TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Избори за светски рекорд: Во Иран дури 1.636 кандидати за претседател

Курир - 21.04.2017

Некој можеби ќе биде изненаден што за претседателските избори во Иран, кои се закажани на 19 мај, се пријавиле дури 1.636 потенцијални кандидати. Меѓутоа треба да се земе во предвид дека тие треба да поминат специфична селекција, која ја спроведува ...

Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка

Сител - 21.04.2017

Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е дисквалификуван од претседателската трка, јави иранската државна телевизија. Во соопштението од Министерството за внатрешни работи се наведува дека Советот на чувари, кој ги одобрува кандидатурите ...

Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка

+инфо - 21.04.2017

Советот на чувари, кој ги одобрува кандидатурите за претседателските избори одобрил шест кандидати, меѓу кои и актуелниот шеф на државата Хасан Рохани Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е дисквалификуван од претседателската трка, ...

Повеќе од 1.600 кандидати за претседател, Ахмадинеџад дисфалификуван...

Н.Македонија - 21.04.2017

Повеќе од 1.600 кандидати за претседател, Ахмадинеџад дисфалификуван Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е дисквалификуван од претседателската трка, јави иранската државна телевизија.