и Европската унија, што е можно побрзо да го ослободат Рамуш Харадинај и побараа ...

ПОДДРШКА ЗА ХАРАДИНАЈ: Се организираат протести на Косово и во Албанија

Телеграф - 11.01.2017

Демонстрантите побараа итно ослободување и истакнаа дека „Харадинај е симбол на Косово“ Стотици косовски Албанци се собраа на протести во градовите Ѓаковица и Гнилане за поддршка на поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај, кој беше уапсен во ...

Српското обвинителство нареди проширување на истрагата против Харадинај

Вечер - 11.01.2017

Обвинителството за воени злосторства достави денеска до Министерството за правда на Србија наредба за проширување на истрагата против Рамуш Харадинај со нови докази Обвинителството за воени злосторства достави денеска до Министерството за правда на ...

Утре пак протест пред француската амбасада за ослободување на Харадинај

МКД - 10.01.2017

Пред Амбасадата на Франција во Скопје утре повторно ќе се одржат протести на поддржувачите на Рамуш Харадинај, по неговото приведување од француската полиција. Харадинај неoдамна беше уапсен од француските власти по потерницата на Интерпол на ...

Србија се плаши дека амбасадите ќе им бидат нападнати од албански терористи

Позитив.мк - 11.01.2017

Српското Министерство за надворешни работи во страв дека е зголемена заканата за напади врз нивните амбадади од страна на албански терористи побарало од одредени земји да ги засилат мерките на бебедност на српските дипломатски претставништва.

Србија официјално побара екстрадиција на Харадинај

МКД - 10.01.2017

Министерството за правда на Србија поднесе денес барање до Франција за екстрадиција на лидерот на Алијансата за иднина на Косово, поранешниот командант на УЧК Рамуш Харадинај. Харадинај беше уапсен на 4 јануари на аеродром крај Базел, врз основа на ...

Рамуш Харадинај ќе биде сослушан пред францускиот суд

Вечер - 10.01.2017

Пуштањето од притвор со кауција би значело дека Харадинај ќе биде на слобода, но нема да смее да ја напушти Франција, тврди неговиот адвокат Лидерот на Алијансата за иднина на Косово Рамуш Харадинај во четврток има закажано рочиште пред францускиот ...

Србија официјално од Франција побара екстрадиција на Харадинај

Макфакс - 10.01.2017

Србија во вторникот упатила официјално барање до француското правосудство за предавање на поранешниот косовски премиер и сегашен челник на опозицијата Рамуш Харадинај, уапсен минатата седмица на француска територија по меѓународна потерница издадена ...

Србија официјално побара екстрадиција на Харадинај

Нова ТВ - 10.01.2017

Министерството за правда на Србија поднесе барање до француските правосудни органи за екстрадиција на Рамуш Харадинај, објави Танјуг. Заедно со барањето испратена е и документација, врз основа на која француските власти ќе одлучуваат дали се ...

Протест пред Амбасадата на Франција поради апсењето на Харадинај

Стандард - 10.01.2017

Пред Амбасадата на Франција во Скопје утре во 11:55 минути ќе се одржи протест поради одлуката на земјата да го упаси Рамуш Харадинај. Поранешниот косовски премиер пред неколку дена беше уапсен од страна на француската полиција по налог издаден од ...

Косовскиот парламент очекува итно ослободување на Харадинај

Канал5 - 10.01.2017

На седницата на косовскиот парламент, одржана по повод апсењето на претседателот на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај, изложено е очекување тој бргу да биде пуштен од протвор во Франција каде беше уапсен по потерница од Србија.

Србија побара од Франција екстрадиција на Харадинај

Канал5 - 10.01.2017

Србија и официјално испрати барање до Франција за екстрадиција на екс косовскиот премиер и командант на ОВК, Рамуш Харадинај. Барањето е испратено од српското министерство за надворешни работи, кое сега треба да го разгледа Апелацискиот суд во ...

Србија испрати барање до Париз за екстрадиција на Рамуш Харадинај

Сител - 10.01.2017

Министерството за правда на Србија денеска до француските правосудни органи испрати барање за екстрадиција на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, јави ТАНЈУГ. Покрај барањето за екстрадиција, испратена е и документација преведена на ...

Србија достави барање до Франција за екстрадиција на Харадинај

Мета - 10.01.2017

Министерството за правда на Србија денеска им испратило на правосудните органи во Франција барање за екстрадиција на некогашниот лидер на Ослободителната војска на Косово и претседател на Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, кого Белград ...

Илир Мета: Харадинај е симбол за сите Албанци

Стандард - 10.01.2017

Претседателoт на албанскиот парламент, Илир Мета за време на посетата на Приштина изјави дека поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај никогаш не избегал од правдата. Тој ја изрази својата солидарност со косовските власти поради приведувањето ...

Дачиќ: имало план за напад врз српска амбасада

Р.С.Европа - 10.01.2017

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека информацијата за планот на албанската дијаспора да нападне некоја амбасада на Србија во странство поради апсењето на Рамуш Харадинај дошла од безбедносни служби на една западна земја.

Собранието на Косово за притворот на Харадинај

Р.С.Европа - 10.01.2017

Собранието на Косово на денешната вонредна седница ќе ја разгледа ситуацијата по притворањето на лидерот на Алијансата за Косово Рамуш Харадинај од страна на француските власти по потерница од Србија.

Албански „Анонимуси“ ѝ се закануваат на Франција поради апсењето на Харадинај

Тера - 10.01.2017

Група „Анонимус“ од Албанија ѝ се закани на француската влада дека ќе ја плати цената и ќе биде виновникот за почеток на нова војна на Балканот, доколку не го ослободи Рамуш Харадинај, пренесуваат албанските медиуми.

Дачиќ: Албанците ќе ги напаѓаат нашите амбасади поради Харадинај

Стандард - 10.01.2017

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека информациите за албанските планови да вршат напади врз српските амбасади поради апсењето на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, се дојдени од службите за безбедност на ...

Албанската дијаспора има план да заземе дипломатска мисија на Србија

Макфакс - 09.01.2017

Српското министерство за надворешни работи поседува информации за плановите на албанската дијаспора во САД или Европа за заземање на една од дипломатските мисии на Србија во странство со цел да се издејствува Белград да се откаже од судскиот прогон ...

Албанци имаат намера да заземат некоја српска амбасада или конзулат поради Харадинај

Вечер - 10.01.2017

Министерот за надворешни рабопти на Србија, Ивица Дачиќ синоќа предупреди дека според безбедносни информации, во албанската дијаспора се планира заземање српско дипломатско-конзуларно претставништво во САД или Европа, за да се принуди Белград да се ...

Албанската дијаспора планира напади врз амбасадите на Србија поради Рамуш Харадинај!

Пулс24 - 10.01.2017

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денес предупредил, дека според безбедносните информации со кои располга, во албанската дијаспора се планира завземање на некое српско конзуларно претставништво во ...

Протести на Косово и во Албанија за поддршка на Рамуш Харадинај

+инфо - 11.01.2017

Тие ги споредија српските власти и премиерот Александар Вучиќ со властите од времето на Слободан Милошевиќ. Стотици косовски Албанци се собраа на протести во градовите Ѓаковица и Гнилане за поддршка на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, ...

Српското обвинителство нареди проширување на истрагата против Рамуш Харадинај

Сител - 11.01.2017

Обвинителството за воени злосторства достави денеска до Министерството за правда на Србија наредба за проширување на истрагата против Рамуш Харадинај со нови докази. Тие до крајот на неделата ќе бидат преведени и проследени во Франција за одлуката ...

Најава за протест пред француската амбасада за ослободување на Харадинај

Локално - 11.01.2017

За денеска е најавен протест пред француската амбасада за ослободување на Харадинај Пред Амбасадата на Франција во Скопје денеска повторно повик за протести на поддржувачите на Рамуш Харадинај, по неговото приведување од француската полиција.

Србија официјално побара екстрадиција на Харадинај

Кајгана - 10.01.2017

Србија упати официјално барање до француското правосудство за предавање на поранешниот косовски премиер и сегашен челник на опозицијата, Рамуш Харадинај, уапсен минатата седмица на француска територија по меѓународна потерница издадена од властите ...

Србија испрати барање до Париз за екстрадиција на Рамуш Харадинај

+инфо - 10.01.2017

Министерството за правда на Србија денеска до француските правосудни органи испрати барање за екстрадиција на поранешниот косовски премиер Харадинај. Министерството за правда на Србија денеска до француските правосудни органи испрати барање за ...

Косово: Собранието ќе расправа за притворот на Харадинај

Нетпрес - 10.01.2017

Собранието на Косово на денешната вонредна седница ќе ја разгледа ситуацијата по притворањето на лидерот на Алијансата за Косово Рамуш Харадинај од страна на француските власти по потерница од Србија.

Дачиќ: албанци имаат намера да заземат некоја српска амбасада или конзулат поради Харадинај

ТВ21 - 10.01.2017

Министерот за надворешни рабопти на Србија, Ивица Дачиќ синоќа предупреди дека според безбедносни информации, во албанската дијаспора се планира заземање српско дипломатско-конзуларно претставништво во САД или Европа, за да се принуди Белград да се ...

Српското обвинителство нареди проширување на истрагата против Рамуш Харадинај

еМагазин - 11.01.2017

Обвинителството за воени злосторства достави денеска до Министерството за правда на Србија наредба за проширување на истрагата против Рамуш Харадинај со нови докази. Тие до крајот на неделата ќе бидат преведени и проследени во Франција за одлуката ...

Србија испрати барање до Париз за екстрадиција на Рамуш Харадинај

Вечер - 10.01.2017

Министерството за правда на Србија денеска до француските правосудни органи испрати барање за екстрадиција на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај Министерството за правда на Србија денеска до француските правосудни органи испрати барање за ...

Косово: Собранието ќе расправа за притворот на Харадинај

Точка - 10.01.2017

Собранието на Косово на денешната вонредна седница ќе ја разгледа ситуацијата по притворањето на лидерот на Алијансата за Косово Рамуш Харадинај од страна на француските власти по потерница од Србија.

Дачиќ: Албанци имаат намера да заземат некоја српска амбасада или конзулат поради Харадинај

24 Вести - 10.01.2017

Министерот за надворешни рабопти на Србија, Ивица Дачиќ синоќа предупреди дека според безбедносни информации, во албанската дијаспора се планира заземање српско дипломатско-конзуларно претставништво во САД или Европа, за да се принуди Белград да се ...

Српското обвинителство нареди проширување на истрагата против Рамуш Харадинај

Телевизија Нова - 11.01.2017

Обвинителството за воени злосторства достави денеска до Министерството за правда на Србија наредба за проширување на истрагата против Рамуш Харадинај со нови докази. Тие до крајот на неделата ќе бидат преведени и проследени во Франција за одлуката ...

Србија испрати барање до Париз за екстрадиција на Рамуш Харадинај

24 Вести - 10.01.2017

Министерството за правда на Србија денеска до француските правосудни органи испрати барање за екстрадиција на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај. Покрај барањето за екстрадиција, испратена е и документација преведена на француски јазик, ...