TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коѕијас: Очекува од Европа да ја едуцира владата во Скопје на култура на политички компромис

Телма - 17.07.2017

Специјалниот пратеник на Обединетите Нации, Метју Нимиц попладнево во Брисел ќе се сретне со грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас, по завршувањето на Министерскиот совет на ЕУ. На оваа средба ќе се разговара за можноста за напредок во ...

Спорот околу името на Македонија: Дали ѕвездите се местат за нов притисок на САД?

МКД - 17.07.2017

Во сенка на неуспешните разговори за Кипар, уште едно критично регионално прашање за Грција и за Западен Балкан се враќа во фокусот: долготрајниот спор околу официјалното име на Република Македонија (признаена под тоа име од многу светските сили) ...

New Europe: Спорот за името Македонија: Дали ѕвездите се наместија за нов американски притисок?

Сител - 17.07.2017

Во сенка на пропаднатите разговори за Кипар, спорот за името на Македонија се враќа во фокусот, пред се на американската администрација, пишува бриселскиот весник Нова Европа. Под насловот: Спорот за името Македонија: Дали ѕвездите се намесија за ...

Коѕиас: Мешањето на трети ќе го отежне изнаоѓањето решение

Канал5 - 17.07.2017

Новата влада е покоректна, но во суштина нема ништо ново, Европа треба да ја едуцира власта во Скопје за политички компромис и консензус, и да не создаде нов Груевски, а за решение, најдобро е да нема мешање на трети страни – вели шефот на грчката ...

Коѕиас: Новата влада ја потсмири реториката, но ништо суштински не е сменето

Мета - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „ Еуроактив “, за новата македонска влада.

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Вечер - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. - Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за ...

Во Брисел средба меѓу Нимиц и Коѕиас

Р.С.Европа - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Нимиц и Коѕиас во Брисел ќе разговараат за спорот за името на Македонија

Мета - 17.07.2017

Специјалниот пратеник на ОН во спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, денеска во Брисел ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. Како што претходно соопшти канцеларијата на Нимиц, на средбата, која е на барање на ...

Денеска во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Канал 77 - 17.07.2017

Метју Нимиц, посредникот во спорот за името денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос ...

Коѕиас утре на средба со Нимиц во Брисел

Макфакс - 16.07.2017

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас утре во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. сепак, не е првпат Нимиц да ги води преговорите во овој град, што пак се должи на неможноста на Коѕиас да го прими ...

Што може да се очекува од состанокот Нимиц- Коѕиас?

24 Вести - 16.07.2017

Што може да се очекува од утрешната средба меѓу Нимиц и Коѕиас, се подготвува ли терен за решавање на спорот со името, можно ли е да се вклучи САД поинтензивно? Што стои зад трилатералниот состанок во Солун.

Утре во Брисел средба Нимиц - Коѕиас

24 Вести - 16.07.2017

Средба на Коѕиас и Нимиц на неутрален терен во Брисел. Од Обединетите нации велат дека состанокот е по барање на Грција, откако тие ја одложија средбата во Атина по состанокот во Скопје. Од таму велат, целата е да се постигне напредок во преговорите ...

Коѕијас: Новата влада е покоректна, но во суштина нема ништо ново

ТВ21 - 17.07.2017

„Новата влада е покоректна, но во суштина нема ништо ново, Европа треба да ја едуцира власта во Скопје за политички компромис и консензус, и да не создаде нов Груевски, а за решение, најдобро е да нема мешање на трети страни“, вели шефот на грчката ...

Коѕиас: Им порачав на пријателите во ЕУ да не создаваат „втор Груевски“

+инфо - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија вели дека новата влада ја потсмирила реториката, но ништо суштински не е сменето. Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката ...

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Нетпрес - 17.07.2017

Коѕиас во интервју пред неколку дена за грчката телевизија Антена не одговори на новинарско прашање кои се црвените линии на грчката Влада во спорот за името. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со ...

Утре во Брисел средба Коѕијас - Нимиц

Телма - 16.07.2017

Според известувањето од канцеларијата на Нимиц, средбата меѓу посредникот Метју Нимиц и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас е на барање на Грција. Таа следи по посетата на Нимиц на Македонија, а нејзината цел е да се дискутира за ...

Нимиц и Коѕиас денеска ќе се сретнат во Брисел

Нова ТВ - 16.07.2017

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Како што соопштија од канцеларијата на Нимиц, средбата ќе се одржи на барање на Грција, а ...

Средба на Нимиц и Коѕиас утре во Брисел

24 Вести - 16.07.2017

Посредникот во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Како што соопштија од канцеларијата на Нимиц, средбата ќе се оддржи на барање на Грција, а целта ...

Коѕиас утре на средба со Нимиц во Брисел

Фокус - 16.07.2017

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас утре во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија на почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Нимиц и Коѕиас задутре ќе се сретнат во Брисел

Мета - 15.07.2017

Посредникот Метју Нимиц, Специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН за преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас ќе се сретнат утре во Брисел.

Коѕиас: Новата влада ја потсмири реториката, но ништо суштински не е сменето

Либертас - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „ Еуроактив “, за новата македонска влада.

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Телевизија Нова - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. – Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за ...

Нимиц утре во Брисел ќе се сретне со Коѕиас

Локално - 16.07.2017

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Како што соопштија од канцеларијата на Нимиц, средбата ќе се одржи на барање на Грција, а целта ...

Средба на Нимиц и Коѕиас утре во Брисел

Нетпрес - 16.07.2017

Посредникот во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Како што соопштија од канцеларијата на Нимиц, средбата ќе се оддржи на барање на Грција, а целта ...

СРЕДБА КОЅИАС-НИМИЦ ВО БРИСЕЛ: Ќе има ли некаков исчекор?

Фактор - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Коѕиас на средба со Нимиц, што може да се очекува ?

Вечер - 16.07.2017

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас утре во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. сепак, не е првпат Нимиц да ги води преговорите во овој град, што пак се должи на неможноста на Коѕиас да го прими ...

Нимиц и Коѕиас задутре ќе се сретнат во Брисел: Пронаоѓање можност за напредок на преговорите за спорот за името

Локално - 15.07.2017

Посредникот Метју Нимиц, Специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН за преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас ќе се сретнат утре во Брисел.

Коѕиас: ЕУ да не создава втор Груевски

Позитив.мк - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, за новата македонска влада.

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц за спорот за името

еМагазин - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. - Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за ...

Нимиц и Коѕиас утре на средба во Брисел

+инфо - 16.07.2017

Тема на дискусија е Македоснија и пронаоѓањето начин за решавање на спорот со името. Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас.

Во Брисел средба меѓу Нимиц и Коѕиас

Локално - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Нимиц и Коѕиас задутре ќе се сретнат во Брисел

Либертас - 15.07.2017

Посредникот Метју Нимиц, Специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН за преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас ќе се сретнат утре во Брисел.

Коѕиас: Новата влада ја потсмири реториката, но ништо суштински не е сменето

Локално - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, за новата македонска влада.

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

А1 On - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. – Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за ...

Утре средба Коѕијас-Нимиц

Телевизија Нова - 16.07.2017

Посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Средбата ќе се одржи на барање на Грција и ќе се дискутира околу пронаоѓање на начин за напредок во преговорите околу ...

Коѕијас и порача на Европа да не ја разгалува Македонија

Вечер - 17.07.2017

Грчкиот шеф на дипломатијата и медијаторот во спорот за името Метју Нимиц се среќаваат во Брисел откако минатата недела во Солун на трилатералната средба, Ципрас, Борисов и Вучиќ порачаа дека ги поддржуваат македонските ЕУ интеграции, но само со ...

Во Брисел средба меѓу Нимиц и Коѕиас

Фокус - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Средба на Нимиц и Коѕиас утре во Брисел

Слободен Печат - 16.07.2017

Посредникот Метју Нимиц, Специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН за преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас ќе се сретнат утре во Брисел.

Коѕиас не сака да преговара, тука да нè превоспитува

Макфакс - 17.07.2017

„Новата влада ја потсмири реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето“, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „ Еуроактив “, пред средбата со медијаторот Метју Нимиц во Брисел денес доцна ...

Коѕиас во интервју за Еуроактив: Не треба да се создаде „втор Груевски“

Фокус - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, изјави дека новата македонска Влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација. Тој нагласи дека не треба да се создаде „втор Груевски“ и истото им го посочил на ...

Коѕиас и Нимиц ќе се сретнат во Брисел

Стандард - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за напредок ...

Денеска во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

МКД - 17.07.2017

Метју Нимиц, посредникот во спорот за името денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Средбата ќе се одржи на барање на Грција и ќе се дискутира околу пронаоѓање на начин за напредок во преговорите околу ...

Средба меѓу Коѕијас и Нимиц во Брисел...

Н.Македонија - 17.07.2017

Средба меѓу Коѕијас и Нимиц во Брисел На барање на Грција, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц.

Коѕиас и Нимиц утре во Брисел ќе разговараат за спорот за името со Македонија

Позитив.мк - 16.07.2017

Посредникот Метју Нимиц, Специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН за преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас утре ќе се сретнат во Брисел.

Коѕиас: Новата влада ја потсмири реториката, но ништо суштински не е сменето

еМагазин - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „ Еуроактив “, за новата македонска влада.

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Идивиди - 17.07.2017

Атина, 17 јули 2017 (МИА) - Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. - Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Средба Коѕиас – Нимиц во Брисел

Канал5 - 17.07.2017

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија на почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Коѕиас до ЕУ: Не создавајте втор Груевски

Кајгана - 17.07.2017

„Новата влада ја потсмири реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето“, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, пред средбата со медијаторот Метју Нимиц во Брисел денес доцна ...

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Алфа - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц.

Во Брисел средба меѓу Нимиц и Коѕиас

Алсат-М - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...