TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СТАРСКИ КОЛАЧИ: Рецепт за највкусните гурабии (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 17.02.2017

Овие колачиња ги правеа нашите баби, а во продолжение ви пренесуваме рецепт за вкусните гурабии. Состојки: 100 гр брашно 100 гр шеќер 2 јајца 200 гр брашно мелени и сечкани ореви кора од лимон Начин на подготовка: Разматете маст, шеќер, едно јајце и ...

[РЕЦЕПТ] Печени ќофтиња со магданос

Локално - 17.02.2017

Состојки: 500 г мелено месо мешавина 1 тиквичка 50 г лебни трошки 50 мл масло сол црн пипер чубрица 2 страка свеж магдонос 1 јајце Подготовка: Тиквичките се рендаат на ситно. Се цедат од водата и се ставаат во сад заедно со меленото месо.

Крокети од бело месо

Gotvi.mk - 17.02.2017

Мелено месо, пире и печурки – симфонија на неодолив вкус. Состојки: 250 гр мелено бело месо 100 гр печурки 1 главица кромид 1 јајце 2 лажици презла сол бибер Состојки за компир пире: 1 кг компири 1 жолчка сол Останати состојки: 1 јајце брашно презла ...

Пита со брокули и сирење

Gotvi.mk - 17.02.2017

Оваа вкусна пита може да понесе улога и како целосен оброк. Состојки: 3 лажици презла 4 јајца 1 1/4 шолја млеко 1/2 лажичка лут сос 1/4 лажичка сол свеж бибер во зрно 2 шолји исечкан тост леб (околу 2 парчиња, без кора) 250 гр брокули 2 лажички ...

[РЕЦЕПТ] Урда со ореви и сливи

Локално - 17.02.2017

Состојки: 300 г урда 150 г ореви 100 г сливи 30 г шеќер 2 белки 1 течна ванила Подготовка: Мелени ореви на ситно. Измешајте урда многу добро заедно со оревите. Потоа додадете ванила и претходно изматените белки. Промешајте со дрвена лажица.

Направете превкусен десерт: Брза торта со бисквити!

Скопје инфо - 17.02.2017

Состојки: 500 г бисквити 4 жолчки од јајца 6 лажици шеќер 4 лажици брашно 0,5 л млеко + млеко за натопување на бисквитите 1 ванилин шеќер Лажица маргарин Подготовка: 1. Половина л млеко, 4 лажици шеќер и маргарин ставете да провријат.

Гулаш од печурки

Убавина и Здравје - 17.02.2017

Состојки : 400 гр шампињони 400 гр буковки 400 гр шитаке 2 бабури 300 гр домати 1 главица кромид 1 дл кисела павлака 1 дл неутрална павлака 100 гр сланина 1/2 китка магдонос 5 дл говедска супа 1 лажица мелен пипер 4 лажици зејтин 1 лажица брашно ...

Наместо чорба, вклучете ја рерната: Дури и да не сте јаделе боранија сега ќе ви биде омилена

Gotvi.mk - 17.02.2017

Направете вкусна боранија во рерна за која ви требаат неколку состојки. Состојки: 2 компири Неколку моркови 1 кг боранија 3 јајца 2 домати црвен пипер магдонос вегета 100 мл млеко 1 павлака малку ...

ГУРМАНСКИ ДЕЛИКАТЕС: Компир со маслинки и растопено сирење

Gotvi.mk - 17.02.2017

Компирот е здрава и хранлива намирница која лесно се приготвува и комбинира. Ги сакаат сите генерации, а сега ви нудиме рецепт за компир со маслинки од кој ќе ги излижете прстите. Состојки: 1 кг компир 1 кромид маслинки 200 гр сирење Масло 1 лук ...

Со какао намалете го холестеролот

Exclusive.mk - 17.02.2017

Какаото би требало да се пие топло. Помешајте шолја млеко, две лажички какао во прав, една лажица мед, една лажица екстракт од ванила и прстофат сол. Вкусно и хранливо какаото освен што може да влијае на намалувањето на крвниот притисок и ...

Рецепт: Крем супа од спанаќ

Мама365 - 16.02.2017

Богатство од минерали во една чинија. Потребно: масло 150 мл павлака 1 лажица зачинал 1,6 л вода 1 кг компири 450 г спанаќ 1 лажичка рендана кора од лимон 2 чешниња лук 150 г кромид сол Приготвување: во загреаното масло пропржете ги ситно сечканите ...

Пилешко во сос од путер и вино

Мои рецепти - 16.02.2017

- Белото месо кое е филетирано и со чукче истенчено, но не многу, посолете го и ставете бибер. - Магдоносот ситно исецкајте го. - Јајцата малку сматете со вилушка, додадете во него сосема малку сол и бибер, ставете ја половината од вкупната количина ...

Експрес брз пилешки гулаш со печурки

Gotvi.mk - 16.02.2017

Одличен ручек кој брзо и лесно се подготвува. Состојки: 1/2 кг пилешко бело месо 2 моркови 1 главица кромид 2 чешниња лук 300 гр печурки 1 чаша доматен сок сол бибер масло Начин на подготовка: Исечкајте го кромидот и морковите. Пропржете ги на масло.

Пилешка супа со лимон

Мама365 - 16.02.2017

Пилешката супа е извор на здравје за целото семејство, а посебно кога е во комбинација со лимон и спанаќ. Потребно е: еден ипол килограм пилешко месо еден литар пилешка супа од коцка триипол шолји сечкан праз четири големи моркови, исечкани на ...

Печени ќофтиња со магдонос

Локално - 16.02.2017

Состојки: 500 г мелено месо мешавина 1 тиквички 50 г лебни трошки 50 мл масло 1 л. сол 2 л. црн пипер 2 л. чубрицаи 2 страка свеж магдонос 1 јајце подготовка: Тиквички се сечкаат на ситно. Исцедени од водата се ставаат во сад заедно со меленото месо.

Колбаси со кари и кечап

Gotvi.mk - 16.02.2017

Пикантен оброк кој ќе ги израдува сите гурмани! Состојки: 600 гр колбаси Пекабеско (говедски или јунешки) кечап масло сол кари Начин на подготовка: На скара испечете ги колбасиците на средно силен оган. Можете да ги испржите и во тава за грил.

Кокос кекс (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 16.02.2017

Подгответе вкусни кокос кекс колачиња… Состојки: 250 гр маргарин 300 гр шеќер 2 јајца 2 лажици мед 620 гр брашно 1 прашок за пециво 100 гр кокос кекс Состојки за глазура: 50 гр чоколадо 100 мл млеко 2 лажици какао Начинот на подготовка погледнете го ...

Хавана торта

Боза - 16.02.2017

Потребни состојки за тестото: – 3 јајца – 3 лажици шеќер – 3 лажици брашно – малку пециво За кремот: – половина литар млеко – половина литар слатка павлака – 150 гр шеќер – 10 гр желатин во прав – 150 гр печен лешник – 150 гр наполитанки со фил од ...

Брза пита со афион

Убавина и Здравје - 16.02.2017

16 Состојки: За тестото: 200 гр маргарин 150 гр шеќер во прав 1 дл павлака 400 гр меко брашно 1 прашок за печиво 2 жолчки 3 лажици масло За фил: 5 дл млеко 180 гр шеќер 150 гр гриз 1 ванилин шеќер 250 гр мелен мак 2 белки 2 јајца Приготвување: ...

Рецепт: Крем супа од спанаќ

Вистина.мк - 17.02.2017

Богатство од минерали во една чинија. Потребно: масло 150 мл павлака 1 лажица зачинал 1,6 л вода 1 кг компири 450 г спанаќ 1 лажичка рендана кора од лимон 2 чешниња лук 150 г кромид сол Приготвување: во загреаното масло пропржете ги ситно сечканите ...

Рецепт за пиварки со ореви и кокос

Сè за храна - 16.02.2017

Традиционални, убави и сочни посни колачиња за сечиј вкус! Од кујната на Лидија ни доаѓа рецептот за превкусните посни пиварки, збогатени со сечкани ореви. Подготовката на пиварките е лесна и едноставна, па затоа се едни од омилените колачи кои што ...

Најбрзите енергетски бомбици – се прават за миг!

Вистина.мк - 16.02.2017

Ќе уживате во секое колаче од урми и кокос! СОСТОЈКИ: 200 гр несолени индиски ореви 20 урми без коски 1 шолја кокосово брашно 2 лажици свежо цеден сок од портокал рендана кора од еден портокал НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Сомелете ги индиските ореви и ...

Паста со спанаќ и овчо сирење

Gotvi.mk - 15.02.2017

Иако без месо, прилично е јака поради овчото сирење. Доколку сакате, изберете некое полесно сирење. Состојки: 400 гр паста по избор сол 1 главица кромид 2 чешниња лук 1 црвена лута пиперка 1 лажица ладно цедено маслиново масло 450 гр спанаќ бибер 1 ...

Италијанска чорба на балкански начин

Gotvi.mk - 15.02.2017

Ваквите чорби се идеални како предјадења, но се одлични и за оние кои сакаат да одморат од тешка храна! Состојки: 1,5 л пилешка супа 1 главица ситно сечкан кромид 2 лажички сечкан лук 2 рендани моркови целер 500 мл доматен сос 250 гр ситни тестенини ...