TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ  ребалансот не е реформски, СДСМ со поддршка на кратењата

Макфакс - 17.07.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ребалансот на буџетот не е реформски, односно нема развојна компонента. Пратеничката Лилјана Кузмановска и претседателка на Комисијата за буџет и финансирање рече дека сите ставки што ги предвидела претходната ...

Ребаланс на буџетот - ВМРО-ДПМНЕ со стотици амандмани

Р.С.Европа - 17.07.2017

Во Собранието почна расправата за ребалансот на буџетот, стокмен од владата на ВМРО-ДПМНЕ, а сега коригиран од владата на СДСМ. Опозицијата поднесе 706 амандмани, а од власта се задоволни - тој бил одраз на политиките на владата.

Почна расправата по ребалансот на буџетот во Kомисијата за финансирање и буџет

24 Вести - 17.07.2017

По едночасовна пауза – ребалансот пред пратениците. Ребалансот на буџетот предложен од владата е на дневен ред на собраниската комисија за финансирање и буџет. Осумстотитни и четириесет амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и ...

СДСМ: Ребалансот на буџетот ги пренасочува парите кај граѓаните

Мета - 17.07.2017

Не постои поголемо и поштетно задолжување од тоа што ВМРО-ДПМНЕ им го направи на граѓаните на Македонија за време на 11-годишното криминално владеење, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за ребалансот на буџетот.

Почнува собраниската расправа за ребалансот на буџетот

24 Вести - 17.07.2017

Ребалансот на буџетот предложен од владата е на дневен ред на собраниската комисија за финансирање и буџет. 840 амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и буџет - 706, поднела ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ не дала ниту еден, а останатите 134 ...

Кузмановска: Во буџетот нема пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, а има пари за партиски вработувања

Press24 - 17.07.2017

Граѓаните треба да знаат дека со ребалансот на буџетот нема предвидено пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, но има пари за партиски вработувања, истакна денес на Комисијата за финансирање и буџет во дебата за ребалансот на буџетот, ...

Владата го зголемува задолжувањето на Македонија

Тера - 17.07.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвините дека владата на СДСМ со предложениот ребаланс на буџетот го зголемува задолжувањето на Македонија. „СДС, Драган Тевдовски и Зоран Заев кои со месеци наназад зборуваа за нивната загриженост ...

Почнува собраниската расправа за ребалансот на Буџетот, скратени се трошења за службени патувања и рекламирања

Фокус - 17.07.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска почнува расправата по Предлогот за измени и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2017 година. Ребалансот на Буџетот предложен од Владата е на дневен ред на собраниската Комисија за ...

РЕБАЛАНС ПРЕД ПРАТЕНИЦИ: Дали македонскиот пица-буџет ќе ги угаси апетитите?

Фактор - 17.07.2017

Ребалансот за буџетот е пред пратениците. Од денеска стартува собраниската расправа за прекроената државна каса. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе 1.000 амандмани за кои ќе треба да се расправа.

Прекројувањето на државната каса пред пратениците: Доставени 1.000 амандмани за ребалансот на буџетот

еМагазин - 17.07.2017

Расправата за ребалансот на буџетот ќе стартува денеска во Комисијата за финансирање и буџет. Поднесени се околу 1000 предлог промени на буџетот од ВМРО- ДПМНЕ и неколку од ДУИ Во ребалансот,се предвидува дефицитот на Буџетот да остане 2,9 отсто од ...

Расправата за ребалансот на буџетот ќе почне со 840 поднесени амандмани

Мета - 17.07.2017

Дури 840 амандмани стигнале до собраниската Комисија за финансирање и буџет, во која денеска ќе почне расправата за ребалансот на буџетот. Најмногу амандмани, 706, поднела ВМРО-ДПМНЕ, а другите 134 амандмани се од партии од албанскиот политички блок.

Со ребалансот на Буџетот намалени се глобите – почнува собраниската расправа

Сакам да кажам - 17.07.2017

Ребалансот на Буџетот предвидува помалку казни. Со предложените измени и дополнувања на планот за приходи и расходи во 2017, ставката за глоби е намалена за 3,7 милиони евра и изнесува 34,8 милиони евра.

Собранието ја почнува расправата за ребалансираниот буџет

+инфо - 16.07.2017

Најмногу амандмани има од ВМРО-ДПМНЕ 706, СДСМ не дала ниту еден, а останатите 134 амандмани се од албанските партии. Собраниската Комисијата за финансирање и буџет, ја почнува расправата за ребаланосираниот буџет. Поднесени се 840 амандмани.

Полицајците бараат поголеми плати, место скратен буџет

Макфакс - 16.07.2017

Независниот полициски синдикат побара од министерот Оливер Спасовски да го исполни планот за зголемување на платите на вработените во МВР двапати годинава за пет проценти. Независниот синдикат на полицијата, кој себе се нарекува единствена критична ...

Независниот полициски синдикат бара продолжување на процесот за подобрување на животниот стандард на полицијата

А1 On - 16.07.2017

„Бидејќи деновиве и во периодот до 2-ри Август од страна на Владата на Р.Македонија односно Премиерот на Владата на Р.Македонија до Собранието на Р.Македонија на дневен ред ќе биде доставен предлог ребалансот на Буџетот за 2017 година како Синдикат ...

Ребалансот на буџетот утре во Собрание

24 Вести - 16.07.2017

Осумстотини и четириесет амандмани стигнале до комисијата за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост. Најмногу амандмани има од ВМРО-ДПМНЕ седумстотини и шест. СДСМ не дала ниту еден, а останатите 134 амандмани се од ...

Утре стартува расправата за ребалансот на буџетот, поднесени 840 амандмани

Фокус - 16.07.2017

Дури 840 амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост на Буџетот. Најмногу амандмани, 706, а останатите 134 амандмани се од албанските партии.

Утре ребаланск на буџетот - Опозицијата поднесе 700 амандмани

Сител - 16.07.2017

Утре стартува собраниската расправа за ребалансот на буџетот. Забелешки на прекројувањето како да се трошат државните пари, најмногу имаат пратениците од ВМРО ДПМНЕ. Поднеле над 700 амандмани, меѓу кои бараат да се обезбедат пари за изгрдба на ...

Утре стартува расправата за ребаланс на буџетот

Телма - 16.07.2017

Утре почнува расправата за ребалансот на буџетот во Комисијата за финансирање и буџет. Поднесени се околу 1000 предлог промени на буџетот од страна на опозициската Вмро ДПМНЕ и неколку од страна на ДУИ .

За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ребалансот не е реформски

А1 On - 17.07.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ребалансот на буџетот не е реформски, односно нема развојна компонента. Пратеничката Лилјана Кузмановска и претседателка на Комисијата за буџет и финансирање рече дека сите ставки што ги предвидела претходната ...

Кузмановска: Во буџетот нема пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, а има пари за партиски вработувања

Курир - 17.07.2017

Граѓаните треба да знаат дека со ребалансот на буџетот нема предвидено пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, но има пари за партиски вработувања, истакна денес на Комисијата за финансирање и буџет во дебата за ребалансот на буџетот, ...

Почнува собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

Тера - 17.07.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска почнува расправата по Предлогот за измени и дополнување на Буџетот на Република Македонија за 2017 година. Ребалансот на Буџетот предложен од Владата е на дневен ред на собраниската Комисија за ...

Денеска почнува седницата за БУЏЕТ – 840 амандмани за старт!

Локално - 17.07.2017

Со ребалансот ќе има четириесет и седум милиони евра помалку за трошење и само за приоритетните и редовни потреби Од СДСМ велат дека се скратени непотребните трошоци, а парите се враќаат назад кон граѓаните.

Од утре комисиска расправа за ребалансот на буџетот, околу 1000 поднесени амандмани

Канал5 - 16.07.2017

Мачна и долга расправа за ребалансот на буџетот кој од утре ќе се најде пред собраниската комисија за финансирање ги очекува пратениците, ако се суди по досега поднесените над 1000 амандмани.

ВМРО-ДПМНЕ поднесоа стратешки амандмани за ребалансот на Буџетот кои што претставуваат реални барања на граѓаните

Курир - 16.07.2017

Од понеделник во Собранието на Република Македонија започнува расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година за кој што ВМРО- ДПМНЕ поднесоа над 700 амандмани. Од извори дознаваме дека ВМРО-ДПМНЕ поднеле повеќе стратешки амандмани односно ...

Ребалансот на буџетот во собраниска процедура

Р.С.Европа - 17.07.2017

Комисијата за финансирање и буџет на Собранието на Македонија денеска ја почнува расправата по предлог ребалансот на буџетот. Најмногу амандмани има поднесено ВМРО-ДПМНЕ седумстотини и шест.

Независниот полициски синдикат бара поголеми плати

МКД - 16.07.2017

Независниот полициски синдикат побара од министерот Оливер Спасовски да го исполни планот за зголемување на платите на вработените во МВР двапати годинава за пет проценти. Независниот синдикат на полицијата, кој себе се нарекува единствена критична ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира и ребалансот на буџетот, спреми повеќе од 1.000 амандмани

Либертас - 15.07.2017

Тешка се очекува да биде расправата за ребалансот на буџетот која стартува во понеделник во комисијата за финансирање и буџет. Иако рокот за поднесување амандмани истекува денеска, досега се стигнати околу 1000 предлог промени на буџетот од страна ...

Поднесени над 1.000 амандмани за ребаланс на буџетот

Фокус - 15.07.2017

Собраниската расправата за ребалансот на буџетот стартува во понеделник во комисијата за финансирање и буџет, а според информациите од Собранието, досега се поднеле околу 1.000 предлог промени на буџетот.

Разговор со Бојан Стојановски - Генерален секретар на УМС на ВМРО ДПМНЕ

Алфа - 15.07.2017

Дали кратењето на буџетот ќе има влијание врз квалитетот на образованието на младината Со ребалансот на Буџетот се скратија 2 милијарди денари од парите наменети за образование. Скратен е Кембриџ,зградата на факултетот ФИНКИ,спортски сали и тениски ...

ЌЕ СЕ РАСПРАВА ЗА РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ: Каде ќе има кратења?

Фактор - 16.07.2017

Расправата за ребалансот на буџетот ќе стартува утре во Комисијата за финансирање и буџет. Поднесени се околу 1000 предлог промени на буџетот од ВМРО- ДПМНЕ и неколку од ДУИ. Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека пари треба да се одвојат за повеќе крупни ...

Кузмановска: Во буџетот нема пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, а има пари за партиски вработувања

Република - 17.07.2017

Граѓаните треба да знаат дека со ребалансот на буџетот нема предвидено пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, но има пари за партиски вработувања, истакна денес на Комисијата за финансирање и буџет во дебата за ребалансот на буџетот, ...

Поднесени 840 амандмани за расправата за ребалансот на буџетот

Позитив.мк - 17.07.2017

Дури 840 амандмани стигнале до собраниската Комисија за финансирање и буџет, во која денеска ќе почне расправата за ребалансот на буџетот. Најмногу амандмани, 706, поднела ВМРО-ДПМНЕ, а другите 134 амандмани се од партии од албанскиот политички блок.

ВМРО-ДПМНЕ со амандмани за ребалансот на Буџетот

Нетпрес - 16.07.2017

Како позначајни амандмани би се издвоиле изградбата на првата фаза од нов автопат од Кичево до Гостивар како и магистрален гасовод од Скопје до Тетово и Гостивар. Од понеделник во Собранието на Република Македонија започнува расправата за ребалансот ...

Полицајците побараа зголемување на платите

+инфо - 16.07.2017

Независниот полициски синдикат се сомнева дека кратењето во буџетот на МВР кое се врши со ребалансот ќе се одрази на платите на полицајците. Независниот полициски синдикат бара министерот Оливер Спасовски да го исполни планот за зголемување на ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира и ребалансот на буџетот, спреми повеќе од 1.000 амандмани

10без10 - 15.07.2017

Иако рокот за поднесување амандмани истекува денеска, досега се стигнати околу 1000 предлог промени на буџетот од страна на опозициската ВМРО - ДПМНЕ и само неколку од страна на ДУИ, објави Телма .

ВМРО-ДПМНЕ со 1.000 амандмани ќе го кочи ребалансот на буџет

Локално - 16.07.2017

Околу 1.000 амандамни опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела до Собранието. Неколку амандамни до собраниските служби доставила и ДУИ. Се очекува амандамни да поднесат и БЕСА. Од СДСМ не најавуваат.

Ребалансот на буџетот утре во Собрание

Тера - 16.07.2017

Дури 840 амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост на Буџетот. Најмногу амандмани 706 од МВРО ДПМНЕ, а останатите 134 амандмани се од албанските партии.

ВМРО-ДПМНЕ поднесоа стратешки амандмани за ребалансот на Буџетот кои што претставуваат реални барања на граѓаните

Маркукуле - 16.07.2017

Од понеделник во Собранието на Република Македонија започнува расправата за ребалансот на Буџетот за 2017 година за кој што ВМРО- ДПМНЕ поднесоа над 700 амандмани. Од извори дознаваме дека ВМРО-ДПМНЕ поднеле повеќе стратешки амандмани односно ...

Утре стартува расправата за ребалансираниот Буџет – поднесени 1.000 амандмани

Телевизија Нова - 16.07.2017

Утре стартува собраниската расправа за ребалансот на буџетот во Комисијата за финансирање и буџет. Пратеничките групи до вчера имаа рок да поднесат амандмани. Според информациите од Собранието, досега се поднесени до 1000 амандмани.

Кузмановска: Во буџетот нема пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, а има за партиски вработувања

Нетпрес - 17.07.2017

Таа додаде дека и со препораките на Прибе беше укажано да нема привремени вработувања и потенцираше дека се зголемуваат платите во Министерството за одбрана и во Министерството за правда. Граѓаните треба да знаат дека со ребалансот на буџетот нема ...

Кузмановска: Во буџетот нема пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, а има пари за партиски вработувања

Телевизија Нова - 17.07.2017

Граѓаните треба да знаат дека со ребалансот на буџетот нема предвидено пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, но има пари за партиски вработувања, истакна денес на Комисијата за финансирање и буџет во дебата за ребалансот на буџетот, ...

Владата најави драстични кратења, за опозицијата тие се тенденциозни

Нова ТВ - 17.07.2017

Во продолжението на расправата за ребаланс на Буџетот во Комисијата за финансирање и буџет што започна денеска, претседателката на Комисијата Лилјана Кузмановска од вМРО ДПМНЕ рече дека од презентираното од министерот за финансии се заклучува дека ...

Кузмановска: Во буџетот нема пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, а има за партиски вработувања

Точка - 17.07.2017

Граѓаните треба да знаат дека со ребалансот на буџетот нема предвидено пари за зголемување на пензиите и социјалната помош, но има пари за партиски вработувања, истакна денес на Комисијата за финансирање и буџет во дебата за ребалансот на буџетот, ...