TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гутереш: Продолжува соработката со САД и покрај повлекувањето од УНЕСКО

Сител - 13.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ќе продолжи да соработува со Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп и покрај несогласувањата, изјави неговиот портпарол Фархан Хаку откако официјален Вашингтон соопшти дека се повлекува ...

ПАДНА ОДЛУКА: САД го напуштаат УНЕСКО

Фактор - 13.10.2017

УНЕСКО официјално потврди дека САД ја напуштаат организацијата. Од Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура, го изразија жалењето поради официјалната одлука на американските власти да се повлечат, напиша Ројтерс.

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Глас на Америка - 12.10.2017

Чекорот стапува во сила на 31-ви декември САД се повлекуваат од УНЕСКО, организација што ја обвинија за „анти-израелска“. „Не беше лесна одлука. Ја одразува загриженоста на САД за потребата од фундаментални реформи и континуирано анти-израелски ...

Гутереш ќе ја продолжи соработката со САД и покрај нивното повлекување од УНЕСКО

Newsroom - 13.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ќе продолжи да соработува со Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп и покрај несогласувањата, изјави неговиот портпарол, Фархан Хаку, откако официјален Вашингтон соопшти дека се ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Deutsche Welle - 12.10.2017

Соединетите американски држави се повлекоа од полноправо членство во УНЕСКО наведувајќи ја потребата за реформи во организацијата и „анти-израелската пристрасност“ како причина за одлуката Американски претставници како главна причина за ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Алсат-М - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

САД излегуваат од УНЕСКО поради „антиизраелска пристрасност“

Р.С.Европа - 12.10.2017

САД се повлекуваат од Агенцијата за култура и образование на ОН, УНЕСКО од 31 декември годинава, соопшти денеска американскиот Стејт департмент. „Оваа одлука не беше донесена лесно и ја одразува загриженоста на САД за зголемувањето на заостанатите ...

САД имаат намера да се повлечат од УНЕСКО

Алсат-М - 12.10.2017

САД планираат да го напуштат УНЕСКО, со што ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и образование, на која и прават проблем регионалните ривалства и недостатокот на финансирање, соопштија дипломатски извори.

САД го напуштија УНЕСКО

Факултети - 12.10.2017

Содинетите Американски Држави ќе го напуштат УНЕСКО на крајот на годинава, соопшти светската Организација за образование, наука и култура при Обединетите Нации. Тоа не е само гоме политички удар, туку и финансиска загува за организацијата.

САД ќе го напуштат УНЕСКО

Макфакс - 12.10.2017

Вашингтон одлучи да го напушти УНЕСКО поради резолуцијата на оваа организација која американската администрација ја смета за анти-израелска. Претставници од американската администрација, кои сакале да останат анонимни, изјавиле за „Асошиејтед прес“ ...

Бомба од Вашингтон – САД се повлeкува од УНЕСКО

Скопје24 - 12.10.2017

Соединетите Американски Држави (САД) донесоа одлука за повлекување од Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО), јавува Anadolu Agency (AA). Американскиот Стејт департмент соопшти дека УНЕСКО го напуштаат поради ...

САД излегуваат од УНЕСКО

МКД - 12.10.2017

Американскиот Стејт департмент потврди дека земјата официјално се повлекува од УНЕСКО, културното тело на ОН, во чие основање помогна во 1945 година. Овој потег ќе стапи во сила на 31 декември, објави Вашингтон.

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО...

Н.Македонија - 12.10.2017

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт. - Не беше лесно да се донесе одлуката.

САД се повлекува од УНЕСКО

Канал5 - 12.10.2017

САД донесоа одлука да се повлечат од УНЕСКО, јавува „АФП“. Официјалните претставници на УНЕСКО изразија жалење поради оваа одлука. Како што се наведува во соопштението на Стејт департментот, за одлуката на САД известена е и генералната директорка на ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО обвинувајќи ја за антиизраелски однос

Сакам да кажам - 12.10.2017

САД ќе се повлече од УНЕСКО, обвинувајќи ја оваа светска културна организација за антиизраелски однос. Одлуката ќе стапи на сила на 31 декември. Како што објави Стејт департмент, официјалното членство ќе биде заменето со набљудувачка мисија во Париз.

САД го напушта УНЕСКО?

Слободен Печат - 12.10.2017

Официјален Вашингтон донесе одлука дека САД се пoвлекува од УНЕСКО поради тоа што оваа организација ја смета американската администрација за антиизраелска. САД донеле ваква одлука во моменти кога се избира нов претседател на организацијата.

САД се повлекуваат од УНЕСКО...

Н.Македонија - 12.10.2017

САД се повлекуваат од УНЕСКО САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Мета - 12.10.2017

САД донеле одлука да се повлечат од УНЕСКО, соопшти американскиот Стејт департмент. Како што јавуваат американските медиуми, за одлуката на официјален Вашингтон е известена и генералната директорка на УНЕСКО, Ирина Богова.

САД се повлекоа од УНЕСКО

Newsroom - 12.10.2017

САД се повлекоа од УНЕСКО, а одлуката ќе стапи во сила на 31 декември, објави во четврток Стејт департментот. „Одлуката не беше лесно донесена“, се вели во соопштението на Стејт департментот, појаснувајќи дека таа е резултат на загриженоста на САД ...

САД излегуваат од УНЕСКО

Нетпрес - 12.10.2017

Соединетите држави ја известиле организацијата УНЕСКО за истапувањето од нејзиното членство, соопшти во четвртокот американскиот Стејт департмент. Вашингтон го објаснил овој чекор со заостанатата обврски за членаритена, неопходноста од реформирање ...

САД се повлекоа од УНЕСКО

Стандард - 12.10.2017

Стејт департментот на САД денеска ја информираше шефицата на УНЕСКО, Ирина Бокова за нивната одлука да се повлечат од организацијата. Како дел од причините што ги наведува Стејт Департментот се потребата за реформи во организацијата како и ...

Гутереш: Жалиме за одлуката на САД за УНЕСКО, соработката продолжува

Нова ТВ - 13.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ќе продолжи да соработува со администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп и покрај несогласувањата, изјави неговиот портпарол Фархан Хаку откако официјален Вашингтон соопшти дека се повлекува ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Алфа - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН.

САД имаат намера да се повлечат од УНЕСКО

А1 On - 12.10.2017

САД планираат да го напуштат УНЕСКО, со што ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и образование, на која и прават проблем регионалните ривалства и недостатокот на финансирање, соопштија дипломатски извори.

САД излегуваат од УНЕСКО

Кајгана - 12.10.2017

Вашингтон одлучи да го напушти УНЕСКО поради резолуцијата на оваа организација која американската администрација ја смета за анти-израелска. Претставници од американската администрација, кои сакале да останат анонимни, изјавиле за „Associated Press“ ...

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО

Вечер - 12.10.2017

Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт. - Не беше лесно да се донесе одлуката. Таа ја рефлектираше загриженоста на САД поради се поголемите неподмирени обврски во УНЕСКО, потребата ...

САД излегуваат од УНЕСКО

Точка - 12.10.2017

Соединетите држави ја известиле организацијата УНЕСКО за истапувањето од нејзиното членство, соопшти во четвртокот американскиот Стејт департмент. Вашингтон го објаснил овој чекор со заостанатата обврски за членаритена, неопходноста од реформирање ...

Гутереш: Продолжува соработката со САД и покрај повлекувањето од УНЕСКО

+инфо - 13.10.2017

Гутереш „длабоко жали“ поради одлуката на САД, но „во исто време многу продуктивно комуницира со САД во врска со многу прашања. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ќе продолжи да соработува со Администрацијата на американскиот претседател ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Курир - 12.10.2017

Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември. Според дипломатски извори, со тој потег САД ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и образование, на која и прават проблем регионалните ривалства и ...

САД ќе се повлечат од УНЕСКО

+инфо - 12.10.2017

Списанието „Форин полиси“ денеска објави дека САД официјално ќе се повлечат откако УНЕСКО утре ќе избере нов генерален директор. САД планираат да го напуштат УНЕСКО, со што ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и ...

САД ќе го напуштат УНЕСКО

Точка - 12.10.2017

Вашингтон одлучи да го напушти УНЕСКО поради резолуцијата на оваа организација која американската администрација ја смета за анти-израелска. Претставници од американската администрација, кои сакале да останат анонимни, изјавиле за „Асошиејтед прес“ ...

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО

Алфа - 12.10.2017

Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт. Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт.

САД го напуштаат УНЕСКО

Република - 12.10.2017

Соединетите држави ја известиле организацијата УНЕСКО за истапувањето од нејзиното членство, соопшти во четвртокот американскиот Стејт департмент. Вашингтон го објаснил овој чекор со заостанатата обврски за членаритена, неопходноста од реформирање ...

ГУТЕРЕШ: Продолжува соработката со САД и покрај повлекувањето од УНЕСКО

Телевизија Нова - 13.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ќе продолжи да соработува со Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп и покрај несогласувањата, изјави неговиот портпарол Фархан Хаку откако официјален Вашингтон соопшти дека се повлекува ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Вечер - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН.

САД имаат намера да се повлечат од УНЕСКО

Локално - 12.10.2017

– САД планираат да го напуштат УНЕСКО, со што ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и образование, на која и прават проблем регионалните ривалства и недостатокот на финансирање, соопштија дипломатски извори.

САД ќе го напуштат УНЕСКО

Sky - 12.10.2017

Вашингтон одлучи да го напушти УНЕСКО поради резолуцијата на оваа организација која американската администрација ја смета за анти-израелска. Претставници од американската администрација, кои сакале да останат анонимни, изјавиле за „Асошиејтед прес“ ...

Захарова: Одлуката на САД да се повлечат од Унеско е за жалење...

Н.Македонија - 12.10.2017

Захарова: Одлуката на САД да се повлечат од Унеско е за жалење Одлуката на американското раководство да се повлечат од Унеско, ја влошува ситуацијата за таа организација и е за жалење, нагласи во соопштение портпаролката на руското МНР, Марија ...

Гутереш: Продолжува соработката со САД и покрај повлекувањето од УНЕСКО...

Н.Македонија - 13.10.2017

Гутереш: Продолжува соработката со САД и покрај повлекувањето од УНЕСКО Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ќе продолжи да соработува со Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп и покрај несогласувањата, изјави неговиот ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Нова ТВ - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Ова го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

Захарова: Одлуката на САД да се повлечат од Унеско е за жалење

Вечер - 12.10.2017

Одлуката на американското раководство да се повлечат од Унеско, ја влошува ситуацијата за таа организација и е за жалење, нагласи во соопштение портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. – Таа одлука на раководството на САД е за жалење.

Гутереш: Продолжува соработката со САД и покрај повлекувањето од УНЕСКО

А1 On - 13.10.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ќе продолжи да соработува со Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп и покрај несогласувањата, изјави неговиот портпарол Фархан Хаку откако официјален Вашингтон соопшти дека се повлекува ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Сител - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

Захарова: Одлуката на САД да се повлечат од Унеско е за жалење

Локално - 13.10.2017

Одлуката на американското раководство да се повлечат од Унеско, ја влошува ситуацијата за таа организација и е за жалење, нагласи во соопштение портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. – Таа одлука на раководството на САД е за жалење.

И САД и Израел се повлекуваат од УНЕСКО, ама ќе соработуваат

Вечер - 13.10.2017

Гутереш „длабоко жали" поради одлуката на САД, но „во исто време многу продуктивно комуницира со САД во врска со многу прашања и преку многу организации и ќе продолжи да го прави тоа" Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ќе продолжи да ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

А1 On - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

Захарова: Одлуката на САД да се повлечат од Унеско е за жалење

Идивиди - 13.10.2017

Одлуката на американското раководство да се повлечат од Унеско, ја влошува ситуацијата за таа организација и е за жалење, нагласи во соопштение портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. – Таа одлука на раководството на САД е за жалење.

Америка и Израел се повлекуваат од УНЕСКО

Радио МОФ - 13.10.2017

Американскиот Стејт департмент вчера соопшти дека САД на 31 декември 2018 година се повлекуваат од УНЕСКО. Неколку часа по соопштувањето на одлуката, и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху информираше дека се подготвуваат за повлекување.

САД се повлекуваат од УНЕСКО

еМагазин - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Канал 77 - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.