TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иран го обвини Трамп за „злобно кршење“ на нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе продолжи со олеснување на санкциите кон Иран согласно договорот за нуклеарната програма, но Трамп одреди рок од 120 за промена на договорот, односно за отстранување на „ужасните недостатоци“.

Трамп му даде последна шанса на нуклеарниот договор со Иран

Deutsche Welle - 13.01.2018

Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по санкции. Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување ...

Трамп го потврди нуклеарниот договор со Иран и порача дека тоа го прави последен пат

МКД - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека последен пат ќе го потврди нуклеарниот договор со Иран, и најави дека САД ќе излезат од него ако не дојде до промени, соопшти Белата куќа. Оваа одлука на Трамп ги одложува санкциите насочени против ...

Новата политика на Трамп може да ја зајакне улогата на нуклеарното оружје

Фактор - 13.01.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развојот на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, ...

Техеран го пофали Доналд Трамп за неговата мудрост

Локално - 13.01.2018

Техеран смета дека одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп за продолжување на режимот на симнување на санкциите против Исламската република ја потврдува силата на меѓународниот договор за нуклеарната програма на Иран.

Протестите го шокираа Иран, неопходни се економски реформи...

Н.Македонија - 12.01.2018

Власта мора да се занимава со проблемот на невработеноста во земјата. Официјалните податоци покажуваат дека речиси 90 од уапсените на протестите се помлади од 25 години, а невработеноста кај младите за периодот 2011-2017 година е околу 26 отсто ...

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

МРТ - 12.01.2018

На средбата со печатените медиуми, рускиот претседател Владимир Путин образложи дел од кучните прашања за внатршената и надворената политика на земјата. Потврди дека Вашингтон и Москва преговараат за договорот за нуклеарно оружје.

Трамп одлучил да продолжи олеснувањето на санкциите спрема Иран

Р.С.Европа - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил да го продолжи олеснувањето на санкциите спрема Иран, определено со нуклеарната спогодба на Техеран со светските сили, оставајќи го договорот засега непроменет, јавуваат неколку медиуми, цитирајќи ...

Белата куќа нема да се повлече од нуклеарниот договор со Иран

Локално - 12.01.2018

Белата куќа се очекува да објави дека САД нема да се повлечат од нуклеарниот договор со Иран и претседателот Доналд Трамп ќе продолжи режимот на укинување на санкциите против Исламската република, пишува “Аарец”.

Трамп -Иран: „Последна шанса“-„Не прифаќаме“

Канал5 - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека е ова последен пат што се откажува од повторно воведување санкции. Иако договорот со Иран го смета за „најлош договор на сите времиња“, американскиот претседател Доналд Трамп засега не посегнува по ...

Новата политика на Трамп може да ја зајакне улогата на нуклеарното оружје

Стандард - 13.01.2018

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп може да се впушти во развој на нови нуклеарни оружја и експлицитно да ја остави отворена можноста за нуклеарен одговор на големи ненуклеарни напади, ако проектот за нова нуклеарна доктрина на САД, ...

ЕУ ги повика САД да го почитуваат нуклеарниот договор со Иран

Р.С.Европа - 11.01.2018

Шефицата за надворешна политика на Европската унија Федерика Могерини ги повика „сите страни“ да продолжат да се придржуваат кон нуклеарниот договор меѓу Иран и шесте светски сили, велејќи дека „договорот функционира.

Путин: Русија и САД преговараат за нуклеарен споразум

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека Вашингтон и Москва преговараат за клучен споразум за нуклеарното вооружување. Путин на состанокот со челниците на руските печатени медиуми, рекол дека планот на САД да ги опреми дел од ...

Европските сили ја потврдија поддршката за Техеран

МРТ - 11.01.2018

Земјите на ЕУ ќе ја потврдат поддршката на Техеран за Иранскиот нуклеарен договор што го отфрли американскиот претседател Трамп. Порака на состанокот од Брисел е подобро да се има договор отколку да се изолира земјата од светот.

Европските држави бараат Трамп да го почитува иранскиот нулеарен договор

А1 On - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп да го почитува Договорот со кој се ограничуваат нуклеарните амбиции на Иран, повикаа Европската унија, Велика Британија, Франција и Германија. Тие упатија апел до Трамп, само еден ден пред тој да одлучи дали ...

Габриел: Да се прави разлика меѓу нуклеарниот договор и стратегијата на Иран

Сител - 11.01.2018

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел ги повика САД да го третираат нуклеарниот договор со Иран од 2015 година како прашање одвоено од проблемот со иранската програма за развој на балистичко оружје и улогата на Техеран во ...

ЕУ сака иранскиот договор да опстои

+инфо - 11.01.2018

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изјави дека ЕУ сака да опстои договор, бидејќи тоа е во интерес на сите. Клучниот договор од 2015 година, кој има за цел ограничување на нуклеарните амбиции на Иран, мора да опстои, наведуваат ...

ЕУ бара од САД да не се откажуваат од нуклеарниот договор со Иран

Мета - 11.01.2018

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон ги повика Соединетите Американски Држави да докажат доколку постои подобра алтернатива од договорот со Иран, кој ја ограничува нуклеарната програма на оваа земја, јавуваат белгиските ...

Габриел: Европа и САД треба да се спротивстават на оружената програма на Техеран

Стандард - 11.01.2018

Европа и САД треба да се спротивстават на Иран за својата програма за балистички ракети и нејзината улога во граѓанската војна во Сирија, но договорот за нуклеарната програма на Техеран потпишан во 2015-та, мора да се задржи.

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

Алфа - 12.01.2018

На средбата со печатените медиуми, рускиот претседател Владимир Путин образложи дел од кучните прашања за внатршената и надворената политика на земјата. На средбата со печатените медиуми, рускиот претседател Владимир Путин образложи дел од кучните ...

Белата куќа нема да се повлече од нуклеарниот договор со Иран

Алфа - 12.01.2018

Во соопштението се наведува дека одлуката е во спротивност со изборното ветување на Трамп во САД за повлекување од договорот постигнат со Иран во 2015 година . Во соопштението се наведува дека одлуката е во спротивност со изборното ветување на Трамп ...

Европските држави бараат Трамп да го почитува иранскиот нулеарен договор

Локално - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп да го почитува Договорот со кој се ограничуваат нуклеарните амбиции на Иран, повикаа Европската унија, Велика Британија, Франција и Германија. Тие упатија апел до Трамп, само еден ден пред тој да одлучи дали ...

Габриел: Да се прави разлика меѓу нуклеарниот договор и стратегијата на Иран

Поглед - 11.01.2018

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел ги повика САД да го третираат нуклеарниот договор со Иран од 2015 година како прашање одвоено од проблемот со иранската програма за развој на балистичко оружје и улогата на Техеран во ...

ЕУ: Иранскиот договор мора да опстои

Курир - 11.01.2018

Според договорот, Иран го забави развојот на својата нуклеарна програма во замена за ублажување на економските санкции. Клучниот договор од 2015 година, кој има за цел ограничување на нуклеарните амбиции на Иран, мора да опстои, наведуваат ...

Путин: Преговори со САД за договор за нуклеарно оружје

Либертас - 12.01.2018

„Вашингтон и Москва преговараат за суштински договор за нуклеарното оружје“, изјави рускиот претседател Владимир Путин. На средбата со првите луѓе на руските печатени медиуми, потенцира дека планот на Соединетите Американски Држави да опремат ...

Европските држави бараат Трамп да го почитува иранскиот договор...

Н.Македонија - 11.01.2018

Европските држави бараат Трамп да го почитува иранскиот договор Европска унија, Велика Британија, Франција и Германија заеднички апелираа до американскиот претседател Доналд Трамп да го почитува Договорот со кој се ограничуваат нуклеарните амбиции ...

ЕУ: Иранскиот договор мора да опстои

Сител - 11.01.2018

Клучниот договор од 2015 година, кој има за цел ограничување на нуклеарните амбиции на Иран, мора да опстои, наведуваат министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, во време кога претседателот на САД, Доналд Трамп ...

ЕУ: Иранскиот договор мора да опстои

Алсат-М - 11.01.2018

Клучниот договор од 2015 година, кој има за цел ограничување на нуклеарните амбиции на Иран, мора да опстои, наведуваат министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, во време кога претседателот на САД, Доналд Трамп ...

ЕУ: Иранскиот договор мора да опстои

А1 On - 11.01.2018

Клучниот договор од 2015 година, кој има за цел ограничување на нуклеарните амбиции на Иран, мора да опстои, наведуваат министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, во време кога претседателот на САД, Доналд Трамп ...

ЕУ: Иранскиот договор мора да опстои...

Н.Македонија - 11.01.2018

ЕУ: Иранскиот договор мора да опстои Клучниот договор од 2015 година, кој има за цел ограничување на нуклеарните амбиции на Иран, мора да опстои, наведуваат министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, во време кога ...

ЕУ: Иранскиот договор мора да опстои

Локално - 11.01.2018

Клучниот договор од 2015 година, кој има за цел ограничување на нуклеарните амбиции на Иран, мора да опстои, наведуваат министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, во време кога претседателот на САД, Доналд Трамп ...

ЕУ: Иранскиот договор мора да опстои

ТВ21 - 11.01.2018

Клучниот договор од 2015 година, кој има за цел ограничување на нуклеарните амбиции на Иран, мора да опстои, наведуваат министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, во време кога претседателот на САД, Доналд Трамп ...