TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рекордната добивка на Стопанска Банка се должи на приходи од каматите

Банкарство.мк - 11.11.2017

Стопанска Банка АД Скопје во својот последен биланс на успех прокнижи добивка од околу 30 милиони евра заклучно со 30.09 2017 година. Доколку гледаме квартално, тоа е просечно 10 милиони евра по квартал.

Најавените промени во даночењето на добивката сепак ќе значат зголемување на давачките

Сител - 10.11.2017

Владата размислува за зголемување на даночната основица, без зголемување на данокот на добивка, да собере повеќе пари од фирмите во буџетот. Се анализираа за моделите како и на кој начин да се зголеми опфатот, без да има промени во данокот, потврди ...

Холдингот како форма на поврзување на компаниите за подобри деловни резултати...

Н.Македонија - 10.11.2017

Холдингот како форма на поврзување на компаниите за подобри деловни резултати Дали холдингот е потреба или помодарство? Порастот и унапредувањето на работењето на деловните субјекти го поставува како нужност поврзувањето на трговските друштва и ...

Буџетските приходи ќе бидат зголемени единствено преку зголемување на акцизата за нафта

Макфакс - 10.11.2017

Во предлог-буџетот за 2018 година кој денеска пред јавноста го објави премиерот Зоран Заев, не се предвидени поголеми даночни промени. „Буџетските приходи ќе ги зголемиме единствено преку зголемување на акцизата на нафта за 3 денари.

Владата го усвои рекордно тешкиот буџет за 2018

Алфа - 10.11.2017

Зголемена акциза на дизелот од 3 денари за финансирање на повисоките плати во армијата, здравството и образованието, намалени субвенции за земјоделците, помала сума за капитални инвестиции.

Македонија веќе нема да биде даночен рај!

Deutsche Welle - 10.11.2017

Најавата за промена и на данокот на добивка го крена на нозе бизнисот! Стопанствениците бараат сериозни пресметки пред да се донесат непопуларни решенија. По персоналниот, власта ќе го менува и данокот на добивка.

Заев: Ќе реагираме ако има импликации на цените од повисоката акциза за нафтата

+инфо - 10.11.2017

Зголемувањето на акцизата за нафтата е една од мерките со кои треба да се обезбеди повисок прилив на пари во буџетот за идната година. Премиерот Зоран Заев најави дека доколку има драстични импликации во работата на бизнисите и кај трошоците на ...

Заев: Ја зголемуваме акцизата, за да не го зголемиме долгот

Newsroom - 10.11.2017

Потегот го нарече „прв сериозен исчекор“ кон финансиска стабилност во земјата. Буџетот за в година тежи 3,430 милијарди евра, најмногу до сега, а приходите се позиционирани на 3,146 милијарди евра.

ТТК Банка АД Скопје оствари позитивен финансиски резултат во првите девет месеци од 2017та година

Банкарство.мк - 10.11.2017

ТТК Банка АД Скопје во периодот од 01.01.2017 до 30.09.2017 година дејствуваше во насока на остварување на своите приоритетни цели и задачи дефинирани во Деловната политика и во Финансискиот план на Банката за 2017 година, при што во текот на ...

Ветекс од Велес со добивка од 8,2 милиони денари заклучно со крајот на септември

Бизнис Инфо - 10.11.2017

Компанијата Ветекс од Велес, во периодот од први јануари до 30-ти септември оваа година, оствари вкупна сеопфатна добивка од 8.290.000 денари, стои во билансот на успех објавен на Македонска берза.

Какви промени ќе има кај данокот на добивка: Стапката останува иста, основицата може да се зголеми

Newsroom - 10.11.2017

Нема да се зголемува стапката на данокот на добивка, беше дециден денеска премиерот Зоран Заев кој сепак потврди дека освен кај персоналниот данок на доход, за кој измените веќе се пролонгирани до 2019 година, ќе има промени во пресметката и во ...

Споредување на јаболка и портокали: акцизата на дизелот во 2012 и во 2017

Окно - 10.11.2017

Христијан Делев, поранешен заменик-министер за економија и актуелен член на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, на прес конференција на партијата ја даде следнава изјава, која ја сметаме за спин: Прво, на 27 август 2012-та година на прес конференција ...

Реплек евидентираше добивка од 85,8 милиони денари за девет месеци

Бизнис Инфо - 10.11.2017

Компанијата Реплек, од први јануари до 30-ти септември оваа година, прикажа вкупна сеопфатна добивка од 85.898.000 денари, покажува консолидираниот биланс на успех објавен на Македонска берза.

Денеска Латас повторно на суд, ново рочиште за предметот „Тотал“

еМагазин - 05.12.2017

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште за предметот „Тотал“ на СЈО, во кој за даночно затајување е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас. Минатото рочиште беше одложено поради тоа што, како што констатира судијката, не се испочитувани ...

БИМ од Свети Николе со добивка

еМагазин - 10.11.2017

Во периодот од 01.01. до 30.09.2017 година БИМ АД Свети Николе оствари нето добивка од 31.780.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза. „За деветте месеци остварен е приход од продажба во износ од 293.279.000 денари.

Како скопска „Стопанска банка“ прави 10 милиони евра ќар на тромесечје?

Фактор - 10.11.2017

Добивката ќе била и значајно поголема ако не биле 4,5 милиони евра кои банката ги впишала во резервации за кредити со неизвесна наплата што веројатно во значајна мерка е резултат на предстејачната позиција во која е големиот клиент „Фени Индустри“ ...

Владата најавува промени кај данокот на добивка – компаниите да не ја намалуваат даночната основица

Телма - 09.11.2017

Компаниите да се спречат да ја намалуваат даночната основица кај данокот на добивка и на тој начин да плаќаат помалку данок, да се затворат законските дупки кои тоа сега им го овозможуваат.

Предлог буџетот за 2018 на владина седница

24 Вести - 09.11.2017

Владата ќе прави промена и на данокот на добивка, но не размислува кај него да воведе прогресивна стапка, како кај персоналниот данок. Според министерството за финансии стапката на прогресивност кај данокот на доход не е толку важна колку што е ...

Владата подготвува промени и кај данокот на добивка

Алсат-М - 09.11.2017

Владата подготвува промени кај данокот на добивка односно кај основицата и стапките што ги плаќаат фирмите за остварениот профит од работењето. Иако ова не беше во програмата на Владата, сепак се разгледува како една од потенцијалните даночни ...

Невладината „Аналитика“ бара оданочување на профитот

24 Вести - 09.11.2017

Невладината „Аналитика“ бара итно воведување на праведен данок односно оданочување на профитот на компаниите. Дополнително велат потребна е транспарентност при трошењето на јавните финансии како и подобрување на инфраструктурата односно обезбедување ...

Јовановиќ: Се размислува за промени и во данокот на добивка

+инфо - 09.11.2017

Не навлекувајќи во детали што би опфатиле промените, рече дека едно горливо прашање се трансферните цени. Покрај најавеното воведување прогресивно оданочување на персоналниот данок на доход Владата размислува и на промени кај данокот на добивка, но ...

Реформа кај данокот на добивка

МРТ - 09.11.2017

Владата веќе најави воведување на прогресивна стапка кај персоналниот данок на доход за највисоките плати од 1-ви јануари 2019-та, но во ресорот за финансии размислува и за реформа кај данокот на добивка.

Јовановиќ: Се подготвуваат промени кај данокот на добивка

МРТ - 09.11.2017

Според советникот на министерот, Бранимир Јовановиќ, овој вид данок е далеку покомплексен отколку персоналецот. Владата веќе најави воведување на прогресивна стапка кај персоналниот данок на доход за највисоките плати од 1-ви јануари 2019-та, но во ...

Холандија ќе чешла 4.000 договори за данок на добивка

+инфо - 09.11.2017

Утврдено е дека во изработката на даночниот договор за американскиот гигант за стоки за широка потрошувачка „Проктер и Гембл“ имало грешки. Холандија ќе прегледа 4.000 договори на компании за данок на добивка, кои ги потпишале со властите во ...

Македонски Телеком со добивка од 1,1 милијарди денари за девет месеци

Бизнис Инфо - 09.11.2017

Деветмесечниот биланс на успех на Македонски Телеком покажува дека компанијата работеше со добивка од 1.159.237.000 денари. Во периодот јануари – септември лани, добивката на компанијата беше на ниво од 713.693.000 денари.

Макпетрол прокнижи 201,8 милиони денари добивка заклучно со 30-ти септември

Бизнис Инфо - 09.11.2017

Нафтената компанија Макпетрол во текот на деветте месеци од 2017 година оствари добивка во вредност од 201.848.000 денари, стои во билансот на успех за периодот од први јануари до 30-ти септември оваа година.

За Рудници Бањани деветте месеци од оваа година завршија со добивка од 3,5 милиони денари

Бизнис Инфо - 09.11.2017

Рудници Бањани, од први јануари до 30-ти септември оваа година, оствари вкупна сеопфатна добивка од 3.593.000 денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза. Истиот период минатата година, рударската компанија евидентираше добивка од ...

Макстил со добивка од 3,5 милиони денари ги заврши деветте месеци од оваа година

Бизнис Инфо - 09.11.2017

Металуршката компанија Макстил, во период од први јануари до 30-ти септември оваа година, прикажа вкупна сеопфатна добивка од 3.569.000 денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза.

По акцизата, зголемување и на данокот на добивка

Алфа - 09.11.2017

Нов удар за стопанството. По зголемувањето на акцизата од први јануари и прогресивниот персонален данок што ќе стартува во 2019-та, Владата размислува и за покачување на данокот на добивка. Нов удар за стопанството.

После зголемувањето на сите други давачки, Заев го качува и данокот на добивка

Република - 09.11.2017

Економијата тоне, а владата на Заев е експедитивна само во однос на тоа што не го ветила, односно префрлање на сите загуби на товар на граѓаните и компаниите. Советникот на министерот Тевдовски, Бранимир Јовановиќ, најави покачување на уште еден ...

Стопанска банка АД Битола со одлични резултати во третиот квартал

Фактор - 09.11.2017

За периодот 1.1-30.9.2017 година, Стопанска банка а.д. Битола оствари позитивен финансиски резултат односно добивка во износ од 40,27 милиони денари што претставува значително подобрување во однос на резултатот остварен за истиот период од минатата ...

Колку милијарди денари повеќе ќе платиме за дизел-акцизата в година?

Скопје24 - 09.11.2017

Министерството за финансии објави дека за 24 отсто ќе поскапи акцизата за дизел горивата од почетокот на идната година. Од сегашните 12,5 денари за 15,5 денари за литар дизел гориво. Според официјалните податоци кои може да ги најдете на следниот ...

МАКПЕТРОЛ АД Скопје оствари добивка од 201.8 милиони денари за периодот јануари-септември 2017

Денар - 09.11.2017

На крајот на третиот квартал од 2017 година, МАКПЕТРОЛ АД Скопје прикажа добивка пред оданочување во висина од 215,6 милиони денари, односно добивка по оданочување во висина од 201,8 милиони денари која е пониска од минатата година, кога за истиот ...

Осигурување Македонија а.д. Скопје оствари добивка од 56,4 милиони денари за 9 месеци

Банкарство.мк - 09.11.2017

Осигурување МАКЕДОНИЈА а.д. Скопје - Виена Иншуренс Груп во периодот Јануари-Септември 2017 година оствари добивка пред оданочување во износ од 56,4 милиони денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза .

Макпетрол со добивка пред оданочување во висина од 215 милиони денари

Бизнис Вести - 09.11.2017

Во третиот квартал од годината Макпетрол прикажа добивка пред оданочување во висина од 215 милиони денари, односно околу 202 милиона по оданочувањето. Иако овие бројки се пониски во споредба со истиот квартал лани, сепак компанијата бележи солиден ...

Буџетските приходи ќе бидат зголемени единствено преку зголемување на акцизата за нафта

Точка - 10.11.2017

Во предлог-буџетот за 2018 година кој денеска пред јавноста го објави премиерот Зоран Заев, не се предвидени поголеми даночни промени. „Буџетските приходи ќе ги зголемиме единствено преку зголемување на акцизата на нафта за 3 денари.

Јовановиќ: Се размислува за промени и во данокот на добивка

Либертас - 09.11.2017

Покрај најавеното воведување прогресивно оданочување на персоналниот данок на доход Владата размислува и на промени кај данокот на добивка, но не и за воведување прогресивна стапка. Бранимир Јовановиќ, советник во Кабинетот на министерот за ...

Јовановиќ: Се подготвуваат промени кај данокот на добивка

Бизнис Вести - 10.11.2017

Според советникот на министерот за финансии, Бранимир Јовановиќ, овој вид данок е далеку покомплексен отколку персоналецот. Владата веќе најави воведување на прогресивна стапка кај персоналниот данок на доход за највисоките плати од 1-ви јануари ...

По акцизата, зголемување и на данокот на добивка

Вечер - 10.11.2017

Нов удар за стопанството. По зголемувањето на акцизата од први јануари и прогресивниот персонален данок што ќе стартува во 2019-та, Владата размислува и за покачување на данокот на добивка. Нов удар за стопанството.

Заев го качува и данокот на добивка

Курир - 09.11.2017

Економијата тоне, а владата на Заев е експедитивна само во однос на тоа што не го ветила, односно префрлање на сите загуби на товар на граѓаните и компаниите. Советникот на министерот Драган Тевдовски, Бранимир Јовановиќ, најави покачување на уште ...

Зголемувањето на акцизата на дизелот ќе не чини 2 милијарди денари повеќе

Курир - 09.11.2017

Министерството за финансии објави дека за 24 отсто ќе поскапи акцизата за дизел горивата од почетокот на идната година. Од сегашните 12,5 денари за 15,5 денари за литар дизел гориво. Според официјалните податоци кои може да ги најдете на ...

Осигурување МАКЕДОНИЈА а.д. Скопје со добивка од 56.4 милиони денари за периодот јануари-септември 2017

Денар - 09.11.2017

Осигурување МАКЕДОНИЈА а.д. Скопје – Виена Иншуренс Груп во периодот Јануари-Септември 2017 година оствари добивка пред оданочување во износ од 56,4 милиони денари. Во истиот период 2016 година Друштвото оствари добивка пред оданочување во износ од ...

Македонија најмногу тргува со Германија, Велика Британија и Грција

еМагазин - 05.12.2017

Во периодот јануари - октомври 2017 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, Република Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Бугарија, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за ...

Буџетските приходи ќе бидат зголемени единствено преку зголемување на акцизата за нафта

Вечер - 10.11.2017

Во предлог-буџетот за 2018 година кој денеска пред јавноста го објави премиерот Зоран Заев, не се предвидени поголеми даночни промени. „Буџетските приходи ќе ги зголемиме единствено преку зголемување на акцизата на нафта за 3 денари.

МВР: Граѓани пријавиле дека им недостигаат пари и предмети од сефовите на Шпаркасе банка

еМагазин - 05.12.2017

Петмина граѓани пријавиле во СВР Скопје дека им недостасуваат пари и предмети кои ги чувале во сефови во објект на Шпаркасе банка во Скопје, информира МВР. „Веднаш по добиената пријава известен е јавен обвинител и се преземаат мерки и активности за ...

Во најава зголемување на данокот на добивка

Нетпрес - 09.11.2017

Економијата тоне, а владата на Заев е експедитивна само во однос на тоа што не го ветила, односно префрлање на сите загуби на товар на граѓаните и компаниите. Советникот на министерот Драган Тевдовски, Бранимир Јовановиќ, најави покачување на уште ...

Зголемувањето на акцизата на дизелот ќе чини 2 милијарди денари повеќе

Нетпрес - 09.11.2017

Речиси 2 милијарди денари повеќе ќе платиме идната година заради зголемувањето на акцизата на дизелот за 24 отсто. Од тие 2 милијарди, 1,6 милијарди денари ќе бидат зголемени приходи од акцизата и уште 350 милиони денари од ДДВ-то кое ќе порасне ...

Во третиот квартал од годината „Макпетрол“ прикажа добивка

+инфо - 09.11.2017

Компанијата оствари вкупен приход од 14 милијарди денари, кој пак е поголем за речиси две милијарди денари од истиот приход лани. Во третиот квартал од годината „Макпетрол“ прикажа добивка пред оданочување во висина од 215 милиони денари, односно ...

Преку зголемувањето на акцизата за нафта ќе бидат зголемени буџетските приходи

Денар - 10.11.2017

Во предлог-буџетот за 2018 година кој денеска пред јавноста го објави премиерот Зоран Заев, не се предвидени поголеми даночни промени. „Буџетските приходи ќе ги зголемиме единствено преку зголемување на акцизата на нафта за 3 денари.

Јовановиќ: Се размислува за промени и во данокот на добивка

Канал5 - 09.11.2017

Покрај најавеното воведување прогресивно оданочување на персоналниот данок на доход Владата размислува и на промени кај данокот на добивка, но не и за воведување прогресивна стапка. Бранимир Јовановиќ, советник во Кабинетот на министерот за ...