TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Салто мортале“ на Јово Вангеловски

Либертас - 14.09.2017

Занимлива е стратегијата на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски за избегнување на сопствената одговорност за сомневањата за тешки злоупотреби во судството во корист на најразлични криминали кои се одвиваа во Македонија во последните ...

„Салто мортале“ на Јово Вангеловски

iPortal - 14.09.2017

Занимлива е стратегијата на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски за избегнување на сопствената одговорност за сомневањата за тешки злоупотреби во судството во корист на најразлични криминали кои се одвиваа во Македонија во последните ...

Советот за факти контра претседателот на Врховниот суд, Вангеловски

Локално - 14.09.2017

Вангеловски не ги пуштил членовите на Советот за факти во Врховен за да направат увид во предметот за бегалците Грујевски и Бошкоски. Претседателот на Советот, Сашо Поцевски вели дека неколку часа чекале во ходникот иако една недела однапред ...

Вангеловски не дозволува увид во предметите „Тврдина“ и „Таргет“

Нова ТВ - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не дозволил Советот за утврдување одговорност кај судија да направи увид во предметите на Специјалното обвинителство, “Тврдина“, „Таргет“. Од ова тело се пожалија дека иако денеска во 11 часот дошле ...

Вангеловски не ги дава списите за „Тврдина“ и „Таргет“, најавена кривична

Алсат-М - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не дозволил Советот за утврдување одговорност кај судија да направи увид во предметите на Специјалното обвинителство, “Тврдина“, „Таргет“. Од ова тело се пожалија дека иако денеска во 11 часот дошле ...

Најавена кривична за Јово Вангеловски

Телма - 13.09.2017

Судскиот совет за утврдување на факти кој ги истражува судиите за бегството на Горан Грујовски и Никола Бошкоски стигна само до влезот на Врховниот суд. Претседателот на советот за утврдување на факти Сашко Поцевски писмено соопшти дека ...

Советот за факти контра претседателот на Врховниот суд, Вангеловски

24 Вести - 13.09.2017

Вангеловски не ги пуштил членовите на Советот за факти во Врховен за да направат увид во предметот за бегалците Грујевски и Бошкоски. Претседателот на Советот, Сашо Поцевски вели дека неколку часа чекале во ходникот иако една недела однапред ...

Вангеловски не ја пушти Комисијата да го чешла предметот за притворот на Грујевски и Бошковски

МКД - 13.09.2017

Комисијата при Советот за утврдување на факти денес не успеа да изврши увид во списите на предметот во јавноста познат како „Таргет“ и „Тврдина“, бидејќи претседателот на Врховниот суд и наредил на судската полиција да не ја пушта Комисијата во ...

Кривична за Јово Вангеловски, не дозволил увид во „Таргет“ и „Тврдина“

+инфо - 13.09.2017

Претседателот на Врховен не дозволил увид, а од Советот за факти велат дека врши опструкции и затоа ќе поведат кривична постапка против него. Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не ѝ дозволил на Комисијата од Советот за утврдување на ...

Зелена лупа: Зошто Јово Вангеловски со судската полиција ги брка членовите на Советот?

+инфо - 13.09.2017

Зелена лупа”, членовите и експертскиот тим се горди што по легален пат први почнаа да го рушат судско-мафијашкиот систем кој им натежна на граѓаните „Зелена лупа”, како иницијатор за поведување на постапки пред Советот за утврдување на фактите ...

„Зелена лупа“ го поздрави обидот за влез во Врховен суд за увид во „Тврдина“ и „Таргет“

ТВ21 - 13.09.2017

Здружението за истражување, анализи и развој „Зелена лупа” како иницијатор за поведување постапки пред Советот за утврдување на фактите против судиите инволвирани во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ го поздравува отпочнувањето на постапката за ...

Советот за факти: Вангеловски не нè пушти да направиме увид во списите за предмети на СЈО

А1 On - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, не им дозволил на членовите на Советот за утврдување факти да извршат увид во списите на предметите познати во јавноста како „Таргет-Тврдина“, пишаа членовите на ова тело во писмо до јавноста.

Кривична пријава за Јово Вангеловски бидејќи не дозволил увид во „Таргет и Тврдина“

Фокус - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не ѝ дозволил на Комисијата од Советот за утврдување на факти да направи увид во предметите на СЈО, за нелегалното прислушување, „Таргет и Тврдина“ во коишто се обвинети и двајцата бегалци, Горан ...

Кривична за Вангеловски бидејќи не дозволил увид за Грујовски и Бошковски во Врховен

Либертас - 13.09.2017

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не и било ...

„Зелена лупа“ го поздрави обидот за влез во Врховен суд за увид во „Тврдина“ и „Таргет“

Сител - 13.09.2017

Здружението за истражување, анализи и развој „Зелена лупа” како иницијатор за поведување постапки пред Советот за утврдување на фактите против судиите инволвирани во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ го поздравува отпочнувањето на постапката за ...

„Зелена лупа“ го поздрави обидот за влез во Врховен суд за увид во „Тврдина“ и „Таргет“

А1 On - 13.09.2017

Здружението за истражување, анализи и развој „Зелена лупа” како иницијатор за поведување постапки пред Советот за утврдување на фактите против судиите инволвирани во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ го поздравува отпочнувањето на постапката за ...

Врховен: Советот за утврдување на факти да поднесе писмено барање за увид

Сител - 13.09.2017

Откако Советот за утврдување на факти писмено ќе го образложи барањето за пристап, Судот ќе определи време и простор, велат за МИА од Врховниот суд на Република Македонија во врска со обвинувањата од Советот дека не им било дозволено да направат ...

Јово Вангеловски не нè пушти да направиме увид во списите за предмети на СЈО, тврди Советот за факти

Макфакс - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, не им дозволил на членовите на Советот за утврдување на факти, да извршат увид во списите на предметите познати во јавноста како „Таргет-Тврдина“, пишаа членовите на ова тело во писмо до јавноста.

„Зелена лупа”: Кривичната постапка против Вангеловски е нов удар врз судиите на НЕ-правдата

Либертас - 13.09.2017

„Зелена лупа”, како иницијатор за поведување на постапки пред Советот за утврдување на фактите против судиите инволвирани во случаите „Таргет и Тврдина“, го поздравува отпочнувањето на постапката за утврдување на нивната одговорност и обидот за влез ...

Врховен суд: Прво да образложат, па после ќе добијат увид во списите за Грујовски и за Бошковски

Либертас - 13.09.2017

Прво Советот за утврдување на факти писмено да го образложи барањето за пристап до списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“, а потоа Врховниот суд ќе определи време и простор, соопштиле од судот за државната новинска агенција МИА.

Врховен: Советот за утврдување на факти да поднесе писмено барање за увид

А1 On - 13.09.2017

Откако Советот за утврдување на факти писмено ќе го образложи барањето за пристап, Судот ќе определи време и простор, велат за МИА од Врховниот суд на Република Македонија во врска со обвинувањата од Советот дека не им било дозволено да направат ...

Вангеловски по заканата за кривична: Поцевски не може да врши увид кога ќе му текне

Фокус - 13.09.2017

Откако Сашо Поцевски , претседателот на Советот за утврдување на факти, најави дека ќе му поднесе кривична пријава на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски , бидејќи не му дозволил да направи увид во предметот на СЈО, „Таргет и Тврдина“, ...

Вангеловски го праша Поцевски дали се најавува кога се среќава со Рашковски – Поцевски вели: Се сретнавме само еднаш

Макфакс - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за „Макфакс“ ги отфрли обвинувањата од Советот за утврдување факти изнесени во медиумите дека иако Судот бил известен, не им дозволил влез.

Советот за утврдување на факти ќе врши увид во списите на предметите “Таргет-Тврдина“

Правдико - 13.09.2017

Комисијата при Советот за утврдување на факти, на 06.09.2017 година, до Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија упати известување дека на ден 13.09.2017 година во 11,00 часот ќе врши увид во списите на предметите познати во јавноста ...

Зелена лупа“ го поздрави обидот за влез во Врховен суд за увид во „Тврдина“ и „Таргет“...

Н.Македонија - 13.09.2017

Зелена лупа“ го поздрави обидот за влез во Врховен суд за увид во „Тврдина“ и „Таргет“ Здружението за истражување, анализи и развој „Зелена лупа” како иницијатор за поведување постапки пред Советот за утврдување на фактите против судиите инволвирани ...

Советот за факти ќе бара кривична одговорност од Вангеловски...

Н.Македонија - 13.09.2017

Советот за факти ќе бара кривична одговорност од Вангеловски Советот за утврдување на факти и покренување постапка за одговорност за судија соопшти дека ќе поведе кривична постапка за одговорност на претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски.

Врховен: Советот за утврдување на факти да поднесе писмено барање за увид...

Н.Македонија - 13.09.2017

Врховен: Советот за утврдување на факти да поднесе писмено барање за увид Откако Советот за утврдување на факти писмено ќе го образложи барањето за пристап, Судот ќе определи време и простор, велат од Врховниот суд на Република Македонија во врска ...

Кривична за Вангеловски - ги спречи контролорите од Советот за факти да му ја утврдат одговорноста

Сведок - 13.09.2017

Советот за факти ќе поднесе кривична пријава против Јово Вангеловски, Претседател на Врховниот суд, кој ги спречил денеска да извршат увид во предметите „Таргет-Тврдина“ и да утврдат одговорност на судиите што одлучувале за притворот на Горан ...

Вангеловски не ѝ дозволил на комисијата за Грујовски и за Бошковски да влезе во Врховен

Локално - 13.09.2017

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не ѝ ...

Претседателот на Врховен суд ја попречува истрагата за Горан Грујевски

iPortal - 13.09.2017

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не и било ...

Вангеловски не ѝ дозволил на комисијата за Грујевски и за Бошковски да влезе во Врховен

Позитив.мк - 13.09.2017

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујевски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не ѝ ...

Кривична за Вангеловски поради спречување да се изврши увид во списите за „Таргет“ и „Тврдина“

Стандард - 13.09.2017

Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори им овозможиле на Горан Грујовски и Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска била спречена во обидот да влезе во ...

Јово Вангеловски не нè пушти да направиме увид во списите за предмети на СЈО, тврди Советот за факти

Точка - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, не им дозволил на членовите на Советот за утврдување факти да извршат увид во списите на предметите познати во јавноста како „Таргет-Тврдина“, пишаа членовите на ова тело во писмо до јавноста.

Вангеловски го праша Поцевски дали се најавува кога се среќава со Рашковски – Поцевски вели: Се сретнавме само еднаш

Точка - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за „Макфакс“ ги отфрли обвинувањата од Советот за утврдување факти изнесени во медиумите дека иако Судот бил известен, не им дозволил влез.

Вангеловски не дозволил увид во „Тврдина“ и „Таргет“, му се заканува кривична пријава

Фактор - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не дозволил Советот за утврдување одговорност кај судија да направи увид во предметите на Специјалното обвинителство, “Тврдина“, „Таргет“. Од ова тело се пожалија дека иако денеска во 11 часот дошле ...

Зелена лупа: Зошто Јово Вангеловски со судската полиција ги брка членовите на Советот?

Слободен Печат - 13.09.2017

„Зелена лупа”, како иницијатор за поведување на постапки пред Советот за утврдување на фактите против судиите инволвирани во случаите „Таргет и Тврдина“, го поздравува отпочнувањето на постапката за утврдување на нивната одговорност и обидот за влез ...

Врховен суд: Прво да образложат, па после ќе добијат увид во списите за Грујовски и за Бошковски

Мета - 13.09.2017

Прво Советот за утврдување на факти писмено да го образложи барањето за пристап до списите од предметите „Таргет“ и „Тврдина“, а потоа Врховниот суд ќе определи време и простор, соопштиле од судот за државната новинска агенција МИА.

Вангеловски не ѝ дозволил на комисијата за Грујовски и за Бошковски да влезе во Врховен

Мета - 13.09.2017

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не ѝ ...