TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тилерсон апелира на забрзување на реформите на Балканот...

Н.Македонија - 07.12.2017

Тилерсон апелира на забрзување на реформите на Балканот Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена оцени дека и покрај извесниот напредок на Балканот, во некои делови на регионот и натаму е присутна нестабилноста.

Тилерсон: Санкциите ќе останат сѐ додека има руски сили на Крим

Макфакс - 07.12.2017

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, е во посета на Виена, од каде што потенцира дека санкциите кон Русија ќе останат сè додека нејзините воени сили не бидат повлечени од Кримскиот Полуостров.

Тилерсон: Санкциите остануваат се додека Русија не се повлече од Крим...

Н.Македонија - 07.12.2017

Тилерсон: Санкциите остануваат се додека Русија не се повлече од Крим Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена изјави дека санкциите кон Русија ќе останат во сила се додека нејзините воени сили не се повлечат од Крим.

Западните земји сложно: Нема да има нормализација на односите со Русија

Точка - 07.12.2017

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон на самитот на НАТО Алијансата во Брисел порача дека нема да има нормализација на односите со Русија. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон порача од белгиската престолнина Брисел, за време на ...

Нема разлики во односите САД-ЕУ

Локално - 07.12.2017

Нема разлики во односите САД-ЕУ. Ова го најави државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон. Неговата позиција доаѓа неколку дена откако министерот за надворешни работи, Зигмар Габриел, побара од Берлин да ја преиспита својата позиција кон САД во ...

Тилерсон апелира на забрзување на реформите на Балканот

Локално - 07.12.2017

– Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена оцени дека и покрај извесниот напредок на Балканот, во некои делови на регионот и натаму е присутна нестабилноста. – Владите треба да ги забрзаат економските и политичките реформи, ...

Тилерсон: Санкциите ќе стојат сѐ додека има руски сили на Крим

Вечер - 07.12.2017

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, е во посета на Виена од каде потенцираше дека санкциите кон Русија ќе останат се додека нејзините воени сили не бидат повлечени од Кримскиот полуостров.

Тилерсон: САД никогаш нема да ја прифатат анексијата на Крим

еМагазин - 07.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена изјави дека санкциите кон Русија ќе останат во сила се додека нејзините воени сили не се повлечат од Крим. Во обраќање на заседание на Советот на министри на ОБСЕ, Тилерсон остро ја ...

Тилерсон во Брисел вети силна поддршка за ЕУ

Глас на Америка - 05.12.2017

На средбата со Федерика Могерини, шефицата за надворешна и безбедносна политика, првиот човек на американската дипломатија, разговараше за нуклеарниот договор со Иран, заканата од Северна Кореја и соработката во борбата против тероризмот Државниот ...

Могерени и Тилерсон дискутирале за земјите од Западен Балкан

Р.С.Европа - 05.12.2017

Шефицата за надворешна политика на Европската унија Федерика Могерини на заедничка прес-конференција со државниот секретар на САД Рекс Тилерсон во Советот на Европа во Брисел, изјави дека дискутирале за земјите од Западен Балкан и нивните ...

Тилерсон - Могерини: Западен Балкан има европска перспектива

+инфо - 05.12.2017

Според американскиот државен секретар, САД имаат силна посветеност кон ЕУ поради заеднички цели. ЕУ и САД сметаат дека Западен Балкан има европска перспектива, изјави високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини ...

Тилерсон – Могерини: Западен Балкан има европска перспектива

А1 On - 05.12.2017

ЕУ и САД сметаат дека Западен Балкан има европска перспектива, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини по средбата со државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

Тилерсон најави поширока соработка „на сите нивоа“ со ЕУ

Стандард - 05.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон рече дека односите меѓу САД и Европа се засноваат на заеднички вредности и ќе продолжат да се развиваат. Тилeрсон, кој е во Брисел за министерскиот состанок на НАТО, исто така се состана со вонредно ...

Тилерсон апелира на забрзување на реформите на Балканот

Алсат-М - 07.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена оцени дека и покрај извесниот напредок на Балканот, во некои делови на регионот и натаму е присутна нестабилноста. – Владите треба да ги забрзаат економските и политичките реформи, ...

Тилерсон: Санкциите остануваат се додека Русија не се повлече од Крим

+инфо - 07.12.2017

Санкциите на САД остануваат во сила се додека Русија не ги повлече вооружените сили од Донбас, истакна Тилерсон. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена изјави дека санкциите кон Русија ќе останат во сила се додека нејзините ...

Тилерсон и Могерини го храбрат регионот: Западниот Балкан има европска иднина

Телевизија Нова - 05.12.2017

ЕУ и САД сметаат дека Западен Балкан има европскаперспектива, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедностФедерика Могерини по средбата со државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

Тилерсон – Могерини: Западен Балкан има европска перспектива

Локално - 05.12.2017

ЕУ и САД сметаат дека Западен Балкан има европска перспектива, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини по средбата со државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.

Тилерсон апелира на забрзување на реформите на Балканот

А1 On - 07.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена оцени дека и покрај извесниот напредок на Балканот, во некои делови на регионот и натаму е присутна нестабилноста. – Владите треба да ги забрзаат економските и политичките реформи, ...

Тилерсон: Санкциите остануваат се додека Русија не се повлече од Крим

А1 On - 07.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска во Виена изјави дека санкциите кон Русија ќе останат во сила се додека нејзините воени сили не се повлечат од Крим. Во обраќање на заседание на Советот на министри на ОБСЕ, Тилерсон остро ја ...

Тилерсон - Могерини: Западен Балкан има европска перспектива

Сител - 05.12.2017

ЕУ и САД сметаат дека Западен Балкан има европска перспектива, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини по средбата со државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон.