TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести на „Тврдокорни“ против законот за употреба на јазиците

24 Вести - 13.09.2017

Законот за двојазичност е крај за македонскиот карактер на државата на македонците – порачаа од вечерашниот протест на движењето Т врдокорни, заедно со други граѓански организации. „ Половина од сите нас кои го читаме овој текст нема да бидеме на ...

ДАШТЕВСКИ: Се доведува во прашање правото на мнозинството

Телевизија Нова - 13.09.2017

Албанците како заедница во Македонија имаат најмногу права во споредба со другите етнички заедници и малцинства, дури и повеќе од межународните стандарди и тоа е прашање кое е апсолвирано, вели универзитетскиот професор Александар Даштевски во ...

ВИДЕО: Отец Ивица, Тврдокорни и Тодор Петров најавија протести и референдум за Законот за јазици

А1 On - 13.09.2017

Повик до власта за повлекување на Законот за јазици во спротивно иницијатива за референдум. Тоа е ултиматумот кој денеска од протестот во Паркот „Жена борец“ во Скопје беше упатен од Светскиот македонски конгрес, Македонски манифест, здружението ...

ДАШТЕВСКИ: Новиот Закон за јазици повеќе оди кон бинационалност

Телевизија Нова - 13.09.2017

Сите сме за почитување на спротивната страна, но сметам дека вака избрзано, без јавна дебата, начинот на кој се донесува новиот Закон за употреба на јазици е омаловажувачки за македонскиот народ, велу ниверзитетскиот професор Александар Даштевски во ...

“Бидна и тоа: ПРИЛЕП ЌЕ Е ДВОЈАЗИЧЕН!?”

Маркукуле - 13.09.2017

Она што пред една година го најави лидерот на СДСМ под градската Саат Кула во Прилеп, денес е на повидок да добие своја завршница. Жално, но вистинито, Прилеп станува двојазичен град, иако во него воопшто не живее албанско население.

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

А1 On - 13.09.2017

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е против предложениот Закон за јазици, кој го оценува како неуставен, поделбен, и води подалеку од веќе длабокиот недостаток на Охридскиот рамковен договор од 2001 година, и има за цел кодифицирање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се бориме со сите деловнички можности против законот за двојазичност (ВИДЕО)

Стандард - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска остро регираше на, како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за двојазична федерализација, кој што денеска парламентарното тенко мнозинство ...

СДСМ ќе ги излаже и Албанците и Македонците со Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

СДСМ се обидува на сила да го протурка Законот за јазиците за да ја спаси коалицијата која виси во воздух. За да го задржи Зијадин Села, но и за да предизвика бура од емоции кај Албанците Заев ќе стори се за да биде изгласан противуставниот Закон за ...

Јовица Тасевски-Етернијан: Примената на предложениот Закон за употреба на јазиците ќе го продлабочи етничкиот јаз меѓу ...

Република - 13.09.2017

Јовица тасевски-Етернијан, поет, книжевен критичар и есеист смета дека новиот Предлог-закон за употреба на јазиците е штетен за Република Македонија од повеќе аспекти и не треба да биде усвоен заради следниве причини. 1.

Академик Божин Павловски: Прашањето за двојазичноста ја оддалечува државата од граѓанскиот модел

Република - 13.09.2017

Двојазичноста на Македонија историски успех на албанските политичари, смета академик Божин Павловски. Во колумната објавена на Плус инфо тој констатира дека свесно или несвесно Заев прави „фатална грешка со форсирање на штетен националистички закон“ ...

Ванковска: Законот за употреба на јазиците e противуставен

Република - 13.09.2017

Законот за употреба на јазиците се поставува себе над Уставот, т.е. е противуставен – ако се усвои она што го видов од член 1 став 3. (Кој знае што има понатаму во текстот!), пишуваше во својот ФБ статус неодамна универзитетската професорка Билјана ...

ВМРО-ДПМНЕ со сите законски можности ќе се спротивстави на двојната јазична федерација

Република - 13.09.2017

-Дозволете ми да најавам дека ќе ги користиме сите возможни уставни, правни, законски и деловнички можности за да се спротиставиме на носење закон кој што нема да донесе ништо добро за Република Македонија туку ќе воспостави двоен правен систем, ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

А1 On - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи

Пулс24 - 13.09.2017

-Се укажува на одредби за симболите како ќе изгледаат на марките, на парите, мене не ми е јасно, ова како во вицот за слонот, што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи.

СДСМ на чело со Локвенец, Китев, Поцков, Мухиќ и Костов гласаше ЗА неуставниот закон за двојазична држава (ФОТО)

Курир - 13.09.2017

Неуставниот закон за двојазичност на цела територија на Република Македонија, СДСМ го протурка на Комисијата за политички систем, откако пратениците на владејачката партија гласаа ЗА. Пратениците на СДСМ гласаа ЗА, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ против ...

Заев и СДСМ прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава

Курир - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците го крши Уставот на РМ и излегува од она што е договорено со Охридскиот рамковен договор, смета целокупната експертска ајвност. И покрај ова, СДСМ и Зоран Заев прифатиле и носат противуставен закон за ...

СДСМ ќе ја спасува коалицијата со противуставниот Закон за јазиците: Заев глув на укажувањата на македонистите, ...

Република - 13.09.2017

Законот за јазици, оценет како неуставен од стручната јавност, утре влегува во главна расправа во Собранието. Владата на чело со Заев ќе се обиде да го фрли во сенка така што најави дека денеска ќе ги објави договорите склучени со странските ...

СДСМ и Заев ја прават Македонија двојазична: Законот предвидува двојазични униформи, банкноти, печати, поштенски марки, ...

Курир - 13.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Новиот закон предвидува во сите органи на државната власт како централни институции, јавни ...

Милошоски: Неуставниот закон води кон целосна двојазичност што ќе предизвика федерализација на Македонија

Курир - 13.09.2017

Законот кој СДСМ и албанските партии го предлагаат во оваа форма води кон целосна двојазичност, што ќе предизвика федерализација на Република Македонија. Овој закон не е уставен, истакна денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на ...

Размисли за јазиците

Окно - 13.09.2017

Ни треба институција која ќе се грижи за унапредување на сите мајчини јазици во Македонија, сите јазици на кои се образуваат учениците, како и јазиците на нашите соседи. Албанскиот јазик секако треба да продолжи да се унапредува, затоа што речиси ...

СДСМ со сценарио за притисоци, монтирани случаи, апсења, измислени пријави, конструирани афери со цел да го покрие ...

Курир - 13.09.2017

СДСМ од утре почнува со разработено сценарио со цел дефокусирање на јавноста од темата носење на закон за двојазичност на државата, кој е против уставен и спротивен на државните интереси. Имено, тоа разработено сценарио предвидува употреба на сите ...

Протест на повеќе организации, најавуваат референдум за законот за јазици

ТВ21 - 13.09.2017

Претставници на повеќе здруженија, меѓу кои „Тврдокорни“, „Македонски манифест“, Светскиот македонски конгрес, здружението „Преродба“ и Граѓанска иницијатива против законот за употреба на јазиците на денешниот протест пред Собрание ги од ВМРО-ДПМНЕ ...

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

Телевизија Нова - 13.09.2017

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е против предложениот Закон за јазици, кој го оценува како неуставен, поделбен, и води подалеку од веќе длабокиот недостаток на Охридскиот рамковен договор од 2001 година, и има за цел кодифицирање на ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Вечер - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Собраниска дебата за законот за јазици

24 Вести - 12.09.2017

Законот за јазици и денеска ги скара пратениците од власта и опозицијата. Предложените законски измени, според опозицијата ќе наложат крупни промени во сите државни институции. Паралелно со тоа спроведувањето на законот ќе биде дополнителен ...

Силјановска: Што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи

Република - 13.09.2017

– Се укажува на одредби за симболите како ќе изгледаат на марките, на парите, мене не ми е јасно, ова како во вицот за слонот, што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи.

СДСМ на комисија го изгласа законот за двојазичност во државава

Нетпрес - 13.09.2017

Против неуставниот Законот за двојазичност гласаа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Антонио Милошоски, Зоран Илијоски, Нола Исмајлоска Старова, Ане Лашкоска, Панчо Минов, Наде Ципушева. Неуставниот закон за двојазичност на цела територија на Република ...

Противуставно Заев ќе прифати двојазичност на цела територија

Нетпрес - 13.09.2017

Со Законот за употреба на јазиците не може да се изменува Уставот на Република Македонија. Законот за употреба на јазиците не може да се стави над Уставот како највисок правен акт на државата.

Људмил Спасов: Законот за употребата на јазиците со ништо не го загрозува македонскиот јазик

МКД - 12.09.2017

Законот за употребата на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, за кој има посебен закон, Закон за македонски јазик, кој неколку пати досега беше менуван и дополнуван, вели во изјавата за МКД.мк професорот Људмил Спасов, претседател на Советот ...

Милошоски: Неуставниот закон води кон целосна двојазичност што ќе предизвика федерализација на Македонија

Република - 13.09.2017

Законот кој СДСМ и албанските партии го предлагаат во оваа форма води кон целосна двојазичност, што ќе предизвика федерализација на Република Македонија. Овој закон не е уставен, истакна денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на ...

Русија го критикува новиот закон за образование во Украина

Р.С.Европа - 12.09.2017

Руските власти го критикуваат новиот закон за образование во Украина, велејќи дека со тоа ќе се нарушат правата на луѓето кои говорат на руски во Украина. Руското Министерство за надворешни работи денеска објави дека со законот се прави присилно ...

Русија со осуда за новиот украински закон за образованието

Макфакс - 12.09.2017

Русија го осуди новиот украински закон за образованието за кој смета дека ќе ги наруши правата на граѓаните што зборуваат руски јазик. Во законот, кој е усвоен во украинскиот парламент на 5 септември, се прецизира дека украинскиот мора да биде ...

Албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински, регионален јазик

МКД - 12.09.2017

Ако со јазичните промени се озаконуваат радикални промени на идентитетот на државата Република Македонија и во нејзиното функционирање (институциите), тоа ќе повлече серија последици со драматичен карактер врз македонското општество.

“Тврдокорни” со протест против воведување двојазичност

Бизнис Вести - 12.09.2017

Здружението “Тврдокорни” заедно со „Светскиот Македонски Конгрес”, „Македонски Манифест”, “Преродба”, “Македониум”, „ГИ Нѐ-ИМА” и „Граѓанска иницијатива” ПОВИКУВААТ на јавно и силно изразување на незадоволство против најавеното усвојување на Закон ...

Ефикасноста на светските јазици

Факултети - 12.09.2017

Јазиците се различни на ниво на детали кога говорникот составува одредена реченица. Во англискиот и во германскиот јазик, на пример, за една иста реченица, односно реченица со исто значење, има низа разлики кои доловуваат дополнителни информации.

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Алсат-М - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Дебатата за законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

А1 On - 12.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе ја продолжи расправата по Предлог-законот за ...

Повик за мирен протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците

Нетпрес - 12.09.2017

Организаторите на протесто најавуваат, исто така, дека доколку Собранието сепак го донесе споменатиот закон, тие ќе поднесат барање до Претседателот на Републиката да не го потпише указот Светскиот македонски конгрес и Македонски манифест се ...

ОМД против новиот закон за јазици во Македонија

Сител - 13.09.2017

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е против предложениот Закон за јазици, кој го оценува како неуставен, поделбен, и води подалеку од веќе длабокиот недостаток на Охридскиот рамковен договор од 2001 година, и има за цел кодифицирање на ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем...

Н.Македонија - 13.09.2017

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.

СРАМНО: Прилепчанец, најрадикален борец за двојазичност на градот херој!?

Маркукуле - 13.09.2017

Неуставниот закон за двојазичност на цела територија на Република Македонија, СДСМ го протурка на Комисијата за политички систем, откако пратениците на владејачката партија гласаа ЗА. Пратениците на СДСМ гласаа ЗА, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ против ...

Заев и СДСМ прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава

Вистина.мк - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците го крши Уставот на РМ и излегува од она што е договорено со Охридскиот рамковен договор, смета целокупната експертска ајвност. И покрај ова, СДСМ и Зоран Заев прифатиле и носат противуставен закон за ...

Људмил Спасов: Законот за употребата на јазиците со ништо не го загрозува македонскиот јазик

Либертас - 12.09.2017

Законот за употребата на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, за кој има посебен закон, Закон за македонски јазик, кој неколку пати досега беше менуван и дополнуван, вели во изјавата за МКД.мк професорот Људмил Спасов, претседател на Советот ...

Милошоски: Неуставниот закон води кон целосна двојазичност што ќе предизвика федерализација на Македонија

Маркукуле - 13.09.2017

Законот кој СДСМ и албанските партии го предлагаат во оваа форма води кон целосна двојазичност, што ќе предизвика федерализација на Република Македонија. Овој закон не е уставен, истакна денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на ...

Русија со осуда за новиот украински закон за образованието

Точка - 12.09.2017

Русија го осуди новиот украински закон за образованието за кој смета дека ќе ги наруши правата на граѓаните што зборуваат руски јазик. Во законот, кој е усвоен во украинскиот парламент на 5 септември, се прецизира дека украинскиот мора да биде ...

Ќулавкова: Албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински јазик

Република - 13.09.2017

Академик Катица Ќулавкова реагира на својот фејсбук профил за Законот за јазици каде посочува дека албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински, регионален јазик. „Според Охридскиот Договор, македонскиот (јазик) останува ...

„Тврдокорните“ ќе креваат побуна поротив Законот за јазици

Фокус - 12.09.2017

Здружението „Тврдокорни“ ги повикуваат граѓаните на бунт пред Собранието против Законот за јазиците, со кој, велат, се наметнува двојазична употреба покрај македонскиот и на албанскиот јазик на целата територија од Република Македонија.

Законот за јазиците и денес жешка тема во Собрание

Фактор - 12.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање денеска треба да продолжи на расправа во Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на законот е ...

Дебатата за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем...

Н.Македонија - 12.09.2017

Дебатата за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура.

Повик за мирен протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците

Точка - 12.09.2017

Светскиот македонски конгрес и Македонски манифест се приклучуваат на здружението „Преродба“, Граѓанската иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ во организацијата на мирен ...