TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лам влегува во „куќата на славните“ на Баерн Минхен

SportMedia - 19.05.2017

Филип Лам ја игра последната сезона во кариерата. Легендарниот капитен на Баерн Минхен одлучи да ги закачи копачките на клин сметајќи дека е време за да каже крај. Според информациите од Германија, Лам ја одбил понудата на раководството да биде ...

Возбудлива завршница во европските фудбалски лиги

Идивиди - 19.05.2017

Возбудлив викенд за фудбалските фанови низ Европа. Реал Мадрид е на само еден чекор до титулата, Арсенал, Ливерпул и Манчестер Сити се борат за влез во Лигата на шампионите, додека во Бундес лигата заминуваат две од најголемите имиња на европскиот ...

Анчелоти ја повика УЕФА пред ЛШ финалето: Поради неправдата кон Баерн, мора ова да се стори..

Спортклуб - 19.05.2017

Стратегот на Баерн Минхен, Карло Анчелоти, ја повика европската фудбалска куќа на фудбалот (УЕФА), да воведе што побргу видео технологија, како помош за судиите во ЛШ и Лига Европа, повторувајки како тоа неговата екипа поради грешките на судиите ...

Перез во нова офанзива: Реал за 25 милиони евра краде уште едно засилување на Барселона

Спортклуб - 19.05.2017

„Кралскиот клуб“ има шанса да дојде до две големи титули оваа сезона, домашната и европската, но сеедно голем број на имиња се споменуваат како потенцијални засилувања на „Сантијаго Бернабеу“.

Неверојатна статистика: Како машините Меси и Роналдо ги „кинат“ противничките мрежи

Дерби - 19.05.2017

Лионел Меси и Кристијано Роналдо со години се најдобрите двајца фудбалски асови на планетава, а најдобар доказ за нивната големина е статистиката. Роналдо со своите два погодоци против Селта Виго дојде до првото место на вечната листа на стрелци во ...

Реал и краде на Барселона засилување од „пред нос“

Спортски - 19.05.2017

Реал Мадрид оваа сезона е блиску од освојување на Примера и се пласира во финалето од Лигата на шампиони, но и покрај тоа раководството веќе бара засилувања за следната сезона. Зинедин Зидан сака да го засили тимот во сите линии, одбраната, средниот ...

Перез во офанзива: Реал ја краде трансфер метата на Барселона!

Дерби - 19.05.2017

Тимот на Реал Мадрид оваа натпреварувачка сезона може да ја круниса со две значајни титули во Примера и Лигата на шампионите, но во меѓувреме се размислува и за можните летни засилувања. Една од желбите на „кралевите“ е да ја засилат и освежат ...

Роналдо до фудбалерите на Селта: Колку ве платија? (ВИДЕО)

Gol.mk - 19.05.2017

Во Примера стимулирањето на клубовите е дозволено, а како што Реал и Барса водат жестока битка за титулата, за очекување е овие гиганти да ги „почестат“ противниците на својот ривал. Наводно, тоа се случило на последниот меч на „кралевите“ против ...

Милан ќе троши кинески милиони за ѕвезда на Реал Мадрид

Стандард - 19.05.2017

Новите кинески шефови на Милан планираат голема селекција, која ќе го врати тимот кон неговите славни времиња. Според шпански изданија „росонерите“ се насочени кон ѕвездата на Реал Мадрид, Лука Модриќ.

Анчелоти до УЕФА: Воведете видеотехнологија

Макфакс - 19.05.2017

Тренерот на германскиот шампион Баерн Минхен, Карло Анчелоти, ја повика УЕФА да воведе видеоснимки, како дополнителна помош за судиите, на натпреварите во Лигата на шампионите и Лига Европа, повторуваќи дека неговиот тим бил елиминиран во ...

Денот кога Шалке беше шампион само 4 минути

Оff.net - 19.05.2017

Тоа што му се случи на Баерн Минхен во финалето од ЛШ 1999-та против Манчестер, слично нешто му направи на Шалке две години подоцна. И неутрален навивач да го гледа овој развој настаните ќе пушти солза од возбуда, а да не зборуваме за оние што ги ...

Џерард и Гвардиола го расплакаа: Емотивно испраќање на легендата!

Спортски - 19.05.2017

Легенда е збор кој се користи пречесто и многу лесно, но за Чаби Алонсо, фантастичниот играч за врска кој играше за повеќе европски гиганти и освои се што можеше да се освои, тој збор најдобро ги опишва неговите играчки и човечки квалитети.

„Не можам да замислам враќање во Баерн“

СуперСпорт - 19.05.2017

Играчот за врска на Реал Мадрид Тони Крос призна дека не мпже да замисли за повторно да настапува за Баерн од Минхен, како и дека сигурно нема повторно да игра во Германија. „Сигурно е дека повеќе нема да играм во Бундеслигата, тоа е за мене готово ...

Рибери заминува од Баерн и се враќа во Франција?

СуперСпорт - 19.05.2017

Франк Рибери е блиску до заминување од Баерн. Крилниот играч на тимот од Минхен стигна во тимот од Марсје и со Баерн освои се што можеше да се освои. 34-годишниот фудбалер доколку остане во Баерн наредната сезона нема да добива многу шанса, па ...

Поранешниот младинец на „Каталонците“: Се надевам дека со гол против Реал ќе и ја донесам титулата на Барса

МКД - 19.05.2017

Сандро Рамирез, кој е продукт на школата на Барселона, се надева дека со гол и триумф над Реал Мадрид ќе може да му помогне на својот поранешен клуб во битката за титулата Малага е последната пречка за „Кралевите“ на патот кон титулата, на Реал му е ...

„Тренерската работа не е за мене“

СуперСпорт - 19.05.2017

Многумина велат дека 33-годишниот Лам побрзал да ја заврши кариерата, но тој вели дека решил да каже збогум. Лам против Фрајбург ќе се прости од тимот во кој ја помина скоро цела кариера и замина во фудбалска пензија по 15 години играње на врвно ...

Крос посочи кој чекор нема да го повлече во неговата кариера: Тоа поглавје е завршено…

Дерби - 19.05.2017

Германскиот репрезентативец, Тони Крос веќе неколку сезони е незаменлив во средината на Реал Мадрид, клуб со кој во октомври мината година потпиша нов договор до 2022 година. Со ова според него е затворено едно поглавје или поточно отфрла една можна ...

Чаби Алонсо пред последниот меч во кариерата: Ќе жалам за три нешта до крајот на животот

Дерби - 19.05.2017

Баерн Минхен утре на домашен терен го пречекува Фрајбург во последното коло од актуелната сезона во Бундеслигата, натпревар кој за две големи легенди кои настапуваат за овој тим практично ќе значи и последен меч во играчките кариери.

Првата ѕвезда на Малага: Се надевам дека ќе му дадам гол на Реал и дека ќе и ја донесам титулата на Барса, тоа ќе биде ...

Дерби - 19.05.2017

Добро познато е дека Малага ќе биде последната пречка на Реал Мадрид кога е во прашање титулата во шпанската Примера, а како што поминуваат деновите, така се повеќе се вжештува атмосферата пред пресметката на „Ла Росаледа“ на која на „кралевите“ ќе ...

Лам: Тренерската работа не е за мене

Точка - 19.05.2017

Филип Лам утре против Фрајбург ќе го одигра својот последен натпревар како професионален фудбалер. Легендарниот фудбалер на Баерн Минхен во интервјуто за официјалната интернет страница на Баварците изјави дека е возбуден поради својот последен ...

Реал и краде на Барселона засилување од „пред нос“

Таратур - 19.05.2017

Реал Мадрид оваа сезона е блиску од освојување на Примера и се пласира во финалето од Лигата на шампиони, но и покрај тоа раководството веќе бара засилувања за следната сезона. Зинедин Зидан сака да го засили тимот во сите линии, одбраната, средниот ...

Перез во офанзива: Реал ја краде трансфер метата на Барселона!

Точка - 19.05.2017

Тимот на Реал Мадрид оваа натпреварувачка сезона може да ја круниса со две значајни титули во Примера и Лигата на шампионите, но во меѓувреме се размислува и за можните летни засилувања. Една од желбите на „кралевите“ е да ја засилат и освежат ...

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Кајгана - 19.05.2017

Тренерот на германскиот шампион Баерн Минхен, Карло Анчелоти, ја повика УЕФА да воведе видеоснимки како дополнителна помош за судиите на натпреварите во Лигата на шампионите и Лига Европа повторуваќи дека неговиот тим бил елиминиран во ...

Сандро „ја потопи“ својата Барса па сега ќе се искупува: Со гол против Реал ќе ја донесам титулата на Камп Ноу (ВИДЕО)

24Фудбал - 19.05.2017

Поранешниот играч на „Каталонците“, Сандро Рамис се надева дека ќе посигне гол против Реал Мадрид и ќе помогне Барса да стигне до титулата Сандро Рамирез е продукт на младинската школа на Барселона, но откако не успеа да се наметне во првиот тим на ...

Поранешниот младинец на „Каталонците“: Се надевам дека со гол против Реал ќе и ја донесам титулата на Барса

Exclusive.mk - 19.05.2017

Сандро Рамирез, кој е продукт на школата на Барселона, се надева дека со гол и триумф над Реал Мадрид ќе може да му помогне на својот поранешен клуб во битката за титулата Малага е последната пречка за „Кралевите“ на патот кон титулата, на Реал му е ...

Гвардиола подготви 40 милиони евра за играчот на Севиља

Спортски - 18.05.2017

Манчестер Сити ќе прави нова реконструкција на тимот за следната сезона, а Пеп Гвардиола првото засилување би можело да го донесе од Шпанија. Гвардиола во своите редови би сакал да го донесе играчот на Севиља, Витоло .

Крос посочи кој чекор нема да го повлече во неговата кариера: Тоа поглавје е завршено…

Точка - 19.05.2017

Германскиот репрезентативец, Тони Крос веќе неколку сезони е незаменлив во средината на Реал Мадрид, клуб со кој во октомври мината година потпиша нов договор до 2022 година. Со ова според него е затворено едно поглавје или поточно отфрла една можна ...

Чави даде искрена прогноза за последното коло во Примера и потенцираше: Тројца играчи на Реал ме воодушевуваат

Дерби - 18.05.2017

Чави Ернандез во неколку наврати оваа сезона ги коментираше случувањата во тековниот шампионат во шпанската Примера, а легендарниот капитен на каталонскиот гигант не одолеа да даде свој коментар во пресрерт на одлучувачкото коло по кое ќе биде ...

Чаби Алонсо: Цел живот ќе жалам за три нешта во мојата кариера

Република - 19.05.2017

Баерн Минхен утре на домашен терен го пречекува Фрајбург во последното коло од актуелната сезона во Бундеслигата, натпревар кој за две големи легенди кои настапуваат за овој тим практично ќе значи и последен меч во играчките кариери.

Првата ѕвезда на Малага: Се надевам дека ќе му дадам гол на Реал и дека ќе и ја донесам титулата на Барса, тоа ќе биде ...

Точка - 19.05.2017

Добро познато е дека Малага ќе биде последната пречка на Реал Мадрид кога е во прашање титулата во шпанската Примера, а како што поминуваат деновите, така се повеќе се вжештува атмосферата пред пресметката на „Ла Росаледа“ на која на „кралевите“ ќе ...

Дали Роналдо се сомнева во задкулисна игра: Кој ви даде куфер пари? (Видео)

Спортклуб - 18.05.2017

Стимулирањето на одредени клубови во Ла Лига е илегално, но многу се зборува за фамозните куфери со пари кои кружат низ Шпанија пред крајот на првенството, во моменти кога повеќето екипи нема зошто да се борат, и играат како да е финале во ЛШ.

Роналдо ги обвини играчите на Селта дека земале пари за да ги победат: Колку? Цел куфер? (ВИДЕО)

24Фудбал - 18.05.2017

Камерите го уловија Кристијано Роналдо на вчерашниот дуел со Селта како сугерира дека домашните играчи земале пари за да го победат Реал Мадрид Реал Мадрид и Барселона се во жестока трка за титулата, но „Кралевите“ беа во мала предност поради ...

Чаби Алонсо: Жалам само за три работи во мојата кариера

Екипа - 18.05.2017

Играчот за врска на Баерн Минхен, Чаби Алонсо, открива три работи за кои жали во неговата кариера, во пресрет на последниот негов натпревар во кариерата. Искусниот Шпанец ќе се прости од фудбалот в сабота на „Алијанц арената“ против Фрајбург, а во ...

Баерн во Гинис!

Спортски - 18.05.2017

Баварците денес добија уште едно големо признание. Никој нема подолга низа на победи на домашен терен во Лигата на шампионите од германскиот клуб. До Поразот од Реал Мадрид во четвртфиналето од овогодинешното издание на Лигата на шампионите, екипата ...

Роналдо со јасни гестикулации го обвини стоперот на Селта: Многу, многу пари, имало и актовки (Видео)

Дерби - 18.05.2017

Реал Мадрид со уверрливи 1:4 ја совлада Селта Виго на гостувањето на „Балаидос“, натпревар кој сепак беше далеку пожесток од тоа што во прв момент го прикажува конечниот епилог. Играчите на Селта не пристапија воопшто пријателски на овој меч и во ...

Баерн Минхен во Гинисовата книга на рекорди

Позитив.мк - 18.05.2017

Баварците денес добија едно големо признавање. Никој нема толку долго победничка низа на домашен терен во Лигата на шампионите освен најголемиот германски тим! До поразот од Реал Мадрид на “Алијанц Арена” во четврт-финалето на овогодинешното ...

Познато кои засилувања Меси сака да ги види во Барселона

Спортски - 18.05.2017

Лионел Меси по се изгледа ќе стане во Барселона, но се чини дека сака да има важна улога во клубот, како на теренот така и надвор од него. Шпанските медиуми веќе подолго време пишуваат дека Меси не е задоволен од актуелниот играчки кадар на ...

Списокот кој се чекаше – Познати кои засилувања Барса мора да ги доведе за да го задржи Меси

Спортклуб - 18.05.2017

Аргентинскиот „волшебник“ е одлучен да остане во Барселона, но одлучил да игра и што е можно поголема улога во сите аспекти на клубот, не само на теренот. Шпанските медиуми веќе подолг период пишуваат дека Меси е незадоволен од актуелниот кадар на ...

Чаби Алонсо: Никогаш не сум бил дриблер, туку креатор на игра

Точка - 18.05.2017

По крајот на оваа сезона, Чаби Алонсо ќе ги закачи копачките на клин и ќе ја заврши својата професионална фудбалска кариера. „Мојата задача во текот на сите овие години беше да им создавам шанси на моите соиграчи.

Зошто Малага ќе добие 1 милион евра ако Реал стане шампион на Шпанија

Дерби - 18.05.2017

Фудбалерите на Реал Мадрид со вчерашниот триумф над Селта Виго во заостанатиот натпревар од Примера направија огромен, клучен исчекор во титулата во Шпанија и ќе треба да се случи чудо да не дојдат до првиот пехар во ова натпреварување по 2012 ...

Малага има милион причини да не му наштети на Реал

Макфакс - 18.05.2017

Малага стои помеѓу Реал и шампионскиот трофеј во Примера, пехар кој „Кралскиот клуб“ последен пат го освоил пред пет години. Меѓутоа, прашањето кое се наметнува е дали Малага воопшто има мотивација да му наштети на Реал.

Малага во дилема – да го победи Реал и земе 600 илјади евра, или да загуби и добие милион

24 Вести - 18.05.2017

Одлуката за шампионот на Шпанија ќе падне дури во последното коло на Примера во недела навечер. Во очите на светската јавност ќе биде пресметката на „Ла Росаледа“ во Малага каде гостува лидерот Реал од Мадрид.

„Потребна ни е уште една одлична игра“

СуперСпорт - 18.05.2017

За да се потврди титулата во Шпанија во Малага тоа би било добро чувство за Иско. А токму на Реал ќе му биде потребен само бод во последниот натпревар кој ќе се одигра против Малага. Тие со победата против Селта со 4:1 дојдоа многу блиску до ...

Импресивни бројки: Роналдо постави нов рекорд!

Спортски - 18.05.2017

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристиано Роналдо со два постигнати гола му донесе победа на својот тим против Селта, но и стана најдобриот стрелец во историјата на 5-те најсилни европски лиги (Шпанија, Англија, Италија, Германија и Франција).

Им се случува и на најдобрите... (ВИДЕО)

24Фудбал - 18.05.2017

Португалецот можеше да постигне хет трик во победата на Реал Мадрид во Виго, но наместо тоа се избламира. Реал Мадрид со синоќешната победа на гостувањето кај Селта Виго со 1-4 се наоѓа на еден чекор до титулата во Примера, со три бода предност во ...

Малага ќе добие 1 милион евра ако не го победи Реал и „Кралевите“ станат шампиони

24Фудбал - 18.05.2017

Малага во недела го пречекува Раел Мадрид во последното коло од Ла Лига, популарните „Албиселестес“ ќе добијат 1 милион евра доколку не победат и „Кралевите“ станат шампиони По вчерашната победа на гостувањето кај Селта во заостанатиот натпревар, ...

„Во соблекувалната никој не зборува за титулата“

СуперСпорт - 18.05.2017

Тренерот на Реал, Зидан изјави дека во Реал никој не зборува за освојување на титулата. Едно коло пред крајот на сезоната, Реал има три бодови повеќе од Барселона и има се во свои раце, а иако титулата е многу блиску, сепак тоа не е тема на разговор.

Малага има МИЛИОН причини да го „пушти“ Реал да ја освои титулата!

Спортски - 18.05.2017

Фудбалерите на Малага стојат помеѓу Реал и титулата во Примера, но прашање е колку ќе сакаат да му „наштетат“ на „кралскиот“ клуб. Имено, Малага ќе добие милион евра доколку Реал ја освои титулата, и тоа поради клаузулата која ја потпиша Иско пред ...

Одличен Бразилец се враќа во Европа и го менува „златното дете“ на Баерн!

СуперСпорт - 18.05.2017

Баерн Минхен го договори Паулињо, па Бразилецот по 2 години во Кина ќе се врати во Европа. Анчелоти го сака во тимот, а тој покажува дека може да игра на врвно ниво. Тој би требало да дојде на местото на Санчез кој најверојатно ќе замине на ...

„Ривалството на Меси и Роналдо им помогна да напредуваат“

СуперСпорт - 18.05.2017

Легендарниот дефанзивец на Барселона Карлес Пујол изјави дека ривалството меѓу Меси и Роналдо им помогна да напредуваат, но и дека Меси е подобар од Португалецот. Меси и Роналдо освоија Златна топка дури девет пати, единствен фудбалер кој успеа во ...