TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети му ја врати „бомбата“ на Заев

Р.С.Европа - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ, Заев, потврди дека ДУИ им испратиле предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Досега закон е носен, па менуван во 2008 и во 2011 година од тогашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

(ВИДЕО) Заев: Ги разгледуваме материјалите, можно е брзо решение

А1 On - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев одговараше на новинарските прашања. Господине Заев од ДУИ дали добивте нов предлог закон за употреба на јазиците или само забелешки на законот што вие го подготвивте? Тоа се исти материјали за коишто дискутираме.

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ владее нервоза

А1 On - 17.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на соопштението на СДСМ на тема економија. „Хаотичните и жолчни соопштенија на СДСМ само покажуваат колкава нервоза владее во партијата. СДСМ во недостаток на аргументи се обидува со лаги и манипулации да ги ...

В понеделник пресудата по тужбата на Цветковски против СДСМ, Заев и Костовски

А1 On - 17.02.2017

Адвокатите на тужителот Виктор Цветковски и на одбраната на тужените правното лице СДСМ, претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на општинската организација на СДСМ Мартин Костовски денеска во Основниот суд Куманово ги изнесоа завршните ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ предлага во Македонија натпреварот да биде кој со помалку учење и предмети ќе заврши училиште

А1 On - 17.02.2017

„Деструкцијата на Социјалдемократскиот сојуз продолжува со најрaзновидни планови за укинување, рушење или намалување на бенефитите, мерките и проектите кои се воведени во интерес на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев му следува затвор ако одговара за делата за кои е обвинет

А1 On - 17.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека на лидерот на СДСМ Зоран Заев му следува казна затвор од девет години доколку биде прогласен за виновен по двете дела за кои е обвинет, односно за примање поткуп и за насилство кон претставници на највисоките државни ...

Заев: Прифатливо се што е во рамки на Уставот...

Н.Македонија - 17.02.2017

Заев: Прифатливо се што е во рамки на Уставот Претседателот на СДСМ Зоран Зоран Заев коментирајќи ги материјалите што ги добиле синоќа од ДУИ од каде бараат потписи за мандат за формирање влада, нагласи дека е прифатливо се што е во рамките на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со идејата на СДСМ илјадници професори и наставници ќе останат без работа

Канал5 - 17.02.2017

Додека земјите во светот се натпреваруваат кој повеќе и побрзо ќе направи некаква иновација, СДСМ предлага во Македонија натпреварот да биде кој со помалку учење, предмети и часови ќе заврши училиште, стои во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ.

В понеделник пресуда за тужбата против Заев за објавената бомба во Куманово

Сакам да кажам - 17.02.2017

В понеделник ќе биде позната пресудата за лидерот на СДСМ Зоран Заев по приватна тужба на Виктор Цветковски, генерален секретар на ГРОМ, за објавување на прислушувани разговори во т.н. „бомби“ на прес-конференција на СДСМ во Куманово.

СДСМ го разгледува одговорот од ДУИ

МРТ - 17.02.2017

Заев не видел што му испратил Ахмети како одговор на документот за кој очекуваше потписи за формирање влада. „Работни групи ги разгледуват материјалите. За нас е прифатливо се што е во рамките на Уставот“, вели првиот човек на Социјал-демократите.

Данев: На Зоран Заев му следува казна затвор поради примање поткуп и насилство врз претставници на највисоките државни ...

Курир - 17.02.2017

Казна затвор од 5 години му следи на секој што прима поткуп. Ова го вели кривичниот закон на Република Македонија во членот 357. Казна затвор во времетраење од 4 години му следи на секој што ќе стори насилство кон претставници на највисоките државни ...

ЗАЕВ НЕ ДОБИ ПОТПИСИ ОД АХМЕТИ: Лидерот на СДСМ сега не сака да се менува Уставот

Телеграф - 17.02.2017

За нас е прифатливо сѐ што е во рамките на Уставот и потребите на граѓаните Албанци или од која било малцинска заедница, рече Заев Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврди дека го добил документот од ДУИ кој требаше да обезбеди потписи со кои тој ќе ...

В понеделник прва пресуда за објавувањето на 16-та бомба на опозицијата

Сведок - 17.02.2017

Основниот суд во Куманово в понеделник треба да донесе пресуда по тужбата на Виктор Цветковски, генерален секретар на партијата ГРОМ против лидерот на СДСМ Зоран Заев за „неовластено снимање и објавување“ на телефонскиот разговор меѓу Цветковски и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот Заев не спие мирно

Канал5 - 17.02.2017

Вкупна казна од 9 години на му следи на аболицираниот криминалец Зоран Заев доколку биде прогласен за виновен за двете дела за кои е обвинет, обвинија денеска од ...

Заев: Договор е возможен ако е во рамки на Уставот

Фактор - 17.02.2017

Зоран Заев со новата изјава за медиумите ги отцрта првите „црвени“ линии кои СДСМ нема да ги премине за да постигне договор со ДУИ и останатите албански партии за формирање на новата влада.

Данев: Заев ќе прави отстапки за да се спаси од 9 години затвор

Мета - 17.02.2017

Лидерот на СДСМ е подготвен на секакви отстапки само за да формира владина коалиција, оти во спротивно ќе заврши во затвор на 9 години поради земање поткуп и поради насилство кон претставници на највисоките државни органи, порача Драган Данев од ...

Заев: За нас е прифатливо секое барање кое е во рамки на Уставот

МРТ - 17.02.2017

Не знаеме кога ќе има конечно решение, работна група од СДСМ ја разгледува понудата на ДУИ, дополнува Заев. За нас е прифатливо секое барање кое е во рамките на уставот, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Заев потврди: Добивме документ од ДУИ, но не знам што содржи

Позитив.мк - 17.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска потврди дека ДУИ доцна синоќа им доставил документ со предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Сепак, тој истакна се уште го нема видено документот и оти не знае што конкретно содржи.

Во тајното писмо е предавството – Заев си игра со судбината на Македонците

Република - 17.02.2017

Ненад Мирчевски Епи­зо­да­та на­ре­че­на „СДСМ фор­ми­ра вла­да“ по­ле­ка се пре­тво­ра во на­пор­на тур­ска се­ри­ја. Цир­ку­сан­тот Зо­ран За­ев, кој пред две го­ди­ни нај­а­ви де­ка со „бом­би­те“ што ги по­се­ду­ва ќе ја ур­нел вла­да­та на ...

Вујиќ: Нема кривично дело за објавување на разговорите помеѓу Јанкуловска и Цветковски

Канал 77 - 17.02.2017

На завршниот збор, на судскиот процес по приватна тужба на Виктор Цветковски против СДСМ, Зоран Заев и Мартин Костовски за објавување на снимени разговори во бомбите помеѓу Цветковски и Гордана Јанкуловска , бранителот на обвинетите Мирослав Вујиќ ...

Заев: Од ДУИ добивме документ со решенија за Законот за јазици, работна група го разгледува

Мета - 17.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев потврди дека доцна синоќа од ДУИ добиле документ со предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Тој додаде дека лично не го видел документот што содржи, но работна група составена од Оливер Спасовски, Радмила ...

Се огласи Зоран Заев – Еве што порача во врска со формирањето на нова влада

Бизнис Вести - 17.02.2017

П1: Господине Заев од ДУИ дали добивте нов предлог закон за употреба на јазиците или само забелешки на законот што вие го подготвивте? Тоа се исти материјали за коишто дискутираме. Верувам дискутирале и со ВМРО ДПМНЕ сега дискутираат и со нас.

Во понеделник пресуда за Заев за објавените бомби

Телевизија Нова - 17.02.2017

Во понеделник ќе биде позната пресудата за лидерот на СДСМ Зоран Заев, по приватна тужба на Виктор Цветковски, генерален секретар на ГРОМ, заради нелагално прислушување и објавување на разговорите во т.н.

Завршни зборови на судскиот спор Заев-Цветковски

Телевизија Нова - 17.02.2017

Во кумановскиот суд треба да бидат дадени завршни зборови на судењето на лидерот на СДСМ Зоран Заев по приватна тужба на Виктор Цветковски, генералниот секретар на ГРОМ, поради објавување на прислушувани разговори.

РСЕ: Ахмети му ја врати „бомбата“ на Заев

Локално - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ, Заев, потврди дека ДУИ им испратиле предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Досега закон е носен, па менуван во 2008 и во 2011 година од тогашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, информира РСЕ.

(Видео) Заев се надева на усогласување на барањата со ДУИ

Макфакс - 17.02.2017

Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски, Рената Дескоска и неколку експерти ги разгледуваат материјалите кои ноќеска на полноќ Демократската унија за интеграција ги доставила до СДСМ, по однос на прашањето за употреба на јазиците на малцинствата.

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ владее нервоза

Локално - 17.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на соопштението на СДСМ на тема економија. „Хаотичните и жолчни соопштенија на СДСМ само покажуваат колкава нервоза владее во партијата. СДСМ во недостаток на аргументи се обидува со лаги и манипулации да ги ...

В понеделник пресудата по тужбата на Цветковски против СДСМ, Заев и Костовски

еМагазин - 17.02.2017

Адвокатите на тужителот Виктор Цветковски и на одбраната на тужените правното лице СДСМ, претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на општинската организација на СДСМ Мартин Костовски денеска во Основниот суд Куманово ги изнесоа завршните ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ предлага во Македонија натпреварот да биде кој со помалку учење и предмети ќе заврши училиште

Локално - 17.02.2017

„Деструкцијата на Социјалдемократскиот сојуз продолжува со најрaзновидни планови за укинување, рушење или намалување на бенефитите, мерките и проектите кои се воведени во интерес на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев му следува затвор ако одговара за делата за кои е обвинет

Нетпрес - 17.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека на лидерот на СДСМ Зоран Заев му следува казна затвор од девет години доколку биде прогласен за виновен по двете дела за кои е обвинет, односно за примање поткуп и за насилство кон претставници на највисоките државни ...

Заев: Прифатливо се што е во рамки на Уставот

Телевизија Нова - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Зоран Заев коментирајќи ги материјалите што ги добиле синоќа од ДУИ од каде бараат потписи за мандат за формирање влада, нагласи дека е прифатливо се што е во рамките на Уставот и практична потреба на граѓаните од ...

Во понеделник пресудата Цветковски-Заев за објавените бомби во Куманово

Kumanovo News - 17.02.2017

На денешното рочиште во Кумановскиот суд, на кое не присуствуваше Заев, бранителите дадоа завршни зборови и побараа од судот да донесе правилна одлука. Но аргументите беа различни, па адвокатот на Цветковски побара СДСМ како правно лице, Зоран Заев ...

Заев: Од ДУИ добивме документ со решенија за Законот за јазици, работна група го разгледува

Локално - 17.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев потврди дека доцна синоќа од ДУИ добиле документ со предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Тој додаде дека лично не го видел документот што содржи, но работна група составена од Оливер Спасовски, Радмила ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ништо не направи за здравството

А1 On - 16.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагираа на на соопштението на СДСМ на тема здравство. „Не се очекува СДСМ да поздрави нешто што е во прилог на граѓаните, а особено на пациентите кои страдаат од карцином.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ имаше шанса, но не понуди ниту една идеја за администрацијата

А1 On - 16.02.2017

Преку писмено соопштение од партијата ВМРО-ДПМНЕ реагираат на соопштението на СДСМ на тема администрација. „СДСМ ја манипулира јавноста, а особено вработените во администрацијата. И во изминатата година во која имаа шанса да бидат дел од извршната ...

Туфегџиќ, Богоевски и Пендарвски не се независни пратеници, обвини ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 16.02.2017

„Последната лага од СДСМ и СОРОС е наводната независна пратеничка група во Собранието. За каква независна пратеничка група во Собранието се работи кога во неа се Ивана Туфекџиќ, Павле Богоевски и Стево Пендаровски, послушници на аболицираниот ...

Во СДСМ се појавија противници на Заев

Вечер - 16.02.2017

Во СДСМ пука по сите шевови. Поради последните позиции на партијата за прифаќање на платформата на албанските партии, дел од социјалдемократите незадоволни од позициите на раководството за прифаќање на двојазичноста и промена на унитарниот карактер ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ имаше шанса да ги унапреди јавните услуги, но не направи ништо

Макфакс - 16.02.2017

СДСМ и во изминатата година во која имаа шанса да бидат дел од извршната власт, не понудија ниту една идеја за унапредување на јавните услуги, туку ги блокираа институциите со држење на секојдневни прес конференции со цел ширење на дезинформации, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволува да биде излажан

Press24 - 16.02.2017

СДСМ и СОРОС продолжуваат да ја лажат јавноста, но тоа не им поминува. Народот не дозволува да биде излажен и потценет. Последната лага од кујната на СДСМ и СОРОС која јавноста може да ја види е наводната независна пратеничка група во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ: Терапијата која пациентите порано ги чинела 8.000 евра сега е бесплатна

Мета - 16.02.2017

Не се очекува СДСМ да поздрави нешто што е во прилог на граѓаните, а особено на пациентите кои страдаат од карцином, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ. – Во времето на СДСМ пациените чекаа по една година за хемотерапија и ...

Туфегџиќ, Богоевски и Пендарвски не се независни пратеници, обвини ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 16.02.2017

Последната лага на СДСМ и СОРОС е наводната независна пратеничка група во Собранието, а во неа се Ивана Туфегџиќ, Павле Богоевски и Стево Пендаровски, послушници на аболираниот криминалец Зоран Заев, изјави денеска на прес-конференција Крсте ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во „војна“ околу проектите за Скопје

Канал5 - 16.02.2017

Советниците од власта и опозицијата во советот на град Скопје денеска разменија и меѓусебни обвинувања околу нивните приоритети. За СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ буџетот го троши на раскош, а не за проекти важни за граѓаните, на што им беше вратено дека во нивно ...

СДСМ потврди: ДУИ достави повратен одговор за јазиците, можно е брзо решение

Таратур - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ, Заев, потврди дека ДУИ им испратиле документ за употреба на јазиците. Досега закон е носен, па менуван во 2008 и во 2011 година од тогашните коалициски партнери ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

(ВИДЕО) Заев: Ги разгледуваме материјалите, верувам дека е можно брзо да се најде решение!

Локално - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев одговараше на новинарските прашања. Господине Заев од ДУИ дали добивте нов предлог закон за употреба на јазиците или само забелешки на законот што вие го подготвивте? Тоа се исти материјали за коишто дискутираме.

РАЗВРСКАТА В ПОНЕДЕЛНИК: Се очекува пресудата по тужбата на Цветковски против СДСМ, Заев и Костовски

Телеграф - 17.02.2017

Денеска во Основниот суд во Куманово беа изнесени завршните зборови по однос на приватната тужба на Цветковски за неовластено прислушување и објавување снимени тонски разговори Адвокатите на тужителот Виктор Цветковски и на одбраната на тужените ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ предлага натпреварот да биде кој со помалку учење ќе заврши училиште

Стандард - 17.02.2017

„Деструкцијата на Социјалдемократскиот сојуз продолжува со најрaзновидни планови за укинување, рушење или намалување на бенефитите, мерките и проектите кои се воведени во интерес на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев му следува затвор ако одговара за делата за кои е обвинет

Телевизија Нова - 17.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека на лидерот на СДСМ Зоран Заев му следува казна затвор од девет години доколку биде прогласен за виновен по двете дела за кои е обвинет, односно за примање поткуп и за насилство кон претставници на највисоките државни ...

Заев за материјалите од ДУИ: Прифатливо се што е во рамки на Уставот

Вест - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ Зоран Зоран Заев коментирајќи ги материјалите што ги добиле синоќа од ДУИ од каде бараат потписи за мандат за формирање влада, нагласи дека е прифатливо се што е во рамките на Уставот и практична потреба на граѓаните од ...

Заев: Од ДУИ добивме документ со решенија за Законот за јазици, работна група го разгледува

Репортер - 17.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев потврди дека доцна синоќа од ДУИ добиле документ со предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Тој додаде дека лично не го видел документот што содржи, но работна група составена од Оливер Спасовски, Радмила ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ништо не направи за здравството

Локално - 16.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагираа на на соопштението на СДСМ на тема здравство. „Не се очекува СДСМ да поздрави нешто што е во прилог на граѓаните, а особено на пациентите кои страдаат од карцином.