TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се пласираа на Светското првенство а веќе сменија двајца тренери

СуперСпорт - 14.11.2017

Саудиска Арабија по 12 години ќе учествува на Светското првенство, но останува отворено прашањето кој ќе ги води на Мундијалот. Најпрво Берт ван Марвик заработи отказ и покрај тоа што триумфално ги заврши азиските квалификации.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија бомбардираше аеродром во Јемен

Newsroom - 14.11.2017

Меѓународната колација предводена од Саудиска Арабија го бомбардираше аеродромот во Сана, главниот град на Јемен, што е под контрола на шиитските бунтовници, Хути. Нанесени се штети на пистата и врз контролниот пункт.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија го бомбардираше аеродромот во Сана

А1 On - 14.11.2017

Аеродромот во Сана, главниот град на Јемен, што е под контрола на шиитските бунтовници, Хути, денеска беше бомбардиран од страна на коалицијата предводена од Саудиска Арабија. Целосно уништен бил навигацискиот систем на аеродромот, а оштетени биле ...

Му се заканува ли етнички раскол на Либан?

Deutsche Welle - 14.11.2017

Либан би можел да стане ново жариште на тензиите меѓу Саудиска Арабија и Иран, сметаат стручњаците. Конфликтот меѓу сунитите и шиитите на тој начин се шири на целиот регион. Изненадувачката оставка на либанскиот премиер Саад Харири не беше причина ...

Нови грчки откритија за продажба на муниција на Саудиска Арабија

+инфо - 14.11.2017

Зделката со Саудиска Арабија била за оружје и муниција во вредност од 66 милиони евра. Грчкиот претприемач Василис Пападопулос во име на Саудиска Арабија преговарал со грчкото Министерство за одбрана продажба на муниција на Саудиска Арабија, ...

Бауза повеќе не е тренер на Саудиска Арабија

Курир - 14.11.2017

Бауза си заминува од селекторско место на една репрезентација трет пат оваа година. Тој во април доби отказ од Аргентина, потоа ги предводеше Обединетите Арапски Емирати и сега си заминува од Саудиска Арабија.

Претседателот на Либан го поздрави најавеното враќање на премиерот

Р.С.Европа - 13.11.2017

Либанскиот претседател Мишел Аун денеска ги поздрави најавите на премиерот Саад Харири дека ќе се врати во Либан од Саудиска Арабија, каде што пред повеќе од една недела објави дека поднесува оставка.

Либан - нова рунда во дуелот Ријад - Техеран...

Н.Македонија - 13.11.2017

Либан - нова рунда во дуелот Ријад - Техеран Либанскиот премиер Саад Харири беше непријатно изненаден кога неговиот авион слета во Саудиска Арабија на 3 ноември. На аеродромот не го пречекаа саудиски принцови, ниту пак воени претставници, кои во ...

Саудиска Арабија ги деблокира јеменските пристаништа и аеродроми

Сител - 13.11.2017

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија ќе почне да ги отвора аеродромите и пристаништата во Јемен за хуманитарни пратки и трговски стоки, соопшти саудиската мисија во ОН. – Првиот чекор ќе биде преземен во следните 24 часа и предвидува да бидат ...

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија го бомбардираше аеродромот во Сана

Орбис - 14.11.2017

Аеродромот во Сана, главниот град на Јемен, што е под контрола на шиитските бунтовници, Хути, денеска беше бомбардиран од страна на коалицијата предводена од Саудиска Арабија. Целосно уништен бил навигацискиот систем на аеродромот, а оштетени биле ...

Саудиска Арабија свика итен состанок на Арапската лига

А1 On - 13.11.2017

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Арапската лига ќе се сретнат в недела во Каиро на итен состанок кој го свика Саудиска Арабија. Состанокот доаѓа по најновото влошување на регионалната безбедност, откако Саудиска Арабија го обвини ...

Шокантни детали! Како Саудијците го натерале либанскиот лидер на оставка: Мислел дека оди на официјална посета, но ...

Точка - 13.11.2017

Од моментот кога авионот во кој се наоѓал поранешниот либански премиер, Саад Харири, слетал во Саудиска Арабија на 3. ноември, тој бил дочекан од изненадување - немало саудиски принцови, ниту воени службеници кои обично дочекуваат големи државници.

Харири: Слободен сум и следниве денови ќе се вратам во Либан...

Н.Македонија - 13.11.2017

Харири: Слободен сум и следниве денови ќе се вратам во Либан Либанскиот премиер Саад Харири, кој се наоѓа во Саудиска Арабија, вчера вечерта изјави дека е слободен, демантирајќи ги со тоа тврдењата дека саудиските власти го држат во куќен притвор во ...

Нови грчки откритија за продажба на муниција на Саудиска Арабија

А1 On - 14.11.2017

Грчкиот претприемач Василис Пападопулос во име на Саудиска Арабија преговарал со грчкото Министерство за одбрана продажба на муниција на Саудиска Арабија, докажува документ кој го објави весникот „Та Неа“.

Харири: Слободен сум и ќе се вратам во Либан

А1 On - 12.11.2017

Либанскиот премиер, Сад Харири кој на 4 ноември во видео-изјава од Саудиска Арабија најави дека ќе си поднесе оставка денеска во интервју изјави дека е слободен и дека во следните денови ќе се врати во Либан.

Бауза повеќе не е тренер на Саудиска Арабија

А1 On - 14.11.2017

Аргентинскиот фудбалски стручњак Едгардо Бауза ја напушти селекторската функција на Саудиска Арабија, откако беше разрешен по поразите од Португалија (3 0) и Бугарија (1:0) на пријателски натпревари во време од три дена.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија ќе ги отвори аеродромите и пристаништата во Јемен

А1 On - 13.11.2017

Аеродромите и пристаништата во Јемен ќе бидат отворени за хуманитарни пратки и трговски стоки, соопшти саудиската мисија во ОН. – Првиот чекор ќе биде преземен во следните 24 часа и предвидува да бидат отворени сите пристаништа во реоните под ...

Саудиска Арабија свика итен состанок на Арапската лига

Орбис - 13.11.2017

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Арапската лига ќе се сретнат в недела во Каиро на итен состанок кој го свика Саудиска Арабија. Состанокот доаѓа по најновото влошување на регионалната безбедност, откако Саудиска Арабија го обвини ...

Како Саудијците го натерале либанскиот лидер на оставка

Вечер - 13.11.2017

Од моментот кога авионот во кој се наоѓал поранешниот либански премиер, Саад Харири, слетал во Саудиска Арабија на 3. ноември, тој бил дочекан од изненадување - немало саудиски принцови, ниту воени службеници кои обично дочекуваат големи државници.

Саудиска Арабија свика итен состанок на Арапската лига

Локално - 13.11.2017

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Арапската лига ќе се сретнат в недела во Каиро на итен состанок кој го свика Саудиска Арабија. Состанокот доаѓа по најновото влошување на регионалната безбедност, откако Саудиска Арабија го обвини ...

Нови грчки откритија за продажба на муниција на Саудиска Арабија

Орбис - 14.11.2017

Грчкиот претприемач Василис Пападопулос во име на Саудиска Арабија преговарал со грчкото Министерство за одбрана продажба на муниција на Саудиска Арабија, докажува документ кој го објави весникот „Та Неа“.

Харири: Слободен сум и ќе се вратам во Либан

Орбис - 12.11.2017

Либанскиот премиер, Сад Харири кој на 4 ноември во видео-изјава од Саудиска Арабија најави дека ќе си поднесе оставка денеска во интервју изјави дека е слободен и дека во следните денови ќе се врати во Либан.

Бауза повеќе не е тренер на Саудиска Арабија

Орбис - 14.11.2017

Аргентинскиот фудбалски стручњак Едгардо Бауза ја напушти селекторската функција на Саудиска Арабија, откако беше разрешен по поразите од Португалија (3 0) и Бугарија (1:0) на пријателски натпревари во време од три дена.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија ќе ги отвори аеродромите и пристаништата во Јемен

Орбис - 13.11.2017

Аеродромите и пристаништата во Јемен ќе бидат отворени за хуманитарни пратки и трговски стоки, соопшти саудиската мисија во ОН. – Првиот чекор ќе биде преземен во следните 24 часа и предвидува да бидат отворени сите пристаништа во реоните под ...

Саудиска Арабија свика итен состанок на Арапската лига

Либертас - 13.11.2017

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Арапската лига ќе се сретнат в недела во Каиро на итен состанок кој го свика Саудиска Арабија. Состанокот доаѓа по најновото влошување на регионалната безбедност, откако Саудиска Арабија го обвини ...

Харири: Слободен сум и следниве денови ќе се вратам во Либан

Телма - 13.11.2017

Либанскиот премиер Саад Харири, кој се наоѓа во Саудиска Арабија, синоќа изјави дека е слободен, демантирајќи ги со тоа тврдењата дека саудиските власти го држат во куќен притвор во обид да ја поткопаат коалициската Влада на Либан во која учествува ...