TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мугуруза по една година без финале на турнири триумфира на Вимблдон...

Н.Македонија - 17.07.2017

Шпанката до финалето во Лондон имаше неуспешна серија на помали турнири (најмногу полуфинале), но блесна за својата втора гранслем-титула (има трофеј и од Ролан Гарос) во нејзиното трето големо финале (пред две години загуби токму на Вимблдон) ...

Плишкова за првпат лидер на ВТА ранг листата

+инфо - 17.07.2017

Плишкова води со 6.855 поени, пред Симона Халеп (Романија) која има 6.670 и досегашниот лидер Анџелике Кербер (Германија) со 5.975 поени. Чешката тенисерка Каролина Плишкова го подобри својот пласман за две места и сега е на врвот на најновата ранг ...

Мугуруза ќе биде број еден

Вечер - 17.07.2017

Легендарната шпанска тенисерка Кончита Мартинез, изјави дека нејзината сонародничка и освојувачка на Вомблдон, Гарбине Мугуруза, може да биде прва светски рекет. Мугуруза во финалето на најстариот грен слем турнир ја совлада Американката Венус ...

Ѓорческа со пад од 31 место излезе од најдобрите 200

МКД - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа има голем пад на најновата ВТА ранг листа, од овој понеделник е на 212 место. Ѓорческа не успеа да ги одбрани поените добиени лани овој период, по што следуваше пад на ВТА листата.

ВТА: Плишкова е број 1, Ѓорческа назадуваше за 31 место

Макфакс - 17.07.2017

Светот има нова најдобра тенисерка, тоа е 25-годишната Каролина Плишкова од Чешка, која благодарение на резултатите кои конкурентките ги постигнаа на Вимблдон, се искачи на првото место на ВТА листата. Каролина Плишкова е 23.

Пад на Лина Ѓорческа од 31 место на ВТА ранг листата

Екипа - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за 31 позиција на најновата ВТА ранг листа, па оваа недела ќе биде на 212. место меѓу најдобрите светски тенисерки. Ѓорческа не успеа да ги одбрани поените добиени минатата година во истиот ...

Ѓорческа и Јотовски бележат пад на најновата ранг листа

Дерби - 17.07.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа која игра во најдобро светло оваа година, на последното рангирање забележа пад за неверојатни 31. место на најновата ВТА ранг листа. Таа сега е на 212. место на ВТА рангирањето со 254 поени.

Ѓорческа и Јотовски со значителен пад на ВТА и АТП листата

Gol.mk - 17.07.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа го доживеа најголемиот пад во последните неколки месеци, откако во најновиот ВТА ранкинг се наѓа за 31. позиција послабо пласирана од пред две недели. Ѓорческа со 254 поени сега се наоѓа на 212 место.

Голем пад на македонската тенисерка: Ѓорческа се спушти за 31 позиција

Спортклуб - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа доживеа голем пад на најновата ВТА листа објавена денеска. Иако во последните две недели таа освои еден помал турнир, сепак се спуши за дури 31 позиција и во моментов е на 212. место.

Ѓорческа падна за 31 позиција, сега е 212 во свет

SportMedia - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше дури 31 позиција на најновата ВТА листа. Ѓорческа немаше успешен настап на Вимблдон, откако беше елиминирана уште во првото квалификациско коло. Лина сега има 254 поени.

Пад на Ѓорческа и Јотовски на ранкинг листата

Шеталиште - 17.07.2017

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа која беше елиминирана во првото квалифиакциско коло на терените на „Вимблдон“, се спушти за 31 место на најновата ранг листа на светските тенисерки. Таа сега има 254 поени што е доволно за 212.

Мугуруса: Подобро титули отколку прво место во ранглистата

Стандард - 16.07.2017

Новата шампионка на „Вимблдон“, Гарбине Мугуруса изјави дека претпочита да продолжи да освојува Гренд слем титули пред тоа да биде на врвот на светската ранг-листа. Шпанката го започна Отвореното првенство под број 15 во ранглистата, а по вчерашната ...

Русинките Макарова и Веснина го освоија Вимблдон во дубл

Руска реч - 16.07.2017

Тие во финалето ги победија Хао-Чин Чан од Тајван и Моника Никулеску од Романија со резултат 6:0, 6:0. Русинките ги победија противничките со убедлив резултат од 6:0 и 6:0. Мечот траеше 55 минути и беше одржан под затворен покрив со вештачка ...

Плишкова за првпат лидер на ВТА ранг листата

А1 On - 17.07.2017

Чешката тенисерка Каролина Плишкова го подобри својот пласман за две места и сега е на врвот на најновата ранг листа на ВТА објавена денеска. Плишкова води со 6.855 поени, пред Симона Халеп (Романија) која има 6.670 и досегашниот лидер Анџелике ...

ВТА: Плишкова број 1, Ѓорческа назадуваше за 31 место

Кајгана - 17.07.2017

Светот има нова најдобра тенисерка, тоа е 25-годишната Каролина Плишкова од Чешка, која благодарение на резултатите кои конкурентките ги постигнаа на Вимблдон, се искачи на првото место на ВТА листата.

Лина Ѓорческа падна 31 место на ВТА листата

Република - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за 31 позиција на најновата ВТА ранг листа, па оваа недела ќе биде на 212. место меѓу најдобрите светски тенисерки. Ѓорческа не успеа да ги одбрани поените добиени минатата година во истиот ...

Ѓорческа и Јотовски бележат пад на најновата ранг листа

Точка - 17.07.2017

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа која игра во најдобро светло оваа година, на последното рангирање забележа пад за неверојатни 31. место на најновата ВТА ранг листа. Таа сега е на 212. место на ВТА рангирањето со 254 поени.

ВТА:Плишкова на врвот, Мугуруза со скок од 10 места

Сител - 17.07.2017

Чешката тенисерка Анџелика Плишкова е нов владетел во женскиот тенис по најновото рангирање на ВТА листата. Таа скокна две места пред Симона Халеп и Анжелика Кербер. На 4. место се издигна британката Конта.

На Вимблдон изедначен рекорд кој датира од далечната 1953 година

Дерби - 16.07.2017

Синоќа на Вимблдон се одиграа финалињата во парови, а публиката на женското финале беше сведок на несекојдневен резултат во тенисот, особено кога станува збор за финале. Елена Веснина и Екатерина Макарова од Русија за прв пат во кариерата го освоија ...

Веснина и Макарова без загубен гејм ја освоија титулата на „Вимблдон“

Стандард - 16.07.2017

Eлена Веснина и Екатерина Макарова за прв пат во својата кариера триумфираа на „Вимблдон“ кај женските двојки. Во завршната средба Русинките не дадоа ниту еден гем на противничките Хаочин Чан и Моника Никулеску (Тајван /Романија) – 6:0, 6:0, откако ...

Гарбине Мугуруса со историски триумф на Вимблдон

Локално - 16.07.2017

Шпанката Гарбине Мугуруса ја освои за прв пат титулата од Вимблдон во својата кариера, откако се наметне со 7-5, 6-0, над петкратно шампионка од трката Венус Вилијамс. Првиот сет беше исклучително еквивалентен, како и двете тенисерки понудија ...

Мугуруза ја освои титулата на Вимблдон

Слободен Печат - 16.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза за прв пат го освои трофејот на најголемиот тениски турнир откако во финалето со 2-0 во сетови ја совлада ветеранката Венус ...

Мугуруза ја совлада Вилијамс за прв трофеј на Вимблдон

24 Вести - 15.07.2017

Како 14- та носителка, Шпанката Гарбиње Мугуруза за прв пат во својата кариера го освои престижниот трофеј на Вимблдон. Без проблеми во финалето ја совлада далеку поискусната Американка, Венус Вилијамс.

Тенис: Гарбине Мугуруза е новата шампионка на Вимблдон

Нова ТВ - 15.07.2017

Гарбине Мугуруза е освојувачка на 131. издание на Вимблдон. До првиот трофеј на најпознатата тениска трева, нејзин втор гренслем во кариерата по Ролан Гарос лани, Шпанката стигна по триумфот во големото финале над 37 годишната Венус Вилијамс со 7:5, ...

Мугуруза нова шампионка на Вимблдон

Телма - 15.07.2017

Гарбине Мугуруза го освои најпрестижниот трофеј во својата кариера откако во вториот обид за титулата славеше на Вимблдон - третиот грен слем тениски турнир сезонава. На централниот терен во „Сеанглискиот“ клуб во Лондон, 23-годишната тенисерка од ...

Солзи радосници: Мугуруза за прв пат го освојува Вимблдон !

СуперСпорт - 15.07.2017

Битката за титулата во женска конкуренција на овогодинешното издание на Вимблдон ја доби шпанката, Гарбина Мугуруза, која во финалето денеска се соочи со американката Венус Вилијамс и ја осигура нејзината прва Вимблдонска титула.

Мугуруза за прв пат го освои Вимблдон

МКД - 15.07.2017

Гарбиње Мугуруза со 2-0 во сетови ја победи Венус Вилијамс и го освои својот прв трофеј на Вимбдлон, нејзина втора грен слем титула. Вимблдон има нова победничка, Гарбиње Мугуруза за прв пат го освои трофејот на најголемиот тениски турнир откако ја ...

Мугуруза го освои Вимблдон

Екипа - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза ја освои титулата на гранслем турнирот Вимблдон, откако во големото финале ја совлада Американката Венус Вилијамс со 2-0 во сетови (7-5, 6-0). Тоа е прв трофеј за неа на престижниот турнир во Лондон, а вкупно ...

Вимблдон има нова шампионка, Гарбиње Мугуруса

Макфакс - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруса ја освои титулата на женскиот дел од гренд слемот во Вимблдон. Мугуруса во финалето ја совлада ветеранката Венус Вилијамс за 78 минути со 7:5, 6:0. Гарбиње Мугуруса ја освои својата прва титула на Вимблдон, а ...

Каков меч за Мугуруза – Шпанката ја „уништи“ Вилијамс и го освои Вимблдон!

Gol.mk - 15.07.2017

Освојувачката на ланскиот Ролан Гарос, Габриње Мугуруза е новата шампионка на најпрестижниот тениски турнир, Вимблдон. Одличната шпанска тенисерка попладнево одигра уште еден перфектен натпревар кој на крај го круниса со убедлива победа над далеку ...

Мугуруза: Серена ми рече дека еден ден ќе го освојам Вимблдон и еве успеав

Gol.mk - 15.07.2017

Новата шампионка на Вимблдон, Габриње Мугуруза ја победи Венус Вилијамс за нешто повеќе од два часа и се закити со титулата на третиот сезонски Грен слем турнир. Пред две сезони, шпанската тенисерка загуби во финалето од помладата од сестрите ...

Мугуруза: Растев гледајки ја Венус, а сега ја победив во големото финале!

Спортклуб - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбина Мугуруза, триумфираше денеска во големото женско финале на Вимблдон, против американската тенисерка Венус Вилијамс. Мугуруза беше импресионирана од денешниот триумф, и констатираше дека Венус за неа лично била голема ...

Мугуруза со брутална игра стигна до прва Вимблдон титула во кариерата

Дерби - 15.07.2017

Гарбиње Мугуруза успеа да ја освои својата прва Вимблдон титула во кариерата, откако денеска во големото финале прикажа брутално добар тенис како што тоа го правеше и во изминативе две недели.

Мугузура е новата кралица на Вимблдон

SportMedia - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза е победничка на гренд слем турнирот во Вимблдон. Тенисерката која беше рангирана како 14 носителка, без многу проблеми ја победи некогаш најдобрата во светот, Венус Вилијамс.

Мугуруза: Пораснав гледајќи ја Венус, сонував да го освојам Вимблдон

А1 On - 15.07.2017

Победничката на Вимблдон, Гарбиње Мугуруза изјави дека го сонувала моментот како го подига трофејот од Грен слемот во Лондон. Таа искажа респект за противничката во финалето Венус Вилијамс. – Беше тешко и знаев дека ќе биде така.

Мугуруза го освои Вимблдон

А1 On - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон, откако попладнево во финалето на убедлив начин ја победи Венус Вилијамс од САД со 2-0. Шпанката првиот сет го доби со 7:5, а во петтиот беше 6:0.

Mугуруза го освои Вимблдон

Спортклуб - 15.07.2017

Габрињ Мугуруза е побендичка на годинешното издание на Вимблдон. Шпанката во два сета ја совлада американската тенисерка и петкратна победничка на овој турнир Венус Вилијамс. Откако со 7:5 го одби првиот сет 23-годишната Мугуруза во вториот ...

Мугуруса е новата шампионка на „Вимблдон“

Стандард - 15.07.2017

Гарбине Мугуруса ја порази Американката Венус Вилијамс со 7:5, 6:0 и за прв пат во својата кариера триумфираше со титулата на „Вимблдон“. 37-годишната Американка пружи отпор против Шпанката само во првиот сет и зеде само пет гема.

Плишкова се искачи на врвот, кај мажите сеуште е прв Мареј

Дерби - 17.07.2017

Кај мажите, прв на АТП листата сè уште е Енди Мареј со 7.750 бодови, втор е Рафаел Надал со само 285 бодови помалку од Британецот. Шести на листата е вимблдонскиот финалист Марин Чилиќ, седми е Доминик Тим, кој го замени местото со Кеи Нишикори, ...

Ѓорческа падна 31 место

Вечер - 17.07.2017

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше дури 31 место на најновата ВТА листа. Ѓорческа немаше успешен настап на Вимблдон, откако беше елиминирана уште во првото квалификациско коло и сега има 254 поени, доволни за 212 место на ...

Мугуруза го освои Вимблдон

Вечер - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза ја освои титулата на гранслем турнирот Вимблдон, откако во големото финале ја совлада Американката Венус Вилијамс со 2-0 во сетови (7-5, 6-0) Тоа е прв трофеј за неа на престижниот турнир во Лондон, а вкупно втор ...

Вимблдон има нова шампионка: Гарбиње Мугуруса (Видео)

Кајгана - 16.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруса ја освои титулата на женскиот дел од гренд слемот во Вимблдон. Мугуруса во финалето ја совлада ветеранката Венус Вилијамс за 78 минути со 7:5, 6:0. Гарбиње Мугуруса ја освои својата прва титула на Вимблдон, а ...

Мугуруза победник на Вимблдон

Сител - 15.07.2017

Женскиот турнир на Вимблдон мина во доминација на Гарбиње Мугуруза која во финалето 7:5 и 6:0 славеше над Венус Вилијамс. Иако допатува во Лондон како 14-та носителка, без многу проблеми ја победи некогаш најдобрата во светот, Венус Вилијамс.

Мугуруза: Пораснав гледајќи ја Венус, сонував да го освојам Вимблдон

+инфо - 15.07.2017

Шпанската тенисерка во финалето ја совлада Вилијамс со 2-0 (7:5 и 6:0). Победничката на Вимблдон, Гарбиње Мугуруза изјави дека го сонувала моментот како го подига трофејот од Грен слемот во Лондон.

Мугуруза го освои Вимблдон

Телевизија Нова - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон, откако попладнево во финалето на убедлив начин ја победи Венус Вилијамс од САД со 2-0. Шпанката првиот сет го доби со 7:5, а во петтиот беше 6:0.

Мугуруза: Пораснав гледајќи ја Венус, сонував да го освојам Вимблдон

Курир - 15.07.2017

Победничката на Вимблдон, Гарбиње Мугуруза изјави дека го сонувала моментот како го подига трофејот од Грен слемот во Лондон. Таа искажа респект за противничката во финалето Венус Вилијамс. – Беше тешко и знаев дека ќе биде така.

Мугуруза го освои Вимблдон

Канал5 - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон, откако попладнево во финалето на убедлив начин ја победи Венус Вилијамс од САД со 2-0. Шпанката првиот сет го доби со 7:5, а во петтиот беше 6:0.

Мугуруза триумфира на Вимблдон...

Н.Македонија - 15.07.2017

Мугуруза триумфира на Вимблдон Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза е победничка на годинашното издание на грен-слемот Вимблдон, откако попладнево во финалето на убедлив начин ја победи Венус Вилијамс од САД со 2-0.

Мугуруза го освои Вимблдон

Локално - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон, откако попладнево во финалето на убедлив начин ја победи Венус Вилијамс од САД со 2-0. Шпанката првиот сет го доби со 7:5, а во петтиот беше 6:0.

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза го освои Вимблдон

еМагазин - 15.07.2017

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон, откако попладнево во финалето на убедлив начин ја победи Венус Вилијамс од САД со 2-0. Шпанката првиот сет го доби со 7:5, а во петтиот беше 6:0.