TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роналдо доби прашање од новинарите дали сака Реал и по трет пат по ред да ја освои ЛШ

Спортклуб - 07.12.2017

Кристијано Роналдо според сите индиции и предвидувања, вечерва во Париз ќе се закити со нова, 5 „златна топка“ во неговата кариера. Тој заедно со неговата фамилија е денеска во Париз, каде по 20:00 ќе се случи официјалното промовирање на новото ...

Листата од 30 кандидати за Златната топка која никогаш нема да биде надмината

Спортски - 07.12.2017

Често можеме да слушнеме дека го достигна својот врв во 90тите години од минатиот век. Тогаш, тешко можеше да се предвиди кој ќе ја освои Златната топка, за разлика од сега кога на крај сепак ќе им припадне на Меси или Роналдо.

Најдобрата екипа на фудбалери кои не ја освоиле „Златната топка“

Gol.mk - 07.12.2017

Вечерва со свечена церемонија во Париз ќе биде предадена „Златната топка“ на најдобриот фудбалер за изминатата сезона. Наградата ја доделува „Франс фудбал“, а меѓу номинираните 30 кандидати најголеми фаворити за истата се Кристијано Роналдо, Лионел ...

„Франс Фудбал“ одбројува: Ова се фудбалерите од 21 до 30 позиција!

Спортски - 07.12.2017

Во исчекување на гламурозната гала церемонија на која ќе биде доделена „Златната топка“ за најдобриот фудбалер за 2017 година, „Франс Фудбал“ веќе почна да ги објавува позициите. Имено, имаше 30 кандидати кои конкурираа за наградата фудбалер на ...

Фото: Роналдо летна за Париз со целото семејство!

Спортски - 07.12.2017

Кристиано Роналдо денес одлета за Париз со скоро целото семејство, каде што вечерва ќе се одржи церемонијата за доделување на „Златната топка“. Целото семејство денес со приватен лет од Мадрид отпатува за Париз, а покрај Роналдо во авионот беа и ...

Роналдо повторно пишува фудбалска историја

Алсат-М - 07.12.2017

Португалската ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо по голот во првото полувреме од натпреварот со Борусија Дортмунд, стана првиот играч во историјата на Лига на шампионите, кој постигнал гол во шест натпревари од групната фаза.

Реал во големи проблеми: Зидан без одбрана против Севиља!?

Спортски - 07.12.2017

Реал Мадрид групната фаза во Лигата на шампионите ја заврши со победа од 3:2 против тимот на Борусија Дортмунд, но сепак завршија како вторпласирани зад Тотенхем. Сепак, натпреварот против „милионерите“ донесе и проблеми за тренерот на „кралевите“ ...

Меси дециден во пресрет на Мундијалот: Ќе се повлечам од репрезентацијата…

Спортклуб - 07.12.2017

Најдобриот фудбалер на Барселона Лионел Меси изјави дека доколку репрезентацијата на Аргентина доживее неуспех на Светското првенство во Русија, сите играчи ќе треба да се повлечат од националниот тим.

Меси: Се повлекуваме од репрезентацијата во случај на неуспех на СП

+инфо - 07.12.2017

Меси и другите играчи од репрезентацијата следната година во Русија ќе се обидат да направи чекор напред во однос на последниот Мундијал. Лионел Меси најави негово и на уште неколку други фудбалери повлекување од аргентинската репрезентација во ...

Меси: Русија е последна шанса да освоиме нешто

Макфакс - 07.12.2017

Светското првенство во Русија е последна шанса за оваа аргентинска репрезентација да освои титула, тврди Лионел Меси и дополнува дека доколку не се случи тоа, тогаш сите треба да се повлечат.

Меси му нареди на Сампаоли: Игуаин мора да игра на СП во Русија!

Sport 1 - 07.12.2017

Најдобриот аргентински фудбалер Лионел Меси има главен збор не само во Барселона, туку и во Аргентина, а во пресрет на Светското првенство во Русија на лето му порача на селекорот Хорхе Сампаоли дека во тимот мора да најде место за една ѕвезда – ...

Нејмар купува куќа во Мадрид татко му коментира: Се во животот се менува, ништо не е сигурно

Спортски - 07.12.2017

Продолжуваат шпекулациите за трансфер на Нејмар во Реал Мадрид… Бекот на „кралевите“ и добар пријател на Нејмар, Марсело прави се за да го убеди Бразилецот да се му се придружи во Мадрид. Шпанските медиуми откриваат, а веста ја пренесуваат и ...

Кристијано што ќе посака и добива: Најголемото засилување на Милан стигнува во Реал

СуперСпорт - 07.12.2017

Не е тајна дека Кристијано Роналдо е миленик на претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез. Португалецот обично го добива тоа што ќе го посака, а сега има желба во „Кралскиот клуб“ да заигра еден фудбалер на Милан.

Меси шокира: Ја напуштам репрезентацијата ако…

Спортски - 07.12.2017

Аргентинската ѕвезда Лионел Меси на јавноста во оваа држава и порача во кој случај би ја напуштил репрезентацијата. Најдобриот фудбалер на Барселона изјави дека доколку репрезентацијата на Аргентина доживее неуспех на Светското првенство во Русија ...

Петта „златна топка“ за Кристијано Роналдо?...

Н.Македонија - 07.12.2017

Во октомври Роналдо го доби признанието на ФИФА за најдобар светски фудбалер на годината На Ајфеловата кула во Париз вечерва по 62. пат ќе се одржи свечената церемонија на доделувањето на престижната „златна топка“ на францускиот магазин „Франс ...

Варан се повреди – Зидан остана без одбрана!

Спортски - 07.12.2017

Зинедин Зидан се соочува со големи проблеми пред дуелот со Севиља откако вчера на дуелот против Борусија Дортмунд остана без Рафаел Варан. Ова е голем удар за Зидан бидејќи за мечот против Севиља остана практично без одбрана.

Што ќе кажат Икарди и Дибала? Меси јавно посочи кој напаѓач го сака во репрезентацијата!

Спортски - 07.12.2017

Тешко дека селекторот Сампаоли може да му се спротистави на Меси, кој денес јавно му порача кој напаѓач „мора“ да биде повикан на Светското првенство. Аргентина после турбулентните квалификации не е меѓу главните фаворити на Мундијалот, но Меси ...

Варан се повреди, Реал има само еден „фит“ дефанзивец за Севилја

Екипа - 07.12.2017

Зинедин Зидан се соочува со големи проблеми пред дуелот со Севилја откако вчера Рафаел Варан се повреди на мечот против Борусија Дортмунд. Дефанзивецот мораше да го напушти теренот во 37. минута, па сега се придружува повредените Сашемиро, Карвахал ...

Роналдо нареди: Најголемото засилување на Милан пристигнува во Реал

Спортски - 07.12.2017

Познато е дека Кристиано Роналдо е миленик на претседателот Флорентино Перез, а шпанските медиуми тврдат дека Португалецот му сугерирал да го ангажира дефанзивецот на Милан, Леонардо Бонучи.

Нов удар за Реал Мадри: Против Севиља со играч од средината во одбрана

Спортклуб - 07.12.2017

Реал Мадрид со победа ја заврши групната фаза во Лигата на шампионите по славјето над Борусија Дортмунд од 3-2. Сепак стратегот на „кралевите“ Зинедин Зидан немаше премногу причини за задоволство бидејќи остана без дефанзивецот Рафаел Варан.

Роналдо со сјајниот гол против Борусија постави нов рекорд во ЛШ

Кајгана - 07.12.2017

Можеби не му оди во домашното првенство, но затоа Кристијано Роналдо е секогаш подготвен за предизвикот наречен Лига на шампиони. Тој вчера му помогна на Реал Мадрид да стигне до победа, и притоа постави нов рекорд.

Кои се двата најголеми фаворити за освојување на Мундијалот според Луис Фиго?

Спортски - 07.12.2017

Легендарниот Луис Фиго ги одбра своите фаворити за Мундијалот следната година. Како што можеше да се очекува, Фиго како два најголеми кандидати ги одвои Шпанија и Португалија. Поранешниот фудбалер на Барселона и Реал Мадрид, новиот УЕФА советник, ...

Фиго ги откри своите фаворити за освојување на Мундијалот

Спортклуб - 07.12.2017

Легендарниот португалски фудбалер Луис Фиго го анализираше предстојното Светско првенство кое на програмата е следната година во Русија. Фиго кој денес работи како советник во УЕФА, низ својата кариера имаше прилика на неколку наврати да игра на ...

Според Меси, еден од најдобрите напаѓачи е Гонзало Игуаин!

ЗаЗабава - 07.12.2017

Ѕвездата на Барселона, Меси, постојно врши притисок врз селекторот на аргентинската репрезентација за да го повика во новната репрезентацијата Гонзало ...

Зидан остана без пола тим за дербито со Севилја: Ќе мора да пронајдам солуции

Дерби - 07.12.2017

Реал Мадрид успеа да слави со 3:2 во исклучително интересниот натпревар кој изминатава вечер го одигра со Борусија Дортмунд, но за жал, овој меч му зададе уште една голема главоболка на Зинедин Зидан кога е во прашање следниот важен натпревар во ...

Кристијано Роналдо постави уште еден рекорд во Лигата на шампионите

Точка - 07.12.2017

Фудбалерите на Реал Мадрид синоќа славеа против Борусија Дортмунд со 3:2 на последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите. Кристијано Роналдо повторно беше во центарот на вниманието на „Сантијаго Бернабеу“, затоа што синоќа успеа да ...

Меси: Игуаин е еден од најдобрите напаѓачи на светот

Точка - 07.12.2017

Ѕвездата на Барселона врши притисок врз селекторот на аргентинската репрезентација за да го повика во репрезентацијата Гонзало Игуаин. „Што се однесува до мене, Игуаин е еден од најдобрите напаѓачи на светот.

Роналдо со нов рекорд во шампионската лига

Локално - 07.12.2017

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо е првиот кој постигна гол на сите натпревари од групната фаза во Лигата на шампионите. Португалецот синоќа погоди во 12. минута на натпреварот со Борусија Дортмунд во последното (6.

Роналдо ја промени историјата на ЛШ: Никој, никогаш не направил вакво нешто!

Спортски - 06.12.2017

Реал Мадрид вечерва на „Сантиаго Бернабеу“ ја пречека Борусија Дортмунд во последното коло го групната фаза во Лигата на шампиони, а тоа беше шанса Кристиано Роналдо да влезе во историјата на ова натпреварување.

ЛШ: Мајсторија на Роналдо против Борусија Дортмунд, Португалецот постави рекорд (ВИДЕО)

24Фудбал - 06.12.2017

Португалскиот ас постави нов рекорд во елитното европско клупско натпреварување со феноменален погодок. Феноменален гол на првата ѕвезда на европскиот првак. Кристиано Роналдо со вистинска фудбалска мајсторија го постигна голот за водство на Реал ...

ВИДЕО: Гол „убавец“ за нов рекорд на Кристијано Роналдо

Спортклуб - 06.12.2017

еал Мадрид води по првите 25 минути од натпреварот во ЛШ против екипата на Борусија Дортмунд, која не патува во следната фаза од ова натпреварување. Кралевите лесно дојдоа до водство од 2:0, откако во првите 13 минути два пати ги натераа Германците ...

Роналдо со атрактивен гол до нов импресивен рекорд во Лигата на шампионите (Видео)

Дерби - 06.12.2017

Кристијано Роналдо го постигна вториот гол за Реал Мадрид во пресметката со Борусија Дортмунд, а со тоа постави уште еден рекорд во Лигата на шампионите. Португалецот погоди во 13. минута и со тоа стана првиот фудбалер во европското елитно ...

Меси објасни зошто „Златната топка“ веќе не му е приоритет

Дерби - 06.12.2017

Лионел Меси вели дека индивидуалните награди веќе не му се важни и повеќе би сакал да освојува медали со Барселона или Аргентина. Меси во 2015 година стана првиот играч во историјата со пет „златни топки“, но сега вели дека престижната награда веќе ...

Видео: „Кралевите“ фуриозно – еврогол на Роналдо

Спортски - 06.12.2017

Иако без резултатско значење Реал Мадрид одлично го отвори мечот со Борусија Дортмунд и веќе во 13-та минута има водство од 2:0. Првиот гол го постигна Мајорал после една фантастична акција, а потоа на сцена стапи Кристиано Роналдо со еврогол од ...

ВИДЕО: Роналдо испиша историја и стана првиот фудбалер со гол во сите натпревари од групната фаза

Gol.mk - 06.12.2017

Можеби го нема никаде во Примера, но Кристијано Роналдо е прв голгетер во Лигата на шампионите. Португалецот зголеми на 2-0 на мечот против Борусија Дортмунд и стана првиот фудбалер во историјата на натпреварувањето кој се запишал во листата на ...

Роналдињо откри што ќе прави по крајот на кариерата: Наредната година му кажувам збогум на фудбалот, потоа ќе…

Дерби - 06.12.2017

Иако големиот фудбалски мајстор Роналдињо од 2015 година нема ангажман се уште официјално и нема ставено точка на својата активна кариера со тоа што тој чекор ќе го направи во 2018 година.

ФОТО: „Најк“ изработи специјални копачки во чест на петтата „Златна топка“ на Кристијано Роналдо

Gol.mk - 06.12.2017

Церемонијата на која што ќе биде доделена „Златната топка“ ќе се одржи утре во Париз, а изборот на победникот ќе биде меѓу најдобрите тројца фудбалери на денешницата - Нејмар, Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

Маскерано заминува од Барселона поради Меси

Sport 1 - 06.12.2017

Аргентинскиот репрезентативец Хавиер Маскерано се подготвуваа веќе во јануари да ги напушти редовите на Барселона. Од доагањето на Ернесто Валверде на клупата на каталонскиот клуб, статусот на Маскерано во тимот драстично се смени.

Фиго посочи кои две репрезентации се јасни фаворити на Мундијалот во Русија

Дерби - 06.12.2017

Португалската фудбалска легенда Луис Фиго даде свое мислење за Светското првенство следната година во Русија. Поранешниот португалски репрезентативец, кој ги носеше дресовите на Барселона и Реал Мадрид, верува дека Шпанија и Португалија се јасни ...

Навивачите на Баерн Минхен го посипаа Нејмар со евра (ФОТО + ВИДЕО)

24Фудбал - 06.12.2017

Бразилецот на мета на фановите на германскиот првак. Баерн Минхен синоќа славеше со 3-1 на домашен терен против ПСЖ, му беше потребна победа од четири гола разлика за да го освои првото место во својата група, но во тоа не успеа и како второпласиран ...

Нова вечер, нова прилика за историја – Роналдо „брка“ нешто што НЕ му успеало на НИКОЈ!

Спортски - 06.12.2017

Реал Мадрид вечерва против Борусија Дортмунд го игра последниот натпревар од групната фаза од Лигата на шампионите, а тоа ќе биде добра прилика за Кристиано Роналдо да собори два нови рекорди.

Роналдињо најави крај на кариерата

24 Вести - 06.12.2017

Поранешниот најдобар фудбалер на светот Роналдињо, најави дека ќе ја заврши својата кариера во 2018 година. Поранешниот фудбалер на Барселона и Милан две години е без клуб откако замина од Флуминенсе по само три месеци.

Специјално изработените копачки предвреме го открија добитникот на „Златната топка“ (Фото)

Дерби - 06.12.2017

„Франс Фудбал“ има предвидено да го објави добитникот на „Златната топка“ во текот на утрешниот ден, но сепак ова попладне меѓу светските медиуми актуелна стана една објава која и предвреме ни го долови добитникот на најпрестижната индивидуална ...

„Златна Топка“ без мистерија, веќе се направени специјални копачки во чест на победникот (ФОТО)

24Фудбал - 06.12.2017

Франс Фудбал утре на церемонија во Париз ќе го открие добитникот на престижната „Златна Топка“, но уште еден податок укажува на тоа дека Криситјано Роналдо ќе се закити со оваа награда Во светот на фудбалот има малку тајни, па таква е и ситуацијата ...

Роналдињо се обрати до светот: Ја завршувам кариерата!

Спортклуб - 06.12.2017

Некогаш најдобриот фудбалер на светот, Бразилецот Роналдињо Гаучо, соопшти дека во 2018. година ќе ја заврши својата кариера. Поранешниот фудбалер на ПСЖ, Барселона и Милан две години е без клуб откако го напушти Флуминензе по само три месеци играње ...

Бразилскиот великан кажува збогум: Роналадињо во пензија во 2018 година

Gol.mk - 06.12.2017

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо на прес-конференција соопшти дека ќе официјално ќе се повлече од фудбалот во 2018 година. Бразилецот е две години без клуб, а последна станица му беше Флуминенсе, каде настапуваше само три месеци.

Маскерано и постави услов на Барса: Исполнете го ова или заминувам!

Спортски - 06.12.2017

Хавиер Маскерано и даде рок на Барселона од три дена да одлучи дали го посакува во клубот или не и под кои услови, пишува „Мундо Депортиво“. Аргентинецот кој беше еден од столбовите на Барселона во претходниот период беше фрустриран од фактот што во ...

Навивачите на Баерн го понижија Нејмар со „подарокот“ кој му го фрлија на теренот (Фото)

Дерби - 06.12.2017

Навивачите на Баерн Минхен во последно време станаа препознатливи по тоа што постојано протестираат на свој оригинален начин за високите цени на билетите на кои налетуваат при гостувањата во Европа, а ако најдобар пример за тоа добивме на последното ...

Роналдињо во потрага по последниот клуб: Во 2018 оди во пензија

Кајгана - 06.12.2017

Некогаш најдобриот фудбалер на светот Бразилецот Роналдињо Гаучо, ја соопшти својата одлука дека во 2018 година ќе стави крај на својата кариера. Поранешната легенда на Барселона и Милан две години е без клуб, откако го напушти Флуминенсе после само ...

Нејмар го гаѓаа со лажни пари од по 500 евра

SportMedia - 06.12.2017

Баерн Минхен славеше со 3:1 против Пари Сен Жермен во синоќешното дерби во Лигата на шампионите. Баварскиот гигант успеа да му го нанесе првиот пораз на францускиот тим, но и покрај тоа „светците“ завршија како првопласирани во својата група и ќе ...