TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амбасадори го спречиле крвавото сценарио во Центар!

Слободен Печат - 09.12.2017

Како и на „крвавиот четврток“, за време на протестите во Центар полицијата намерно не реагирала на насилството, не се обидувала да ги заштити советниците и потоа не покажувала интерес да ги открие и санкционира Советниците од ВМРО-ДПМНЕ очигледно ...

Жерновски: Рангелова ми рече да излезам да се соочам со демонстрантите

Нова ТВ - 07.12.2017

Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, за време на денешното сведочење во Кривичниот суд во врска со обвинението на Специјалното јавно обвинителство рече дека очигледна била комуникацијата на советниците од ВМРО-ДПМНЕ со ...

Жерновски сведочеше на судењето за „Шамарите во Центар“

Телма - 07.12.2017

Екс градоначалникот на Центар Андреј Жерновски сведочеше на судењето за „Шамарите во Центар“. Раскажа за насилството на протестите за време на двете сендици во јуни 2013 та кога на дневен ред било поништување на детални урбанистички планови, но не и ...

Груевски на телефон додека Жерновски сведочеше, Фатиме изреагира

Фокус - 07.12.2017

Обвинетиот поранешен премиер, Никола Груевски, работеше на својот телефон за време на сведочењето на поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, на денешното судско рочиште во Кривичниот суд.

Жерновски денеска треба да сведочи во суд за насилството во Општина Центар

Фокус - 07.12.2017

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште по предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилството во Општина Центар во 2013 година. Денеска се очекува сведочење на поранешниот градоначалник, Андреј Жерновски, кој за време на ...

Фетаи: На обвинетите им се суди за насилство, а не за искршени прозорци

Фокус - 07.12.2017

За разлика од тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека на него и останатите обвинети за насилство во Oпштина Центар им се суди само за неколку искршени прозорци, обвинителката Фатиме Фетаи, во изјава за медиумите потсети дека тие се ...

Жерновски препозна двајца насилници, еден го нарекол антифашист наместо антихрист

Фокус - 07.12.2017

Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, на денешното сведочење во судот, а во врска со обвинението на СЈО за насилствата во Општина Центар, рече дека препознал двајца од насилниците кои ја демолираа општинската барака.

Жерновски рече дека Рангелова со умисла го повикала да се соочи со демонстрантите

Фокус - 07.12.2017

Беше очигледна комуникацијата на советниците од ВМРО-ДПМНЕ со насилните граѓани кои протестираа пред Општината, рече поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, за време на денешното сведочење во Кривичниот суд во врска со ...

„Шамари во Центар“

24 Вести - 07.12.2017

Очигледна била комуникацијата на советниците од ВМРО- ДПМНЕ во општина Центар со демонстрантите пред бараките – сведочеше на денешното рочиште поранешниот градоначалник Андреј Жерновски за шамарите и насилствата врз него, за кои како нарачател се ...

Жерновски: Рангелова ми рече да се соочам со толпата од која животот ми беше во опасност

МКД - 07.12.2017

Повеќе од еден час оштетениот поранешен градоначалник на Општина Центар Андреј Жерновски, во својство на сведок, пред судот ги опишуваше дејствијата кои толпата ги преземала на 7 и на 10 јуни 2013, за време на одржувањето на седницата на Советот на ...

(Видео) Фатиме Фетаи: Адвокатите ја одолжуваат постапката, Груевски е обвинет за насилство

Правдико - 07.12.2017

Специјалната јавна обивнителка Фатиме Фетаи, по завршувањето на главното рочише од случајот „Насилство“, изјави дека е задоволна од исходот на рочиштето со оглед дека конечно започнала главната расправа.

(ВИДЕО) Фетаи: Адвокатите ја одолговлекуваат постапката, Груевски е обвинет за насилство

А1 On - 07.12.2017

Специјалната јавна обивнителка Фатиме Фетаи, по завршувањето на главното рочише од случајот „Шамари“, изјави дека е задоволна од исходот на рочиштето со оглед дека конечно започнала главната расправа. „Позитивно е што одиме со изведување на доказите.

ВИДЕО: Жерновски ги посочи тепачите од Центар

А1 On - 07.12.2017

„Го раскажав она што го доживеав при упадот во Општината. Се надевам дека организаторите ќе одговараат за тоа што го сторија и да не се случи ова никогаш повеќе“, рече поранешниот градоначалник Андреј Жерновски на судењето за насилството во Општина ...

Фатиме Фетаи: Адвокатите ја одолговлекуваат постапката, Груевски е обвинет за насилство

Кајгана - 07.12.2017

Специјалната јавна обивнителка Фатиме Фетаи, по завршувањето на главното рочише од случајот „Шамари“, изјави дека е задоволна од исходот на рочиштето со оглед дека конечно започнала главната расправа. „Позитивно е што одиме со изведување на доказите.

(Видео) Жерновски ги посочи тепачите од Центар, адвокатите негодуваа за прашањата на Фетаи

Макфакс - 07.12.2017

„Го раскажав она што го доживеав при упадот во Општината. Се надевам дека организаторите ќе одговараат за тоа што го сторија и да не се случи ова никогаш повеќе“, рече поранешниот градоначалник Андреј Жерновски на судењето за насилството во Општина ...

(Видео) Фатиме Фетаи: Адвокатите ја одолжуваат постапката, Груевски е обвинет за насилство

Макфакс - 07.12.2017

Специјалната јавна обивнителка Фатиме Фетаи, по завршувањето на главното рочише од случајот „Насилство“, изјави дека е задоволна од исходот на рочиштето со оглед дека конечно започнала главната расправа.

Груевски на телефон додека Жерновски сведочеше, Фетаи изреагира до судијката

Либертас - 07.12.2017

Обвинетиот поранешен премиер, Никола Груевски, вниманието му го посвети на својот телефон додека траеше сведочењето на поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, на денешното судско рочиште во Кривичниот суд.

Жерновски ќе сведочи за „шамарите во Центар“

Либертас - 07.12.2017

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште по предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилството во Општина Центар во 2013 година. Денеска се очекува сведочење на поранешниот градоначалник, Андреј Жерновски, кој за време на ...

Фетаи: на Обвинетите им се суди за насилство, за кое им се заканува казна затвор од шест месеци до пет години.

Либертас - 07.12.2017

За разлика од тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека на него и останатите обвинети за насилство во Oпштина Центар им се суди само за неколку искршени прозорци, обвинителката Фатиме Фетаи, во изјава за медиумите потсети дека тие се ...

Жерновски рече дека Рангелова со умисла го повикала да се соочи со демонстрантите

Либертас - 07.12.2017

Беше очигледна комуникацијата на советниците од ВМРО-ДПМНЕ со насилните граѓани кои протестираа пред Општината, рече поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, за време на денешното сведочење во Кривичниот суд во врска со ...

Жерновски препозна двајца насилници во судницата

Либертас - 07.12.2017

Поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски денеска сведочеше на рочиште за шамарите во Центар. Тој одговараше само на прашањата на обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски, по што рочиштето беше прекинато бидејќи обвинетата Даниела ...

Жерновски треба да сведочи за „шамарите во Центар“

+инфо - 07.12.2017

Досега двајца обвинети во овој случај, поранешни советници во Центар, ја признаа вината. Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за предметот на СЈО познат како „шамарите во Центар“, а се очекува денеска во судница да сведочи ...

Жерновски сведочеше за нарачаните шамари, министерот за правда обвини за рачно делење на судски предмети

Сакам да кажам - 07.12.2017

Бившиот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, денеска сведочеше на рочиштето за предметот на СЈО, Насилство во Општина Центар, а два часа претходно беше одложено рочиштето од судењето на Драган Павловиќ-Латас, обвинет за даночно затајување во ...

Жерновски почувствувал страв, Груевски не видел насилство во Центар

Сител - 07.12.2017

Почна доказната постапка во случајот на СЈО за насилства во општина центар од 2013г. На рочиштетот сведочеше екс градоначалникот на општината андреј Жерновски. Со целосно спротиставени тврдења истапија оштетениот Жерновски и екс премиерот Никола ...

„Шамарите на Центар“ прекинато, Жерновски препозна двајца насилници во судницата

+инфо - 07.12.2017

Поранешниот градоначалник одговараше само на прашањата на обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. Поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски денеска сведочеше на рочиште за шамарите во Центар.

Жерновски: Советниците од ВМРО-ДПМНЕ комуницираа со насилниците

ТВ21 - 07.12.2017

Одговарајќи на прашања на СЈО, екс-градоначалникот на Центар Андреј Жерновски на денешното рочиште рече дека забележал комуникации помеѓу советниците од ВМРО ДПМНЕ и толпата која протестираше.

Андреј Жерновски: „Не постои невладина организација ’Веритас’!

Либертас - 07.12.2017

„Даниела Рангелова побара од мене, како градоначалник, да излезам и да се соочам со насобраните граѓани. Не треба некое посебно политичко искуство за да се сфати намерата“, изјави сега веќе поранешниот градоначалник на Општина „Центар“, Андреј ...

Рангелова ме повика да излезам надвор кај демонстрантите, сведочеше Жерновски за нарачаните шамари

Сакам да кажам - 07.12.2017

На денешното рочиште за предметот на СЈО Насилство во Општина Центар сведочеше поранешниот градоначалник Андреј Жерновски. Тој стигна да одговара само на прашања на обвинителството, бидејќи рочиштето беше прекинато поради обврски на еден од ...

Што кажа сведокот Жерновски за „нарачаните шамари“?

+инфо - 07.12.2017

Седницата за ДУП-овите завршила дури годинава пред истекот на мандатот на Жерновски. Од инциденти, рече тој,ги спасиле странските амбасадори. Во Кривичниот суд денеска се одржа ново рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за ...

ВИДЕО: Жерновски ги посочи тепачите од Центар

Локално - 07.12.2017

„Го раскажав она што го доживеав при упадот во Општината. Се надевам дека организаторите ќе одговараат за тоа што го сторија и да не се случи ова никогаш повеќе“, рече поранешниот градоначалник Андреј Жерновски на судењето за насилството во Општина ...

Жерновски ги посочи тепачите од Центар, адвокатите негодуваа за прашањата на Фетаи

Точка - 07.12.2017

„Го раскажав она што го доживеав при упадот во Општината. Се надевам дека организаторите ќе одговараат за тоа што го сторија и да не се случи ова никогаш повеќе“, рече поранешниот градоначалник Андреј Жерновски на судењето за насилството во Општина ...

Жерновски ги посочи тепачите од Центар, адвокатите се бунеа за прашањата на Фетаи

Вечер - 07.12.2017

„Го раскажав она што го доживеав при упадот во Општината. Се надевам дека организаторите ќе одговараат за тоа што го сторија и да не се случи ова никогаш повеќе“, рече поранешниот градоначалник Андреј Жерновски на судењето за насилството во Општина ...

Жерновски препозна двајца насилници, еден го нарекол антифашист наместо антихрист

Локално - 07.12.2017

Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, на денешното сведочење во судот, а во врска со обвинението на СЈО за насилствата во Општина Центар, рече дека препознал двајца од насилниците кои ја демолираа општинската барака.

Фатиме Фетаи: Адвокатите ја одолговлекуваат постапката, Груевски е обвинет за насилство

Орбис - 07.12.2017

Специјалната јавна обивнителка Фатиме Фетаи, по завршувањето на главното рочише од случајот „Шамари“, изјави дека е задоволна од исходот на рочиштето со оглед дека конечно започнала главната расправа. „Позитивно е што одиме со изведување на доказите.

Фетаи: Груевски е обвинет за насилство, адвокатите одолговлекуваат

Стандард - 07.12.2017

Обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи по денешното судско рочиште за предметот „Насилство во Центар“, рече дека Никола Груевски е обвинет за кривично дело „насилство“ според Кривичниот законок, за кое е предвидена затворска казна од шест месеци до пет ...

Груевски на телефон додека Жерновски сведочеше, Фатиме изреагира

Локално - 07.12.2017

Обвинетиот поранешен премиер, Никола Груевски, работеше на својот телефон за време на сведочењето на поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, на денешното судско рочиште во Кривичниот суд.

Жерновски денеска треба да сведочи во суд за насилството во Општина Центар

Локално - 07.12.2017

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште по предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилството во Општина Центар во 2013 година. Денеска се очекува сведочење на поранешниот градоначалник, Андреј Жерновски, кој за време на ...

Фетаи: На обвинетите им се суди за насилство, а не за искршени прозорци

Локално - 07.12.2017

За разлика од тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека на него и останатите обвинети за насилство во Oпштина Центар им се суди само за неколку искршени прозорци, обвинителката Фатиме Фетаи, во изјава за медиумите потсети дека тие се ...

Насилствата во Општина Центар: Жерновски препозна двајца насилници

10без10 - 07.12.2017

Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, на денешното сведочење во судот, а во врска со обвинението на СЈО за насилствата во Општина Центар, рече дека препознал двајца од насилниците кои ја демолираа општинската барака, пишува ...

Жерновски рече дека Рангелова со умисла го повикала да се соочи со демонстрантите

Локално - 07.12.2017

Беше очигледна комуникацијата на советниците од ВМРО-ДПМНЕ со насилните граѓани кои протестираа пред Општината, рече поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, за време на денешното сведочење во Кривичниот суд во врска со ...

Фатиме Фетаи не знае да поставува прашања на распитот на сведоци

Курир - 07.12.2017

Обвинителката Фатиме Фетаи се соочува со постојани прекини поради неправилно распрашување и непознавање на процедурите при водење на распитот во случајот на поранешниот градоначалник на Општина Центар Андреј Жерновски.

Фатиме Фетаи: Адвокатите ја одолговлекуваат постапката, Груевски е обвинет за насилство

Вечер - 07.12.2017

Специјалната јавна обивнителка Фатиме Фетаи, по завршувањето на главното рочише од случајот „Шамари“, изјави дека е задоволна од исходот на рочиштето со оглед дека конечно започнала главната расправа. „Позитивно е што одиме со изведување на доказите.

Фетаи: Груевски е обвинет за насилство, адвокатите одолговлекуваат

Слободен Печат - 07.12.2017

Обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи по денешното судско рочиште за предметот „Насилство во Центар“, рече дека Никола Груевски е обвинет за кривично дело „насилство“ според Кривичниот законок, за кое е предвидена затворска казна од шест месеци до пет ...

Жерновски: Организаторите треба да одговараат, насилството во Центар никогаш да не се повтори

Орбис - 07.12.2017

„ Го раскажав она што го доживеав при упадот во општината. Се надевам дека организаторите ќе одговараат за тоа што го сторија и да не се случи ова никогаш повеќе“, рече поранешниот градоначалник Андреј Жерновски на судењето за насилството во општина ...

(Видео) Фатиме Фетаи: Адвокатите ја одолжуваат постапката, Груевски е обвинет за насилство

Sky - 07.12.2017

Специјалната јавна обивнителка Фатиме Фетаи, по завршувањето на главното рочише од случајот „Насилство“, изјави дека е задоволна од исходот на рочиштето со оглед дека конечно започнала главната расправа.

Фетаи: Груевски е обвинет за насилство, адвокатите одолговлекуваат

Кумановски м. - 07.12.2017

loading... Обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи по денешното судско рочиште за предметот „Насилство во Центар“, рече дека Никола Груевски е обвинет за кривично дело „насилство“ според Кривичниот законок, за кое е предвидена затворска казна од шест ...

Фатиме Фетаи не знае да поставува прашања на распитот на сведоци

Пулс24 - 07.12.2017

Обвинителката Фатиме Фетаи се соочува со постојани прекини поради неправилно распрашување и непознавање на процедурите при водење на распитот во случајот на поранешниот градоначалник на Општина Центар Андреј Жерновски.

Жерновски: Организаторите треба да одговараат, насилството во Центар никогаш да не се повтори

Sky - 07.12.2017

„ Го раскажав она што го доживеав при упадот во општината. Се надевам дека организаторите ќе одговараат за тоа што го сторија и да не се случи ова никогаш повеќе“, рече поранешниот градоначалник Андреј Жерновски на судењето за насилството во општина ...

Фатиме Фетаи против насилството врз жените: Со самото тоа што си маж, ти немаш право да примениш насилство

Фемина - 04.12.2017

Фатиме Фетаи се бори против насилството врз жени и девојчиња . Во рамките на кампањата „Вклучи се. Исклучи Насилство“, специјалната јавна обвинителка сними видео во кое со моќна порака се обидува да го запре малтретирањето на припадничките на ...