TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Првата турнеја на Трамп “да се биде или не” за неговиот мандат

Макфакс - 19.05.2017

Првата турнеја на претседателот на САД, Доналд Трамп, во странство откако е на функцијата е „да се биде или не“ за неговиот мандат.Со оглед на сериозните скандали и проблеми со кои се соочува дома, турнејата што почнува денеска ќе биде сериозен тест ...

Трамп ќе и продаде на Саудиска Арабија воена опрема од 110 милијарди долари

Макфакс - 19.05.2017

Американски официјални лица велат дека администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, планира да објави продажба на модерна воена опрема од 110 милијарди долари и обука на војници во Саудиска Арабија викендов кога претседателот Доналд Трамп ...

Трамп на прво патување во странство како претседател

Глас на Америка - 19.05.2017

Саудиска Арабија е прва станица од турнејата Доналд Трамп денеска ја започнува неговата прва турнеја во странство како претседател на САД. Белата куќа соопшти дека прва станица на американскиот лидер ќе биде Саудиска Арабија, по што ќе ги посети ...

Државниот удар кој ќе го потресе целиот свет: Дали Трамп ги брои последните денови како претседател на САД?

Точка - 19.05.2017

Аналитичарите до неодамна се прашуваа дали Доналд Трамп ќе издржи до крајот на својот мандат, а после се што се случи во последните неколку седмици и низата на скандали кои ја потресоа Белата куќа, многумина се прашуваат дали Трамп ќе остане на ...

Скандалот за интерпелација на Трамп, советуван да ангажира адвокат

Макфакс - 19.05.2017

Постојат информации дека американскиот претседател Доналд Трамп е советуван да ангажира адвокат затоа што се засилуваат сомневањата за врските меѓу неговиот изборен штаб за време на претседателска кампања со Руската Федерација.

Дрдоркото Трамп ја загрижува Германија

Deutsche Welle - 19.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ѝ проследи на Русија документи на странска тајна служба. Дали е тоа причина за загриженост и во Германија? И колку е германската БНД врзана за службите на САД? Аферата на Трамп со тајните служби предизвика ...

Трамп патува во Саудиска Арабија, Израел,Италија и Брисел

Р.С.Европа - 19.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп заминува на своето прво патување надвор од земјата откако ја презема функцијата додека во Вашингтон се продлабочува кризата поради истрагата за неговите соработници и нивните врски со руски претставници.

Оваа згодна девојка ќе работи за Доналд Трамп

ЗаЗабава - 19.05.2017

Tрамп продолжува со вработување на убави жени околу него! Згодната водителка Кимберли Гифојл е во преговори со Белата куќа за важна и одговорна функција, да зборува во името на Белата куќа и администрацијата на Доналд.

Иванка Трамп ќе го придружува американскиот претседател на неговата прва турнеја во странство

Телевизија Нова - 19.05.2017

Иванка Трамп ќе патува со американскиот претседател Доналд Трамп при неговата посета на Саудиска Арабија, Израел и Италија, соопшти висок претставник на Белата куќа, цитиран од американските медиуми.

Односите меѓу САД и Русија – „исклучително параноични“

Стандард - 19.05.2017

Дипломатските односи меѓу САД и Русија се влошени до таква мера, што контактите меѓу двете земји станаа исклучително параноични, изјави главниот извршен директор на најголемата банка во Русија за CNBC.

Доларот остро притиснат од политичките превирања во САД

Нетпрес - 19.05.2017

Американскиот долар на меѓународните валутни пазари во петокот остана на патот на најголемтата седмична загуба во однос на кошницата валути од август минатата 2016 година, по скандалите околу американскиот претседател Доналд Трамп кои предизвикаа ...

Трамп: Дури и непријателите веруваат во мојата невиност

Макфакс - 19.05.2017

Американскиот претседател ги отфрла обвинувањата дека во неговата кампања постоела соработка со Русија, нагласувајќи дека дури и неговите непријатели ја препознаваат неговата невиност. Трамп зборувал во Белата куќа, додека претставник на ...

Доналд Трамп има нов кандидат: Овој човек ќе застане на чело на ФБИ

Точка - 19.05.2017

Американскиот претседател изјави денес дека Џо Либерман кој беше кандидат на Демократите за американски потпретседател, најверојатно ќе биде иден шеф на ФБИ, после отпуштањето на Џејмс Коми.

Под истрага дома, државник во странство...

Н.Македонија - 19.05.2017

Белата куќа се обидува да го прикаже американскиот претседател Доналд Трамп како светски државник, но критичарите обвинуваат дека неговата доверба во сопствените убедувачки способности е чиста заблуда, пишува британски „Гардијан“ Американскиот ...

„Њујорк Тајмс“: Флин го известил тимот на Трамп дека е под истрага

Либертас - 19.05.2017

Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Мајкл Флин ги известил луѓето од транзицискиот тим на Доналд Трамп дека се ноѓа под истрага уште во јануари оваа година, тврди „Њујорк Тајмс“.

Светот нетрпеливо го чека првото службено патување на Трамп

Факултети - 19.05.2017

Фото: Reuters Политичките немири кои го тресат претседателството на Доналд Трамп немаат никакво влијание врз неговата слика во светот, кој нетрпеливо го чека првото патување во Европа и на Блискиот исток, велат неговите министри.

Односот на американските претседатели кон ФБИ

Локално - 19.05.2017

Дојче веле – Бон Американскиот претседател Доналд Трамп го смени директорот на ФБИ Џејмс Коми. Постапката е груба, но тоа не е преседан во американската историја. Понекогаш односите биле многу тесни. Еве неколку примери, пишува Дојче веле.

Германската тајна служба вознемирена: Трамп премногу лесно им открва тајни на Русите

Точка - 19.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп им проследил на Русите документи на една странска служба и се поставува прашањето дали е тоа причина Германија да биде загрижена и колку германската тајна служба е поврзана со тајната служба на САД, пишува ...

Трамп: Поставување на специјален советник во истрагата за Русија ја дели државата

Макфакс - 19.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека именувањето на специјалниот советник за надзор на истрагата за вмешаноста на Русија во изборите во САД ја „дели земјата“. Министерството за правда на САД го именуваше во четвртокот поранешниот ...

МЕЛАНИЈА ДОБИ КОНКУРЕНЦИЈА: Трамп вработи секс-бомба во Белата куќа (ФОТО)

Телеграф - 19.05.2017

Водителката на „Фокс Њуз“ ќе биде новата портпаролка во Кабинетот на претседателот на САД Сексипилна телевизиска водителка на „Фокс Њуз“ ќе биде новиот портпарол на Белата куќа. Ја вработил лично Доналд Трамп, со кого таа тврди дека се знаат од ...

Трамп набрзо ќе го назначи новиот директор на ФБИ, еве кој е најголемиот фаворит

Курир - 19.05.2017

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп изјави дека е многу блиску до именување на нов директор на Федералното Истражно Биро (ФБИ), а агенцијата АП наведува дека тоа би можело да се случи денеска.

Како на Трамп му се случи „СЈО“?

Фактор - 19.05.2017

Поврзувањето на македонската и американската политика е во најмала рака несериозно, но бидејќи голем број на домашни „експерти“ и „аналитичари“ му палеа свеќи на Доналд Трамп, а истовремено најавуваа дека плејбој милијардерот од Менхетен ќе му стави ...

(ВИДЕО+ФОТО) Украински пивари произведоа пиво со ликот на Трамп

Локално - 19.05.2017

Името на Доналд Трамп веќе не се врзува само за актуелниот претседател на САД, но и со нов вид … пиво. Украински пиварие произведоа и крстија нов производ “Трамп – претседателот на поделените американски држави”.

Трамп: Истрагата за врските со Русија и нанесуваат штета на САД

Локално - 19.05.2017

– Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека одлуката да се именува специјален советник, за да ја надгледува истрагата за руското влијание врз минатогодишните избори, им нанесуваат „страшно голема штета на интересите на САД“.

Во Украина пуштија пиво „Доналд Трамп“

Стандард - 19.05.2017

Украинска пивара се пошегува со американскиот претседател Доналд Трамп. Компанијата пушти на пазарот пиво, наречено „Доналд Трамп – претседател на поделените Американски Држави“, пренесе „Бизнис Инсајдер“.

Меланија, внимавај: Оваа атрактивна жена ќе работи за Трамп!?

Локално - 19.05.2017

Во име на Белата куќа и на администрацијата Трамп ќе говори оваа секси водителка. Имено, Кимберли Гифојл во преговори со Белата куќа за оваа многу важна и одговорна позиција. Кимберли работи на каналот “Фокс њуз”.

WP објави снимка од искажување на лидерот на републиканците за „врските“ на Трамп со Русија

Нетпрес - 19.05.2017

Весникот The Washington Post тврди дека челникот на републиканската фракција во американскиот Конгрес, Кевин Меккарти претпоставувал во приватен разговор, дека тогаш уште претседателскиот кандидат Доналд Трамп го плаќаат руските власти, но се ...

Светот во исчекување на првото патување на Трамп во странство

Нетпрес - 19.05.2017

Политичките превирања кои го потресуваат претседателствувањето на Доналд Трамп немаат никакво влијание на неговата слика во светот, кој нестрпливо го очекува неговото прво патување во Европа и на Блискиот исток, изјавија двајца негово министри.

The Independent: Доналд Трамп изјави дека го отпуштил Џејмс Коми, бидејќи бил “непопуларен”

Локално - 19.05.2017

За време на прес-конференција со колумбискиот претседател американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го отпуштил Џејмс Коми како директор на ФБИ, бидејќи бил “непопуларен”, пишува весникот The Independent.

Скандалот за интерпелација на Трамп, советуван да ангажира адвокат

Точка - 19.05.2017

Постојат информации дека американскиот претседател Доналд Трамп е советуван да ангажира адвокат затоа што се засилуваат сомневањата за врските меѓу неговиот изборен штаб за време на претседателска кампања со Руската Федерација.

Иванка Трамп ќе го придружува Доналд Трамп на неговата прва турнеја во странство

Алфа - 19.05.2017

Иванка, како висок советник на претседателот, ќе го придружува нејзиниот татко во шест од неговата деветдневна турнеја, што почнува денеска. Иванка Трамп ќе патува со американскиот претседател Доналд Трамп при неговата посета на Саудиска Арабија, ...

Трамп: Дури и непријателите веруваат во мојата невиност

Локално - 19.05.2017

Американскиот претседател ги отфрла обвинувањата дека во неговата кампања постоела соработка со Русија, нагласувајќи дека дури и неговите непријатели ја препознаваат неговата невиност. Трамп зборувал во Белата куќа, додека претставник на ...

„Њујорк Тајмс“: Флин го известил тимот на Трамп дека е под истрага

Идивиди - 19.05.2017

Њујорк, 19 мај 2017 (МИА) - Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Мајкл Флин ги известил луѓето од транзицискиот тим на Доналд Трамп дека се ноѓа под истрага уште во јануари оваа година, тврди „Њујорк Тајмс“.

Трамп: Назначувањето на специјалниот советник е „лов на вештерки“

Глас на Америка - 18.05.2017

Претседателот на САД реагираше на одлуката да се води специјална истрага за потенцијална поврзаност меѓу неговата кампања и Русија ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Доналд Трамп го потцени назначувањето на специјалниот советник Роберт Мулер, да води ...

Советниците на Трамп сокриле барем 18 контакти со Русите

Макфакс - 18.05.2017

Советниците во претседателската кампања на претседателот Доналд Трамп имале барем 18 необјавени контакти со руските официјални лица и оние со врски со Москва. Ројтерс објави дека поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, заедно со ...

Обложувачите се убедени дека Трамп наскоро ќе биде исфрлен од Белата куќа

МКД - 18.05.2017

Обложувачите од двете страни на Атлантикот масовно вложуваат пари обложувајќи се дали Доналд Трамп ќе успее да го истурка целиот мандат на функцијата претседател на САД, пред сѐ поради честите скандали во првите четири месеци во Белата куќа.

Американски Тајм со контроверзна насловна го нападна Трамп (ФОТО)

МКД - 18.05.2017

Американскиот магазин Тајм денес објави насловна страница која брзо се прошири по социјалните мрежи и собра илјадници споделувања за само два часа. Магазинот со насловната ја критикува амдинистрацијата на Доналд Трамп поради низата афери во ...

Совет до бриселските новинари: Земете си слободен ден кога ќе дојде Трамп

Макфакс - 18.05.2017

Додека водеше кампања, Доналд Трамп го нарече Брисел “пеколна дупка”. Како претседател, тој ќе ја оствари својата прва официјална посета на белгискиот главен град на 25 мај, пред да замине за Сицилија на самитот на Г7.

Трамп: Поставување на специјален советник во истрагата за Русија ја дели државата

Точка - 19.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека именувањето на специјалниот советник за надзор на истрагата за вмешаноста на Русија во изборите во САД ја „дели земјата“. Министерството за правда на САД го именуваше во четвртокот поранешниот ...

ФОТО: TIME со контроверзна насловна страна го нападна Трамп. Слика со нивната Бела куќа се шири низ интернт

Локално - 18.05.2017

TIME денеска објави насловна страна која брзо се прошири по социјалните мрежи и притоа за само два часа собра над 5000 retweetova на Twitter. Магазинот се одлучи да ја критикува администрацита на Трамп, на ваков начин.

Роберт Милер ќе ги истражува врските на Трамп со Русија

Алсат-М - 18.05.2017

Американските власти го поставија поранешниот прв човек на ФБИ, Роберт Милер, да ги истражи можните врски на кампањата на Трамп со Русија. Ова доаѓа во време кога притисокот врз американскиот претседател Доналд Трамп е се поголем.

Лавров го брани Трамп со вицови

Макфакс - 18.05.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги коментираше изјавите дека претседателот на САД Доналд Трамп му дал класифицирани информации. На прес-конференцијата по состанокот со кипарскиот колега Јанис Касулидес Лавров рече дека работата ...

Трамп обвинува за „лов на вештерки“ по назначување на специјален советник за истрага

Р.С.Европа - 18.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп на својот официјален профил на социјалната мрежа Твитер напиша дека „како политичар се соочува со најголемиот лов на вештерки во американската историја“ Овој пост следува еден ден откако американското ...

Руските стратешки игри и „црвениот аларм“ во Вашингтон: Што открива состанокот на Трамп и Лавров?

Точка - 18.05.2017

Контроверзните натписи во американските медиуми и големата политичка криза во Вашингтон потекнуваат од неодамнешната посета на рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров кој што се сретна со Трамп во Белата куќа.

Доналд Трамп: Истрагата за врските со Русија и нанесуваат штета на САД

Курир - 19.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека одлуката да се именува специјален советник, за да ја надгледува истрагата за руското влијание врз минатогодишните избори, им нанесуваат „страшно голема штета на интересите на САД“.

Лавров ја опиша работата на американските медиуми со советски виц

Руска реч - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров ги коментираше соопштенијата на американските медиуми за наводните тајни информации кои тој ги добил од претседателот на САД Доналд Трамп.

Скокнаа облозите за „Трекзит” – букмејкерите ја зголемија шансата Трамп да не помине цел мандат

Макфакс - 18.05.2017

Растат влоговите во Европа и во САД за тоа дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе се задржи на функцијата четири години, пишува агенцијата „Ројтерс”. Зголемениот интерес се забележува откако Трамп го разреши директорот на Федералното биро за ...

Трамп: Најголемиот политички лов не вештерки во американската историја...

Н.Македонија - 18.05.2017

Трамп: Најголемиот политички лов не вештерки во американската историја Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер жестоко реагираше на федералната истрага за наводна координација меѓу Русија и неговата кампања во пресрет на ...

Светот во исчекување на првото патување на Трамп во странство

Точка - 19.05.2017

Политичките превирања кои го потресуваат претседателствувањето на Доналд Трамп немаат никакво влијание на неговата слика во светот, кој нестрпливо го очекува неговото прво патување во Европа и на Блискиот исток, изјавија двајца негово министри.

Кремљ: Именувањето на Милер за специјален советник внатрешно прашање на САД...

Н.Македонија - 18.05.2017

Кремљ: Именувањето на Милер за специјален советник внатрешно прашање на САД Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска одби да го коментира назначувањето на поранешниот шеф на ФБИ, Роберт Милер за специјален советник на федералната истрага за ...