TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентите учат од најмалку 15 учебници со дискриминаторска содржина

Телма - 07.12.2017

Децата на разведени родители се криминогена категорија. Хомосексуалните врски се паразитски. Наркоманите се несреќни и барајќи го рајот ги отвораат вратите од пеколот. Ваква и слична дискриминаторска содржина има во дел од учебниците од кои учат ...

Десковска: Нема да бришеме историја, туку невистинити факти

Телма - 07.12.2017

Нема да бришеме историја, ќе нотираме невистинити факти, порача министерката Рената Десковска објаснувајќи ја најавената ревизија на учебниците. Ќе детектираат спорни содржини, но и грешки во странските преводи.

Учебници дискриминираат, академската заедница молчи, а студентите мора да слушаат

Радио МОФ - 07.12.2017

Иако уште во деведесетите години е утврдено дека хомосексуалноста не е болест, македонските студенти се уште учат од учебници во кои пишува дека „хомосексуалноста е застој во психосексуалниот развој на пониско ниво“, но и дека „хомосексуалните врски ...

Десковска најави ревизија на учебниците

Алсат-М - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Десковска, најави дека ќе има ревизија на учебниците. Таа ќе ги опфати сите книги во кои се забележани некакви грешки, лажни факти, дискриминаторска содржина, говор на омраза, предрасуди или стереотипи.

Потребна е ревизија на учебниците во високото образование поради постоење на дискриминаторски содржини

А1 On - 07.12.2017

Драгана Дрндаровска од Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ изјави дека во 15-тина учебници кои во моментов се користат во високото образование биле детектирани дискриминаторски содржини кон лицата кои користат ...

Десковска: Повисоки плати за наставниците

Канал5 - 07.12.2017

Зголемување на платите на вработените во основното и средно образование, унапредување на квалитетот на образованието и студентскиот стандард ќе биде клучните подобрувања предвидени со буџетот на Министерството за образование за следната година.

МОН најавува ревизија на учебниците

24 Вести - 07.12.2017

Ќе има ревизија на учебниците и таа ќе се спроведува законски, најави министерката за образование и наука, Рената Дескоска. Според неа ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти и ќе бидат опфатени сите учебници во кои се ...

Ревизија на учебниците од дискриминаторски содржини, говор на омраза и невистинити факти

Академик - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска изјави дека најавената ревизија на учебниците ќе се спроведува исклучиво законски. „Ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти.

Дескоска најави ревизија на невистинитите факти во учебниците ВИДЕО

+инфо - 07.12.2017

Некои работи што се случиле, ниту јас, ниту кој било друг не може да ги бриши од историјата, потенцира министерката. Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се ...

„Славни“ цитати од учебниците за високо образование...

Н.Македонија - 06.12.2017

„Славни“ цитати од учебниците за високо образование Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ на својата фејсбук-страница објави галерија со фотографии под мотото „Заслужуваме подобро високо образование“.

ВИДЕО: Студентите учат од најмалку 15 учебници со дискриминаторска содржина

Либертас - 07.12.2017

Децата на разведени родители се криминогена категорија. Хомосексуалните врски се паразитски. Наркоманите се несреќни и барајќи го рајот ги отвораат вратите од пеколот. Ваква и слична дискриминаторска содржина има во дел од учебниците од кои учат ...

Дескоска најави ревизија на невистините факти во учебниците

Нова ТВ - 07.12.2017

Ќе има ревизија на учебниците и таа ќе се спроведува законски, најави денеска министерката за образование и наука, Рената Дескоска. Според неа ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти и ќе бидат опфатени сите учебници во ...

#АкадемскиБисери – „славни“ цитати од македонски учебници за високо образование

Радио МОФ - 06.12.2017

„Хомосексуалните врски се паразитски во однос на хетеросексуалните“, „Наркоманите се несреќни лица кои барајќи ги клучевите на рајот, ги откриваат вратите на пеколот“, „Неправењето прељуба е единствен начин на заштита себе и на својот љубовен ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Слободен Печат - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

ВИДЕО: Студентите учат од најмалку 15 учебници со дискриминаторска содржина

Локално - 07.12.2017

Децата на разведени родители се криминогена категорија. Хомосексуалните врски се паразитски. Наркоманите се несреќни и барајќи го рајот ги отвораат вратите од пеколот. Ваква и слична дискриминаторска содржина има во дел од учебниците од кои учат ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците (ВИДЕО)

Стандард - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Десковска: Ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти

Телевизија Нова - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Десковска: Нема да бришеме историја од учебниците, туку ќе има ревизија на невистинити факти

Фокус - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска изјави дека со ревизија ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, дискриминаторски содржини и говор на омраза, предрасуди и стереотипи.

Десковска: Нема да бришеме историја од учебниците, туку ќе има ревизија на невистинити факти

Локално - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска изјави дека со ревизија ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, дискриминаторски содржини и говор на омраза, предрасуди и стереотипи.

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

CivilMedia - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Press24 - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

ТВ21 - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Алсат-М - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците...

Н.Македонија - 07.12.2017

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Либертас - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Десковска: Ќе се ревидираат неточни факти во учебниците

Сител - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Ќе се вработуваат наставници во основнo и во средно, а ќе пораснат и блок-дотациите за општините

Факултети - 07.12.2017

Ќе се зголемат блок-дотациите за училиштата, а ќе има и нови вработувања на наставнички кадар во основните и средните школи, најави министерката за образование Рената Дескоска, на денешната прес-конференција на која го образложи предлог-буџет за ...

Наставниците догодина со поголеми плати, ќе се ревидираат невистинитите факти во учебниците

МКД - 07.12.2017

Буџетот за образованието во 2018 година ќе изнесува вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра, што е пет отсто повеќе од 2017, соопшти на прес-конференција министерката за образование и наука, Рената Дескоска.

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Шеталиште - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...