TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО бара алтернативен влез во Телеком – Неделава ќе се сретнат со претставници од Германија

ТВ21 - 20.04.2017

Специјалното јавно обвинителство во текот на следната недела ќе има средба со членови на одборот на директори на Македонски Телеком од Германија. Информацијата за ТВ 21 ја потврдија од СЈО, од каде не ги откриваат луѓето со кои ќе се сретнат, но ...

Mирјана Трајковска: Врховниот суд мора да ги земе предвид сите досегашни пресуди со прислушувани снимки и правото на ...

МКД - 20.04.2017

Случаите со пресудите за аферите Големото уво, Сина птица, а и последните судски пресуди поврзани со „бомбите“ мора да бидат земени предвид при одлуката на судиите на Врховниот суд за тоа дали прислушуваните материјали можат да бидат докази во ...

Случај „Транспортер“: Кога осомничените ќе седнат на обвинителна клупа

24 Вести - 20.04.2017

Новото вештачење за случајот „Транспортер“ покажало дека осомничените, меѓу кои и градоначалникот на Битола, Владимир Талевски – го оштетиле буџетот за близу 290 илјади евра, нешто помалку од првичната сума што беше обелоденета при објавувањето на ...

„Пинг понг“ со жалбите за казните на Јанева и Фетаи

Телма - 20.04.2017

Судски „пинг понг“ со казните за обвинителките Јанева и Фетаи. Откако апелација пред еден месец го врати предметот во скопска единица со насоки дека Кривичниот совет е тој што треба да одлучи по жалбите на паричните казни на обивнитлеките од СЈО, ...

Случај “Кочан”, Врховен тактизира со барањето за притвор

Алсат-М - 20.04.2017

Врховниот суд сè уште нема закажно јавна седница на која ќе се одлучува дали притворот на бизнисменот Сеад Кочан е законски или не. Од највисокиот суд посочија дека засега нема одредено датум кога пред судиите ќе се најде барањето на обвинителството ...

Маневски: СЈО е должно веднаш да ги уништи прислушуваните разговори

Макфакс - 20.04.2017

На 10.04.2017 година објавивте напис со наслов “Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?”, во кој се коментираат моите изјави дадени за Телевизија Сител на 18.04.2017 година. Го користам моето Уставно право да дадам одговор на ...

Австриски „Стандард“: СЈО е револуција на Бaлканот

Макфакс - 20.04.2017

По најголемиот скандал со прислушкување во Европа следуваше, за Балканот, уникатен обид да се воведе правна држава, пишува весникот Стандард во анализата посветена на работата на Македонското Специјално обвинителство.

(ВИДЕО) 360° Арифи: Ако на Врховен помине барањето на Зврлевски за притворот на Кочан, СЈО може и да се затвори

Репортер - 20.04.2017

Универзитетската професорка Беса Арифи во дебатата на „360 степени“ зборуваше за барањето за заштита на законитоста поднесено од јавниот обвинител Марко Зврлевски, за укинување на притворот на Сеад Кочан кој е во бегство и се бара со меѓународна ...

Петта недела вработените во фирмите на Кочан на мирни протести пред СЈО

Телевизија Нова - 20.04.2017

Петта недела по ред продолжуваат мирните собири пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Вработените во фирмите на бизнисменот Сеад Кочан и денеска преку едночасовен протест ќе го искажат револтот за, како што порачуваат, политичкиот ...

„Пинг понг“ со жалбите за казните на Јанева и Фетаи

Локално - 20.04.2017

Судски „пинг понг“ со казните за обвинителките Јанева и Фетаи. Откако апелација пред еден месец го врати предметот во скопска единица со насоки дека Кривичниот совет е тој што треба да одлучи по жалбите на паричните казни на обивнителките од СЈО, ...

Случај “Кочан”, Врховен тактизира со барањето за притвор

Локално - 20.04.2017

Врховниот суд сè уште нема закажно јавна седница на која ќе се одлучува дали притворот на бизнисменот Сеад Кочан е законски или не. Од највисокиот суд посочија дека засега нема одредено датум кога пред судиите ќе се најде барањето на обвинителството ...

(ВИДЕО) 360° Арифи: Ако на Врховен помине барањето на Зврлевски за притворот на Кочан, СЈО може и да се затвори

Локално - 20.04.2017

Универзитетската професорка Беса Арифи во дебатата на „360 степени“ зборуваше за барањето за заштита на законитоста поднесено од јавниот обвинител Марко Зврлевски, за укинување на притворот на Сеад Кочан кој е во бегство и се бара со меѓународна ...

Врховниот суд се обидува да му ги врзе рацете на СЈO

Р.С.Европа - 19.04.2017

Обид за предвремено завршување на мандатот на СЈО се правните реферати кои заглавија во Врховниот суд на последната општа седница, објаснуваат аналитичарите. Тие посочуваат дека со нив се поставува уште една во низата опструкции и се наметнува ...

Жалбата за бомбите два и пол месеци патува до апелација

Телма - 19.04.2017

И по 2 ипол месеци жалбата на СЈО за издвоените бомби од предметот „Шамари во општина Центар“ не е стасана од Кривичен до скопска апелација. Од Апелациониот суд за Телма официјално велат дека таква жалба и предмет во нивниот суд воопшто не е ...

СЈО на средба со директорите на Телеком

24 Вести - 19.04.2017

Тимот на Катица Јанева во текот на наредниве денови ќе има работна средба со претставници на еден мобилен оператор во земјава, потврдуваат од Специјалното јавно обвинителство за Телевизија 24.

Советот на јавни обвинители не одговара на барањето на СЈО за случајот “Сопот”

Алсат-М - 19.04.2017

Советот на јавни обвинители продолжува да ги држи во заложништво барањата на СЈО. Тимот на Катица Јанева од 4-ти ноември минатата година, бара случајот “Сопот” да помине на нивни раце, но претседателот на Советот Петар Аневски не свикува седница ...

Предлозите на Вангеловски, нова блокада за СЈО

Алсат-М - 19.04.2017

Ако врховните судии ги прифатат предлозите на претседателот на судот, Јово Вангеловски, СЈО дополнително да се блокира тогаш ќе му удрат силна шлаканица на судството, смета поранешната врховна судијка Вера Коцо.

По четири неуспешни обиди да добие судски налог, СЈО со германски директори ќе влезе во Телеком

МКД - 19.04.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство со помош на директорите претставници на мнозинскиот дел од капиталот во Македонски телеком (Дојче телеком) ќе се обидат да соберат податоци за дел од нивните предистражни и истражни дејства.

СЈО поднесе обвинение за случајот „Транспортер“

Нова ТВ - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело обвинителен акт за случајот „Транспортер“, случајот во кој првообвинет е актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, објави Макфакс . СЈО го товари Талески за злоупотреби со превозот на ученици во ...

СЈО ќе го проверува “Телеком” преку германски директори

Алсат-М - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство ќе проба да влезе во „Телеком“ преку германски директори. Порталот „Сакам да кажам“ објави дека Катица Јанева до крајот на месецов ќе има средба со осум членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од ...

СЈО со помош на германските директори ќе влезе во Телеком?

+инфо - 19.04.2017

Обвинителството се обидува да влезе во Телеком од 18. ноември лани, кога ја отвори истрагата „Таргет“ за масовно прислушување. Специјалното јавно обвинителство пред први мај ќе има средба со осумтемина членови на Одборот на директори на ...

СЈО поднесе обвинение за Транспортер, се чека на одлуката на советот на Кривичниот суд

МКД - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) пред велигденските празници го поднесе обвинителниот предлог за случајот Транспортер . За овој предлог сега треба да одлучи советот на Кривичниот совет затоа што се работи за предмет во кој се можни затворски ...

СЈО поднело обвинение за случајот „Транспортер“

Р.С.Европа - 19.04.2017

Обвинителен акт за случајот „Транспортер“ поднело Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој првоосомничен и сега првообвинет е актуелниот градоначалник на Битола Владимир Талески, пренесуваат медиумите повикувајќи се на извори од СЈО.

СЈО со пријава против битолскиот градоначалник

Алсат-М - 19.04.2017

Специјалното обвинителство поднесе обвинение против битолскиот градоначалник Владимир Талески. Тој е првообвинет во случајот Транспортер, каде освен него, сомничени се уште 22 лица за злоупотреба и коруптивни тендери при организирањето школски ...

СЈО го поднесе обвинението за „Транспортер“, на потег е Кривичниот суд

Фокус - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), како што дознава „Фокус“, пред десетина дена до Кривичниот суд го доставило обвинението за случајот „Транспортер“, во кој градоначалникот на Битола, Владимир Талески , заедно со уште 22 лица, се сомничат дека ...

Дебата за СЈО го подели и “разболе“ Врховниот суд

Точка - 19.04.2017

Нема датум кога ќе се оддржи продолжението на Општата седница на која треба да се одлучува дали „опозициските бомби“ можат да се користат во доказна постапка. Нема точен датум кога ќе биде закажано продолжението на Општата седница на Врховниот суд ...

Судска ферија – предметите на СЈО на стенд-бај до 3 мај

Мета - 19.04.2017

Во зовриена политичка атмосфера, која никако не губи интензитет, судиите и главните судски инстанци ги ставија на стенд-бај клучните судења и седници, а деновиве како да си дадоа ферија со спојување на велигденските празници и на Први мај.

Дали Катица Јанева смее да ги уништи прислушуваните материјали?

Репортер - 19.04.2017

„СЈО мора веднаш да ги уништи незаконски прислушуваните приватни разговори“, „Закани со „бомби“ во Собранието: СДСМ не се откажува од нелегалните снимки“. Под овие наслови дел од медиумите пласираа информација дека Специјалното јавно обвинителство ...

СЈО пред Велигден поднело обвинение против Талески за „Транспортер“

Мета - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство го поднело обвинителниот акт за случајот „Транспортер“, во кој првоосомничен, односно сега првообвинет, е актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кого СЈО го товари за злоупотреби со превозот на ученици ...

СЈО поднесе обвинение за „Транспортер“

Слободен Печат - 19.04.2017

Првообвинет во овој случај е градоначалникот на Битола, Владимир Талевски. Тој се товари за злоупотреба со превозот на ученици во Битола. За ова обвинение треба да одлучи Совет за оценка на обвинителен акт, по што, ако истиот е одобрен, ќе биде ...

Јакимовски: Доколку Кочан ја немаше ТВ НОВА за него СЈО немаше да бара притвор

Телевизија Нова - 19.04.2017

Уште на почетокот тврдевме дека СЈО ништо нема да откријат и дека ќе трошат по 4 милиони евра годишно, а како што гледаме тоа се случува во моментов. Еден таков пример е и сопственикот на ТВ НОВА, Сеад Кочан.

Петта недела протест на ТВ Нова пред канцеларијата на СЈО

Телевизија Нова - 19.04.2017

Петта недела по ред продолжуваат мирните собири пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Вработените во фирмите на бизнисменот Сеад Кочан и денеска преку едночасовен протест ќе го искажат својот револт за како што порачуваат ...

Петта седмица протести на ТВ НОВА пред СЈО

Телевизија Нова - 19.04.2017

Телевизија Нова и денеска мирно протестираше во знак на револт против притисоците што Специјалното јавно обвинителство ги врши врз медиумот преку политички прогон на сопственикот на телевизијата Сеад Кочан.

Патот околу светот за 80 дена – Жалбата за бомбите два и пол месеци патува до Апелација

Позитив.мк - 20.04.2017

И по 2 и пол месеца жалбата на СЈО за издвоените бомби од предметот „Шамари во општина Центар“ не е стасана во скопска Апелација затоа што Кривичниот суд толку време не можел да изврши достава до сите 14 обвинети, јавува „Телма“.

Тимот на Јанева на средба со германските директорите на Телеком, бара докази за „бомбите„

Локално - 19.04.2017

Тимот на Катица Јанева во текот на наредниве денови ќе има работна средба со претставници на еден мобилен оператор во земјава, потврдуваат од Специјалното јавно обвинителство за Телевизија 24.

Советот на јавни обвинители го игнорира барањето на СЈО за „Сопот”

Позитив.мк - 19.04.2017

Советот на јавни обвинители продолжува да ги држи во заложништво барањата на СЈО. Тимот на Катица Јанева од 4-ти ноември минатата година, бара случајот „Сопот“ да помине на нивни раце, но претседателот на Советот Петар Аневски не свикува седница ...

СЈО преку германските директори се обидува да влезе во Телеком

Позитив.мк - 19.04.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство со помош на директорите претставници на мнозинскиот дел од капиталот во Македонски телеком (Дојче телеком) ќе се обидат да соберат податоци за дел од нивните предистражни и истражни дејства.

Со цел да бара докази Јанева преку германски директори ќе влезе во “Телеком”

Точка - 19.04.2017

Тимот на Катица Јанева, односно Специјалното јавно обвинителство ќе се обиде преку германски директори да проба да влезе во „Македонски Телеком“. Според порталот „Сакам да кажам“, Јанева до крајот на месецов ќе има средба со осум членови на Одборот ...

СЈО со помош на германските директори ќе влезе во Телеком?

Бриф - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство пред први мај ќе има средба со осумтемина членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако и по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамки на две истраги поврзано со ...

СЈО на средба со директорите од Германија и Унгарија: Дали преку нив ќе се влегува во Телеком?

Таратур - 19.04.2017

Специјалното јавно обвинителство пред први мај ќе има средба со осумтемина членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако и по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамки на две истраги поврзано со ...

СЈО поднело обвинение за случајот „Транспортер“

Бриф - 20.04.2017

Обвинителен акт за случајот „Транспортер“ поднело Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој првоосомничен и сега првообвинет е актуелниот градоначалник на Битола Владимир Талески, пренесуваат медиумите повикувајќи се на извори од СЈО.

Дебата за СЈО го подели и “разболе“ Врховниот суд

Репортер - 19.04.2017

Нема датум кога ќе се оддржи продолжението на Општата седница на која треба да се одлучува дали „опозициските бомби“ можат да се користат во доказна постапка Нема точен датум кога ќе биде закажано продолжението на Општата седница на Врховниот суд на ...

Судска ферија – предметите на СЈО на стенд-бај до 3 мај

Локално - 19.04.2017

Во зовриена политичка атмосфера, која никако не губи интензитет, судиите и главните судски инстанци ги ставија на стенд-бај клучните судења и седници, а деновиве како да си дадоа ферија со спојување на велигденските празници и на Први мај.

Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?

Правдико - 19.04.2017

„СЈО мора веднаш да ги уништи незаконски прислушуваните приватни разговори“, „Закани со „бомби“ во Собранието: СДСМ не се откажува од нелегалните снимки“. Под овие наслови дел од медиумите пласираа информација дека Специјалното јавно обвинителство ...

СЈО пред Велигден поднело обвинение против Талески за „Транспортер“

+инфо - 19.04.2017

Обвинителниот акт вчера му бил предаден и на обвинетиот Талески. Специјалното јавно обвинителство го поднело обвинителниот акт за случајот „Транспортер“, во кој првоосомничен, односно сега првообвинет, е актуелниот градоначалник на Битола, Владимир ...

Јакимовски: Доколку Кочан ја немаше ТВ НОВА за него СЈО немаше да бара притвор

Курир - 20.04.2017

Уште на почетокот тврдевме дека СЈО ништо нема да откријат и дека ќе трошат по 4 милиони евра годишно, а како што гледаме тоа се случува во моментов. Еден таков пример е и сопственикот на ТВ НОВА, Сеад Кочан.

Со цел да бара докази Јанева преку германски директори ќе влезе во “Телеком”

Актуелно24 - 19.04.2017

Според порталот „Сакам да кажам“, Јанева до крајот на месецов ќе има средба со осум членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамките на две истраги ...

Телеком тврди дека нема добиено официјално барање од СЈО за средба со директорите

Сакам да кажам - 21.04.2017

Телеком нема добиено официјално барање од Специјалното јавно обвинителство за средба со со осумтемина членови на Одборот на директори од Германија и Унгарија, тврдат од Македонски Телеком во дописот што го доставија утринава до Редакцијата на ...

Дебата за СЈО го подели и “разболе“ Врховниот суд

Актуелно24 - 19.04.2017

Нема точен датум кога ќе биде закажано продолжението на Општата седница на Врховниот суд на која треба да се расправа околу барањето за заштита на законитоста (БЗЗ) поднесено од државниот јавен обвинител Марко Зврлевски околу притворот на Сеад ...

Кој ќе ги суди „Тврдина“ и „Насилство во Центар“ по промена на судијките Михајлова и Петровска?

Сведок - 19.04.2017

Може ли да се очекува судењата по предметите на СЈО да добијат нов тек, се да почне од почеток (иако формално речиси и ништо не е почнато) по смена на судијките, односно нивно унапредување, во одделот за судења од областа на организиран криминал? Со ...