TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Словенија се надева дека Македонија набргу ќе стане членка на НАТО и ќе почне преговори со ЕУ

МРТ - 14.11.2017

Словенија се надева дека Македонија набргу ќе стане членка на НАТО и ќе ги почне преговорите со Европската унија- земјава ги продолжува реформските процеси и ќе гради добри односи со соседите за да стигне до целта. Во Љубљана средба Заев- Пахор.

Заев во Словенија: Се подготвуваат услови за политички консензус за патот кон ЕУ и НАТО

+инфо - 14.11.2017

Премиерот Заев му пренел на претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, честитки и од претседателот Ѓорѓе Иванов. Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета ...

Заев: Македонија ќе биде следната членка на НАТО и Европската унија

Канал5 - 14.11.2017

Се подготвуваат услови за политички консензус во однос на евроатлантските аспирации и процесот на нашата земја во таа насока, истакнал премиерот Зоран Заев на средбата со словенечкиот претседател Борут Пахор, кој од своја страна нагласил дека ...

Средба Заев – Пахор: Словенечниот претседател очекува Македонија да биде следна членка на НАТО

ТВ21 - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Заев му честиташе на Пахор и во име на Ѓорге Иванов

Newsroom - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претседателoт на Словенија Борут Пахор. Тој му честиташе на претседателот Пахор на победата на тукушто завршените избори и на неговиот нов мандат како претседател на Република Словенија, и му пренесе ...

Борут Пахор освои втор претседателски мандат на изборите во Словенија

МКД - 13.11.2017

Словенечкиот претседател Борут Пахор во вториот круг на претседателските избори во Словенија го освои својот втор претседателски мандат, јавуваат агенциите. Тој врз основа на 50 отсто од преброените гласови освоил 53,64 отсто од гласовите, соопшти ...

Пахор повторно претседател на Словенија

Deutsche Welle - 13.11.2017

Словенечкиот претседател Борут Пахор во вториот круг од претседателските избори доби преку 53 проценти од гласовите и останува уште пет години на чело на државата. Борут Пахор останува на претседателската функција во Словенија.

Иванов му го честита реизборот на Пахор

Курир - 13.11.2017

– Сакам и во оваа пригода да искажам задоволство од развојот на односите и соработката меѓу нашите две држави. Истовремено ценам дека постои потенцијал за уште поплодна соработка, кој со заемен ангажман може да се искористи.

Пахор со уште еден мандат

МРТ - 13.11.2017

Поддршка доби од 53% од гласачите и го порази градоначалникот на Камник, Марјан Шарец кој доби речиси 47% од гласовите. Словенечкиот претседател Борут Пахор освои втор мандат. Поддршка доби од 53% од гласачите и го порази градоначалникот на Камник, ...

Премиерот Заев се сретна со Претседателот на Словенија Борут Пахор

Канал5 - 14.11.2017

Заев во Љубљана се сретна и со Претседателот на словенечкиот Државен Збор Милан Брглез. На средбите било констатирано дека Македонија и Словенија се пример за пријателски земји и земји што постојано создаваат причини за продлабочување на односите ...

Борут Пахор повторно стана претседател на Словенија

Фокус - 12.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на денешниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат нецелосните изборни резултати.

Пахор очекува Македонија да биде следна членка на НАТО

Нова ТВ - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Словенија: Борут Пахор освои втор претседателски мандат

Кајгана - 13.11.2017

Борут Пахор победи во вториот круг на изборите за претседател, поразувајќи го својот противкандидат Марјан Шарец и освои втор мандат. Пахор освои 53,02 отсто, додека градоначалникот на Камник и некогашен комичар Шарец освоил 46,98 отсто од ...

Новиот стар претседател на Словенија

Локално - 13.11.2017

Сегашниот претседател на Словенија, Борут Пахор, освои втор мандат , објави АП. Тој собраа 53 отсто поддршка од поранешниот комичар Маријан Шарерт, што укажува на речиси дефинитивни резултати.

Пахор го освои вториот претседателски мандат

Нетпрес - 12.11.2017

Актуелниот словенечки претседател Борут Пахор го освои во неделата својот втор претседателски мандат, порачувајќи дека ќе работи на поврзувањето на различните политички опции и ќе се труди неговиот глас да се слушне повеќе отколку досега.

Пахор освои нов претседателски мандат во Словенија

Република - 12.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на денешниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата претседател. Според досега преброените над 50 проценти од гласачките ливчиња, Пахор освоил 53,64 ...

Пахор победи на претседателските избори во Словенија

Newsroom - 12.11.2017

Актуелниот словенечки претседател Борут Пахор го освои во недела вториот претседателски мандат, порачувајќи дека ќе работи на поврзување на различни политички опции и ќе се труди неговиот глас да се слуша повеќе од досега.

Борут Пахор е старо-нов претседател на Словенија

Орбис - 12.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи во денешниот втор круг од претседателските избори и го освои својот втор претседателски мандат. Пахор освои 53,02 отсто од гласовите, додека градоначалникот на Камник, Марјан Шарец имал 46,98 ...

Хрватките Дарија и Ирис се првите две сестри кои го искачија Монт Еверест

еМагазин - 09.12.2017

Хрватките Дарија и Ирис Бостјанчиќ од Ријека, членки на женската хрватска експедиција, се искачија на највискиот врв на светот Монт Еверест (8.848 мнм) Сестрите се први жени кои се искачија на Монт Еверест за оваа година, но станаа и првите сестри ...

Пахор повторно претседател на Словенија

Канал 77 - 13.11.2017

Словенечкиот претседател Борут Пахор во вториот круг од претседателските избори доби преку 53 проценти од гласовите и останува уште пет години на чело на државата. Борут Пахор останува на претседателската функција во Словенија.

Иванов му го честита реизборот на Пахор

+инфо - 13.11.2017

Претседателот во честитката изразува верување дека Словенија ќе ја даде поддршката за интегрирањето на Македонија во НАТО и ЕУ. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му го честита реизборот на Борут Пахор на функцијата претседател на ...

(ВИДЕО) Средба Заев – Пахор – Брглез: Македонија и Словенија се пример за пријателски земји

А1 On - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја.

Пахор: Македонија да биде следна членка на НАТО и да почне преговори со ЕУ

24 Вести - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Борут Пахор реизбран за претседател на Словенија

Телма - 13.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на вшерашниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава. Според преброени 93 проценти од гласачките ливчиња, Пахор освоил 53 ...

Борут Пахор реизбран за претседател на Словенија...

Н.Македонија - 12.11.2017

Борут Пахор реизбран за претседател на Словенија Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на денешниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат првичните ...

Иванов му го честита реизборот на Пахор

Канал5 - 13.11.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му го честита реизборот на Борут Пахор на функцијата претседател на Република Словенија, посакувајќи му искрени желби за натамошна успешна работа, лична среќа и добро здравје.

(ВИДЕО) Средба Заев – Пахор – Брглез: Македонија и Словенија се пример за пријателски земји

Орбис - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја.

Пахор: Македонија да биде следна членка на НАТО и да почне преговори со ЕУ

Р.С.Европа - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Борут Пахор реизбран за претседател на Словенија

Локално - 12.11.2017

– Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на денешниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат првичните нецелосни изборни резултати.

Иванов му го честита реизборот на Пахор

Press24 - 13.11.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му го честита реизборот на Борут Пахор на функцијата претседател на Република Словенија, посакувајќи му искрени желби за натамошна успешна работа, лична среќа и добро здравје.

Заев од Словенија: Наша определба е да ја вратиме довербата во институциите

Макфакс - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамки на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја. Заев го информираше Пахор за реформските процеси и соработката на ...

Втор претседателски мандат за Пахор во Словенија

Таратур - 13.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на вчерашниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат првичните нецелосни изборни резултати.

Борут Пахор реизбран за претседател на Словенија

Алсат-М - 12.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на денешниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат нецелосните изборни резултати.

Заев од Словенија: Наша определба е да ја вратиме довербата во институциите

Вечер - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамки на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја. Заев го информираше Пахор за реформските процеси и соработката на ...

Пахор реизбран за претседател на Словенија

Канал5 - 13.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на вчерашниот втор круг од претседателските избори, со што обезбеди втор мандат на функцијата шеф на државата. Според се уште неофицијалните податоци, Пахор освоил 53 проценти од гласовите, ...

Борут Пахор реизбран за претседател на Словенија

Либертас - 13.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на денешниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат нецелосните изборни резултати.

Пахор: Македонија треба да биде следна членка на НАТО ...

Н.Македонија - 14.11.2017

Пахор: Македонија треба да биде следна членка на НАТО Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во ...

Борут Пахор реизбран за претседател на Словенија

Р.С.Европа - 13.11.2017

Актуелниот претседател на Словенија Борут Пахор победи на вчерашниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат првичните нецелосни изборни резултати.

Заев оствари средба со Претседателот на Словенија Борут Пахор

Стандард - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја.

Заев од Словенија: Наша определба е да ја вратиме довербата во институциите

Точка - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев се сретна со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамки на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја. Заев го информираше Пахор за реформските процеси и соработката на ...

Пахор: Македонија да биде следна членка на НАТО и да почне преговори со ЕУ

Локално - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Пахор: Македонија да биде следна членка на НАТО и да почне преговори со ЕУ

Сител - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Пахор: Се надевам дека Македонија ќе биде следна членка на НАТО и ќе почне преговори со ЕУ

МКД - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Пахор: Македонија да биде следна членка на НАТО и да почне преговори со ЕУ

Либертас - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Заев- Пахор: Македонија и Словенија се пример за пријателски земји

МРТ - 14.11.2017

На денешната средба со премиерот Заев, словенечкиот претседател Борут Пахор нагласи дека искрено се надева дека многу бргу Република Македонија ќе биде следната членка на НАТО и дека со ЕУ наскоро ќе биде постигнат договор за старт на пристапните ...

Пахор: Македонија да биде следна членка на НАТО и да почне преговори со ЕУ

Бриф - 14.11.2017

Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО и останува нејзин силен поддржувач во овие процеси, рече претседателот на Република ...

Заев-Пахор: Македонија и Словенија се пример за пријателски земји кои постојано создаваат причини за продлабочување на ...

Слободен Печат - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја.

Премиерот Заев оствари средба со претседателот на Словенија, Борут Пахор и со претседателот на словенечкиот Државен ...

iPortal - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја.

Заев му честиташе на Пахор за повторниот избор за Претседател на Словенија

AKO - 14.11.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја.