TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Харадинај: Навикнат сум да паѓам и да станувам

Алсат-М - 19.05.2017

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово и кандидат за премиер, Рамуш Харадинај, рече дека склучил сојуз со Демократската партија бидејќи можноста некој од опозицијата да ја раководи земјата биле минимални.

Фирма на Харадинај гради станови во Белград, Нови Сад......

Н.Македонија - 19.05.2017

На предизборните собири Харадинај изјавува дека нема да отстапи од противењето за демаркацијата со Црна Гора и за формирањето на заедницата на српските општини Косовската граница е на Чакор, изјавил кандидатот за премиер на Косово, Рамуш Харадинај, ...

Харадинај: Навикнат сум да паѓам и да станувам

Макфакс - 19.05.2017

Рамуш Харадинај, лидер на Алијансата за иднината на Косово и кандидат за премиер, изјави дека склучил сојуз со Демократската партија, бидејќи можноста некој од опозицијата да ја раководи земјата биле минимални.

Белград се гради со парите на Харадинај

Република - 19.05.2017

Косовската граница е на Чакор, изјавил кандидатот за премиер на Косово, Рамуш Харадинај, на предизборниот собир во селото Јабланица, кај Ѓаковица. Пред насобраните граѓани Харадинај го повторил ставот дека нема да отстапи од противењето за ...

Харадинај и Тачи одат во затвор: Западот прави чистка на Косово

Република - 18.05.2017

Меѓународната заедница ќе го употреби Судот за воени злосторства за да ги истреби косовските лидери со злосторничко минато и да подготви терен за Самоопределување, пишува српски Курир.рс, а целата сторија ексклузивно ќе ја објави во утрешниот број ...

Руски медиуми: Проектот „голема Албанија“ влегува во завршната фаза

МКД - 18.05.2017

Проектот „голема Албанија“ уште во јуни би можел да влезе во завршна фаза откако на косовските избори ќе победи екстремното движење Самоопределување, а воениот злосторник Рамуш Харадинај ќе добие една од најважните позиции во новата влада, тврди ...

„Самоопределување“ во коалиција со партиите на Мустафа и Пацоли

А1 On - 18.05.2017

Косовското националистичко движење „Самоопределување“ (ВВ) на престојните предвремени парламентарни избори во Косово, ќе биде дел од изборна коалиција, иако претходно најави самостоен настап.

Харадинај најавува нов радикализам

Кајгана - 18.05.2017

Кандидатот за косовски премиер, Рамуш Харадинај, рече дека довербата што ќе ја добие од гласачите ќе ја искористи за доброто на Косово, а не за „партиски и политички интереси”. Харадинај најави дека ако стане премиер нема да се откаже од ...

Ќе биде понижувачко за ЕУ ако Харадинај е преговарач во Брисел

Макфакс - 18.05.2017

Премиерот и претседател на Србија, Александар Вучиќ изјави дека би било понижувачки и катастрофално за ЕУ ако Рамуш Харадинај биде во делегацијата за дијалогот на Приштина со Брисел. „Мислам дека ќе биде исклучително катастрофално и понижувачки за ...

Руски „Известија“ предупредува: Во јуни почнува реализацијата на Голема Албанија

Република - 18.05.2017

Угледниот руски портал Известија.ру предупредува дека по вонредните избори на 11 јуни во Приштина на власт ќе дојдат екстремни националисти кои сериозно ќе започнат со процесот на формирање на Голема Албанија, а една од најважните функции во новата ...

Харадинај ја заостри реториката кон Србија

Канал5 - 18.05.2017

Кандидатот за премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека довербата што ќе ја добие од гласачите ќе ја искористи за доброто на Косово, а не за партиски и политички интереси. Екс командантот на ОВК најави дека ако стане премиер нема да се откаже ...

Рамуш Харадинај и официјално кандидат за косовски премиер

Вечер - 18.05.2017

Поранешниот командант на Армијата за ослободување на Косово (ОВК) и поранешен премиер Рамуш Харадинај ќе биде кандидатот за премиер на новоформираната коалиција меѓу неговата партија Алијанса за иднината на Косово (ААК), Демократската партија на ...

Харадинај се откажал од договорот со Белград за основање на Заедница на српските општини

Стандард - 18.05.2017

Кандидатот за премиер на Косово од најголемата опозициска партија во земјата „Алијанса за иднината на Косово“, Рамуш Харадинај се откажал од исполнување на постигнатиот со Белград договор за основање на Заедница на српските општини, пренесува РИА ...

Харадинај: Навикнат сум да паѓам и да станувам

Локално - 19.05.2017

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово и кандидат за премиер, Рамуш Харадинај, рече дека склучил сојуз со Демократската партија бидејќи можноста некој од опозицијата да ја раководи земјата биле минимални.

„Самоопределување“ во коалиција со партиите на Мустафа и Пацоли

Либертас - 18.05.2017

Косовското националистичко движење „Самоопределување“ (ВВ) на престојните предвремени парламентарни избори во Косово, ќе биде дел од изборна коалиција, иако претходно најави самостоен настап.

Руски „Известија“ предупредува: Во јуни почнува реализацијата на Голема Албанија

Курир - 18.05.2017

Угледниот руски портал Известија.ру предупредува дека по вонредните избори на 11 јуни во Приштина на власт ќе дојдат екстремни националисти кои сериозно ќе започнат со процесот на формирање на Голема Албанија, а една од најважните функции во новата ...

Харадинај: Косово е мала земја и тука нема место за Заедница на српски општини

Макфакс - 18.05.2017

Лидерот на најголемата опозициска партија на Косово, „Алијансата за иднината на Косово“, Рамуш Харадинај, порачал дека се откажува од исполнување на постигнатиот договор со Белград за основање Заедница на српски општини на Косово, пренесува РИА ...

Руски „Известија“ предупредува: Во јуни почнува реализацијата на Голема Албанија

Пулс24 - 18.05.2017

Угледниот руски портал Известија.ру предупредува дека по вонредните избори на 11 јуни во Приштина на власт ќе дојдат екстремни националисти кои сериозно ќе започнат со процесот на формирање на Голема Албанија, а една од најважните функции во новата ...

Харадинај: Косово е мала земја и тука нема место за Заедница на српски општини

Точка - 18.05.2017

Лидерот на најголемата опозициска партија на Косово, „Алијансата за иднината на Косово“, Рамуш Харадинај, порачал дека се откажува од исполнување на постигнатиот договор со Белград за основање Заедница на српски општини на Косово, пренесува РИА ...

Руски „Известија“ предупредува: Во јуни почнува реализацијата на Голема Албанија

Вечер - 18.05.2017

Угледниот руски портал Известија.ру предупредува дека по вонредните избори на 11 јуни во Приштина на власт ќе дојдат екстремни националисти кои сериозно ќе започнат со процесот на формирање на Голема Албанија, а една од најважните функции во новата ...