TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чествување на св. Климент Охридски во пресрет на утрешниот празник

А1 On - 07.12.2017

Во пресрет на утрешниот државен празник Св. Климент Охридски, вечер од 18.30 часот во Македонскиот народен театар свечена академија ќе одржи Македонската православна црква под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија.

Свечена академија во Битола за патронот на Универзитетот „Свети Климент Охридски“

А1 On - 06.12.2017

Со повеќе активности денеска Универзитетот „Св. Климент Охридски“ од Битола денеска го слави и чествува патронот. Ректорот Сашо Коруновски на свечената академија во Битола кажа дека Светки Климент со својата учителско просветителска мисија застанал ...

Свечена академија по повод патронот на битолскиот Унивезритет

Тера - 06.12.2017

По повод патрониот празник на Универзитетот Св.Климент Охридски Битола, 8-ми декември , беше одржана свечена академија каде што беа доделени награди за најдобрите студенти и најдобрите остварувања на Конкурсот за истражувачки труд и есеј.

Државните невистини за св. Климент

Слободен Печат - 06.12.2017

Севкупното дело на св. Климент, нема тесен, еднонационален, туку има икуменски размер и во себе ја содржи сета широчина на ромејството. Пишува Давид Нинов Минатата година бев поканет во Р.

Проф. Др Никола Бошале е годинешниот добитник на највисокото општинско признание

ТВМ - 06.12.2017

Проф. Др Никола Бошале е годинешниот добитник на највисокото општинско признание, наградата Св. Климент Охридски - Патрон на Охрид. Ова го соопшти градоначалникот на општина Охрид Јован Стојаноски кој ја доделува наградата на предлог на стручна ...

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“

+инфо - 06.12.2017

Никола Бошале е роден 1929 година во Охрид, доктор по социологија, исклучително плоден научен работник. Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски - патрон на ...

Свечена академија по повод патрониот празник на Универзитетот Св. Климент Охридски Битола

Орбис - 06.12.2017

Споменувајќи го името на Климент Охридски, големиот светител и просветител на македонскиот народ и на народите од поширокиот регион, си споменуваме за долгите образовни традиции што ги има Македонија.

Битолскиот универзитет го одбележа патронатот

Алфа - 06.12.2017

Со свечена академија во салата на Битолскиот народен театар, Битолскиот универзитет ``Свети Климент Охридски`` го одбележа својот патронат во ликот и делото на големиот македонски духовник и просветител, како и 38- годишнината од своето постоење.

Наградата за животно дело Св. Климент Охридски - Патрон на Охрид за проф. д-р Никола Бошале

OhridNews - 06.12.2017

Добитник на највисокото општинско признание, наградата Св. Климент Охридски - Патрон на Охрид за 2017 година е проф. д-р Никола Бошале. Наградата ја доделува градоначалникот на општина Охрид Јован Стојаноски на предлог на стручна комисија.

Битолската библитека со низа активности утре ќе го одбележи патрониот празник

Шеталиште - 06.12.2017

По повод одбележувањето на Патрониот празник, НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола организира свечена програма кое ќе се одржи на ден 07.12.2017 година (четврток) со почеток во 12 часот во салата за промоции на библиотеката.

Богослужби за празникот Св. Климент Охридски

ТВМ - 06.12.2017

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 07. декември 2017 година (четврток), ќе се служи празнична вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“ – Плаошник – Охрид, по повод празникот „Свети ...

УКЛО и Општина Битола потпишаа Меморандум за соработка

Шеталиште - 06.12.2017

Ректорот на Универзитетот „Св.Климент Охридски“ Битола, проф.д-р Сашо Коруновски и градоначалничката на Оптина Битола, м-р Наташа Петровска денеска потпишаа Договор за соработка. Тоа значи поддршката од општината се преточи во формален документ за ...

„За основите на етиката на св. Климент Охридски“ – предавање на д-р Дејан Донев

А1 On - 06.12.2017

Филозофското друштво на Македонија во соработка со ЕУ Инфо Центарот во чест на св. Климент Охридски организира пригодно предавање на д-р Дејан Донев (вонреден професор на Институтот за филозофија при Филозофскиот факултет), на тема: „За основите на ...

Педагошкиот факултет - Скопје одбележува 70 години постоење

Сител - 06.12.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот - 70 години од основањето.

Чествување на св. Климент Охридски во пресрет на утрешниот празник

Канал5 - 07.12.2017

Во пресрет на утрешниот државен празник Св. Климент Охридски, вечер од 18.30 часот во Македонскиот народен театар свечена академија ќе одржи Македонската православна црква под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија.

Почнуваат чествувањата по повод празникот Св. Климент Охридски - Патронот на градот

OhridNews - 05.12.2017

Со низа културни манифестации Охрид ќе го одбележи празникот Св. Климент Охридски - заштитникот на градот. Чествувањата ќе започнат денеска со изведба на премиерата на народниот театар Охрид на претставата „БААЛ“, а ќе завршат на 9-ти декември со ...

ООУ „Климент Охридски“ со полна агенда по повод патрониот празник

Шеталиште - 05.12.2017

Основното училиште „Климент Охридски“ со богата програма ќе го одбележи јубилејот – 55 години успешна работа и својот патронен празник. По овој повод учениците подготвија свечена програма на која што ќе ги демонстрираат своите знаења и вештини.

Наградени најдобро дипломираните студенти на УКЛО по повод патрониот празник

Шеталиште - 06.12.2017

Универзитетот „Св.Климент Охридски“ Битола со повеќе програмски активности слави и чествува за најзначајниот македонски средновековен писател и педагог Свети Климент Охридски. По повод прославата на патрониот празник, Универзитетот „Св.Климент ...

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски”

Слободен Печат - 06.12.2017

Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски – патрон на градот“, а повелбите „Свети Климент Охридски“ одат кај проф. д-р.

Универзитетот ,,Свети Климент Охридски‘‘ го одбележува својот патрон

Сител - 06.12.2017

Споменувајќи го името на Климент Охридски, големиот светител и просветител на македонскиот народ и на народите од поширокиот регион, си споменуваме за долгите образовни традиции што ги има Македонија.

Богослужби на Плаошник по повод празникот Св. Климент Охридски

OhridNews - 06.12.2017

По повод празникот „Свети Климент Охридски“, на 07-ми декември, четврток, со почеток во 16:00 часот, ќе се служи празнична вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“ на Плаошник, на која ќе чиноначалствува Неговото ...

Битолскиот Универзитет и Општина Битола потпишаа Меморандум за соработка

Тера - 06.12.2017

Во рамки на одбележувањето на Патрониот празник на битолскиот Универзитет Св.Климент Охридски, денес ректорот проф.др Сашо Коруновски и градоначалникот на Општина Битола Наташа Петровска потпишаа Меморандум за соработка.

Предавање за основите на етиката на „Св. Климент Охридски“

Радио МОФ - 06.12.2017

Филозофското друштво на Македонија во соработка со ЕУ Инфо Центарот утре во 19 часот организира предавање на Дејан Донев, вонреден професор на Институтот за филозофија при Филозофскиот факултет, на тема: „За основите на етиката на Св.

Педагошкиот факултет – Скопје одбележува 70 години постоење

А1 On - 06.12.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот – 70 години од основањето.

Чествување на св. Климент Охридски во пресрет на утрешниот празник

Сител - 07.12.2017

Во пресрет на утрешниот државен празник Св. Климент Охридски, вечер од 18.30 часот во Македонскиот народен театар свечена академија ќе одржи Македонската православна црква под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија.

Чествувања на УКЛО посветени на патронот Свети Климент Охридски

Cooltura - 07.12.2017

Универзитетот „Св.Климент Охридски“ Битола со повеќе програмски активности слави и чествува за најзначајниот македонски средновековен писател и педагог Свети Климент Охридски. На свечената академија во Битола, Ректорот Сашо Коруновски истакна дека ...

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“...

Н.Македонија - 06.12.2017

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“ Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски - патрон на градот“, а повелбите „Свети Климент ...

Педагошкиот факултет - Скопје одбележува 70 години постоење

Канал5 - 06.12.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот - 70 години од основањето.

Чествување на св. Климент Охридски во пресрет на утрешниот празник

Слободен Печат - 07.12.2017

Во пресрет на утрешниот државен празник Св. Климент Охридски, вечер од 18.30 часот во Македонскиот народен театар свечена академија ќе одржи Македонската православна црква под покровителство на Претседателот на Владата на Република Македонија.

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“

Сител - 06.12.2017

Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски - патрон на градот“, а повелбите „Свети Климент Охридски“ одат кај проф. д-р.

Педагошкиот факултет – Скопје одбележува 70 години постоење

Студенти - 06.12.2017

Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св. Климент Охридски, како и јубилејот – 70 години од основањето.

Истражувачот Никола Бошале годинашен добитник на „Свети Климент Охридски“

Либертас - 06.12.2017

Охридскиот истражувач, книжевник и есеист проф. д-р Никола Бошале е годинашниот добитник на наградата „Свети Климент Охридски – патрон на градот“, а повелбите „Свети Климент Охридски“ одат кај проф. д-р.

Педагошкиот факултет - Скопје одбележува 70 години постоење...

Н.Македонија - 06.12.2017

Педагошкиот факултет - Скопје одбележува 70 години постоење Педагошкиот факултет „Св. Климент Охридски“ денеска со Свечена академија ќе го одбележи 8 Декември, празникот на големиот просветител и учител Св.