TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Епилог на денот: Презентиран буџетот за 2018, Иван Џолев нов претседател на Кривичниот суд, оштета за семејствата на ...

Newsroom - 10.11.2017

Враќање на автономијата на Универзитетот треба да биде врвен приоритет кој ќе придонесе кон поквалитетно високо образование, истакна премиерот Зоран Заев на денешната средба со претставници на професорскиот пленум .

Џолев и официјално ја презеде функцијата - претседател на Кривичен суд

24 Вести - 10.11.2017

По заклетвата пред Судскиот совет, судијата Иван Џолев и официјално ја презеде функцијата прв човек на Кривчниот суд во Скопје. Вели дека нема да дозволи политички притисоци врз судиите, најави промени, но не и итни итни интервенции во сегашниот ...

Џолев: Нема да дозволам политички притисок врз судиите

Телма - 10.11.2017

За разлика од големиот медиумски интерес, на свечената заклетва на новиот претседател на Кривичен, Иван Џолев присуствуваа само петмина членови на Судскиот совет и претседателот Караџовски.

Џолев против притисок врз судиите

ТВ21 - 10.11.2017

Засега нема итни интервенции во распоредот на судиите во скопскиот кривичен суд потпишан од досегашниот в.д. претседател Стојанче Рибарев. Ова и други планови на стартот на новата позиција го најави новоизбраниот претседател на судот, Иван Џолев, ...

Џолев и Јовески имаат шанса во зима да донесат „пролет“ во правосудството

+инфо - 10.11.2017

Расчистување на сопствениот „двор“, разврска на предметите кои се отворени и вадење од фиока на застарените, се дел од очекувањата на јавноста. Најголемиот суд во државата, Основниот суд Скопје 1, од денеска и официјално има нов претседател, Иван ...

Иван Џолев, нов претседател на кривичниот суд

Алсат-М - 10.11.2017

Повеќе нема оправдувања доколку состојбите во Кривичниот суд не се подобрат. Ова го изјави судијата Иван Џолев откако пред членовите на Судскиот совет денеска се заколна како нов претседател на овој суд.

Новиот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев нема да дозволи политички притисоци врз судиите

Сител - 10.11.2017

Новиот претседател на Кривичниот суд нема да дозволи политички притисок врз судиите и од нив ќе бара да работат согласно законите. Џолев кој денес даде свечена заклетва не планира итни прераспределби на судии пред да направи детална анализа.

Судиите кои Панчевски ги донесе во Кривичен, вратени во своите судови

Нова ТВ - 10.11.2017

Првиот човек на Судски совет, Зоран Караџоски по денешната свечена изјава на новоизбраниот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев, рече дека четири судии од Кривичниот суд, кои во време на претходниот претседател Владимир Панчевски беа делегирани ...

Караџовски: Нема подобни и неподобни судии

24 Вести - 10.11.2017

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски изјави дека судијките Елена Јосифовска, Александра Поп-Стефанија се вратени во матичните судови во Тетово и Неготино бидејќи им истекол мандатот.

Џолев: Нема да дозволам политички притисок врз судиите

МРТ - 10.11.2017

Новоизбраниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Џолев се заколна пред Судскиот совет. Тој беше избран со 11 гласа „за“ и два „против“ на седницата што ја одржа Советот пред два дена...

За разлика од милионерот Панчевски, Џолев нема имот, туку само долгови

Фокус - 10.11.2017

За разлика од неговиот претходник судијата Владимир Панчевски , кој располага со огромен недвижен имот, девет стана и една куќа, градежни земјишта и над 3 милиони денари во банкарски сефови, новиот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев , е без ...

Џолев: Нема да дозволам политички притисок врз судиите

24 Вести - 10.11.2017

Нема да дозволам политички притисок врз судиите, а од нив ќе барам да работат согласност законите, изјави новоизбраниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев, денеска по давањето свечената заклетва во Судскиот совет на Република ...

Џолев: Нема да дозволам политички притисок врз судиите!

Фокус - 10.11.2017

Новоизбраниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев , денеска давајќи ја свечената заклетва во Судскиот совет истакна дека нема да дозволи политички притисок врз судиите, а од нив ќе бара да работат согласност законите.

Караџовски: Владата со новиот буџет не предвиде зголемување на надоместокот на судиите поротници

МКД - 10.11.2017

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски по потпишувањето на заклетвата на новиот претседател на Основниот суд Скопје 1 истакна дека Владата на Република Македонија со новиот буџет не предвидела дополнителни средства за да се зголеми ...

Џолев: Нема да дозволам политички притисок врз судиите

ТВ21 - 10.11.2017

Нема да дозволам политички притисок врз судиите, а од нив ќе барам да работат согласно законите, изјави новоизбраниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев, денеска по давањето свечената заклетва во Судскиот совет на Република Македонија.

ЏОЛЕВ: „Од судиите ќе барам да работат во согласност со законите“

Академик - 10.11.2017

„Нема да дозволам политички притисок врз судиите, а од нив ќе барам да работат во согласност со законите“, истакна денеска претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, веднаш по давањето на свечената изјава со која се заколна дека функцијата ќе ја ...

Порача оти нема да дозволи политички притисок: Иван Џолев на чело на Кривичен суд

Телевизија Нова - 10.11.2017

Иван Џолев официјално застана на чело на Основниот суд Скопје 1. Откако ја даде свечената заклетва пред колегите од Судскиот совет и ја презеде функцијата, истакна дека повеќе нема алиби состојбите да не се поправат.

Караџовски: Подобни и неподобни судии можеме да бидеме по дома

+инфо - 10.11.2017

Претседателот на Судскиот совет реагираше и зошто Владата во буџетот не предвидела пари за зголемување на надоместокот за судиите-поротници. Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски вели дека подобни и неподобни судии можат да бидат по ...

Новиот претседател на Кривичен суд ја презеде должноста

МРТ - 10.11.2017

Џолев даде свечена заклетва пред колегите од Судскиот совет и дојде на функцијата, откако неговиот претходник Стојанче Рибарев си поднесе оставка, поради како што наведе, здравствени причини.

Караџовски: Во новиот буџет не се предвидени повеќе средства за поротниците...

Н.Македонија - 10.11.2017

Караџовски: Во новиот буџет не се предвидени повеќе средства за поротниците Владата на вчерашната седница го усвои буџетот за 2018 година, во кој не се предвидени средства за зголемување на надоместокот на судиите поротници, со што наскоро би можело ...

Не се знае дали предметите на СЈО ќе ги судат подобните судии од минатата власт, новиот претседател на кривичен Иван ...

Сакам да кажам - 10.11.2017

Нема да има итни интервенции во сегашниот распоред на судии, потпишан од екс в.д. претседател Стојанче Рибарев, во Основен суд Скопје 1, освен ако новиот претседател Иван Џолев најде неправилности во работењето на подобните судии, кај кои се паднаа ...

Новиот претседател на Кривичен суд Џолев ја презеде должноста

Алсат-М - 10.11.2017

Новиозибраниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев денеска даде свечена изјава Членовите на Судскиот совет на РМ, со што и официјално стапи на функцијата. Судскиот совет на Република Македонија на седница што се одржа на 8 ноември со 11 ...

Џолев: Ги закопавме воените секири со Панчевски

Макфакс - 10.11.2017

Новоименуваниот претседател на кривичниот суд, Иван Џолев при давањето заклетва рече дека нема да дозволи политички влијанија во судот. „Нема алиби ако состобјбите во Кривичен суд не се подобрат“, повлече Џолев.

Нема подобни и неподобни судии, вели Караџовски

Макфакс - 10.11.2017

„Подобни и неподобни можеме да бидеме по дома. Нема подобни и неподобни судии“, изјави денска претседателот на Судски совет, Зоран Караџовски, по давањето заклетва од страна на новонаименуваниот претседател на кривичниот суд Иван Џолев.

Џолев ја презеде должноста претседател на скопскиот Кривичен суд

Либертас - 10.11.2017

Новоизбраниот претседател на Основниот суд Скопје 1, судијата Иван Џолев, денеска даде свечена изјава пред членовите на Судскиот совет со што и официјално стапи на функцијата. Судскиот совет на седницата, што се одржа на 8 ноември, со 11 гласа „за“ ...

Новиот претседател на Кривичен ќе даде свечена заклетва

24 Вести - 10.11.2017

Новиот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев ќе даде свечена заклетва пред членовите од Судскиот совет. По оваа церемонија тој и официјално ја презема функцијата прв човек на Кривичниот суд.

Судијките што ги донесе Панчевски се вратиле во матичните судови

Макфакс - 10.11.2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџоски по свечената заклетва што ја даде новоименуваниот претседател на кривичниот суд, Иван Џолев на новинарско прашање одговори дека четири судии од кривичниот суд, кои во време на претходниот претседател ...

Џолев: Итни прераспоредувања нема да има, освен по исклучок

Мета - 10.11.2017

Новоизбраниот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев денеска истакна дека ќе бара судиите да работат согласно законите и оти нема да дозволи да се врши политики притисок врз нив. Тој рече дека заедно го судиите и останатите вработени ќе работат ...

Со свечена заклетва Џолев вети дека ќе го врати угледот на судот

Фактор - 10.11.2017

И официјално Иван Џолев е новиот претседател на Кривичниот суд. Со свечена заклетва Џолев ја презеде должноста. Тој рече дека нема да дозволи никаков притисок врз судиите и дека заедно ќе работат за да го вратат угледот на судот.

Џолев даде заклетва и стана претседател на Основниот суд во Скопје

Мета - 10.11.2017

Новиозибраниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев денеска даде свечена изјава пред членовите на Судскиот совет на РМ, со што и официјално стапи на функцијата. Судскиот совет пред два дена со 11 гласа „за“ и два „против“, го избра ...

Џолев: Нема да дозволам политички притисок врз судиите

Press24 - 10.11.2017

Новозибраниот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев, денеска даде свечена заклетва пред членовите на Судскиот совет на Република Македонија со што и официјално од денеска ја презема должноста прв човек на Кривичен, откако в.д.

Иван Џолев утре дава свечена заклетва како претседател на Кривичниот суд, ќе ја врати ли довербата во судот

24 Вести - 09.11.2017

Големи очекувања и уште поголеми и потешки задачи му претстојат на новиот шеф на Кривичниот суд во Скопје, анализираат дел од експертите. Судијата Иван Џолев сега е исправен пред сизифовска задача и треба да се посвети синонимот „сваровски“ да го ...

Иван Џолев утре го презема Кривичниот суд

Алсат-М - 09.11.2017

Судијата Иван Џолев утре во Судскиот совет ќе даде свечена заклетва и официјално ќе седне во шефовското место во скопска единица. Џолев по речиси една година и двајца вршители на должноста, раководител на судот, ќе ја пополни испразнетата позиција.

Новиот претседател на Кривичен утре ќе даде свечена заклетва

24 Вести - 09.11.2017

Новиот претседател на Кривичниот суд Иван Џолев утре во 10.30 ќе даде свечена заклетва пред членовите од Судскиот совет. По оваа церемонија тој и официјално ќе седне на првото столче во скопска единица.

Обама се појави во суд како поротник

А1 On - 09.11.2017

Поранешниот американски претседател Барак Обама се појави во суд во Чикаго, каде што добил покажа за да биде поротник во судски процес. Обама сепак брзо бил отфрлен по принцип на случајност.

Иван Џолев за ДВ: Судот ќе биде гарант за правда и правичност!

Локално - 09.11.2017

Целта за која се залагам е да се врати довербата во Судот и тој да биде гарант на граѓаните дека овде ќе може да остварат правда и правичност“, ветува новиот претседател на Кривичниот суд во изјава за Дојче веле .

Барак Обама доби покана за поротник во Чикаго

Локално - 09.11.2017

Поранешниот претседател на САД Барак Обама се појави во Суд во Чикаго, како кандидат за поротник при избор на порота во еден судски процес. Обама сепак брзо се замина од судницата, откако беше отфрлен по принцип на случајност, слично како и многу ...

Судиите во Кривичен донесени од Панчевски се враќаат во матичните судови

Таратур - 10.11.2017

Првиот човек на Републичкиот судски совет, Зоран Караџоски, по денешната свечена изјава на новоизбраниот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев, рече дека четири судии од Кривичниот суд, кои во време на претходниот претседател Владимир Панчевски ...

(ВИДЕО) Караџовски: Нема подобни и неподобни судии

Локално - 10.11.2017

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски изјави дека судијките Елена Јосифовска, Александра Поп-Стефанија се вратени во матичните судови во Тетово и Неготино, бидејќи им истекол мандатот.

Повеќе е борч: Еве што поседува новиот претседател на Кривичен, Иван Џолев

Таратур - 10.11.2017

За разлика од неговиот претходник судијата Владимир Панчевски, кој располага со огромен недвижен имот, девет стана и една куќа, градежни земјишта и над 3 милиони денари во банкарски сефови, новиот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев, е без ...

Џолев: Ке работиме да го вратиме угледот на судиите, врз кои нема да дозволам политички притисок

МКД - 10.11.2017

„Нема да дозволам политички притисок врз судиите и од нив ќе барам да работат во согласност со законите“, истакна денес новоизбраниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев, давајќи ја свечената заклетва во Судскиот совет.

Џолев: Нема да дозволам политички притисок врз судиите...

Н.Македонија - 10.11.2017

Џолев: Нема да дозволам политички притисок врз судиите Нема да дозволам политички притисок врз судиите, а од нив ќе барам да работат согласност законите, изјави новоизбраниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев, денеска по давањето ...

Караџовски: Во новиот буџет не се предвидени повеќе средства за поротниците

Канал5 - 10.11.2017

Владата на вчерашната седница го усвои буџетот за 2018 година, во кој не се предвидени средства за зголемување на надоместокот на судиите поротници, со што наскоро би можело да се очекува и блокада на судењата, изјави денеска претседателот на ...

Џолев даде заклетва како претседател на Кривичниот суд

Орбис - 10.11.2017

Новиозибраниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев денеска даде свечена изјава Членовите на Судскиот совет на РМ, со што и официјално стапи на функцијата. Судскиот совет на Република Македонија на седница што се одржа на 8 ноември со 11 ...

Новиот претседател на Кривичен суд Џолев ја презеде должноста

+инфо - 10.11.2017

Судијата Оља Ристова, како што беше констатирано на седницата, ја повлекла кандидатурата за претседател на скопскиот Кривичен суд. Новиозибраниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев денеска даде свечена изјава Членовите на Судскиот ...

Џолев: Ги закопавме воените секири со Панчевски

Точка - 10.11.2017

Новоименуваниот претседател на кривичниот суд, Иван Џолев при давањето заклетва рече дека нема да дозволи политички влијанија во судот. „Нема алиби ако состобјбите во Кривичен суд не се подобрат“, повлече Џолев.

(ВИДЕО) Караџовски: Нема подобни и неподобни судии

А1 On - 10.11.2017

„Подобни и неподобни можеме да бидеме по дома. Нема подобни и неподобни судии“, изјави денска претседателот на Судски совет, Зоран Караџовски, по давањето заклетва од страна на новонаименуваниот претседател на Кривичниот суд Иван Џолев.

Џолев ќе даде свечена заклетва како претседател на Кривичен суд

Нетпрес - 10.11.2017

Новиот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев ќе во петокот даде свечена заклетва пред членовите од Судскиот совет. По оваа церемонија тој и официјално ја презема функцијата прв човек на Кривичниот суд.

Судијките што ги донесе Панчевски се вратиле во матичните судови

А1 On - 10.11.2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџоски по свечената заклетва што ја даде новоименуваниот претседател на кривичниот суд, Иван Џолев на новинарско прашање одговори дека четири судии од Кривичниот суд, кои во време на претходниот претседател ...

Џолев: Итни прераспоредувања нема да има, освен по исклучок

Либертас - 10.11.2017

Новоизбраниот претседател на Кривичниот суд, Иван Џолев денеска истакна дека ќе бара судиите да работат согласно законите и нема да дозволи да се врши политики притисок врз нив. Тој рече дека заедно го судиите и останатите вработени ќе работат на ...