TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп ги бранеше достигнувањата на администрацијата

Глас на Америка - 17.02.2017

На прес конференција во Белата куќа тој исто така ги нападна и медиумите Претседателот Доналд Трамп ја искористи својата прва самостојна прес конференција како претседател отфрлајќи ги извештаите за хаос во Белата куќа и инсистираше дека неговата ...

Трамп формира посебна полиција: 100.000 трупи ќе ги „ловат“ илегалните мигранти во Америка

Точка - 17.02.2017

Администрацијата на Доналд Трамп сериозно размислува за воведување на специјална полиција чија единствена задача ќе биде „да ги лови илегалните мигранти ширум Америка“, пренесува агенцијата АП.

Преостанатите од службите на Обама работат против Трамп

Курир - 17.02.2017

Се води повеќемесечна тајна кампања од луѓе на Обама кои сакаат да го „хендикепираат“ безбедносниот систем на Трамп. Добро се организирани, раководени од поранешниот Заменик Советник за национална безбедност, Бен Роудс, пишува конзервативниот сајт ...

Трамп до медиумите: Ширите лажни вести

Канал5 - 17.02.2017

На првата прес конференција во Белата куќа, Доналд Трамп ги обвини медиумите дека шират лажни вести – тој тврди дека неговата администрација работи како подмачкана и покрај обидите на новинарите да се покаже дека тоа не е така.

ВИДЕО: Како да се одбраниш од ракувањето на Доналд Трамп

365 - 17.02.2017

Како што веќе видовме , Доналд Трамп има „уникатен“ стил на ракување, заради кој привлече многу внимание и предизвика многу сеир на Интернет. Иако на прв поглед изгледаше дека нема бегање од неговите ракувачки „канџи“, сега еден инструктор по ...

Мрачни предвидувања за иднината: Светот за неколку години го очекува опасно сценарио

Точка - 17.02.2017

Иако е рано да е прогнозира како ќе заврши мандатот на Трамп, сепак јасно е дека новиот американски претседател не ја започна славно својата претседателска „авантура“. Трамп се заканува на сите страни, во конфликт е речиси со сите во и надвор од ...

Вистински хаос: Легендарниот напаѓач на Јунајтед спречен да влезе во Америка поради бизарниот закон на Трамп (Фото)

Дерби - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп стана доста актуелен во фудбалската јавност откако го потврди планот за изградбата на километарски ѕид кој ќе ги раздвојува САД и Мексико, но ако тогаш во прв план се најде твитот на Борусија Дортмунд во кој ...

Кремљ: Не сме разочарани од Трамп, немавме илузии!

Канал5 - 17.02.2017

Кремљ соопшти дека не е разочаран со начинот на кој односите на САД и Русија се развиваат по преземањето на претседателската функција од Доналд Трамп. Перспективата на односите ќе може да се согледа дури откако лидерите на двете земји ќе се состанат ...

Германците повеќе се плашат од Трамп одошто од Путин

А1 On - 17.02.2017

Германските граѓани се повеќе загрижени од политиките на претседателот на САД Доналд Трамп одошто од рускиот претседател Владимир Путин покажува анкетата објавена денеска од страна на германскиот јавен телевизиски сервис ЦДФ.

Алтернативни факти од алтернативен свет

Стандард - 17.02.2017

Но, што беше тоа? Момент од жестока предизборна трка? Покана за разговор со новинарите? Прогласување на нова војна против медиумите? Американскиот претседател Доналд Трамп свика во краток рок и изненадувачки одржи прес-конференција, каква што Белата ...

Трамп: Администрацијата функционира како машина

Р.С.Европа - 17.02.2017

Лажните вести придонесуваат за уништување на намерите за подобрување на односите со Русија, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп, на првата подолга соло прес конференција во Белата Куќа, главно ...

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Макфакс - 17.02.2017

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат, ја одбележаа првата самостојна конференција за новинарите на американскиот претседател Доналд Трамп, пишуваат агенциите во ...

Трамп: Тешко дека има поуспешен од мене

Стандард - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп направи целосно позитивен биланс на првите четири недели во Белата куќа – проценка која дијаметрално се разликува од масивно критикување против неговото владеење.

Меланија Трамп и мода, чиста десетка

Кајгана - 17.02.2017

Кога на гости ти доаѓа израелскиот премиер, тогаш мораш да се потрудиш. Доналд и Меланија Трамп беа домаќини на израелскиот премиер и неговата сопруга. Бенјамин Нетанјаху и неговата сопруга Сара, ја посетија Белата куќа, а домажинката беше на висина ...

Трамп во маратонска прес конференција повторно ги нападна медиумите

Телма - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа која траеше 76 минути, повторно ги нападна медиумите обвинувајќи ги дека шират невистини за неговата администрација „Го вклучувам телевизорот, ги ...

Трамп: „Оваа влада работи како добро подмачкана машина“

Deutsche Welle - 17.02.2017

Американскиот претседател Трамп сведе мини-биланс од првите четири недели од мандатот и си ги пофали своите одлуки. Проблемите ѝ ги припиша на претходната влада и повторно жестоко ги нападна медиумите.

Како да се одбраниш од ракувањето на Доналд Трамп

Panika.be - 17.02.2017

Чудниот начин на кој се поздравува Доналд Трамп стана познатo низ целиот свет. Дечкиве се карате мајстори и дури измислиле начин како да се одбраниш во случај да треба да се поздравиш со Доналд Трамп или некој што се поздравува како ...

Трамп: Нечесните медиуми, судството и демократите се пречка за успехот

Нова ТВ - 17.02.2017

Прва соло прес конференција на новиот американски претседател Доналд Трамп се одржа вчера во Белата куќа. Во текот на час и половина тој ги обвини медиумите, судството и демократите дека го спречуваат успехот на неговата акција.

Мрачните предвидувања на иднината: Светот 2021 го чека страшно и опасно сценарио

Репортер - 17.02.2017

Би було неблагодарно да се прогнозира како светот би изгледал по истеокот на четиригодишниот мандат на американскиот претседател во Белата Куќа. Доналд Трамп се заканува на сите страни, се кара кај стгине, го игнорира притоа советот на експертите и ...

Меланија Трамп очајна и несреќна: Првата дама заробена во златната кула

Press24 - 17.02.2017

Меланија Трам е многу несреќна како прва дама на Америка и тешко се снаоѓа со тоа што ја носи таа улога. Тешко и паѓа фактото дека е „на мета“ на медиумите кои постојано ја набљудуваат и објавуваат детали за неа, а често и се исемјуваат на нејзина ...

Модни уреднички одбија да седат до ќерката на Доналд Трамп на ревија во Њујорк

Фемина - 17.02.2017

Политиката сè позасилено ја поделува модната индустрија во САД. Откако Доналд застана на позицијата претседател, модната колекција на неговата ќерка Иванка беше отфрлена од повеќе големи компании, многу дизајнери одбија да ја облекуваат неговата ...

Каудер: ЕУ ќе одговори со реципроцитет на американската трговска политика

Вечер - 17.02.2017

Доколку администрацијата на претседателот Трамп воведе нови тарифи за стоките од други земји, Европската Унија ќе одговори со реципроцитет, најави Фолкер Каудер висок претставник на германската владеачка партија ЦДУ и близок соработник на ...

Трамп сака да мобилизира до 100 илјади припадници на Националната гарда за борба со илегалната имиграција

Телевизија Нова - 17.02.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп разгледува предлог за мобилизација на до 100 илјади припадници на Националната гарда, кои би апселе илегални имигранти, вклучително и милиони од нив кои не живеат ни близу границата со ...

Како големите банки во САД ќе се збогатат од планот на Трамп да ги намали даноците?

Фактор - 17.02.2017

Најголемите банки во САД ќе регистрираат годишен раст на профитот од 14%, ако претседателот на САД Доналд Трамп пристапи кон спроведување на плановите за намалување на даноците. Пресметките на Bloomberg покажуваат дека кредитните институции можат да ...

Трамп:Американските лажни вести ми пречат да воспоставам добри односи со РФ

Руска реч - 17.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп со огромна радост би воспоставил добри односи со Русија, меѓутоа ги обвини новинарите дека токму нивните „ужасни лажни вести“ му пречат да ја достигне таа позитивна цел.

Џиу-џица одбрана од чудното ракување на Трамп...

Н.Македонија - 17.02.2017

Џиу-џица одбрана од чудното ракување на Трамп Невообичаениот начин на ракување на Доналд Трамп, навидум им создава непријатност на светските лидери кои се среќаваат со него, па инструктор по боречката вештина џиу-џица смисли одбрана од „зафатот“ на ...

Австралискиот премиер смета дека Трамп губи време со критиките кон медиумите

Сител - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп си го губи времето, напаѓајќи ги медиумите за нивните критички текстови за активностите на неговата Влада, изјави австралискиот премиер Малколм Тарнбул, цитиран од британските медиуми.

Трамп: руските провокации не се тест за мене

Р.С.Европа - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Русија изгледа презема провокативни чекори, како оној со пловењето на шпионски брод во близина на американскиот источен брег, затоа што заклучила дека наскоро нема да има подобрување на односите со ...

Научниците стравуваат: САД под водство на Трамп ќе стане земја како СССР или Северна Кореја

Точка - 17.02.2017

Кога функционерите без срам зборуваат за „алтернативни факти“, тогаш имаме голем проблем - велат научниците кои што истакнуваат дека САД се претвора во тоталитарна држава како што некогаш бил Советскиот Сојуз, или како што е денес Северна Кореја.

Трамп подготвува нов указ за имиграцијата

МРТ - 17.02.2017

Претходната наредба со која се бараше забрана за влез на луѓе од седум земји со мнозинско муслиманско население беше издадена на 27-ми јануари... Американскиот претседател Доналд Трамп подготвува нова наредба за имиграцијата која ќе биде објавена ...

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Сител - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Трамп ги обвинува медиумите за Русија

Фактор - 17.02.2017

Едно е предизборие, а друго е седнување во Белата куќа. Американскиот претседател ДоналдТрамп за кого американските специјални служби беа загрижени како ќе се однесува како претседател, сметајќи дека е несериозен, дека е неодговорен и непредвидлив, ...

Трамп не се предава, до недела ќе издаде нов указ против мигрантите

Локално - 17.02.2017

Доналд Трамп ќе претстави нов указ за имиграцијата следната недела. Ова го објави американскиот претседател на прес-конференција во Белата куќа. Трамп изјави дека новата наредба ќе биде “скроена” кон одлуката на федералниот суд во Вашингтон, кој ...

Трамп ги нападна „непријателските медиуми“ на првата самостојна прес-конференција (ВИДЕО)

МКД - 16.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одржа својата прва самостојна конференција за медиумите во Белата куќа на која именуваше нов кандидат за министер за труд, откако претходниот вчера ја повлече својата кандидатура поради секс-скандал, а потоа ...

Трамп ќе објави нов анти-имиграциски декрет следната недела

Нова ТВ - 16.02.2017

Доналд Трамп подготвува нова наредба за имиграцијата која ќе биде објавена следната недела. Новиот американски претседател денес изјави дека ќе објави нов документ за борба против имиграцијата откако минатата наредба беше блокирана од американските ...

Меланија Трамп е несреќна прва дама!

Канал5 - 16.02.2017

Меланија Трамп е несреќна во која насока и се одвива животот откако стана прва дама - тврдат нејзини пријатели за US Magazine. Еве зошто. - Ваквиот живот не беше нејзиниот сон. Тоа е сонот на Доналд - вели Филип Блох, близок пријател на Меланија ...

Трамп најави нов указ за миграцијата

А1 On - 16.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека следната недела ќе објави нов указ поврзан со миграцијата. – Се подготвуваме следната недела да објавиме нов указ, кој целосно ќе ја заштити нашата земја, порача Трамп на прес-конференција ...

Трамп ги обвини медиумите дека му отежнуваат да постигне договор со Путин

Стандард - 16.02.2017

Шефот на САД, Доналд Трамп изјави дека извештаите на американските медиуми за односите на новата администрација во Белата куќа со Русија му отежнуваат да постигне договор со Владимир Путин, што ќе ги ослабне тензиите меѓу Москва и Вашингтон, ...

Трамп изјави демократите: Тие ја измислија “интервенцијата на Русија” по поразот

Локално - 16.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави денескат дека демократите ја измислиле темата со Русија по тешкиот пораз што тие го претрпеа на претседателските избори во 2016 година. “Демократите мораа да измислат приказна за причините поради кои тие ги ...

„Дојче банк“ ги испитува сметките на Трамп за врски со Русија

Стандард - 16.02.2017

„Дојче банк“, која го кредитирала Донлад Трамп со стотици милиони долари, врши проверка на неговите лични сметки, за да утврди дали тие имаат некаква сомнителна врска со Русија, објави денеска британски „Гардијан“.

Рестораните во САД со протести против Трамп

24 Вести - 16.02.2017

Имигрантите во неколку американски градови денеска ќе излезат на протест а голем број на ресторани и продавници ќе ги затворат вратите во знак на револт против политиката на претседателот Доналд Трамп кон имигрантите.

Официјална џиу-џицу одбрана од Трамп

Оff.net - 16.02.2017

Џастин Трудо покажа како се блокира а сега една џиу-џицу академија постираше видео упатство како најефикасно се реагира на непријатниот начин на ракување на Доналд Трамп, кога ти ја држи раката и те влече кон себе.

Германците повеќе се плашат од Трамп одошто од Путин

Вечер - 17.02.2017

Германските граѓани се повеќе загрижени од политиките на претседателот на САД Доналд Трамп одошто од рускиот претседател Владимир Путин покажува анкетата објавена денеска од страна на германскиот јавен телевизиски сервис ЦДФ Германските граѓани се ...

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Точка - 17.02.2017

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат, ја одбележаа првата самостојна конференција за новинарите на американскиот претседател Доналд Трамп, пишуваат агенциите во ...

Меланија Трамп очајна и несреќна: Првата дама заробена во златната кула

Репортер - 17.02.2017

Меланија Трам е многу несреќна како прва дама на Америка и тешко се снаоѓа со тоа што ја носи таа улога. Тешко и паѓа фактото дека е „на мета“ на медиумите кои постојано ја набљудуваат и објавуваат детали за неа, а често и се исемјуваат на нејзина ...

Каудер: ЕУ ќе одговори со реципроцитет на американската трговска политика

А1 On - 17.02.2017

Доколку администрацијата на претседателот Трамп воведе нови тарифи за стоките од други земји, Европската Унија ќе одговори со реципроцитет, најави Фолкер Каудер висок претставник на германската владеачка партија ЦДУ и близок соработник на ...

Трамп ќе мобилизира 100.000 припадници на Националната гарда за да апсат мигранти?

+инфо - 17.02.2017

Тие би апселе илегални имигранти, вклучително и милиони од нив кои не живеат ни близу границата со Мексико, јавија американски медиуми. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп разгледува предлог за мобилизација на до 100 илјади ...

Австралискиот премиер смета дека Трамп губи време со критиките кон медиумите

А1 On - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп си го губи времето, напаѓајќи ги медиумите за нивните критички текстови за активностите на неговата Влада, изјави австралискиот премиер Малколм Тарнбул, цитиран од британските медиуми.

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Курир - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Не е лесно да се презиваш Трамп во Њујорк

Нова ТВ - 16.02.2017

Не е лесно да се презиваш Трамп а сакаш да присуствуваш на елитната модна ревија Fashion Week во Њујорк. Тифани Трамп, ќерката на Доналд и неговата поранешна сопруга Марла Маплс, може да се спореди со «грдото пајче».