TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коѕиас и порача на Европа да не создава втор Груевски, а Скопје да го научи на концептот на политички консензус

Телма - 17.07.2017

Комуникацијата меѓу Скопје и Атина е многу подобра со новата влада, му кажал грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас на медијаторот Метју Нимиц денеска во Брисел, но Грција се уште очекува и нови суштински знаци на добра волја.

Коѕиас имал „интересна и сериозна“ средба со Нимиц

24 Вести - 17.07.2017

Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје и тој ме информираше за тоа какво е расположението таму, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по средбата со медијаторот во спорот ...

Во Брисел средба Нимиц-Коѕиас

24 Вести - 17.07.2017

Новата влада во Скопје има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, пред состаноткот на министрите за надворешни работи во Брисел.

Коѕиас: Владата на Заев го спушти тонот, но во суштина нема ништо ново

Нова ТВ - 17.07.2017

“Скопје мора да научи што е компромис”, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас за сајтот Еурактив пред денешната средба со медијаторот за спорот со името Метју Нимиц. “Проблемот со Скопје не е тоа што има вакво или онкаво мислење.

Коѕиас и Нимиц имале “интересна и сериозна средба”

Нова ТВ - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во Брисел имал “интересна и сериозна средба” со медијаторот за спорот со името Метју Нимиц: “Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје”, изјави тој по ...

Коѕијас: Очекува од Европа да ја едуцира владата во Скопје на култура на политички компромис

Телма - 17.07.2017

Специјалниот пратеник на Обединетите Нации, Метју Нимиц попладнево во Брисел ќе се сретне со грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас, по завршувањето на Министерскиот совет на ЕУ. На оваа средба ќе се разговара за можноста за напредок во ...

Коѕијас: Европа треба да ги едуцира во Скопје што е политички компромис

Сител - 17.07.2017

Покоректна реторика, но иста суштина- шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за Еурасктив изрази сомнеж кон тоа дали новата влада на Заев е поподготвена за изнаоѓање решение на спорот.

Коѕиас имал „интересна и сериозна“ средба со Нимиц

А1 On - 17.07.2017

Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје. Тој ме информира за климата таму, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по денешната средба со медијаторот Метју Нимиц во Брисел.

Спорот околу името на Македонија: Дали ѕвездите се местат за нов притисок на САД?

МКД - 17.07.2017

Во сенка на неуспешните разговори за Кипар, уште едно критично регионално прашање за Грција и за Западен Балкан се враќа во фокусот: долготрајниот спор околу официјалното име на Република Македонија (признаена под тоа име од многу светските сили) ...

New Europe: Спорот за името Македонија: Дали ѕвездите се наместија за нов американски притисок?

Сител - 17.07.2017

Во сенка на пропаднатите разговори за Кипар, спорот за името на Македонија се враќа во фокусот, пред се на американската администрација, пишува бриселскиот весник Нова Европа. Под насловот: Спорот за името Македонија: Дали ѕвездите се намесија за ...

Коѕиас: Мешањето на трети ќе го отежне изнаоѓањето решение

Канал5 - 17.07.2017

Новата влада е покоректна, но во суштина нема ништо ново, Европа треба да ја едуцира власта во Скопје за политички компромис и консензус, и да не создаде нов Груевски, а за решение, најдобро е да нема мешање на трети страни – вели шефот на грчката ...

Коѕиас: Новата влада ја потсмири реториката, но ништо суштински не е сменето

Мета - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „ Еуроактив “, за новата македонска влада.

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Вечер - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. - Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за ...

Во Брисел средба меѓу Нимиц и Коѕиас

Р.С.Европа - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Коѕиас и Нимиц имале „интересна и сериозна средба”

+инфо - 17.07.2017

Нимиц неодамна беше во Скопје на разговори со новата влада па на оваа средба во Брисел го информирал Коѕиас за македонските ставови. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во Брисел имал „интересна и сериозна средба” со медијаторот за спорот со ...

Нимиц и Коѕиас во Брисел ќе разговараат за спорот за името на Македонија

Мета - 17.07.2017

Специјалниот пратеник на ОН во спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, денеска во Брисел ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. Како што претходно соопшти канцеларијата на Нимиц, на средбата, која е на барање на ...

Коѕиас имал интересна и сериозна средба со Нимиц...

Н.Македонија - 17.07.2017

Коѕиас имал интересна и сериозна средба со Нимиц Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје. Тој ме информира за климата таму, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, по ...

Коѕијас: Новата влада е покоректна, но во суштина нема ништо ново

ТВ21 - 17.07.2017

„Новата влада е покоректна, но во суштина нема ништо ново, Европа треба да ја едуцира власта во Скопје за политички компромис и консензус, и да не создаде нов Груевски, а за решение, најдобро е да нема мешање на трети страни“, вели шефот на грчката ...

Денеска во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Канал 77 - 17.07.2017

Метју Нимиц, посредникот во спорот за името денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос ...

Коѕиас: Им порачав на пријателите во ЕУ да не создаваат „втор Груевски“

+инфо - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија вели дека новата влада ја потсмирила реториката, но ништо суштински не е сменето. Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката ...

Утре во Брисел средба Нимиц - Коѕиас

24 Вести - 16.07.2017

Средба на Коѕиас и Нимиц на неутрален терен во Брисел. Од Обединетите нации велат дека состанокот е по барање на Грција, откако тие ја одложија средбата во Атина по состанокот во Скопје. Од таму велат, целата е да се постигне напредок во преговорите ...

Утре во Брисел средба Коѕијас - Нимиц

Телма - 16.07.2017

Според известувањето од канцеларијата на Нимиц, средбата меѓу посредникот Метју Нимиц и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас е на барање на Грција. Таа следи по посетата на Нимиц на Македонија, а нејзината цел е да се дискутира за ...

Нимиц и Коѕиас денеска ќе се сретнат во Брисел

Нова ТВ - 16.07.2017

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Како што соопштија од канцеларијата на Нимиц, средбата ќе се одржи на барање на Грција, а ...

Средба на Нимиц и Коѕиас утре во Брисел

24 Вести - 16.07.2017

Посредникот во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Како што соопштија од канцеларијата на Нимиц, средбата ќе се оддржи на барање на Грција, а целта ...

Што може да се очекува од состанокот Нимиц- Коѕиас?

24 Вести - 16.07.2017

Што може да се очекува од утрешната средба меѓу Нимиц и Коѕиас, се подготвува ли терен за решавање на спорот со името, можно ли е да се вклучи САД поинтензивно? Што стои зад трилатералниот состанок во Солун.

Коѕиас утре на средба со Нимиц во Брисел

Макфакс - 16.07.2017

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас утре во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. сепак, не е првпат Нимиц да ги води преговорите во овој град, што пак се должи на неможноста на Коѕиас да го прими ...

Средба на Нимиц и Коѕиас утре во Брисел

Слободен Печат - 16.07.2017

Посредникот Метју Нимиц, Специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН за преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас ќе се сретнат утре во Брисел.

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Нетпрес - 17.07.2017

Коѕиас во интервју пред неколку дена за грчката телевизија Антена не одговори на новинарско прашање кои се црвените линии на грчката Влада во спорот за името. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со ...

Коѕиас: Се договоривме да бараме начини за да се најде решение

Р.С.Европа - 17.07.2017

“Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје. Тој ме информира за климата таму,” изјавил грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по денешната средба со медијаторот Метју Нимиц во Брисел.

Средба Коѕиас Нимиц во Брисел за размена на мислења

Канал5 - 17.07.2017

Нимиц го известил за климата кај нас, Коѕиас говорел за грчките размислувања, двајцата се договориле да останат во контакт и да бараат начини за изнаоѓање решение на долгогодишниот проблем меѓу Македонија и Грција.

Коѕиас: Новата влада ја потсмири реториката, но ништо суштински не е сменето

Либертас - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „ Еуроактив “, за новата македонска влада.

Нимиц утре во Брисел ќе се сретне со Коѕиас

Локално - 16.07.2017

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Како што соопштија од канцеларијата на Нимиц, средбата ќе се одржи на барање на Грција, а целта ...

Средба на Нимиц и Коѕиас утре во Брисел

Нетпрес - 16.07.2017

Посредникот во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Како што соопштија од канцеларијата на Нимиц, средбата ќе се оддржи на барање на Грција, а целта ...

Коѕиас утре на средба со Нимиц во Брисел

Фокус - 16.07.2017

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас утре во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија на почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Коѕиас и Нимиц утре во Брисел ќе разговараат за спорот за името со Македонија

Позитив.мк - 16.07.2017

Посредникот Метју Нимиц, Специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН за преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас утре ќе се сретнат во Брисел.

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Телевизија Нова - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. – Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за ...

Коѕиас имал „интересна и сериозна“ средба со Нимиц

еМагазин - 17.07.2017

Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје. Тој ме информира за климата таму, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по денешната средба со медијаторот Метју Нимиц во Брисел.

Коѕиас: ЕУ да не создава втор Груевски

Позитив.мк - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, за новата македонска влада.

Нимиц и Коѕиас утре на средба во Брисел

+инфо - 16.07.2017

Тема на дискусија е Македоснија и пронаоѓањето начин за решавање на спорот со името. Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас.

СРЕДБА КОЅИАС-НИМИЦ ВО БРИСЕЛ: Ќе има ли некаков исчекор?

Фактор - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Коѕиас на средба со Нимиц, што може да се очекува ?

Вечер - 16.07.2017

Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас утре во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. сепак, не е првпат Нимиц да ги води преговорите во овој град, што пак се должи на неможноста на Коѕиас да го прими ...

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц за спорот за името

еМагазин - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. - Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за ...

Коѕиас имал „интересна и сериозна“ средба со Нимиц

Мета - 17.07.2017

Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје. Тој ме информира за климата таму, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по денешната средба со медијаторот Метју Нимиц во Брисел.

Коѕиас: Новата влада ја потсмири реториката, но ништо суштински не е сменето

Локално - 17.07.2017

Новата влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, за новата македонска влада.

Утре средба Коѕијас-Нимиц

Телевизија Нова - 16.07.2017

Посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, утре во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Средбата ќе се одржи на барање на Грција и ќе се дискутира околу пронаоѓање на начин за напредок во преговорите околу ...

Во Брисел средба меѓу Нимиц и Коѕиас

Локално - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе има средба со медијаторот за спорот со името на Македонија, Метју Нимиц. „Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за ...

Во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

А1 On - 17.07.2017

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Брисел ќе се сретне со медијаторот Метју Нимиц. – Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за ...

Грчкиот министер Коѕиас имал „интересна и сериозна“ средба со медијаторот Нимиц

Локално - 17.07.2017

„Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје. Тој ме информира за климата таму“, изјави грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, по денешната средба со посредникот Метју Нимиц во Брисел.

Коѕиас не сака да преговара, тука да нè превоспитува

Макфакс - 17.07.2017

„Новата влада ја потсмири реториката и има покоректна комуникација, но сепак ништо суштински не е сменето“, порача шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „ Еуроактив “, пред средбата со медијаторот Метју Нимиц во Брисел денес доцна ...

Коѕиас во интервју за Еуроактив: Не треба да се создаде „втор Груевски“

Фокус - 17.07.2017

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во интервју за „Еуроактив“, изјави дека новата македонска Влада ја потсмирила реториката и има покоректна комуникација. Тој нагласи дека не треба да се создаде „втор Груевски“ и истото им го посочил на ...