TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жерновски се повлече од трката за Центар, СДСМ ќе оди со свој кандидат

МКД - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за возврат ќе влезе во извршната власт, соопшти премиерот Зоран Заев. Жерновски, како што кажа Заев во емисијата Отворено на ...

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

24 Вести - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Општина Центар – соопшти премиерот Зоран Заев синоќа во емисијата Отворено. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе се усогласени ...

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за Центар, објави Заев

Сакам да кажам - 12.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „24 Вести“.

СДСМ најверојатно ќе трча со Богдановиќ за општина Центар

Фокус - 13.09.2017

Најсериозна опција за кандидат од СДСМ за градоначалник за општина Центар е Саша Богдановиќ. Сепак, во вечерашното гостување во емисијата Отворено, лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, рече дека конечната одлука за кандидатот за градоначалник на ...

Жерновски се откажа од Центар, ќе оди во извршната власт

А1 On - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Падна договор: ДУИ се откажува од Скопје и Арачиново - СДСМ без кандидат во Чаир

Press24 - 12.09.2017

СДСМ вечерва ја затвора листата зо кадидати за градоначалници за изборите на 15 октомври. Какао што дознава Press24 паднал договор со ДУИ, СДСМ да не предложи свој кадидат во Чаир а ДУИ да оди без кандидати во Скопје и Арачиново.

Меѓупартиски услуги, трката преминува од централната на локалната власт

ТВ21 - 12.09.2017

Пред доставувањето на кандидатските листи за општините, започна и меѓупартиската размена на услуги. Два дена пред истекот на рокот за доставување на кандидатските листи, неофицијално, ДУИ нема да има свој кандидат за општина Куманово, туку ќе го ...

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Центар

Фокус - 12.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Заев: СДСМ со свој кандидат во Центар, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Либертас - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју во „Отворено“ на Тв24 рече дека СДСМ ќе излезе со свој кандидат за градочаналник на општина Центар, додека Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата и ќе го поддржи кандидатот на ...

Андреј Жерновски ја повлекува кандидатурата и влегува во СДСМ

Локално - 12.09.2017

Независниот кандидат Андреј Жерновски ја повлекува кандидатирурата за градоначлник на општина Центар за претстојните локални избори и влегува во редовите на СДСМ и централната власт, објави вечерва премиерот Зоран Заев.

Заев: Во Центар ќе одиме со свој кандидат, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Стандард - 12.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за претстојните локални избори, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24. „Во Општина Центар решивме да одиме со свој кандидат.

Познат кандидатот на СДСМ за градоначалник на Струмица

iPortal - 13.09.2017

Коста Јаневски е кандидат на СДСМ за градоначалник на општина Струмица а Марјан Даскаловски е носител на советничката листа. Јаневски е актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија а по професија е Специјалист по интерна ...

Заев: Жерновски оди во извршната власт, нема да се кандидира во Центар

Фактор - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 откри дека постигнале договор за општина Центар да истрча нов кандидат, наместо досегашниот градоначалник Андреј Жерновски кој ќе се повлече од трката за локалните избори и најверојатно ќе ...

Локални избори, партиите не ја исклучуваат можноста за меѓусебна соработка

Алсат-М - 12.09.2017

Политичките партии не ја исклучуваат можноста за меѓусебна соработка на локалните избори на 15 октомври, но барем засега нема потврда за договор. Бујар Османи од ДУИ соопшти дека нивниот кандидат за Чаир, Висар Ганиу си поднесол од функцијата ...

Министри во трка за градоначалници

24 Вести - 12.09.2017

Заменик министерот за образование, Висар Ганиу даде оставка од функцијата поради кандидатура на локалните избори. Според шефот на изборниот штаб на ДУИ, Бујар Османи, овој чекор се презема со цел одвојување на партијата од државата.

За оставка ќе решам со Села и Заев, вели министерот Таравари

Сакам да кажам - 12.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари ќе се консултира со лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села и со премиерот Зоран Заев дали за време на изборната кампања да даде оставка од министерската функција, по примерот на заменик министерот за образование Висар ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата, се кандидира за локалните избори

А1 On - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот “Скендербег”, две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

СДСМ и ДУИ договараат заеднички кандидати за локалните избори, два дена до крајниот рок за поднесување кандидатури

Сител - 12.09.2017

СДСМ и ДУИ со заеднички кандидати ќе бараат градоначалник повеќе на локалните избори. Вицепремиерот за европски прашања а од денеска и шеф на изборниот штаб на интегративците во Чаир вели дека разговорите со СДСМ одат во добра насока Со сличен став ...

ДУИ во Чаир ќе го кандидира заменик министерот за образование Висар Ганиу

Фокус - 12.09.2017

За градоначалник во општина Чаир, ДУИ ќе го кандидира заменик министерот за образование Висар Ганиу, најави денеска шефот на изборниот штаб на оваа партија, Бујар Османи. Тој рече дека пред Ганиу да ја поднесе кандидатурата ќе даде оставка од ...

Зошто пратеници сакаат да станат градоначалници?

Р.С.Европа - 12.09.2017

Рокот за пријавување на кандидати за градоначалници истекува на 14 септември на полноќ, а засега десетина пратеници и еден министер се знае дека влегуваат во трката. Аналитичарите сметаат дека има повеќе причини зошто се решаваат Собранието да го ...

Османи: Постои можност со СДСМ уште во првиот круг да одиме со заеднички кандидати во неколку општини

iPortal - 12.09.2017

Откако „Фокус“ денеска објави дека меѓу коалиционите партнери ДУИ и СДСМ постојат преговори за во некои општини да настапат со заеднички кандидати, односно ДУИ да го подржи Петре Шилегов во Скопје, а СДСМ да нема свој кандидат во Чаир, со изјава ...

ДУИ го кандидира Висар Ганиу за градоначалник на Чаир...

Н.Македонија - 12.09.2017

ДУИ го кандидира Висар Ганиу за градоначалник на Чаир Актуелниот заменик министер во образование, Висар Ганиу ќе трча за градоначалник во општина Чаир како фаворит на ДУИ. ДУИ денеска го промовираше својот кандидат за најголемата албанска општина во ...

ДУИ го објави кандидатот за градоначалник во Чаир

Скопје инфо - 12.09.2017

Актуелниот заменик министер во образование Висар Ганиу ќе истрча во Чаир како фаворит на ДУИ за да се обиде да ја задржи фотелјата во контото на Али Ахемти. По повеќе дневните калкулации, но и консултации, денес ДУИ официјално го промовираше Ганиу ...

Коалиционите партнери во преговори: ДУИ да го подржи Шилегов во Скопје, СДСМ да нема свој кандидат во Чаир

Фокус - 12.09.2017

На само два дена пред истекување на рокот за поднесување на листи на кандидати за градоначалници и членови на советите, во партиите се прават последните преговори и договори околу тоа со кои кандидати ќе настапат на престојните локални избори што ќе ...

Алијансата за позитивна Македонија ќе ја поддржи коалицијата на СДСМ за изборите

+инфо - 12.09.2017

Оваа одлука е донесена вчера на проширената седница со претседателите на општинските организации на АПМ. Алијансата за позитивна Македонија ќе даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ, на претстојните ...

Османи: Со СДСМ преговараме за заеднички кандидати во Чаир и Кичево (Видео)

Република - 12.09.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, одговарајќи на новинарските прашања, рече дека има позитивен дух во преговорите меѓу ДУИ и СДСМ за соработка на локалните избори, пишува Газета Лајм. -Во разговорите сме да извадиме заеднички кандидат во Чаир.

Заменик министерот за образование Висар Ганиу поднесе оставка, се кандидира за градоначалник

еМагазин - 12.09.2017

Заменик министерот за образование, Висар Ганиу поднесе оставка, за да се кандидира за градоначалник на скопската општина Чаир, информираа денеска од ДУИ. Висар е доктор по физичка култура и е поранешен тренер на фудбалскиот клуб „Шкупи“.

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово...

Н.Македонија - 12.09.2017

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово Централното раководство на СДСМ конечно пресече и за официјален кандидат за градоначалник на Куманово го номинира пратеникот Максим Димитриевски.

Алијансата за позитивна Македонија со поддршка за СДСМ на локалните избори

Стандард - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позтивна Македонија (АПМ), на вчерашната седница реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена од СДСМ. „Алијансата ќе даде максимален придонес и во составувањето на ...

Дали Илија Јованоски се согласува со бегалски кампови во Прилеп, или сеуште се двоуми?! (ВИДЕО)

Маркукуле - 12.09.2017

Општинскиот огранок на СДСМ Прилеп веќе го доби својот кандидат за престојните локални избори на 15-ти октомври. Во трка со успешниот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Марјан Ристески кој повторно ќе ја побара довербата пред прилепчани, ќе трча 62-годишниот ...

Каков имот има кандидатот за градоначалник, Максим Димитриевски

еМагазин - 12.09.2017

Во пресрет на локалните избори, еМагазин стартува со нов серијал, во кој ќе Ви преставивме со каков имот располагаат дел од кандидатите за градоначалници за престојните локални избори. Напоменуваме дека користиме податоци од нивните анкетени ...

Заев тврди дека Жерновски ќе се откаже од трката за градоначалник на општина Центар

еМагазин - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија „24 вести“ вчера соопшти дека актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за тоа ќе добие место во извршната власт.

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

iPortal - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар – соопшти премиерот, Зоран Заев вечерва во емисијата 24 Отворено на ТВ 24. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе ...

Жерновски се повлекува, СДСМ ќе оди со свој кандидат за градоначалник на Центар

+инфо - 13.09.2017

Премиерот најави дека Жерновски ќе ја повлече кандидатурата, иако собра потписи за да биде независен кандидат. Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва ...

Жерновски се откажа од Центар, доби нова позиција

Вечер - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

Бизнис Вести - 13.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Таравари: Дали да дадам оставка ќе се консултирам со Села и Заев

iPortal - 12.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари ќе се консултира со лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села и со премиерот Зоран Заев дали за време на изборната кампања да даде оставка од министерската функција, по примерот на заменик министерот за образование Висар ...

Заменик министерот за образование Висар Ганиу даде оставка од функцијата, се кандидира за локалните избори

Вечер - 12.09.2017

Шефот на изборниот штаб на Демократската унија за интеграција Бујар Османи и партискиот кандидат за градоначалник за Општина Чаир, Висар Ганиу денеска на плоштадот "Скендербег", две недели пред почетокот на кампањата за локалните избори, информира ...

АПМ: Целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на СДСМ и коалицијата

Либертас - 12.09.2017

Извршниот одбор на Алијансата за позитивна Македонија, на проширената седница што ја одржа со претседателите на општинските организации на АПМ, одржана вчера, реши да даде целосна поддршка на кандидатите за градоначалници на коалицијата предводена ...

Тежок раскол во СДСМ – Куманово: Циц извиси, Заев го избра тепачот Димитриевски за кандидат за градоначалник

Република - 11.09.2017

Во периодот на само еден месец пред локалните избори, во ситуација кога сите до сега објавени анкети покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е во предност во поголемиот дел од локалните самоуправи, СДСМ се соочува со кризна состојба во Куманово, општина која ...

Максим Димитриевски во градоначалничка трка за Куманово

ТВ21 - 12.09.2017

Централното раководство на СДСМ конечно пресече и за официјален кандидат за градоначалник на Куманово го номинира пратеникот Максим Димитриевски. Тој во конкуренција на дури шестмина кандидати од редовите на ОК на СДСМ на Куманово според централното ...

Трка за градоначалници и советници

24 Вести - 11.09.2017

На само неколку дена до истекот на рокот до кога до ДИК треба да се достават имињата на кандидатите за градоначалници и советници, партиите се уште тактизираат со значаен дел од општините.

Локални избори, финализирање на кандидатурите за градоначалници

Алсат-М - 11.09.2017

Политичките партии се пред завршувањето на листите со кандидати за градоначалници и за општинските совети. Партиите веќе ги заокружија повеќето имиња за локалните избори, а мал е бројот на општини каде што тие не одредиле кандидат.

Општина Цeнтар се уште без кандидати за градоначалник

Телма - 11.09.2017

Пратеникот Мaксим Димитриевски е кандидат на СДСМ за Куманово , каде Зоран Дамјановски беше градоначалник во изминатие 3 мандати. Ќе се соочи со пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ- Зоран Ѓеорѓиевски кој беше номиниран и на претходните локални ...

Пратеникот Максим Димитриевски ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Куманово

МКД - 11.09.2017

Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово. Самиот Димитриевски на својот Фејсбук профил се заблагодари на честа што му била укажана о напиша дека ќе ја оправда укажаната доверба.

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за Куманово

+инфо - 11.09.2017

Негов противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде лекарот Зоран Ѓорѓиевски. Пратеникот Максим Димитриевски е кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ. - Ќе ја оправдам укажаната доверба, да победи единството и заедништвото, преточено во ...

Рокот за пријавување истекува во четврток на полноќ, а голем број кандидати за градоначалници непознат

Сител - 11.09.2017

Актуелниот градоначалник на Куманово, Зоран Дамјановски не ја доби поддршката од партиското раководство за нов четврти мандат. Социјал демократите на локалните избори во најголемата општина во Македонија власта ќе ја освојуваат со Максим ...

Како да попуштаат партиските стеги...

Н.Македонија - 11.09.2017

Во услови кога партиите тактизираат, а медиумите анализираат што ќе се случи наредниот месец на политичката арена, вниманието на јавноста повторно го привлекуваат најавите на независни кандидати, кои досега во најголемиот број ќе учествуваат во ...

СДСМ го комплетира тимот со кандидати за градоначалници: Димтириевски во Куманово, Јовановски во Прилеп, Мицевски во ...

Фокус - 11.09.2017

СДСМ го комплетира тимот со кој ќе настапи на претстојните локални избори. Откако ги промовираше кандидатите за градоначалници на Скопје и скопските општини, социјалдемократите ги избираат адутите со кои ќе ги освојуваат и другитре поголеми општини ...

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за Куманово

А1 On - 11.09.2017

Максим Димитривески, актуелен пратеник и поранешен претседател на Советот на Куманово е изборот на СДСМ за номинација за кандидат за градоначалник. Еве што напиша Димитриевски: Почитувани, Благодарам на укажаната чест од страна на колегите од СДСМ, ...