TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пацоли: Се радувам на помирувањето со Србија

Deutsche Welle - 06.10.2017

Србија знае дека ќе дојде денот за помирување со Косово и дека на крајот ќе се постигне договор за помирување, вели за ДВ косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли. Дојче веле: Господине Пацоли, рековте дека приоритет во Вашата работа ...

Пацоли: Пристина можеби ќе се откаже од УНЕСКО заради дијалогот со Србија

Сител - 06.10.2017

Официјална Приштина сериозно ја разгледува можноста да се откаже од барањето за членство во УНЕСКО како јасен сигнал до Србија дека Косово го помага процесот на дијалог, изјави косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли во интервју за ...

Дачиќ: Повикот за внатрешен дијалог за Косово не значи подготовка за негово признавање

Локално - 06.10.2017

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ ги отфрли тврдењата дека внатрешниот дијалог за Косово значи подготовка за признавањето на независноста на некогашната јужна провинција, или поддршка за членството во ОН, пишува весникот Srbija ...

Интервју со косовскиот министер за надворешни, Пацоли: Се радувам на помирувањето со Србија

Либертас - 06.10.2017

Србија знае дека ќе дојде денот за помирување со Косово и дека на крајот ќе се постигне договор за помирување, вели за ДВ косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли. Дојче веле: Господине Пацоли, рековте дека приоритет во Вашата работа ...

Пацоли: Приштина можеби ќе се откаже од УНЕСКО заради дијалогот со Србија

А1 On - 06.10.2017

Официјална Приштина сериозно ја разгледува можноста да се откаже од барањето за членство во УНЕСКО како јасен сигнал до Србија дека Косово го помага процесот на дијалог, изјави косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли во интервју за ...

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Алсат-М - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа“.

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол

24 Вести - 05.10.2017

Приштинските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол. Косовското министерство за надворешни работи соопшти дека одложувањето на барањето на Приштина е засновано врз целосна и блиска ...

Харадинај: Барање за УНЕСКО по две години

Макфакс - 05.10.2017

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај изјави дека Косово годинава поминало низ изборни процеси, така да неодржливата политичка агенда придонела уште еднаш да се разгледа барањето за прием во Интерпол и во УНЕСКО.

По Интерпол, Косово се откажа и од приемот во УНЕСКО

Канал5 - 05.10.2017

По откажувањето од приемот во Интерпол, Приштина се откажа и од барањето за прием на Косово во УНЕСКО. Во соопштение на министерството за надворешни работи се вели дека се одлучиле за прагматично одложување на барањето за членство на Косово во ...

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол

Либертас - 05.10.2017

Koсовските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во ...

Тачи бара помош од САД во бриселскиот дијалог...

Н.Македонија - 05.10.2017

Тачи бара помош од САД во бриселскиот дијалог Косовскиот претседател Хашим Тачи вчера изјави дека американскиот потпретседател Мајк Пенс му ветил оти САД директно ќе се вклучат во преговорите меѓу Белград и Приштина.

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол...

Н.Македонија - 05.10.2017

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол Приштинските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол. Косовското Министерство за надворешни работи соопшти дека „прагматичното ...

Што ќе им се на српски државјани косовски пасоши?

Вечер - 05.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај претходно рече дека Албанците кои живеат во општините на југот од Србија би можеле да добијат косовски пасош и државјанство. Српскиот претседател Александар Вучиќ ова го прокоментира со зборовите: "Не знам што ќе ...

Косово го одложи барањето за членство во УНЕСКО

Мета - 05.10.2017

Косовското министерство за надворешни работи соопшти дека Косово го одложи поднесувањето барање за прием во УНЕСКО. „Прагматичното одложување на зачленувањето на Република Косово во Интерпол и во УНЕСКО е договор во координација со САД, Велика ...

Косово го одложи предавањето на барањето за УНЕСКО

Локално - 05.10.2017

Косово го одложи предавањето на барањето за членство во Организацијата на ОН за образование, наука и култура УНЕСКО, соопшти косовското Министерство за надворешни работи. „Прагматичната одлука за одлагање на членството на Косово во Интерпол и УНЕСКО ...

За Харадинај југот на Србија е „источно Косово“: Нова провокација на косовскиот премиер

Телевизија Нова - 05.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Хараднај имаше средба со претставниците на Албанците во Прешево,Медвеѓа и Бујановац на која нагласи дека ќе се заложи за лицата кои живеат во „источно Косово“,како што го нарече тој регион да добијат косовски државјанства.

Дачиќ: Повикот за внатрешен дијалог за Косово не значи подготовка за признавање

Стандард - 06.10.2017

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ ги отфрли тврдењата дека внатрешниот дијалог за Косово значи подготовка за признавањето на независноста на некогашната јужна провинција, или поддршка за членството во ОН, пишува весникот „Srbija ...

Пацоли: Приштина можеби ќе се откаже од УНЕСКО заради дијалогот со Србија

Алсат-М - 06.10.2017

Официјална Приштина сериозно ја разгледува можноста да се откаже од барањето за членство во УНЕСКО како јасен сигнал до Србија дека Косово го помага процесот на дијалог, изјави косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли во интервју за ...

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Вечер - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа".

Харадинај: Барање за УНЕСКО по две години

Точка - 05.10.2017

Премиерот Рамуш Харадинај изјави дека Косово годинава поминало низ изборни процеси, така што неодржливата политичка агенда придонела уште еднаш да се разгледа барањето за прием во Интерпол и УНЕСКО.

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол

Вечер - 05.10.2017

Косовското Министерство за надворешни работи соопшти дека „прагматичното одложување" на барањето на Приштина за членство во Интерпол и во УНЕСКО е засновано врз целосна и блиска соработка со САД, Британија, Франција, Германија и Италија Приштинските ...

Косово го одложи барањето за членство во УНЕСКО

Правдико - 05.10.2017

Косовското министерство за надворешни работи соопшти дека Косово го одложи поднесувањето барање за прием во УНЕСКО. „Прагматичното одложување на зачленувањето на Република Косово во Интерпол и во УНЕСКО е договор во координација со САД, Велика ...

Пацоли: Приштина можеби ќе се откаже од УНЕСКО заради дијалогот со Србија

Телевизија Нова - 06.10.2017

Официјална Приштина сериозно ја разгледува можноста да се откаже од барањето за членство во УНЕСКО како јасен сигнал до Србија дека Косово го помага процесот на дијалог, изјави косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли во интервју за ...

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

А1 On - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа“.

Косово ги повлекува барањата за членство во УНЕСКО и Интерпол

Точка - 05.10.2017

Косовските власти во средата доцна вечерта соопштија дека се откажале од барањето за членство во меѓународните организации УНЕСКО и во Интерпол, што наидуваше на голем отпор од Белград. Косовското Министерство за надворешни работи соопшти дека ...

Приштина можеби ќе се откаже од УНЕСКО заради дијалогот со Србија

Вечер - 06.10.2017

Официјална Приштина сериозно ја разгледува можноста да се откаже од барањето за членство во УНЕСКО како јасен сигнал до Србија дека Косово го помага процесот на дијалог Официјална Приштина сериозно ја разгледува можноста да се откаже од барањето за ...

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Телевизија Нова - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа“.

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО

Стандард - 05.10.2017

Приштинските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол. Косовското Министерство за надворешни работи соопшти дека „прагматичното одложување“ на барањето на Приштина за членство во Интерпол и ...

Пацоли: Приштина можеби ќе се откаже од УНЕСКО заради дијалогот со Србија

Алфа - 06.10.2017

Ние направивме многу отстапки, не поради сопственото незнаење, туку за да и помогнеме на Србија да дојде до помирување и тоа не треба да се заборави. Официјална Приштина сериозно ја разгледува можноста да се откаже од барањето за членство во УНЕСКО ...

Харадинај до Вучиќ: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Република - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа“.

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол

Телма - 05.10.2017

Приштинските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол. Косовското Министерство за надворешни работи соопшти дека „прагматичното одложување“ на барањето на Приштина за членство во Интерпол и ...

Пацоли: Приштина можеби ќе се откаже од УНЕСКО заради дијалогот со Србија

Локално - 06.10.2017

Официјална Приштина сериозно ја разгледува можноста да се откаже од барањето за членство во УНЕСКО како јасен сигнал до Србија дека Косово го помага процесот на дијалог, изјави косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли во интервју за ...

Харадинај: Србија не требаше да го споредува Косово со Каталонија

Newsroom - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влошува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа“.

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол

Идивиди - 05.10.2017

Приштинските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол. Косовското Министерство за надворешни работи соопшти дека „прагматичното одложување“ на барањето на Приштина за членство во Интерпол и ...

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Press24 - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа“.

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол

Алфа - 05.10.2017

Приштинските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол. Приштинските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол.

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Локално - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа“.

Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол

МК News - 05.10.2017

Приштинските власти синоќа соопштија дека се откажале од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол. Косовското Министерство за надворешни работи соопшти дека „прагматичното одложување“ на барањето на Приштина за членство во Интерпол и ...

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата

Сител - 05.10.2017

Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за „Слободна Европа“.

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата...

Н.Македонија - 06.10.2017

Харадинај: Споредбата на Косово со Каталонија ја влошува состојбата Одлуката на Србија да се обрати до Европската комисија и при тоа да го спореди Косово со Каталонија, го отежнува решавањето на многу прашања и ја влушува состојбата, изјави ...