TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Мојата администрација работи беспрекорно

24 Вести - 17.02.2017

Додека мојата администрација работи беспрекорно – медиумите шират приказни за хаос – ова беше порака од 76 минутната прес-конфернција на Доналд Трамп. Медиумите повторно се најдоа на црната листа на Трамп, кој на својата прва самостојна прес ...

Мекејн: Гледајте што прави Трамп, а не што зборува

А1 On - 17.02.2017

Оставката на советникот на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин, поради неговите контакти со рускиот мабасадор во Вашингтон, се доказ дека во новата Администрација на САД владее безредие, изјави денеска во ...

Роберт Харвард ја одби понудата на Трамп за советник за национална безбедност

Алсат-М - 17.02.2017

Роберт Харвард кого претседателот на САД, Доналд Трамп, го посочи како можен наследник на Мајкл Флин на местото советник за национална безбедност ја одби понудата. Белата Куќа во соопштение рече дека одвивањето на Харвард е поради семејни причини и ...

Трамп ги бранеше достигнувањата на администрацијата

Глас на Америка - 17.02.2017

На прес конференција во Белата куќа тој исто така ги нападна и медиумите Претседателот Доналд Трамп ја искористи својата прва самостојна прес конференција како претседател отфрлајќи ги извештаите за хаос во Белата куќа и инсистираше дека неговата ...

Изборот за советник за национална безбедност ја одби понудата

Глас на Америка - 17.02.2017

Харвард вели дека во моментот не може да одговори на задолженијата Вицеадмиралот Роберт Харвард ја одби понудата од американскиот претседател Доналд Трамп да ја презеде функцијата советник за национална безбедност и да го замени пензионираниот ...

Вицеадмиралот Харвард ја одби понудата на Трамп за советник

Нова ТВ - 17.02.2017

Вицеадмиралот Роберт Харвард ја одби функцијата советник за национална безбедност што му ја понуди американскиот претседател Доналд Трамп. Харвар требаше да го замени пензионираниот генерал Мајкл Флин кој даде оставка неделава.

Меланија Трамп како од мајка родена - објавени голи фотографии од првата дама на Америка (ГАЛЕРИЈА)

Press24 - 17.02.2017

Погледнете ги фотографиите на кои позира сексипилната прва дама на САД, Меланија ...

Најавен генерален штрајк поради политиката на Трамп

Позитив.мк - 17.02.2017

За овој викенд во повеќе американски градови најавен е генерален штрајк, како уште еден начин да се искаже незадоволството поради потегот на новиот претседател на САД Доналд Трамп. Генералниот штрајк најавен е во неколку градови, а најголемите ...

Мисијата на Мајк Пенс во Европа: Да се разјаснат позициите на Трамп

Локално - 17.02.2017

Потпретседателот на САД Мајк Пенс се среќава со европските сојузници кои бараат јасност за надворешно политичката стратегија на владата на Трамп и неговата позиција кон Русија по оставката на главниот советник на Белата куќа за национална безбедност.

Преостанатите од службите на Обама работат против Трамп

Курир - 17.02.2017

Се води повеќемесечна тајна кампања од луѓе на Обама кои сакаат да го „хендикепираат“ безбедносниот систем на Трамп. Добро се организирани, раководени од поранешниот Заменик Советник за национална безбедност, Бен Роудс, пишува конзервативниот сајт ...

Трамп формира посебна полиција: 100.000 трупи ќе ги „ловат“ илегалните мигранти во Америка

Точка - 17.02.2017

Администрацијата на Доналд Трамп сериозно размислува за воведување на специјална полиција чија единствена задача ќе биде „да ги лови илегалните мигранти ширум Америка“, пренесува агенцијата АП.

Трамп до медиумите: Ширите лажни вести

Канал5 - 17.02.2017

На првата прес конференција во Белата куќа, Доналд Трамп ги обвини медиумите дека шират лажни вести – тој тврди дека неговата администрација работи како подмачкана и покрај обидите на новинарите да се покаже дека тоа не е така.

Вицеадмиралот Харвард не сака да биде советник на Трамп

Телма - 17.02.2017

Пензионираниот адмирал Роберт Харвард кој беше главен фаворит на Трамп за советник за национална безбедност го одбил американскиот претседател. Харвард всушност беше втор избор на Трамп откако Мајкл Флин беше принуден да се повлече по обвинувањата ...

Пенс во Европа за зацврстување на сојузништвото

Глас на Америка - 17.02.2017

Потпретседателот ќе ги посети Минхен и Брисел Американскиот потпретседател Мајк Пенс следните неколку дена е во посета на Минхен и Брисел, прво патување во странство откако даде заклетва на функцијата, минатиот месец.

Мрачни предвидувања за иднината: Светот за неколку години го очекува опасно сценарио

Точка - 17.02.2017

Иако е рано да е прогнозира како ќе заврши мандатот на Трамп, сепак јасно е дека новиот американски претседател не ја започна славно својата претседателска „авантура“. Трамп се заканува на сите страни, во конфликт е речиси со сите во и надвор од ...

ВИДЕО: Како да се одбраниш од ракувањето на Доналд Трамп

365 - 17.02.2017

Како што веќе видовме , Доналд Трамп има „уникатен“ стил на ракување, заради кој привлече многу внимание и предизвика многу сеир на Интернет. Иако на прв поглед изгледаше дека нема бегање од неговите ракувачки „канџи“, сега еден инструктор по ...

Кремљ: Не сме разочарани од Трамп, немавме илузии!

Канал5 - 17.02.2017

Кремљ соопшти дека не е разочаран со начинот на кој односите на САД и Русија се развиваат по преземањето на претседателската функција од Доналд Трамп. Перспективата на односите ќе може да се согледа дури откако лидерите на двете земји ќе се состанат ...

Вистински хаос: Легендарниот напаѓач на Јунајтед спречен да влезе во Америка поради бизарниот закон на Трамп (Фото)

Дерби - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп стана доста актуелен во фудбалската јавност откако го потврди планот за изградбата на километарски ѕид кој ќе ги раздвојува САД и Мексико, но ако тогаш во прв план се најде твитот на Борусија Дортмунд во кој ...

Трамп: Администрацијата функционира како машина

Р.С.Европа - 17.02.2017

Лажните вести придонесуваат за уништување на намерите за подобрување на односите со Русија, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп, на првата подолга соло прес конференција во Белата Куќа, главно ...

Германците повеќе се плашат од Трамп одошто од Путин

А1 On - 17.02.2017

Германските граѓани се повеќе загрижени од политиките на претседателот на САД Доналд Трамп одошто од рускиот претседател Владимир Путин покажува анкетата објавена денеска од страна на германскиот јавен телевизиски сервис ЦДФ.

Трамп во маратонска прес конференција повторно ги нападна медиумите

Телма - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа која траеше 76 минути, повторно ги нападна медиумите обвинувајќи ги дека шират невистини за неговата администрација „Го вклучувам телевизорот, ги ...

Трамп: „Оваа влада работи како добро подмачкана машина“

Deutsche Welle - 17.02.2017

Американскиот претседател Трамп сведе мини-биланс од првите четири недели од мандатот и си ги пофали своите одлуки. Проблемите ѝ ги припиша на претходната влада и повторно жестоко ги нападна медиумите.

Алтернативни факти од алтернативен свет

Стандард - 17.02.2017

Но, што беше тоа? Момент од жестока предизборна трка? Покана за разговор со новинарите? Прогласување на нова војна против медиумите? Американскиот претседател Доналд Трамп свика во краток рок и изненадувачки одржи прес-конференција, каква што Белата ...

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Макфакс - 17.02.2017

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат, ја одбележаа првата самостојна конференција за новинарите на американскиот претседател Доналд Трамп, пишуваат агенциите во ...

Трамп: Тешко дека има поуспешен од мене

Стандард - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп направи целосно позитивен биланс на првите четири недели во Белата куќа – проценка која дијаметрално се разликува од масивно критикување против неговото владеење.

Меланија Трамп и мода, чиста десетка

Кајгана - 17.02.2017

Кога на гости ти доаѓа израелскиот премиер, тогаш мораш да се потрудиш. Доналд и Меланија Трамп беа домаќини на израелскиот премиер и неговата сопруга. Бенјамин Нетанјаху и неговата сопруга Сара, ја посетија Белата куќа, а домажинката беше на висина ...

Трамп: Нечесните медиуми, судството и демократите се пречка за успехот

Нова ТВ - 17.02.2017

Прва соло прес конференција на новиот американски претседател Доналд Трамп се одржа вчера во Белата куќа. Во текот на час и половина тој ги обвини медиумите, судството и демократите дека го спречуваат успехот на неговата акција.

Модни уреднички одбија да седат до ќерката на Доналд Трамп на ревија во Њујорк

Фемина - 17.02.2017

Политиката сè позасилено ја поделува модната индустрија во САД. Откако Доналд застана на позицијата претседател, модната колекција на неговата ќерка Иванка беше отфрлена од повеќе големи компании, многу дизајнери одбија да ја облекуваат неговата ...

Роберт Харвард го одби Трамп за советник за национална безбедност

Канал5 - 17.02.2017

Вицеадмиралот Роберт Харвард ја одби понудата на Трамп да биде советник за национална безбедност по оставката на Мајкл Флин. Мајкл Флин даде оставка на функцијата, откако призна дека на потпретседателот Пенс прецизно не му кажал што зборувал во ...

Како да се одбраниш од ракувањето на Доналд Трамп

Panika.be - 17.02.2017

Чудниот начин на кој се поздравува Доналд Трамп стана познатo низ целиот свет. Дечкиве се карате мајстори и дури измислиле начин како да се одбраниш во случај да треба да се поздравиш со Доналд Трамп или некој што се поздравува како ...

Мрачните предвидувања на иднината: Светот 2021 го чека страшно и опасно сценарио

Репортер - 17.02.2017

Би було неблагодарно да се прогнозира како светот би изгледал по истеокот на четиригодишниот мандат на американскиот претседател во Белата Куќа. Доналд Трамп се заканува на сите страни, се кара кај стгине, го игнорира притоа советот на експертите и ...

Меланија Трамп очајна и несреќна: Првата дама заробена во златната кула

Press24 - 17.02.2017

Меланија Трам е многу несреќна како прва дама на Америка и тешко се снаоѓа со тоа што ја носи таа улога. Тешко и паѓа фактото дека е „на мета“ на медиумите кои постојано ја набљудуваат и објавуваат детали за неа, а често и се исемјуваат на нејзина ...

Каудер: ЕУ ќе одговори со реципроцитет на американската трговска политика

Вечер - 17.02.2017

Доколку администрацијата на претседателот Трамп воведе нови тарифи за стоките од други земји, Европската Унија ќе одговори со реципроцитет, најави Фолкер Каудер висок претставник на германската владеачка партија ЦДУ и близок соработник на ...

Како големите банки во САД ќе се збогатат од планот на Трамп да ги намали даноците?

Фактор - 17.02.2017

Најголемите банки во САД ќе регистрираат годишен раст на профитот од 14%, ако претседателот на САД Доналд Трамп пристапи кон спроведување на плановите за намалување на даноците. Пресметките на Bloomberg покажуваат дека кредитните институции можат да ...

Трамп:Американските лажни вести ми пречат да воспоставам добри односи со РФ

Руска реч - 17.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп со огромна радост би воспоставил добри односи со Русија, меѓутоа ги обвини новинарите дека токму нивните „ужасни лажни вести“ му пречат да ја достигне таа позитивна цел.

Џиу-џица одбрана од чудното ракување на Трамп...

Н.Македонија - 17.02.2017

Џиу-џица одбрана од чудното ракување на Трамп Невообичаениот начин на ракување на Доналд Трамп, навидум им создава непријатност на светските лидери кои се среќаваат со него, па инструктор по боречката вештина џиу-џица смисли одбрана од „зафатот“ на ...

Трамп: руските провокации не се тест за мене

Р.С.Европа - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Русија изгледа презема провокативни чекори, како оној со пловењето на шпионски брод во близина на американскиот источен брег, затоа што заклучила дека наскоро нема да има подобрување на односите со ...

Австралискиот премиер смета дека Трамп губи време со критиките кон медиумите

Сител - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп си го губи времето, напаѓајќи ги медиумите за нивните критички текстови за активностите на неговата Влада, изјави австралискиот премиер Малколм Тарнбул, цитиран од британските медиуми.

Научниците стравуваат: САД под водство на Трамп ќе стане земја како СССР или Северна Кореја

Точка - 17.02.2017

Кога функционерите без срам зборуваат за „алтернативни факти“, тогаш имаме голем проблем - велат научниците кои што истакнуваат дека САД се претвора во тоталитарна држава како што некогаш бил Советскиот Сојуз, или како што е денес Северна Кореја.

Ново одбивање за администрацијата на Трамп

Стандард - 17.02.2017

Избраникот на претседателот на САД, Доналд Трамп за советник за национална безбедност, вицеадмиралот Роберт Харвард ја одбил понудата, пренесе Ројтерс. Харвард доби предлог за функцијата, откако Мајкл Флин беше отпуштен во понеделникот, бидејќи го ...

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Сител - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Трамп подготвува нов указ за имиграцијата

МРТ - 17.02.2017

Претходната наредба со која се бараше забрана за влез на луѓе од седум земји со мнозинско муслиманско население беше издадена на 27-ми јануари... Американскиот претседател Доналд Трамп подготвува нова наредба за имиграцијата која ќе биде објавена ...

Роберт Харвард ја одби понудата на Трамп да биде негов советник за национална безбедност

Макфакс - 17.02.2017

Роберт Харвард, изборот на американскиот претседател Доналд Трамп за советник за национална безбедност ја одби понудата за работа. Пензионираниот вице-адмирал Роберт Харвард беше фаворит на Трамп за оваа функција откако го отпушти Мајкл Флин во ...

Трамп ги обвинува медиумите за Русија

Фактор - 17.02.2017

Едно е предизборие, а друго е седнување во Белата куќа. Американскиот претседател ДоналдТрамп за кого американските специјални служби беа загрижени како ќе се однесува како претседател, сметајќи дека е несериозен, дека е неодговорен и непредвидлив, ...

Харвард го одби предлогот на Трамп да биде нов советник за национална безбедност

Сител - 17.02.2017

Вицеадмиралот Роберт Харвард го отфрли предлогот на претседателот на САД Доналд Трамп да ја заземе функцијата советник за национална безбедност. Харвард го доби предлогот по разрешувањето на Мајкл Флин во понедeлникот, откако се дозна дека не му ...

Трамп не се предава, до недела ќе издаде нов указ против мигрантите

Локално - 17.02.2017

Доналд Трамп ќе претстави нов указ за имиграцијата следната недела. Ова го објави американскиот претседател на прес-конференција во Белата куќа. Трамп изјави дека новата наредба ќе биде “скроена” кон одлуката на федералниот суд во Вашингтон, кој ...

Меккејн: Гледајте што прави Трамп, а не што зборува...

Н.Македонија - 17.02.2017

Меккејн: Гледајте што прави Трамп, а не што зборува Оставката на советникот на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин, поради неговите контакти со рускиот мабасадор во Вашингтон, се доказ дека во новата ...

Меланија Трамп како од мајка родена - објавени голи фотографии од првата дама на Америка

Сител - 17.02.2017

Погледнете ги фотографиите на кои позира сексaпилната прва дама на САД, Меланија ...

Харвард – нов советник за национална безбедност?

Глас на Америка - 16.02.2017

За разлика од претходникот, Мајкл Флин, Роберт Харвард е лице почитувано од двете политички партии. Вицеадмиралот Роберт Харвард, е човекот кој е именуван за советник на национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, кој е ...

Трамп ги нападна „непријателските медиуми“ на првата самостојна прес-конференција (ВИДЕО)

МКД - 16.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одржа својата прва самостојна конференција за медиумите во Белата куќа на која именуваше нов кандидат за министер за труд, откако претходниот вчера ја повлече својата кандидатура поради секс-скандал, а потоа ...