TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пожари во туристичкото место Тиват

24 Вести - 17.07.2017

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје. Во црногорската приморска општина Тиват нареди итна евакуација на населението поради големиот пожар што избувна кој избувна во околу 3 часот по полноќ.

(Видео) Јадран во пламен: Црна Гора бара помош од ЕУ; во Хрватска експлозии на влезот во Сплит

Република - 17.07.2017

Пламтат пожари долж јадранскиот брег. Во Сплит загина еден човек а десетици останале без дом. Состојбата со пожарите на црногорското приморје е тешка, побарана е помош и од ЕУ РТЦГ наведува дека претседателите на општините Херцег Нови, Котор и Тиват ...

Продолжува борбата со пожарите во Хрватска ,Црна Гора и БиХ

Сител - 17.07.2017

Голем број шумски пожари веќе неколку дена беснеат на хртватскиот и на црногорскиот брег. Во делови од туриситичките места евакуирани се мештаните и туристите. Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите ...

Црна Гора побара меѓународна помош за гаснење на шумските пожари

Стандард - 17.07.2017

Министерството за внатрешни работи на Црна Гора денеска побара меѓународна помош за гаснење на силните шумски пожари, пренесува РИА Новости. „Ние навистина сметаме дека е потребно уште еднаш да повикаме … за помош …, за да се обидеме заедно да го ...

Повеќе од стотина пожари беснеат во Хрватска, Црна Гора и Херцеговина

Канал5 - 17.07.2017

Овие драматични снимки се од пожарот што изби во местото Грабовац во Црна Гора каде горат десетици пожари. Најсериозно беше во местото Луштице каде што беа евакуирани туристите и мештаните. Утринава гореше и на Понта Весло.

Пожари во Хрватска и Црна Гора, се евакуираат и туристи

МКД - 17.07.2017

Неколку куќи изгореа во Фолно и Горно Ситно. Во делови од туристичките места евакуирани се и туристите. Пожарите сè уште се активни и на црногорскиот брег. На Луштица и од Грабовица да Бигово пожарот што беше засилен од ветровите и им се закануваше ...

Се зголемува бројот на пожари во неготинско

А1 On - 17.07.2017

Се зголемува бројот на пожари во неготинско. Командирот на Територијалната противпожарна единица од Неготино Иле Илиев, денеска информираше дека минатата година биле регистрирани 122 интервенции, а во првата половина од оваа година 86.

Зголемен бројот на пожари во Неготинско, за првите шест месеци од годината од ТППЕ интервенирале во 86 случаи

Канал 77 - 17.07.2017

Зголемен е бројот на пожари во неготинско, вака денес информираше командирот на Територијалната противпожарна единица од Неготино Иле Илиев. Само за споредба, ако минатата година имале регистрирано 122 интервенции, во првата половина од оваа година ...

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТСКА ГОРИ: Огнот се шири и може да зафати куќи

Фактор - 17.07.2017

На повеќе локации во Хрватска беснеат пожари, а поради силниот ветер огнот се шири и може да ги зафати куќите во Бродарица и во близина на Шибеник. Пожар избувна и во Далматинска Загора, а тешко е и во близина на Пула и на островите Вир и Паг.

Пламтат пожари долж јадранскиот брег -маж загина а десетици останаа без своите домови

Press24 - 17.07.2017

Пламтат пожари долж јадранскиот брег. Во Сплит загина еден човек а десетици останале без дом. Состојбата со пожарите на црногорското приморје е тешка, побарана е помош и од ЕУ РТЦГ наведува дека претседателите на општините Херцег Нови, Котор и Тиват ...

Пожари во Хрватска и Црна Гора

24 Вести - 16.07.2017

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора. Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите Паг и Вир, североисточно од Сплит.

Хрватска гори од Истра до Далмација

Макфакс - 16.07.2017

На неколку локации на јадранскиот брег во Хрватска избувнаа пожари, а поради силната бура огнот им се закани на куќите во Бродарица и во близина на Шибеник.На пожарникарите им помагаат жителите и туристите кои ја топат со вода вегетација околу ...

Се зголемува бројот на пожари во неготинско

Телевизија Нова - 17.07.2017

Се зголемува бројот на пожари во неготинско. Командирот на Територијалната противпожарна единица од Неготино Иле Илиев, денеска информираше дека минатата година биле регистрирани 122 интервенции, а во првата половина од оваа година 86.

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора

А1 On - 16.07.2017

Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат локалните медиуми.

Пожари во Подгорица, пламенот висок десетици метри

Мета - 16.07.2017

Голем шумски пожар изби денеска попладне кај трговскиот центар „Делта“, во главниот град на Црна Гора, Подгорица, а пожарникарите се обидуваа да ги заштитат куќите од огнот, чии пламења достигнуваа и до неколку десетици метри во височина.

Пожари беснеат во Црна Гора: Сообраќајот блокиран, пламенот достигнува и до 30 метри висина (Видео)

Република - 16.07.2017

Голем пожар изби денес попладне зад Делта, а пожарникарите во Подгорица се обидуваат да ги заштитат куќите од огнот.Како што објави ЦМД, ситуацијата е критична. Сообраќајот зад Делта е блокиран.

Поради пожар се евакуираат луѓе во Црна Гора

Локално - 16.07.2017

На Луштица кон Бигово, во Црна Гора во тек е евакуација на еден дел од жителите поради пожар кој нагло се разгоре и со голема брзина се шири поради силниот ветар. Со оган се зафатени повеќе од 100.000 метри квадратни земјиште, а огнот се шири.

Шумски пожар беснее во Калифорнија

Курир - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

(ВИДЕО) ШУМСКИ ПОЖАРИ ВО РЕГИОНОТ: Гори во Црна Гора, БиХ и Хрватска

Фактор - 16.07.2017

Во Црна Гора, БиХ и Хрватска беснеат шумски пожари. Само во Задарската жупанија има десетина пожари. Во гасење на огнот се вклучени копнени и воздушни сили, а пожари има во Бенковац, Паг и Обровац.

Хрватска во пламен: Гори од Истра до Далмација, пожари и на црногорско приморје

Таратур - 17.07.2017

На неколку локации на јадранскиот брег во Хрватска избувнаа пожари, а поради силната бура огнот им се закани на куќите во Бродарица и во близина на Шибеник. На пожарникарите им помагаат жителите и туристите кои ја топат со вода вегетација околу ...

Се зголемува бројот на пожари во неготинско

Сител - 17.07.2017

Се зголемува бројот на пожари во неготинско. Командирот на Територијалната противпожарна единица од Неготино Иле Илиев, денеска информираше дека минатата година биле регистрирани 122 интервенции, а во првата половина од оваа година 86.

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора

+инфо - 16.07.2017

Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите Паг и Вир, североисточно од Сплит. Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради ...

Шумски пожар беснее во Калифорнија

Press24 - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Приморјето во пламен, гори градинка, а жителите немаат вода - пожар беснее во Хрватска

Press24 - 16.07.2017

Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат локалните медиуми.

Шумски пожар беснее во Калифорнија

Телевизија Нова - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора ...

Н.Македонија - 16.07.2017

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат ...

Шумски пожар беснее во Калифорнија

А1 On - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје

Алсат-М - 16.07.2017

Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат локалните медиуми.

Во Калифорнија беснее шумски пожар ...

Н.Македонија - 16.07.2017

Во Калифорнија беснее шумски пожар Над 1.600 пожарникари, потпмогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.

Пожари во Хрватска и Црна Гора

Тера - 16.07.2017

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора. Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите Паг и Вир, североисточно од Сплит.

Голем шумски пожар во Калифорнија

Макфакс - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со големиот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири поради ветровитото и суво време. Пожарот избувна на 8 јули, а во петокот беше делумно изгаснат, но ...

Шумски пожар беснее во Калифорнија

+инфо - 16.07.2017

Пожарот избувна на 8 јули, а во петокот беше делумно изгаснат, но вечерта се разгоре нов пожар. Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири ...

Шумски пожар беснее во Калифорнија

Либертас - 16.07.2017

Над 1.600 пожарникари, помогнати од авиони и хеликоптери од воздух се бореа вчера со разорниот шумски пожар покрај Санта Барбара, кој се прошири претходната ноќ поради ветровитото и суво време.